Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18de Jaarg. Vrijdag 25 Januari 1895. No. 5100. bureau ^oferefractf 50. De priestermoorder. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYERZICIIT. 24 Januari '95. De ministerieele crisis in Frankrijk is e'ndelijk opgelost. De heer Bourgeois is er la vele vergeefsche pogingen ten laatste in geslaagd een ministerie samen te stellen. Het ministerie-Bourgeois zal aldus zijn ge vormd Bourgeois, voorzitter van den minis terraad en minister van financiën, Hanotaux buitenlandsche zaken, Demole justitie, Cavaig- ftac oorlog, Combes marine, Lockroy onder is, Verninac landbouw, Sarrien binnen- 'andsche zaken, Léveillé koloniën, Richard handel, Terrier openbare werken. Au fonds, 2egt de Monde, is de heer Bourgeois niet niet hart en ziel radicaal, minder uit over tuiging dan wel uit eerzucht is hij een der leiders van deze partij geworden, en ook omdat de grillen van de stembus-uitspraken en de parlementaire schommelingen hem laar links hebben gedreven. Zijn talent van spreken is groot, zijne politieke bekwaam heden zijn onbetwistbaar, en deze eigen schappen zouden een betere zaak en beter volgelingen waardig zijn. Belast met de taak een ministerie te vormen, tracht de heer Bourgeois thans op ingenieuze wijze (le verschillende stroomingen tot elkander te brengenhij weet zeer goed wat het publiek belang eischthij weet eveneens dat over het algemeen het volk en de Kamer den radicalen niet gunstig gezind zijn hij moet ten overvloeide kunnen steunen op een eenigszins stabiele meerderheid, terwijl hij ten slotte de pretenties en het program der radicale partij heeft te ontzien. Het is dus een waar mengelmoes dat hij de Kamer te slikken moet geven, en wat zal zij daarvan denken Vandaar zijne aarzelingen en de zorg waarvan hij doet blijken en de moeilijk heden welke hij ondervindt. De toestand in Italië blijft steeds zeer ernstig. De regeering heeft in de laatste Feuilleton. 9) De hoofdman en zijn gezel, de vuige sluip moordenaar, verlieten het lokaal, stapten over het ruime plein en sloegen de richting in naar de straat waar het eenzame huis lag. De plannen, op dezen weg gesmeed, waren zwart als de nacht, welke hem omgaf, don ker en onheilspellend als de afgrond waarin zij gingen. Den volgenden dag was het Aschdag. Don Agostino was, nadat hij in de kerk de geestelijke oefeningen gehouden had, bedaard in huis gebleven, om zich wat te herstellen. De gebeurtenissen van den ver- loopen nacht hadden hem zeer ontsteld en zijne zenuwen waren sterk gespannen. Tegen den avond, bij de invallende duis ternis, klopte iemand aan zijne deur. Een hem onbekend vrouwspersoon be richtte hem, dat in eene afgelegene straat een zieke lag, die op 't punt was te sterven en naar zijne hulp verlangde. weken herhaaldelijk de nederlaag geleden bij partieele verkiezingen. Vooral bij de laatste verkiezing was het échec der regee ring groot. Te Bologna had zij namelijk generaal Mirri candidaat gesteld en tegen over dezen stond de socialist Costa. Men rekende vast op de zegepraal van den eerste, maar Costa is met groote meerderheid ge kozen. Crispi wil thans een beroep doen op het volk. De Kamers zijn naar huis gezon den en de verkiezingen zullen eerst in April aanst. plaats hebben. Tevergeefs hebben zijn ambtgenooten getracht hem te weer houden en de verkiezingen tot een ander tijdstip te verschuiven. Men is algemeen over Crispi's vermetelheid verbaasd. Ook in Griekenland blijft de toestand nog steeds zeer critiek. De minister-presi dent Tricoupis heeft den Koning het ontslag van het ministerie aangeboden. Als onmid dellijke aanleiding tot de Grieksche mini sterieele crisis, wordt het optreden van den Kroonprins bij de volksbetooging verleden Zondag aangeduid. Op verzoek van den premier had de minister van oorlog het gansche garnizoen van Athene