Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Sekt ran k Schoolmeester. 18de Jaarg. Woensdag 30 Januari 1895. No. 5104. l^ttreau looierstraat 50. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: \oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 29 Januari '95. ^Het nieuwe ministerie-Ribot in Frank je is gisteren voor de Kamers opgetreden. et optreden van het nieuwe Kabinet werd gekenmerkt door eene presidentieele bood schap, welke onder deze omstandigheden ^et veel aandacht door de Kamerleden en enatoren werd gehoord. De boodschap van den president der re publiek begint met een lange inleiding, aarin noemt de president zich een beschei- en dienaar der republiek, en drukt hij zijne Erkentelijkheid uit voor zijne benoeming. zal niet onder de taak blijven heet et verder mij door de nationale verga ring opgelegd, toen zij mij de bewaking er constitutie toevertrouwde. Door zijne almte bij de wisseling van het gezag heeft rankrijk getoond, hoezeer het zich onder (*e hoede der republiek meester weet van ZlJne toekomst. De republikeinsche staat *an zaken loopt overigens ook geen gevaar, frankrijk verwart niet eene onvruchtbare agitatie met het voortdurend streven naar v°oruitgang. Alle lieden van goeden wille boeten zich vereenigen in de gedachten van verzoening, vrede, maatschappelijke recht- vaardigheid, om dus eene algemeene een dacht en de ontwikkeling van het stoffelijk 611 zedelijk welzijn voor te bereiden. Ik wensch het leger gelukFrankrijk is sterk genoeg om zijn liefde tot den vrede te handhavenhet heeft zich de vriendschap verworven, waaraan het waarde hecht, frankrijk rust zich toe om de volken te n°°den tot een groot feest van den arbeid dt deze eeuw zal besluiten en dat ten Voordeele zal zijn van de macht en den roem der republiek, die een beroep doet °P u allen. De presidentieele boodschap werd in de Kamer door den minister-president Ribot voorgelezen. Het gedeelte, dat over de Werkzame democratie sprak, werd zeer toe- Feuilleton. Een schets uit het Servische Volksleven. 2) Terwijl Mata met zijn bescheiden betrek king tevreden te Laporje woonde, klom zijn vriend en krijgskameraad Nicola Christie van de eene betrekking in de andere, altijd hooger op. Een mooien morgen bracht de ^Staatscourant" ter kennis van het Ser vische volk, dat een nieuw ministerie was benoemd. Onder de namen van de nieuwe ministers, las men ook die van Nicola Chris- Rc. Mata kon zijn oogen haast niet ge- looven. De man, die 't vroeger niet verder ad kunnen brengen dan tot onder korpo- ^a', minister van binnerdandsche zaken I "at zou toch wel een ander zijn Een Naamgenoot Om zekerheid te hebben, schreef Mata ^n den minister en verzocht hem inlich- gejuicht. Goblet, de regeering over hare algemeene politiek interpelleerende, gispte het Kabinet, dat dit met geene verkla ring was gekomen. Hij drong aan op de noodzakelijkheid van hereeniging, en zin speelde, onder gemompel van het centrum, op de verkiezing van den president. De president handelde niet behoorlijk, zeide Goblet, toen hij Bourgeois tot zich riep. Waarom geen beroep gedaan op de radicale groep Verder vroeg hij naar de plannen der regeering met de maitres chanteurs de inkomsten- en de successiebelasting. Het Kabinet bereidt (volgens hem) een crisis voor. Goblet eindigde met eene motie van orde voor te stellen, waarin de Kamer ver klaarde elk vergelijk met de rechterzijde en alle aan de democratie vijandige politiek te verwerpen. In zijn antwoord, zeide de premier Ribot, dat het tegen de gebruiken zou zijn een boodschap van het Kabinet in te dienen. Verder zeide Ribot nog, dat het Kabinet de revolutie ziet welke zich in het land voordoet en die niet wil vertragen. Hij vroeg aan de Kamer zich te haasten met de wet op de financiën goed te keuren. De regeering heeft uit die ontwerpen de successiebelasting gelicht. Verder kondigde Ribot een wetsontwerp in