gevraagd. Het doel Waarmede de regeertng deze credieten vraagt, is niet gelegen in het streven om met andere regeeringen, wat het maken van uitrustingen betreft, te wedijveren. De regeering acht eene ver sterking der zeemacht dringend noodig tot handhaving van Engelands overmacht ter- zee, niet alleen tot beveiliging van het Britsche rijk maar ook tot het handhaven van den vrede. Ook in het verre Argentinië is eene crisis uitgebroken. De president der repu bliek Saenz Paena, heeft gisteren, naar aanleiding van zijne vergeefsche pogingen tot oplossing der ministerieele crisis, zijn ontslag genomen. Het Congres, dat terstond bijeenkwam, koos den vice-president Uri- buru tot president der Argentijnsche repu bliek. In de boodschap tot het Congres, waarin Saenz Paena zijn besluit mededeelt, verklaart de president dat hij zijn ambt neerlegt, omdat hij zich niet kan vereenigen met de algemeene amnestie, welke het Con gres eischt. Het verleenen van kwijtschel ding van straf aan hen die veroordeeld werden wegens deelneming aan den opstand tegen de regeering, acht de president eene aansporing tot militaire opstootjes, welke slechts kunnen dienen om het gezag der Argentijnsche regeering te ondermijnen Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 2de suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen voor den dienst 1894/95, den 8sten Januari 11. door den gemeenteraad vastgesteld en den 14n daaraanvolgende door heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invor dering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van 21 Januari 11., op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand, zijn aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Met ingang van den dag waarop de ver- eeniging van Rotterdam, Kralingen Charlois zal tot stand komen, is eervol ontslag ver leend aan de heeren F. B. s'Jacob, als burgemeester van Rotterdam, G. H. Lam bert, als burgemeester van Kralingen, en aan mr. J. D. A. Van Blommenstein, als burgemeester van Charlois, en is tot burge meesterder nieuwe gemeente Rotterdam be noemd de heer F. B. s' Jacob voornoemd. Pen raadhuize te Rotterdam vergaderde Maandag-middag de Watersnoodcommissie. De Voorzitter betuigde dank aan heeren brandmeesters voor de medewerking om de waterschade op te nemen, veroorzaakt door den vloed van 22/23 December jl., waarna door den Penningmeester de gelden, een niet onaanzienlijk bedrag, aan heeren brand meesters, ter uitreiking aan de door de ramp getroffenen, ter hand werden gesteld. De Kamer van Koophandel te Rotterdam hield gisteren haar eerste zitting in het jaar. Bij die gelegenheid hield de Voorzitter, de heer M. M. de Monchy, een rede, waarin hij in de eerste plaats de leden geluk wenschte. Meer bijzonder sloeg de geachte Voorziter een terugblik op hetgeen 1894 voor Scheep vaart en Handel opleverde. Het is een be kende zaak, dat de scheepvaart in de Maas stad toenam en de handel in verschillende artikelen niet rooskleurig was, met name is granen, suiker en petroleum. Het oudste aanwezige lid dankte den Voorzitter voor zijn rede en wenschte hem wederkeerig met zijn gezin gezondheid toe en voorspoed in zaken. Tot Voorzitter en onder-Voorzitter werden herbenoemd de heeren M. M. De Monchy en mr. M. Mees. Goedgekeurd werd de afzending van een adres aan den Minister van Justitie over bezwaren voor den handel door de verplaat sing van het Kantongerecht. Naar afdoening van een 6tal onderwerpen werd een zitting met gesloten deuren ge houden. ging tot ondersteuning bij ziekte, evenals zoovele andere door hem gesticht. De Tweede Kamerleden van de jgauche" der anti-revolutionaire partij, hielden eer gisteren ten 1 ure in het gebouw der Ka mer een clubvergadering, waarbij ook dr. Kuyper, die gisteren ook de Kamerzitting weer bijwoonde, tegenwoordig was. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is de verkiezing in het hoofdkies district Gouda van een lid der Provinciale Staten in de plaats van wijlen mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, bepaald op Dinsdag 26 Februari en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 maart. Te 's-Gravenhage is thans definitief een fonds opgericht tot ondersteuning van be- hoeftigen van hoogen ouderdom, die niet in gestichten van liefdadigheid kunnen worden opgenomen. Daar H. H. de Koningin- Regentes door schenken van een eerste bijdrage Haar hooge belangstelling getoond heeft in deze aanvulling van de bestaande armenverzorging, zal de vereeniging de naam van »Koningin-Emmafonds" dragen. De leeftijd voor het ondersteunen der behoeftigen wordt op 80 jaren gesteld. Zoowel de statuten als het bestuur zijn in een eergisteren gehouden vergadering vast gesteld. Er bestaat te Amsterdam een sstudie- kring voor werklieden", met de zinspreuk Nil nisi per Christum, welke zich ten doel stelt den Katholieken werkman verstandelijk te ontwikkelen, van fouten en dwalingen terug te houden en in staat te stellen door eenige kennis en spreekvaardigheid zoowel zijn rechtmatige en billijke eischen te ver dedigen, als op te treden tegen het socia lisme. »De Katholieke werkman," schrijft een voorstander, »moet niet met den mond vol tanden staan tegenover den socialistischen radtong." De vergaderingen worden eiken 2en en 4en Dinsdag der maand gehouden in het Wapen van Amsterdam, op het Damrak. In de vergadering van den gemeenteraad op gisteren was, behalve de reeds ge noemde, nog ingekomen het volgende stuk adres "van de heeren dr. J. van Leeuwen en L. P. J. Vermeulen, beiden leeraren aan de hoogere burgerschool, met verzoek hun eene afzonderlijke aanstelling te verstrekken als leeraar aan den handelscursus, en hunne jaarwedde verbonden aan die betrekking te willen regelen om advies in handen gesteld van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs. Het rapport van de commissie ad hoc in zake onder wijsbelangen luidt aldus, dat zij naar aanleiding van de openbare behandeling j harer voorstellen van 15 December ll. - haar voorstel sub 2 moet wijzigen als volgt vin beginsel te besluiten met ingang van 1 September 1895, de jaarwedden die ver hoogd zijn voor de lessen aan de handels- afdeeling, met het bedrag dier verhooging te verminderen." Op verzoek van de heeren Elzevier Dom en De Groot zal dit rapport appart worden gedrukt, ten einde met de behandeling daar van spoed zal kunnen worden gemaakt. Op de adressen van T. Heezen en J. van der Marei, die beiden verzochten eene wo ning op de voormalige werf »De Nijver heid" in huur te verkrijgen, werd in dien zin beschikt, dat de woning aan den tweeden adressant voor 2 jaar, tegen fl per week, in huur werd afgestaan. Van Maassluis vertrok ter trawlvisscherij de Inspecteur Caland, schipper J.Overduin. Dit is de eerste logger die deze visscherij gaat uitoefenen. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron, Ct. heeft hooren verzekeren, dat de heer Van Houten gereed is met zijn ontwepp-Kieswet, en dat deze, zoo al niet reeds verzonden, dan toch binnen zeer kor ten tijd bij den Raad van State zal inkomen. Daaruit volgt dus vanzelf zoo voegt hij erbij dat ook de minister van finan ciën zijn herziening der personeele belasting op het papier heeft afgedaan, en dat ook deze voordracht het eerste stadium van onderzoek nabij is. In Maart zal dus, naar men vertrouwen mag, zoowel de eene als de andere voordracht de Tweede Kamer kunnen bereiken. Zaterdag a. s. hoopt de heer E. J. Du Cellicé Muller, den dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar, tot commissaris van Rijks- en gemeente-pohtie te Delft werd benoemd. BINNENLAND. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, volgens het U. D. bepaald, dat volgens de plannen der ingenieurs. Ter Meulen en Dufour te Amsterdam een proef zal worden genomen, om als beweegkracht voor de kolossale deuren van de nieuwe sluis te lJmuiden electriciteit aan te wenden. Zooals bekend is, was in deze kwestie een prijsvraag uitgeschreven of als beweegkracht hydrauliek of electriciteit zou worden gebe zigd. Het schijnt nu dat, de electriciteit het zal winnen. De proefneming geschiedt voor rekening van genoemde ingenieurs. Twee Maassteden. Gedurende de afgeloopen week zjjn den Nieuwen Waterweg ingekomen 85 schepen, waarvan 6 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam84 Schiedam0 Door het H. Nbl. werd dezer dagen be richt, dat de heer W. de Meijier, het ge wezen lid der TweedeKamer, zou lijden aan aanvallen van de diepste moedeloosheid en soms aan totale verstands-verbijstering. De Midd. Ct., die onderzoek heeft gedaan naar de waarheid van dit bericht, heeft de stellige, meededeeling ontvangen, dat het geheel onwaar is. Wel heeft de hr. De Meijier zich zijne niet-herkiezing sterk aan getrokken, en is geruimen tijd naar het buitenland geweest, omdat hij wat zenuw achtig was, doch hij is weer volmaakt ge zond. Sedert eenigen tijd woont hy te Arnhem, zijn geboorteplaats, doch hij komt nog dik wijls te Wormerveer, waar zijne aangehuwde familie woont en was daar nog eenige dagen in