aan het hoofd der politie ter beschikking gesteld, zonder voorkennis van den Kroonprins. Zoodra de Kroonprins dit vernam, beraadslaagde hij met den Koning, reed vervolgens naar den prefect van politie en beval dezen het volk ongemoeid te laten. De prefect antwoordde, dat hij van het ministerie andere bevelen had. Hierop reed de Kroonprins naar het paleis terug en zond de troepen, die het volk uit de nabijheid van het paleis terug drongen, naar huis. Tricoupis beklaagde zich bij den Koning over deze inmenging van den Kroonprins en diende zijn ontslag in, toen de Koning het gedrag van den Kroonprins billijkte. Voor het oogenblik verwacht men een ministerie van zaken om nieuwe verkiezingen voor te bereiden. In het Huis van afgevaardigden in Hon- Op de vraag des Priesters, waarom zij niet naar den Pastoor van St. Onufrio, onder wiens kerkgebied die straat lag, gegaan was, antwoordde de vrouw, dat de aldaar wonende Pastoor niet thuis was en wijl het gevaar voor den stervende zeer groot en elk uitstel bedenkelijk was, had men haar hierheen gewezen. Dit moest den Priester voldoende zijn, en hoewel een zeker bang voorgevoel zich bij hem opdrong, had het toch geen diepen grond om aan de waarheid van de woorden der vrouw te twijfelen. Het kon immers zeer goed zoo wezen, zooals zij zeide. Een stervende kon zijn bijstand dringend noodig hebben hij mocht dus niet langer dralen. Zijn priesterlijke plicht gebood hem, hij moest die roepstem volgen, als ook de natuur, gedachtig aan de gebeurtenissen van gisteren, instinctmatig voor een zeer gevreesd gevaar terugdeinsde. Hij zou dus gaan. Ras besloten, verklaarde hij de vrouw te volgen, nadat hij zich te voren door een kort en innig gebed onder Gods bescher ming en die der Allerheiligste Maagd had aanbevolen. Om in geval aan den zieke de laatste H. Sacramenten der stervenden moesten toegediend worden, niet genoodzaakt te zijn garije is weer het program van het Kabi- net-BanfTy ter sprake gekomen. In antwoord op een betoog van den Zevenbergschen afgevaardigde Jay, die ten behoeve van de Saksers in deze provincie opkwam, hield de minister-president Banffy weer een rede, waarin hy het bekende program, dat reeds door hem was medegedeeld, nog eens toe lichtte. Baron Banffy herhaalde de verze kering, dat hij voornemens is zich te houden aan het vergelijk, hetwelk tusschen Oosten rijk en Hongarije is gesloten en verder wat de binnenlandsche politiek betreft dezelfde politiek te volgen als zijn voorganger We- kerlé. Men dient nu af te wachten, welke houding de meerderheid in de Kamer zal aannemen, zoodra de beide, nog niet afge dane, kerkelijke wetten van het vorige Kabi net weer in behandeling komen. Het ministerie-Rosebery in Engeland heeft weer een nederlaag geleden bij de verkiezing te Evensham, ten minste in zoo ver als de liberalen hadden gehoopt, dat het hun zou gelukken dezen zetel te ver overen. Onlangs overleed de conservatieve afgevaardigde Lechmire, die dit district in het Lagerhuis vertegenwoordigde. De libe ralen meenden, dat het hun zou gelukken nu hun candidaat te doen verkiezen. Deze verwachting is niet verwezenlijkt. De can didaat der Tories, kolonel Long, verkreeg 4760 en de liberale candidaat Impey 4585 stemmen. Derhalve bleven de Tories met 175 stemmen in de meerderheid. De vesting Wei-hai-wei op het voorge bergte Shantung in China wordt thans van alle zijden door de Japanners bestookt en zal dus met haar bezetting van 10 11000 man zeker niet lang kunnen weerstand bie den. Behalve de 25000 man in de baai van Joeng-Tsjing ten oosten van Wei-hai-wei aan land gezet, hebben de Japanners ook bij de stad Teng-Tsjow ten westen van Tsjifoe en Wei-hai-wei eene landing bewerkstelligd, terug te komen, ging hij naar de kerk, nam de H. Hostie en de H. Olie, in een kleine beurs op de borst geborgen, bij zich. Zij stapten