zake de amnestie aan. Bastide stelde een motie van orde voor, om vertrouwen uit te drukken in den wil der regeering om eene politiek van vereeniging en democratische hervormingen te betrachten. Ribot nam de motie aan. Zij werd aangenomen met 329 tegen 79 stemmen. De minister van justitie, Trarieux, diende een wetsontwerp op de amnestie in, waarbij volle genade geschonken wordt aan misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, van de drukpers, bij werk stakingen enz. Het gedeelte betrekking hebbende op de misdrijven tegen de veilig heid van den staat, werd met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer nam het geheele ontwerp op de amnestie met 511 tegen 7 stemmen aan. tingen. Het antwoord bleef lang uit, maar eindelijk kwam 'ttoch. De minister was werkelijk zijn vroegere vriend. Maar welk een verandering! Het schrijven was op zulk een hoogen toon gesteld, dat Mata meende beter te doen met in 't geheel niet meer te antwoorden. Sinds dien tijd bekommerde zich de schoolmeester niet meer om zijn landsman, maar sloot zich bij de hem lief geworden boeren van Laporje altijd enger aan en dit kwam hem inderdaad ten goede. De tijd verloopt wel niet voor alle wereld burgers even snel, maar hij gaat toch voorbij. De zoon van Mata draagt reeds sedert zes jaren de soldatenuniform bij het regiment lanciers en was niet te bewegen een andere loopbaan te kiezen. Darinka, de dochter van den schoolmeester, is goed getrouwd en leeft tevreden. Ook de oude Mata en zijn vrouw hebben zich over niets te beklagen. Somtijds gevoelt de man wel eenigen lust naar een kalm renteniersleven, maar hoe zal hij dat inrichten Het schoolhouden begon hem zwaar te vallende kinderen schenen hem langzamerhand kwaadwillig te worden. De kinderen wilden niet meer naar zijn raad luisteren en waren altijd onoplettend Daarop diende de afgevaardigde Gauthier een voorstel in tot herziening der constitutie en wilde het dringend verklaard hebben. Dit werd echter met 332 tegen 198 stemmen geweigerd. Boissy d' Anglas stelde een be sluit voor, waarbij de Kamer als haar ver langen te kennen geeft, dat de maatregelen van tucht, toegepast op de afgevaardigden Jaurés en Rouannet, ophouden. Met alge meene stemmen werd dij besluit genomen. Generaal Jamont, die zich reeds bereid had verklaard als minister van oorlog op te treden in het kabinetRibot, is nog op zijn besluit teruggekomen. Naar men beweert, is generaal Jamont bestemd om als opvol ger van generaal De Gallifet, tot bevelheb ber van een der legerkorpsen te worden benoemd, ingeval Frankrijk in oorlog mocht komen. Tot minister van oorlog is nu be noemd generaal Zur Linden. Deze generaal was tot dusver commandant van het 4e legerkorps te Le Mans. Maarschalk Can- robert is overleden. De heer De Lantsheere, de voorzitter der Kamer van afgevaardigden in België, die, naar men weet, is afgetreden, daar de meerderheid hem in het ongelijk stelde bij het bekende geschil tusschen den katholie ken afgevaardigde Eeman en den Gentschen socialist Anseele, blijft, ondanks den aan drang zijner partijgenooten, weigeren op zijn besluit terug te komen. De Kamer moet derhalve een anderen president kiezen. De Katholieken, die over de meerderheid be schikken, zullen dan den heer Beernaert, den vorigen minister-president, candidaat stellen. De heer Beernaert is echter niet bijzonder bevriend met der. heer Woeste, den bekenden leider van den rechtervleugel der Katholieken. Het is daarom nog onze ker ot de heer Beernaert door de geheele katholieke partij zal worden gesteund. Kun nen de Katholieken het echter eens worden, dan is zijne verkiezing tot voorzitter der Kamer verzekerd. De rijkskanselier Von Giers, minister van en verstrooid. Hij wenschte zijn laatste levensdagen buiten de school door te brengen. Hij had reeds een plan ontworpen, maar hoe 'tte verwezenlijken? Als hij zijn be trekking opzegt, dan