Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 18de Jaarg. Zondag 3 Februari 1895. No. 5108. bureau ^ofcr^fraaf 50. algemeen OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2 Februari '95. Oe beleediging den gezant van Marokko te Madrid aangedaan, houdt nog steeds de Seheele Spaansche officieele wereld bezig, et hoog militair en maritiem gerechtshot eeft gezeten om over generaal Fuentes sUmmier recht te spreken. Eene talrijke menigte hoopte zich gisteren op voor het *°tet de Russie, waar het Marokkaansche gezantschap logeert. De gezant kon onge hinderd uitgaan om Sagasta te bezoeken. °P eene vraag van Canovas in de Kamer Verklaarde de minister van oorlog, dat de minister van buitenlandsche zaken naar |anger had geseind om te verzekeren, dat ue beleediging van den gezant een op zich- 2elfstaand feit was, waartegen volk en regeering protesteerden. De minister heeft °°k aan de overige mogendheden geseind °m eene verkeerde uitlegging te voorkomen. Aan den Londenschen Standard wordt uit Madrid nog gemeld: De vernederende hand tastelijkheid aan den persoon van den Marok- kaanschen gezant door den brigade-generaal Rentes bedreven, maakt algemeen een pijn lijken indruk. De Koningin, de ministers en maarschalk Campos hebben den gezant hun ^i®p leedwezen betuigd en hem volledige genoegdoening beloofd. De Spaansche gezant te Tanger heeft last die gevoelens aan den Sultan over te brengen. Bovendien is den Spaanschen gezanten aan de verschillende boven opgedragen het geval aan de regee- ririgen op te helderen. Alle partijen hebben m de Kamer het vergrijp van Fuentes ge laakt. Fuentes schijnt krankzinnig noch dronken geweest te zijn. Koelbloedig ver klaarde hij de tegenwoordigheid van den gezant te Madrid duldeloos te achten. Aan de Univers wordt uit Rome gemeld, dat de H. Vader te Constantinopel eene mstelling zal stichten, welke nog seminarie uoch klooster zal wezen, maar een univer siteit voor de hoogere studiën der Grieksch- geunieerde geestelijkheid en waar dus de Grieksche taal en de Grieksche ritus zullen onderwezen worden. De proffessoren voor deze nieuwe instelling zullen genomen wor den uit het Grieksche college te Rome, dat dus weder een nieuwe vlucht zal nemen. Tusschen Rusland en den H. Stoel zijn Volgens hetzelfde blad de betrekkingen in den laatsten tijd zoo goed, dat de H. Vader m een nieuw schrijven aan de Poolsche bisschoppen dezen vermaand heeft tot de uiterste voorzichtigheid om de welwillend heid van den Czaar waardig te blijven. Bij de behandeling der begrooting in de Kamer van afgevaardigden te Budapest verklaarde de minister van onderwijs en eeredienst, dat hij de beginselen der nog uiet behandelde kerkelijk-politieke wetten ten stelligste zal handhaven. Hij ziet er echter geen bezwaar in, de woorden die betrekking hebben op de erkenning der Konfessionlosigheit zoodanig te wijzigen, dat aan de bezwaren van afgevaardigden en magnaten tegemoet wordt gekomen. De Oostenrijksche Hongaarsche tol- en handelsconferentie zou gisteren weder te Weenen bijeenkomen, om over het Bul- gaarsche antwoord op het Oostenrijksch protest in zake de belastingen te beraadslagen. Als eerste eisch voor eventueele concessies wordt geeischt, dat Bulgarije erkennen zal, dat het de verdragen niet eenzijdig mag wijzigen Of Turkije en Engeland geprotes teerd hebben, schijnt niet vast te staan. Volgens een particulier telegram uit Berlijn heeft de anti-semitische partij in den Rijksdag gisteren eene bijeenkomst ge houden en haar betrekking tot den beken den Ahlwardt afgebroken. De reden waarom de anti-semieten dit besluit namen, wordt niet medegedeeld. Eerst dezer dagen zal de partij haar beslissing motiveeren. De verdrijving van Alhwardt uit de anti-semi tische 'partij schijnt niet