vele straten door. Niemand was te zien. De vrouw ging vooruit, de Priester volgde haar zoo snel hij kon, ter wijl hij zich voor den guren Noordenwind diep in den mantel hulde en zijne handen ten gebed gevouwen over den kostbaren schat, dien hij op de borst droeg, drukte. Zoo dikwerf hem in de stille straten iemand ontmoette, huiverde hij onwille keurig, en dacht aan den sluipmoordenaar van gisteren-avond. Doch geen gevaar bedreigde hem, een der Engelen, die God aangesteld heeft, over de menschen te waken, zweefde onzicht baar aan zijne zijde, en andere Engelen met hem, om den Koning der eeuwigheid, Dien de Priester bij zich droeg, den schat hunner aanbidding te brengen. Eindeljjk na lang wandelen door de ver laten straten, bleven zij voor een groot huis staan, liepen een langen poortweg door en stegen in het achtergebouw een aantal trappen omhoog. De vrouw belde en verwijderde zich. De Priester werd door eenige élégant gekleede heeren beleefdelijk ontvangen en in een zeer groot vertrek gebracht, waarin na evenals aan de oostzijde door een geducht bombardement de kustbatterijen tot zwijgen te hebben gebracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwamen 2000 man met geschut aan land en ondersteunden des ochtens, tot verbazing der Chineezen, ook van de land zijde het bombardement, dat de Japansche vloot op het stadje richtte, zoodat dit zich weldra op genade of ongenade moest over geven. Nu de zaken er zoo bijstaan, heeft de Chineesche regeering haren gedelegeerden, die nog steeds te Shangai vertoeven, last gegeven onmiddellijk naar Tokio te ver trekken, ten einde de vredesonderhandelingen zooveel mogelijk te bespoedigen. Het anarchisten-proces te Luik. Tot dusver heeft dit proces niet veel bijzonders opgeleverd. De zitting die eer gisteren werd gehouden, had daarentegen groot belang. De politie-offlcier Orval getuigde, dat hij den koffer van den Rus in beslag had ge nomen en daarin de adressen gevonden der beschuldigden in het proces. Dientengevolge zijn zij gearresteerd, en reisde Orval naar Amsterdam, waar de Rus den 4 Mei moest zijn aangekomen. Zijne nasporingen aldaar waren echter vruchteloos. De heer Peters, inspecteur van politie te Amsterdam, verklaarde, dat de Rus in die stad vertoeft had bij den anarchist Guérin, onder den naam Stein. Deze getuige leverde het doorslaand bewijs, tot groote verslagen heid van het publiek, dat de dynamiet-baron is geweest een Russisch spion. De consul van Rusland te Amsterdam, getuigde de heer Peters, heeft mij verklaard, dat hij een bezoek had ontvangen van Stein, die hem een goed paspoort had voorgelegd op naam van Jagolkowski. Deze had den consul verklaard, dat zijne regeering hem de taak had opgedragen een onderzoek in achteraan een langs alle zijden met gor dijnen behangen ledekant stond. Bij het binnentreden van dit vertrek, dat zwak verlicht en voor eene ziekenkamer ruim groot was, werd het den Priester angstig te moede. Hij meende eenige spot tende gezichten bemerkt te hebben,"die niet van de beste bedoelingen getuigden. Ook was het hem zeer opvallend geene vrouws personen of kinderen aan te treffen, die toch anders aan het sterfbed van den echt genoot en vader, den broeder of aanver wante niet ontbraken. De tegenwoordigheid der vele heeren in zwarten frak en cilinder hoed kwam hem uiterst verdacht voor zij behoorden zeker niet tot een kerkelijk genootschap. Duizend gedachten doorkruisten zijn brein bange zuchten stegen bij hem op terug gaan kon hij nu niet meer. In 't bewustzijn van zijn plicht ging hij naar het ledekant dat een der aanwezige heeren hem met stomme gebaren had ge wezen. Daarop verlieten de heeren allen het vertrek en Don Agostino vernam, hoe van buiten de sleutel in 't slot werd omgedraaid. Hij was dus een gevangene. (Slot volgt.) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1