lijden wij hiervoor melding maakten, was de derde zoon van den hertog van Marl borough. Hij studeerde te Oxford en werd in 1874 door het district Woodstock afge. vaardigd naar het Lagerhuis, waar hij zich bij de conservatieve partij aansloot. In 1880 scheidde lord Randolph, wiens democratische opvattingen niet strookten met de beginselen der Tory's, zich van lord Salisbury af. Hij werd toen de leider van de zoogenaamde vierde partij, die der Tory- democraten. In hoofdzaak bleef hij conservatief en als zoodanig een gevaarlijk tegenstander der liberalen, maar tevens bestreed hij als voor stander van algemeen stemrecht en staats socialisme de Tory's. Lord Randolph was de stichter van de Primrose League, de bekende conservatieve vereeniging, ter her innering aan lord Beaconsfield opgericht. Lord Randolph Churchil verwierf zich door zijne welsprekendheid weldra grooten invloed in het Parlement. Vandaar, dat Lord Salisbury zijns ondanks genoodzaakt was hem als minister voor Indië op te nemen in het conservatief kabinet, dat in 1885 de regeering aanvaardde. Na zijne aftreding, want reeds spoedig werd de ontstuimige Tory- democraat het oneens met de oud-conserva tieve leden van het kabinet, bleef Lord Randolph lid van het Lagerhuis. Voor eenige jaren bezocht hij Zuid-Afrika. Zijn dagboek werd later door deDaily Graphic gepubliceerd. Lord Randolph Churchill stierf in de volle kracht des levens. Hij bereikte den leeftijd van 45 jaren. Door zijn dood verliest het Engelsche Lagerhuis een zijner meest be gaafde leden, die door zijne welsprekend heid en scherpen betoogtrant de liberale leiders in het Lagerhuis dikwijls in de engte dreef. Lord Randolph behoorde tot de tegenstanders van het /lome-ruie-ontwerp, dat Gladstone indiende. Na zijn dood zal de vierde partij, welke trouwens niet zeer talrijk was, wel voor goed uit het Lager huis verdwijnen. (Tel.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Januari 1895. Naar de N. R. Ct. verneemt is in de plaats van den heer M. Mallivoire de Butet tot consul-generaal van Frankrijk te Rotter- terdam benoemd de heer De Leigue, vroe ger consul-generaal te Florence. veren, J. W. Thompsom, H. C. Vaandrager, Jac. van Vessero en J. M. Voorhoeve. Doordat de Christelijke Historische Kies- vereeniging te Rotterdam ook haar defini tieve candidaten voor de aanstaande ver kiezing voor den nieuwen raad heeft gesteld, zijn de candidaten der anti-liberale samen werkende Kiesvereenigingen als volgtde heeren W. C. Coepijn, H. Dane Czn., mr. C. F. A. Hoogeweegen, W. J. Kraemer, mr. J. Mascheck, P. van der Pols, P. van Ros- sem, dr. H. J Sleurs, dr. W. B. Van Sta- U, o GodDood aan den Paus en vernieti ging der Kerk. Maar de Heer, Die in den Hemel woont en de aarde tot voetbank geschapen heeft Hij lacht met hen en Jezus Christus, zijn Gezalfde, Wien alle gerecht gegeven is, in Wiens naam zich buigen moeten alle knieën in den hemel, op aarde en onder de aarde, rust zich ter wrake uit om de hoofden Zij ner vijanden op den dag Zijner gramschap te verpletteren. Die vreeselijke dag is mogelijk korter bij, dan de kortziende wereld wel geloott. Lang genoeg hebben de goddeloozen het vergift hunner lasteringen tegen den Hemel uitgebraakt en de booswichten hunne hei- ligschennende hand tegen Jezus Christus in het H. Sacrament der liefde uitgestrekt. 