Ondanks de felle koude zetten de Japanners den aanval met alle kracht voort. Volgens de berichten uit Tokio zijn de Japanners nu meester van Wei-hai-wei, maar bevinden zich nog eenige forten in de nabijheid der stad en op het eiland Lui-Kung-Tau in handen der Chineezen, die overal een hard- nekkigen tegenstand bieden. Waarschijnlijk zullen de Japanners ook in dezen strijd de voorhand houden. Te Peking is een rapport ontvangen van ge neraal Sung, den bevelhebber der Chineesche troepen in Mantsjoerije. Deze generaal be weert,dat hij 50.000 man ter zijner beschikking heeft en in staat is de Japanners uit deze provincie te verdrijven. De Chineesche regeering, vertrouwende op de mededeelin- gen van den generaal, wenscht daarom vooreerst de vredesonderhandelingen te laten rusten. De correspondent der Köln. Zeit. te Lon den seinde gisteren sin de couloirs van het Parlement zoowel als in de diplomatieke kringen verneemt men het gerucht, dat tusschen de Engelsche, Fransche en Rus sische regeeringen onderhandelingen worden gevoerd over een gemeenschappelijk optre den, teneinde de Japansche regeering te nopen het sluiten van den vrede niet door het stellen van onaannemelijke voorwaarden te verijdelen." Naar aanleiding van dit ge rucht vestigt de Kölnische er de aandacht op, dat gisteren de inschrijving werd ge opend voor de Chineesche leening. Het is dus zeer wel mogelijk, dat men slechts met een beursgerucht te doen heeft. Het proces-Joniaux. De Etoile Beige bevat een schrijven van mad. Joniaux, waarin zij haar onschuld handhaaft. Op zeer heftige wijze protesteert zij tegen het vonnis, dat de rechters hebben uitgesproken. Niet ten onrechte vraagt het Handelsblad van Antwerpen n Waarom heeft zij deze verklaring niet afgelegd, toen de voorzitter der jury haar vroeg, of zij nog iets te harer verdediging had in te brengen Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Februari 1895. De Burgemeester van Schiedam, gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad no. 82), betrekkelijk de grond belasting, brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de staat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de krach tens art. 14 der aangehaalde wet vastge stelde schattingen van gebouwde en onge bouwde eigendommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secretarie is nedergelegd. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren behalve de reeds genoemde nogingekomen de volgende stukken: missives van Ged. Staten ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluitenmissive van de commissie van beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis alhier ten geleide yan de rekening wegens het door haar gevoerde beheer over 1894, met de daarbij behoorende bijlagen, visiebericht van den heer J. C. H. Kramers, dat de her benoeming tot lid der commissie van het burgerlijk armbestuur door hem wordt aan. genomen, kennisgevingmissive van de voorzitters van de particuliere arbeidsraden te Leiden, 's Gravenhage en Amsterdam, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de raad de wenschelijkheid zal erkennen van in de bestekken van gemeentewerken opnemen eener bepaling omtrent minimum loon en maximum-werktijd, kennisgeving bezwaarschriften van J. J. Fricke en G. Bezemer tegen hunnen aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/95, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaat selijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie waarbij machtiging wordt verleend tot be- betaling eener som van f 100 uit den post onvoorziene uitgaven der begrooting van de dienstdoende schutterij dezer gemeente, dienst 1895, om daaruit te voldoen de op de be grooting der schutterij voor de jaren 1892 en 1893 uitgetrokken en tot dusver niet in ontvang genomen jaarwedde van den auditeur ad f50 per jaar; vergezeld van een exem plaar van het betrekkelijk raadsbesluit van 22 Januari 11., voorzien van het bewijs dier machtiging, werd voor kennisgeving aan genomen, zullende een exemplaar van ge zegd raadsbesluit aan den schuttersraad der dd. schutterij alhier worden gezonden als beschikking op zijn schriftelijk verzoek van 15 Jan. 11.; missive van Burg. en Weth., daarbij naar aanleiding van de door Ged. Staten dezer provincie gemaakte be merkingen op de door den raad vastgestelde verordening regelende de samenstelling en den werkkring der commissie voor de gas fabriek en de drinkwaterleiding dezer ge meente eene gewijzigde verordening inzen dende, welke zal worden gedrukt en aan de leden toegezonden, idem een voorstel tot verdeeling der vrijgevallen jaarwedden van den rector en den leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium beide stukken werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingbezwaarschriften van J. G. Sandker en A. M. Daalmeijer tegen hunnen aanslag in plaatsei. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1894,95, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. Het adres van C. van Zijl gisteren ver meld, luidt in hoofdzaak als volgt om in het algemeen belang en in het bijzonder in dat van de bewoners van den Langen Achterweg te bepalen »dat de oprit vanaf de Hoogstraat naar den Langen Achterweg niet meer mag worden afgereden." Gisteren-avond had in sMusis Sacrum" de eerste serie voordrachten plaats van de leerlingen der élémentaire piano-, zang en viool-klassen van de muziekschool der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst." De zaal bood bij deze gelegenheid een eigenaardigen aanblik, door de opgewekte bewegingen der jeugdige dilettanten, welke in bonte mengeling van veelkleurige toiletjes het voorste gedeelte der zaal hadden inge nomen. De talrijke aanwezige familie-leden (der kinderen) en belangstellenden, waar onder ook onze burgemeester Versteeg, vulden haar verder tot in de uiterste hoeken. Ten half zeven kondigde de heer J. T. Beukers, voorzitter, met een kort woord den aanvang der voordrachten aan en verzocht de stille attentie der aanwezigen. De derde en vierde pianoklassen, ving aan met de uitvoering van eenige nummers twee- en vierhandig, welke zeer correct werden gespeeld. De eerste zangklasse, bestaande uit een vijftiental meisjes en jongens van acht a negen jaar, zongen vervolgens twee liedjes, welke de aanhoorders blijkbaar zeer volde den het mag opmerkelijk heeten, dat de uitspraak zoo zuiver was, dat men geheel achter in de zaal, den tekst duidelijk kon verstaan. De tweede zangklasse, alhoewel blijkbaar in vergelijk met hare voorgangster eenigs- zins timide, zong zeer net het mooie lied Herinnering", van Catharina van Rennes. Nu volgde een vioolkwartet van de leer lingen der elementaire vioolklassen. De drie welgekozen nummers werden over het alge meen zeer verdienstelijk door deze jeugdige violisten ten gehoore gebracht, en getuigden van goede vorderingen in het verloopen jaar gemaakt. De vierde en vijfde pianoklasse voerden vervolgens eenige schoone nummers uit voor twee- en vierhandig, welke zeer goed vol deden. De derde zangklasse volgde nu met twee heerlijke tweestemmige liederen van Men delsohn, waarna de vereenigde zangklassen bijzonder net de driestemminge Lentezang van Van Bruggen ten gehoore brachten. Ter afwisseling vergastten ons de heeren V. H. d. B. en S. V., resp. leerlingen der viool- solo- en harmonieklasse, op eene »Ber- ceuse" voor viool en het schoone lied Auf Flügeln des Gesanges van Mendelsohn voor fluit. Het langdurig applaus, dat hen ten deel viel, was door hen gewis wel verdiend. De vijfde pianoklasse speelde daarna op vier piano's eene sonatine van Kuhlau; op merkelijk was het, hoe correct in maat dit nummer werd uitgevoerd. Het program werd nu op waardige wijze besloten, door Mozart's Turksche Marsrh welke, op drie piano's vierhandig, door eenige leerlingen der 6e piano- en piano-solo-klasseri cou amore werd uitgevoerd. De voorzitter, nam daarna het woord, ten einde de talrijke belangstellenden voor hunne aanwezigheid dank te zeggen waarbij hij den wensch uitsprak, op heden-avond, wan neer de hoogere klassen zich zullen doen hooren, nog grootere opkomst te zullen zien, en stelde aan de kinderen voor, zich naar hartelust nog eenige uurtjes met dansen te vermaken, welk voorstel met groot gejuich door de kleinen werd beantwoord. Onder leiding van den heer Ter Linden, zweefde en huppelde weldra de vroolijke kinderschaar joelend dooreen, terwijl het voor de ouderen een waarlijk opgewekt ge zicht opleverde, de geoefende en minder geoefende onder de kleine dansers en dan seressen gade te slaan. Alhoewel bekend was gemaakt, dat na de voordrachten op heden-avond voor de ouderen gelegenheid tot dansen zou worden gegeven, konden velen onder hen de verleiding niet weer staan, zij het dan ook maar een voorproefje te nemen, en bleef tot aan het eind der dansen, een geanimeerde toon heerschen. De rivier de Maas voor deze stad is ge heel overdekt met zwaar drijfijs. Slechts vier stoombooten kwamen heden-ochtend aan, nl. de Vlaardingen, Pernis, Waterweg en de Maassluische boot. Gisteren-middag heeft de rivier de Maas voor Rotterdam zien, van de Oosterkade af stroomopwaarts, zoo ver men waarnemen kan, voorgoed vastgezet. Voor de stad en verder stroomafwaarts blank water. De eb heeft het drijfijs medegevoerd. De Vlaardingsche postboot ligt thans in de haven te Nieuwesluis ingevroren. De ijsploeg boorde zich gisteren-ochtend een weg door het zware ijs naar het station Maas, en kwam weder terug met de stoom boot Staatsspoorwegen II op sleeptouw. Door dezelfde geul volgde toen de Staats spoorwegen I. De te