te wijten te zijn aan politieke beweegredenen, maar aan andere redenen van persoonlijkon aard. In den Senaat te Parijs kwam gisteren het amnestie-ontwerp van den minister van justitie, Trarieux, in behandeling. Dit wets ontwerp waarbij kwijtschelding van schuld wordt verleend aan hen die wegens politieke misdrijven zijn veroordeeld, werd aangenomen met 216 tegen 7 stemmen. De heer Rochefort kan derhalve nu naar Parijs terugkeeren. Heden (Zaterdag) wordt de hoofdredacteur van de Intransigeant weer te Parijs ver wacht. Gelijk reeds is medegedeeld, zullen Rocheforts partijgenooten hun leider feeste lijk ontvangen. Vermoedelijk zal echter de heer Rochefort voorloopig althans geen deel nemen aan het politieke leven en zich in geen geval meer candidaat stellen als lid der Kamer, gelijk zjjne vrienden wenschen. De verhuizing van den heer Rochefort van Londen naar Parijs zal zeker geen invloed uitoefenen op den loop der zaken in Frankrijk. 'Toen eergisteren in de Kamer van afge vaardigden te Brussel de nieuwe voor zitter Beernaert zijn toespaak geëindigd had, en het presidium aan Tack overgevende van den voorzittersstoel afdaalde, stond Woeste, de leider der Rechterzijde, op en kwam hem hartelijk de hand drukken. De ver wijdering in aanmerking genomen, welke in den laatsten tijd tusschen deze twee uitmuntende katholieke staatslieden bestaan heeft, begrijpt men licht, welke een diepen indruk deze openlijke daad van Woeste op de geheele Kamer, maar vooral op de rechterzijde, maakte. In de volgende week zal het parlement te Londen weder bijeenkomen. De zitting zal volgens het gebruik worden geopend met het voorlezen eener troonrede, waarin lord Rosebery zijne plannen zal mededeelen. Het program van het ministerie is reeds voor een goed deel bekend door de rede voeringen welke de ministers dezer dagen hebben gehouden. Lord Rosebery blijft bij zijn voornemen om den strijd over de Home- rule-bill tegen het Hoogerhuis te aanvaar den, maar eerst wenscht de regeering de aanhangige wetsontwerpen, welke geen uit stel lijden, af te doen. Daartoe behoort ook het bekende wetsontwerp betreffende de scheiding van Kerk en Staat in Wales, Voorts acht de regeering zich verplicht een aanzienlijk crediet aan te vragen lot uit breiding der marine. Waarschijnlijk is dit voorstel geopperd naar aanleiding van den loop dien de ge beurtenissen in China nemen, want blijkbaar is de Engelsche regeering, welke nu in goede verstandhouding verkeert met Rusland, niet van plan den geheelen ondergang van het Chineesche rijk toe te laten. De Chineesche regeering rekent misschien te veel op den steun der Europeesche mogendheden, maar toch kan men wel aannemen, dat noch Engeland nóch Rusland zullen dulden dat China door de Japanners geheel ten onder wordt gebracht. De Japanners hebben eer gisteren na twee dagen schermutselens, Wei-hai-wei genomen. De Chineesche troe pen zijn op de vlucht gegaan. Hun verlies aan dooden en gewonden bedraagt 2000 man. Het eiland Lioekoengtan, waar een aantal forten en rijkswerkplaatsen staan, is nog in handen der Chineezen. Alle Euro peesche ingezetenen van Wei-hai-wei hebben zich kunnen redden. Proces-Joniaux. Nadat het langdurig getuigenverhoor in de geruchtmakende zaak van mevr. Joniaux, beschuldigd van vergiftiging van meerderen harer bloedverwanten, Woensdag 11. eindelijk voor de rechtbank te Antwerpen was ge ëindigd, was het openbaar ministerie Don derdag aan het woord. De advocaat generaal Servais begon dien dag zijn uitvoerig requisitoir om het den volgenden dag voort te zetten. Het eerste gedeelte maakte een diepen indruk. De heer Servais achtte het uitgemaakt, dat Alfred Ablay aan morphinevergittiging overleden is. Van de wijze sprekende waarop mevr. Joniaux trachtte van haar dochter geld te krijgen, voerde hij haar de bijtende woor den toeGij hebt uwe dochter niet be handeld als eene moeder maar als een woekeraarster." Zooals te verwachten was, eindigde eer gisteren de adv.