't Zou dwaas en vermetel zijn te gelooven, dat God steeds zonder einde zulk ongehoord kwaad zal verdragen Zijne lankmoedigheid is onuitputtelijk zeker maar Zijne rechtvaardigheid is ook onverbiddelijk en Zijne wraak strekt zich uit over de met den vloek beladen landen van Europa, even als een zwaar onweer, welks donder wij uit de verte hooren rollen en welks blik semlicht af en toe zoo ijzingwekkend den horizon omzoomt. Bidt broeders en bekeert u het is het .weerlichten van Gods gramschap. Voor het vervoer van Rotterdam naar Duitschland (Ruhrort, Schalke, enz.) van oud ijzer, bij hoeveelheden van minstens 500 ton, en van stroocarton tusschen Leeuwarden eenerzijds en Rotterdam (Maas) anderzijds, bij hoeveelheden van 400 ton, binnen den tijd van twaalf, resp. vier maanden, zijn verlagingen verleend. Het concept-adres aan de Regeering over het wetsontwerp tot heffing van invoerrech ten naar de waarde van goederen heeft in de Kamer van Koophandel te Rotterdam aanleiding gegeven tot langdurige discussies. Het protectionistisch lid der Kamer, de heer Jos. Jacobson, zette de redenen uiteen, waarom hij zich niet kon vereenigen met het bewuste adres, omdat men er niet verder door zal komen, daar hij van oordeel is, dat het wetsontwerp zal worden verwor pen. Zijns inziens rust het stelsel van den Minister op een verkeerden grondslag, en zal de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen altijd aanleiding geven tot practische bezwaren. Uit dien hoofde worden in verscheidene landen van Europa invoerrechten geheven naar het gewicht van die goederen, welke daarvoor vatbaar zijn. De onder-voorzitter der Kamer, de heer mr. M. Mees, verweet den heer Jos. Jacobson zijn voorliefde van het protectionisme en hield de vaan van het vrijhandelstelsel om hoog, waardoor de debatten min of meer scherp werden en dezelfde argumenten als in de Amsterdamsche Kamer werden aan gevoerd. De heeren Koch en C. A. P.- v. Stolk staarden zich aan de zijde van den heer Jos. Jacobson, en daar volgens den Voor zitter het adres van dringenden aard was, werd het gewijzigd in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Deze wijziging betreft een clausule om eenige goederen niet naar de waarde, maar naar het gewicht te berekenen. Tegen stemden de heeren Koch, Jos. Jacobson, E. L. Jacobson, J. H. Veder C. A. P. v. Stolk, v. d. Arend en Lucardie. Onveranderd werd besloten tot verzending van een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken over den meetbrief voor schepen, en een adres aan den Minister van Marine over de wenschelijkheid van het maken van een nieuwer vuurtoren aan den mond van den Waterweg. Commissoriaal werden gemaakt het adres van de Kamer te Assen aan den Minister van Justitie over wijziging van het Proces recht, en' een adres aan de Kamer te Wezel over telefoonverbinding tusschen Wezel en Holland. (Dbl. v. Z.-Ii.) Woensdag-middag was eene spoeling- schouw, geladen met spoeling, toebehoorende aan den heer C. v. d. Berg van Beugelsdijk, zeilende in de Delfthavensche schie te Over- schie met het ongelukkig gevolg dat door een hevigen rukwind de schouw omsloeg en in de diepte verdween. De zich daarop be vindende schipper wist zich nog bijtijds te redden en zwemmende den wal te bereiken. Op het Schouwgat in dezelfde gemeente werd een groentekar van M. v. d. Bosch door een rukwind opgenomen en het onderste boven in de Rotterdamsche Schie geworpen. Van gemeentewege is eergisteren te Overschie groote schoonmaak gehouden in de woning van Neeltje Huijsman, een nog betrekkelijk jonge vrouw, gezond en sterk van gestel, die aan veel arbeid blijkbaar een broertje dood heeft. In haar keuken en voorkamer werd een heele verzameling mest gevonden, bestaande uit asch, lorren, beenen en nog afschuwelijker stinkende dingen. De vuile rommel werd op een mestkar ge laden en weggevoerd. RottNwsbl.) v. d. B. De bovenwoning brandde geheel uit, alsmede de daaraan grenzende, bewoond door mevr. K., die, met hare dochters uit den slaap gewekt, zich nog bijtijds kon redden. Het vuur was men spoedig mees ter, de slangenwagen der politie gaf