verliest hij vrij wonen, vrij vuur en licht en zijn lieven tuin. Met zijn pensioen kan hij bovendien slechts karig rondkomen. Aan het Noordeinde van de gemeente, aan den grooten straatweg, staat een mooi aardig huisje. Daarachter is ook een moes tuintje te vinden met een tamelijk grooten boomgaard. Al deze heerlijkheden, die als voor Mata geschapen schenen, zou hij voor een honderd ducaten kunnen koopen. Hon derd ducaten vormen een som, die een lichtmis op een dag zoek brengt, Met zulk een onnoozel beetje was Mata gelukkig te maken. Ja, als hij ze maar had, maar hij bezat ze niet. Zijn gansche bezitting toch beloopt nauwelijks drie honderd gulden. Deze som had hij gedurende zijn langen dienst voor den kwaden dag weggelegd. Hoezeer hij den ganschen dag zat te pein zen, kwamen de ontbrekende ducaten niet in zijn zak rollen. Eindelijk gat het geluk hem een goeden wenk. Hij kreeg op een mooien dag uit buitenlandsche zaken in Rusland, is Zater dag-avond overleden. De beroemde kanse lier was reeds langen tijd ziek, zoodat er herhaaldelijk sprake is geweest van zijn aftreden. Czaar Alexander wilde echter den bekwamen staatsman niet dan in den uiter sten nood ontslaan, en ook Czaar Nicolaas verklaarde zijne diensten nog niet te kunnen ontberen. Toen de jonge keizer na zijne troonsbestijging de ministers in audiëntie ontving en de 75-jarige Von Giers ander maal op zijn ontslag aandrong, zeggende »Uwe Majesteit ziet, dat myne beenen mij nauwelijks meer kunnen dragen," antwoordde de Keizer: »Uwe beenen heb ik nietnoodig, maar uw hoofd." Von Giers heeft een lange staatkundige loopbaan achter zich en heeft drie keizers gediend. Na aan verschil lende hoven gezant te zijn geweest, werd hij in 1882 minister van buitenlandsche zaken. Met vaste hand leidde hij de internationale politiek van Rusland in vredelievenden zin. Hieraan was het voor een groot deel te danken, dat ondanks de vele incidenten de vrede niet werd gestoord. De heer Von Giers stamt af uit eene Zweedsche familie, die echter reeds sedert lang in Rusland gevestigd is. Hij was gehuwd met prinses Kantakuzenos, een nicht van zijn voorgan ger, prins GortschakofF. Gedurende de laatste maanden was hij reeds verhinderd zelf de leiding van zijn departement te voeren, zoodat zijn dood geen invloed op de Rus sische politiek zal uitoefenen. Aan de limes wordt uit Athene gemeld, dat Tricoupis' orgaan Atsy den aanval op den Koning voortzet, doch de volksopinie billijkt des Konings houding, terwijl Deli- annis' lijfblad opmerkt, dat Tricoupis in 1892 een geheel anderen raad aan den Koning gaf, toen Delianni over eene veel grootere Kamermeerderheid beschikte. Het nieuwe ministerie vindt algemeen instemming. Het zal vermoedelijk Tricoupis' nomarchen door legerofficieren vervangen. Volgens berichten uit Washington heeft Hamburg een gedrukte invitatie, om voor de aanstaande groote loterij een lot te koopen. Mata gevoelde zich eenigszins ge vleid, dat zijn naam zelfs in Duitschland bekend was en bovendien had hij nu kans, om zijn lang gekoesterd verlangen te be vredigen en zijn doel te bereiken. Hij ging natuurlijk van de veronderstelling uit dat hij zeker zou winnen. Hij zond onmiddelijk de benoodigde som gelds naar het bankiers huis en zou zeker langen tijd zijn voort gegaan met het zenden van gelden, als zijn zuinige vrouw, die al de duitjes bijeenge gaard had, - niet de hand op den geldzak had gehouden. Mata moest dus het loterij spelen staken, maar hieruit volgde nog niet, dat hij daarom zijn lievelingsplan opgaf, om eigenaar te worden van het lieve huisje aan hel eind van het dorp. Dit wenschte hij ook voor zijn kinderen, opdat, als hij een maal onder de zwarte aarde la«r zij zouden kunnen zeggenadat heeft vader ons na gelaten." Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDA ri II!»! V'nlylllUIHIIllltlHIII||

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1