eene vergadering van een vereeni- Ongeveer 200 behoeftigen te Schevenin- gen, voor het meerendeel weduwen, ontvin gen Zaterdag op den geboortedag van wijlen koningin Anna Paulowna, een buitengewone bedeeling in kleedingstukken, dekens, eet waren en brandstoffen. Deze kleedingstukken werden vervaardigd door de leerlingen der Kon. Naaischool te Scheveningen. welke inrichting thans geheel wordt onthouden door Koningin Wilhelmina. Ook de geheele uitdeeling geschiedde voor rekening van Hare Majesteit. Den 12en Juni a.s. zal te Amsterdam eene Internationale Spoorweg-conferentie plaats hebben, betreffende de eerstvolgende winterdienstregeling, waarbij ongeveer 200 spoor- en stoomvaartmaatschappijen zullen vertegenwoordigd zijn. Viering van katholieke feestdagen. Door het comité van de vakvereenigingen uit den »Ned. R. K. Volksbond" is de vol gende circulaire gericht aan de katholieke patroons »Naar aanleiding der herhaaldelijk inge komen klachten, omtrent de weinige gelegen heid, welke bestaat om de katholieke feest dagen naar behooren te vieren, veroorlooft het comité tot organisatie der vakvereeni gingen, onderafdeeling van den >Ned R. K. Volksbond,'' zich beleefd de vrijheid, tot u het dringend verzoek te richten, uwe onder geschikten steeds vrij te laten in het vieren der katholieke feestdagen, of hen althans in de gelegenheid te willen stellen, hunne kerkelijke verplichtingen te kunnen vervullen op de voor u en uwe ondergeschikten minst bezwarende wijze. vDaar deze maatregel ten goede zal komen zoowel aan de maatschappelijke als huiselijke orde, vertrouwt het comité op uwe bekende welwillendheid in deze te mogen rekenen en ziet daarom gaarne eenig antwoord van u tegemoet." Tengevolge van het vermeerderd gebruik van electrisch licht en besparingsbranders heeft de Amsterdamsche Imperial Gasmaat schappij in het jaar 1894 weder 730,000 kub. meter minder geproduceerd dan in 1893. Deze .vermindering komt wat het aandeel voor de gemeentekas betreft, op een nadeel van circa f29,000 te staan. De Zuiderzee is nog vol ijs. De stoom- booten vinden er veel vertraging door. Alleen de veerbooten tusschen Enkhuizen en Stavoren doen geregeld dienst. Het is gebleken, zegt het Schoolblad, dat ons bericht over de uitbetaling der jaarwed den van onderwijzers in Opsterland voor barig is geweest. Wel werd, toen na de vergadering der armvoogden van Ged. Staten per telegraaf een gunstig antwoord was ontvangen, verwacht, dat nu de onderwijzers het hun toekomende konden krijgen, maar daarop volgde teleurstelling. Want het gemeentebestuur heeft, ten ge volge van de bijzondere omstandigheden, waarin de huishouding der gemeente ver keert, de leening, waarvoor de goedkeuring van Gedeputeerden was verkregen, niet kunnen plaatsen. Zoo wachten dus thans nog de onder wijzers in Opsterland op hun salaris van het laatste kwartaal van het vorige jaar. Ook in Weststellingwerf is het nog niet uitbe taald. De andere gemeente-ambtenaren ver- keeren in hetzelfde geval. Te Woubrugge wordt de bevolking der openbare school met den dag kleiner, zoo danig zelfs, dat met 1 dezer het onderwij zend personeel wederom met een onder wijzer kon worden verminderd. De voordeelige gevolgen daarvan ten aan zien der gemeente-belastingen bleven niet uit. Zoo werd, om slechts iets te noemen, met ingang van dienzelfden datum de hon denbelasting met de helft verminderd. De ingenieurs van den waterstaat J. J. Roelants te Groningen en P. Loke te Zwolle hebben om gezondheidsredenen hun eervol ontslag aangevraagd. Het Utrechtsch Dagblad bespreekt in een hoofdartikel de staats-exploitatie van de telephoon, waarvan het blad voorstander is. Het wijst erop, dat de behandeling van de door den heer Tydeman voorgestelde motie aan de Kamer gelegenheid zal verschaffen om zich over de zaak uit te spreken. Met het oog op de plaatselijke concessiën aan de Bell-Telephoon-Maatschappij, waarvan de oudste, die te Amsterdam, 1 September 1895 en de andere vrij spoedig daarna, b. v. die te Utrecht einde 1897, afloopt, acht het blad, zoo ooit, dan thans het tijdstip ge komen om een beslissing te nemen. De afdeeling Arnhem van den R. K. Volksbond heeft aan den Rozendaalschen weg een terrein groot 3200 M2, aangekocht voor de oprichting van een eigen gebouw, waarvan de kosten geraamd worden op t 25000. Over de treurige bruiloft te Deurne wordt nader van daar geschreven De toedracht der zaak is de volgende Maandag jl. huwde de jonge weduwe Van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2