het eerst water. Een defect aan de gasleiding is de vermoedelijke oorzaak van den brand. Uit erkentelijkheid voor de vele en goede diensten door wijlen den heer Jhr. Mr. B W. Th. Falck als burgemeester van VIaar dingen aan die gemeente bewezen, zal van gemeentewege een gedenkteeken worden geplaatst op diens graf op de Burgerlijke begraafplaats te Vlaardinger-Ambacht. Dinsdag-avond omstreeks 11 uur brak brand uit in het pand no. 5 aan de Koorn- markt te Delft, bewoond door de gezusters BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 24 Januari. Het algemeen debat over de ontwerpen betrefTende Opsterland en Weststellingwerf werd voortgezet. De heer Houwing betoogde, dat de gemeentebesturen onmogelijk den belasting druk kunnen vermeerderen, daar de draag kracht reeds is overschreden, en dat uitgaven voor armenzorg niet te weelderig zijn. Daar voor trad hij in uitvoerige beschouwingen over armenzorg in deze streken, ten betooge dat de bedeeling karig en de nood hoog is. De besturen hebben dus niet de belangen der gemeenten verwaarloosd. De heer B e e 1 a e r t s toetste de hande lingen der besturen aan het bestaand recht en kwam tot de slotsom dat zij, na terecht gestreefd te hebben hun meening te doen ingang vinden, moeten berusten in de be slissing van het hoogste ressort, de Kroon. Door dit na te laten hebben zij grove ver waarlozing gepleegd en de wet miskend, en de regeering is verplicht daarin te voor zien. Daarom is hij vóór. De heer Rutgers achtte de ontwerpen volkomen grondwettig en stelde zich op hetzelfde standpunt als de heer Beelaerts, dat, eenmaal de begrooting afgekeurd, de besturen verplicht waren een tweede be grooting op te maken. Z. i. is overigens èn de hooge belasting èn de hooge uitgaaf voor armenzorg niet ten volle vertrouwbaar, daar gebleken is, dat ze in Friesland wel eens wordt gefingeerd. Eindelijk kenschetste de heer Rutgers de houding dezer gemeen tebesturen als revolutionair, en zij, die, op grond van het beginsel van gemeentelijke autonomie hun bedrijf verdedigen, reageeren tegen de gemeentewet en trekker, partij voor de revolutie. De heer Bast er t verdedigde ook de voorstellen, als volkomen gerechtvaardigd en niet aantastende de gemeentelijke auto nomie. In het belang van de handhaving van het gezag acht hij de aanneming van de ontwerpen noodzakelijk. De heer Ro ij aards van den Ham verklaarde zich voor de ontwerpen, daar hij grove verwaarloozing aanwezig acht en de voorgestelde voorzieningen gewenscht zijn. De heer Farncombe Sanders was er tegen, omdat hij het grondwetsartikel niet toepasselijk acht, daar er niet sprake kan zijn van grove verwaarloozing. Ook wijst hij op den omkeer in de inzichten van Ged. Staten, waardoor hun advies minder vertrouwen wekt. De heer Heemskerk verklaarde zich te minder met de wetten te kunnen ver eenigen, naar dat hij er meer over nage dacht had. Volgens hem mocht art. 144 der Grondwet hier niet worden toegepast, omdat het geval van grove verwaarloozing niet aanwezig is. De Minister trad hier op in een uit eenzetting en verdediging van zijn standpunt, er op wijzende, dat, waar men tot dusver in Opsterland en Weststellingwerf heeft eene partieele werkstaking, voortduring van den tegenwoordigen toestand zou leiden tot een toestand van partieele anarchie en tot het mogelijk uitbreken van een klassen haat, in een vorm, sterker dan tot dusver bekend. De Minister zou zijn rede voortzetten in eene zitting, welke gisteren-avond ten 8 ure zou worden gehouden. Staatsblad, no. 280 bevat de wet van 31 December 1894, houdende bekrachtiging van eene overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, be treffende den Nederlandschen Zuid-Ooster spoorweg. Door de Eerste