Rotterdam aangehoudenen Moer man en Kleij, hebben bekend den diefstal van ruim twintig duizend gulden gegleegd te hebben. Wisdom, hun medeplichtige en wellicht de hoofddader, blijft halstarrig ontkennen. (Tel I Een vermist knaapje, M. v. Leijden, uit de Sophiastraat te Rotterdam, is in den Spiegelnisser polder onder Kralingen terug gevonden. Het kind lag dood op het ijs, waaruit men afleid, dat het knaapje ge vallen en doodgevroren is. De gemeenteraad van Oud-Beierland be sloot aan de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij" de Ooststraat als de geschiktste plaats aan te wijzen voor het station voor stoomtram Rotterdam—Oud Beierland om dat de dijk bij het politiebureau te veel het verkeer met andere voertuigen zou belemmeren. In den polder Katendrecht is een groot stuk weiland nabij den dijk, vroeger eigen dom der familie Van Bijlert, uit de hand verkocht. De nieuwe eigenaar heeft het voornemen, daar een 450-tal woningen te bouwen. Het vergaan der „Elbe". Te Lowestott werd door desmak Verena eene mailzak met brieven en het lijk van een der matrozen van de Elbe, Friedrich Ernst genaamd, aangebracht. Onder meer werd een zilveren horloge op het lijk, dat op eene reddinggordel dreef, gevonden. Het was blijven stilstaan ten 7 u. 5 m. De mailzak, gemerkt Stockholm, werd naar Londen verzonden. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Februari. De begrooting voor Suriname is aange nomen na een korte rede van den heer Werth eim waarin deze dankte voor de voornemens de Regeering om de kolonie op te heffen en aandrong op maatregelen om langs indirecten weg kapitaal naar Suri name te trekken, hetgeen de Minister zeer gaarne toezegde. Hoofdstuk Koloniën is aan genomen. Het ontwerp, in zake de teruggaaf van het waarborgkapitaal Samarang - Cheribon werd sterk verdedigd door den heer Wert- bei m op gronden van rechtvaardigheid en billijkheid, daar het waarborgkapitaal toch eerst zal worden teruggegeven als de stoom tram er is en aan alle verplichtingen is voldaan. De heer Fransen van de Putte ontkende ten stelligste, dat de niet uit voering van de concessie te wijten is aan de spoorwegpolitiek of aan belemmeringen door de Regeering. Reeds in 1888 heeft" hij ge constateerd, dat een spoorweg onmogelijk was en een stoomtram ternauwernood zou rendeeren. Hij is bepaald tegen. De heer Vlielander Hein achtte hier geen schade geleden en dus geen reden tot inhouding van het waarborgkapitaal. De Minister van Koloniën ver dedigde de teruggaaf op denzelfden grond. Hij weersprak, dat bij de concessionarissen de bedoeling zou hebben voorgezeten om de concessie niet uit te voeren. Door een samenloop van omstandigheden is de con cessie niet uitgevoerd. Hij zou zich schamen, als de stoomtram er is, dat de Neder- landsche Staat nog 2^ toner bij zou profiteeren. De heer J. Prins was tegen den terug gaaf, omdat een gevaarlijk precedent zou gesteld worden en geen bijzondere omstandig heden bestaan om van het beginsel af te wijken. De heer Bultman daarentegen meent, dat de inhouding van de waarborgsom on billijk is en het particulier initiatief zeer zou benadeelen. De Minister bleef de billijkheid der teruggaaf verdedigen. Het ontwerp tot teruggaaf van het waar borgkapitaal is aangenomen met 26 tegen 14 stemmen. Daarna kwam in behandeling de motie van orde, voorgesteld door de heeren Van Swinderen, Breuning, Van Weideren Ren- gers en Bergsma, de wenschelijkheid van een onderzoek omtrent de armenzorg in Friesland uitsprekende. Na de hieromtrent door de Regeering gegeven verklaring, werd de motie door dè voorstellers ingetrokken. De Kamer is daarop tot nadere bijeen roeping gescheiden. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen ko men en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Stavoren c. a., dat zij daarvoor nog tot 20 Februari e.k. een adres kunnen indienen, onverschillig, of zij overigens tot mededinging naar kantoren der achtste klasse bevoegd zijn. Naar men verneemt, heeft jhr. mr. A. P- C. Van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer, wegens drukke bezigheden bedankt voor de door hem gedurende 5 achtereen volgende jaren vervulde betrekking van voorzitter van het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks-Nijverheid in Nederlanden is in de jongste vergadering van het hoofdbestuur in zijne plaats tot voorzitter benoemd de heer mr. E. Fokker, lid van de Eerste Kamer, te Middelburg, die dadelijk deze functie heeft aanvaard. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren beslist dat vrijstelling wegens broederdienst moet worden verleend aan een loteling wiens broeder tot het reserve kader behoort. Wederom werden 3 kotters te Grimsby aangekocht door den reeder A. de Niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2