-gen. zijn requisitoir met de overtuiging uit te spreken, dat de jury op die vragen welke haar zullen gesteld, worden betreffende de hoofdpunten van de aanklacht bevestigend zal antwoorden. Na het requisitoir kwam aan het woord de verdediger mr. Hendrikx. Hij meende, dat de advocaat-generaal het leven van mevr. Joniaux beschouwd had van de meest on gunstige zijde en besprak de financieele omstandigheden van beklaagde, die hij vooral in haar huwelijk met den heer Faber voor stelde als het slachtoffer van den haat harer schoonmoeder. Eene overtalrijke publiek vulde de beide dagen de gerechtszaal en hield zelfs de toegangen tot het gebouw bezet. Mevrouw Joniaux, die tijdens de voorlezing van het requisitoir geen teekenen van aandoening had gegeven, barstte in tranen uit bij het begin der rede van haar verdediger. Heden zal de rechtbank in deze beruchte proces-zaak uitspraak doen. Zooals men weet, worden in België verschillende vragen om trent de schuld van beklaagden aan een jury van gezworenen voorgelegd. Men ver wacht dat de jury in deze proceszaak alle vragen bevestigend zal beantwoorden. IJsberichten. Bij Rotterdam heeft zich langs de Ooster kade een tamelijk breede strook ijs vastgezet De rivier is voor de helft met vrij zwaar drijfijs bedekt. Stroomopwaarts vertrektgeen enkele stoomboot en vandaar kwam ook geen vaartuig te Rotterdam aan. Te Rotterdam is eergistermiddag uit Zie- rikzee aangekomen de stoomboot Schelde. Deze boot had gedurende de geheele reis met zwaar ijs te kampen. Van het Noorder gat tot aan het Hellegat bleef de boot her haalde malen in het jjs zitten, zoodat ach teruit gestoomd moest worden om er door te komen. Ook op Hollandsche diep en Kil werd veel vertraging ondervonden. Daar de terugreis binnendoor niet meer mogelijk is, zal buitenom teruggevaren worden. Bijna alle passagiersbooten hebben gestaakt. Ook met de booten der reederij Fop Smit Co. is dit het geval. Ofschoon er veel zwaar ijs op de rivier is, gaat de vaart naar zee zonder verhin dering. De uitslag van de inter-academiale hard rijderij op schaatsen, gisteren door de «Delftsche IJsclub" gehouden is als volgt Den eersten prijs behaalde Leiden, den tweeden Groningen en den derden Delft. Van de personeele prijzen verkreeg den eersten de heer Hatsma Muiier, te Delft den tweeden den heer Middelberg, te Leiden den derden de heer Schoenmaker, te Leiden en den vierden de heer De Ranitz, te Gro ningen. Gisteren kwamen de ijsschuiten op de Zuiderzee. In het Monnikendammergat ligt heel weinig sneeuw, zoodat die snelzeilers toch een goed eind kunnen afleggen. Van halfweg den afstand tot het eiland Marken moet eene baan gemaakt worden, wil men per schaats den tocht kunnen doen. De Markers zijn van hun kant reeds bezig, terwijl van Monnikendam af vermoedelijk heden begonnen wordt. Het waait nog stevig en het is zeer koud op zee. Te Bolsward heeft de ijsbaan vanwege de vereeniging nlJsclub Bolsward" aan velen een goede gelegenheid verschaft om zich te vermaken met schaatsenrijden. De leden van de IJs-Kolfclub oefenen zich druk, om dat, naar aanleiding van een waardeerend schijven van den heer Hebus, in Engeland, er groote kans bestaat, dat eenige Engel- schen weder zich op deze baan met de Bolswardsche en andere Fri'esche beoefe naars van dit spel zulien meten. Op het Noordzeekanaal neemt het ijs in dikte toe, doch voor de groote vaart biedt het nog geen belemmering. De beide ijs- NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT ifmniinmurm'iHtiuim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5