Kamer is voor de volgende week een audiëntie bij H. M. de Koningin- Regentes aangevraagd. Het verzoek van verschillende officieren der zeemacht, die eervol uit het corps ware11 afgevoerd en overgegaan in sedentaire be trekkingen, om het veranderen van de cijfer3 op de dienstkruizen in overstemming mogen brengen met die hunner tijdgenooten in actieven dienst, dat tot heden altijd w»s geweigerd, is door den tegenwoordige® minister van marine toegestaan. Volgens de Berliner Börsenzeitung zo" prins von Bismarck's schoonzoon graaf Rant- zou, Duitsch gezant, hier ter stede, bestemd zijn Pruisisch gezant te Hamburg te worde®, otn met zijn familie voortaan dicht bij Friedrichsruhe te kunnen wezen. Bij de Duitsche legatie te s'-Gravenhage is hie1" van niets met zekerheid bekend. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente 's-Gravenhage heeft aan den ondernemer van het Volkszeebad te Scheveningen op zijn daartoe betrekkelijk verzoek opnieuW vergunning verleend tot het verstrekken van mannen- en ditmaal ook van vrouwen- baden aan het strand. Aan die vergunning zijn verschillende voowaarden verbonden i® het belang van de veiligheid der baders en van de openbare zedelijkheid. De onder nemer moet voldoend en geoefend perso neel aanstellen met het oog op het gevaar, dat het boden op de daarvoor aangewezen plaats door de vele trekmuren en kolken oplevert. De badwagens bestemd voor mannen en vrouwen moeten op behoorlijken afstand van elkander ten zuiden en ten noorden van den vuurtoren en onder toezicht der politie worden geplaatst. Vetder zal de ondernemer een reddings boot, reddingslijnen en andere reddingstoe stellen moeten aanschaffen. Het tarief moet van 5—9 uur 's voor- middags algemeen 5 cents per bad zijn en voorts jongens den geheelen dag die prijs, terwijl na 9 uur voor volwassenen 10 cents mag geheven woden en voor vrouwen is geen geval meer dan 20 ets. Van overheidswege is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het gebeurde met de machine van de Westlandsche stoomtram, die eergisteren zonder machinist van Loosduinen naar Den Haag was geloopen- De stoker, die de vuren had aangelegd, verklaarde aan de politie, dat hij het ge beurde meende te moeten toeschrijven aa® kwaadwilligen, die de stoomkruk konden hebben gedraaid, waardoor de locomotief zich in beweging zette. Dit kon gebeurd zijn tijdens de man in de buurt den chef van dienst was gaan wekken. Volgens bericht van de kustwacht te Scheveningen is gisteren-nacht omstreeks half twaalf van den vuurtoren een stoom schip met gewone lichten waargenomen, dat zich wel wat te dicht bij de kust waagde- Na half een werd van het schip niets meer gezien. Aan het strand was de bemanning va® de te Scheveningen gestationeerde reddings boot den geheelen nacht aanwezig om op het eerste signaal om hulp in zee te gaan- Er zijn maatregelen in overweging o®1 het monument ter herinnering aan de aan komst van Prins Willem I te Schevening®0 af te breken en tijdelijk, tot er een ander® plaats gezocht is, in veiligheid te brengen» teneinde het gevaar van instorten te voor komen, waarmede het gedenkteeken be dreigd wordt door het afnemen van de® duinvoet. In de eerste vergadering van dit jaar va® commissarissen van het Rykspensioenfond® voor weduwen en weezen van burgerlijk ambtenaren, werden voor 1895 opnieuw voorzitter, ondervoorzitter en secretaris g®' kozen resp. de heeren prof. dr. P. van Geer» I. H. Smits en P. J. Raaymakers. Op den 31en December 1894 bedroeg®0 de kapitalen van het fonds ruim 44 milli0®" gulden nominaal, hetgeen bij den tege,)' woordigen hoogen koers der inschrijving®0 Grootboek ruim 42£ millioen reëel bedraagt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2