toestand binnen. Zonder het Roode Kruis zouden de moesten omkomen. Blijkens een otficieel telegram van den zeeofficier Noeros, gedagteekend Weihaiwei 12 Februari, bracht eene Chineesche kanon neerboot met de witte vlag de boodschap van admiraal Ting, dat hij bereid was zich over te geven onder voorwaarde, dat voor het leven van officieren en manschappen der Chineesche vloot en van de forten, als ook van de vreemdelingen zou worden in gestaan. Over de formeele overgave zou men later onderhandelen. In zake de Pacifickabel stelt Canada de benoeming voor van eene commissie, be staande uit Engelsche, Canadasche en Austra lische regeerings-gedelegeerden, die het plan tot legging te Londen zouden onderzoeken Canada besloot op de Canadeesche winter boter eene uitvoerpremie van 20 dollarcent per pond te bewilligen, bij wijze van voor schot aan de zuivelboeren, waarmede speciale koelkamers in de Atlantische stoomschepen en ook te Londen zouden worden ingericht. Wij moeten derhalve eene spoedige mededin ging van Canadasche boter in Europa ver wachten. op den voorgrond was geplaatst, had men een ruimer opkomst verwacht. Evenwel zijn er 1113 kiezers meer opge komen dan bij de eerste verkiezing nu 14 dagen geleden, hoofdzakelijk van personen, die in de stad wonen en niet in de aan gehechte gemeenten Charlois en Kraüngen, waar slechts 94 personen meer dan den 29n Jan. hun burgerplicht vervulden. Het aantal kiezers bedraagt te zamen 8167. Ingeleverd werden totaal 4625 brief jes, derhalve circa 57 pCt. van het aantal kiezers. Eene omwenteling in Bulgarije. Dö Berhjnsche correspondent van de Tel. ontving gisteren-avond per telefoon uit Wee- nen bericht, dat te Sofia eene omwenteling is uitgebroken. Vorst Ferdinand is naar Rumenië gevlucht. Dat de politieke toestand in het vorsten dom in den laatsten tijd te wenschen liet, is bekend. De aftreding van Stambuloff werd door de meerderheid der bevolking met ingenomenheid begroet, maar dat vorst ïerdinand poogde bij den leider der Russi sche partij, Zankoff, die na de amnestiewet teruggekeerd was, steun te zoeken, werd met leede oogen door de bevolking aange zien. Dit bleek wel bij de jongste aanvul lingen voor de Sobranje, toen het der regee ring alleen door geweld gelukte, haar can- didaten te doen verkiezen. Indien de beweging te Sofia inderdaad zoo ernstig blijkt te zijn, dat vorst Ferdinand moest vluchten, moet men inderdaad voor de rust op het Balkan-schiereiland vreezen. Nadere berichten kunnen echter eerst be slissen of men hier inderdaad met eene heropening der beruchte Oostersche kwestie te doen heeft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Februari 1895. Het R. K. Parochiaal Armbestuur heeft heden aan de ruim 250 door dat bestuur bedeelde gezinnen, ieder een half mud steenkolen bedeeld. Daartoe door een paar liefdadige stadgenooten in staat gesteld, heeft het aan die gift nog een brood kunnen toevoegen. Wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik om er op te wijzen, dat het liefde werk der brooden van St. Antonius zoo wel aan onze eigen armen zou kunnen ten goede komen. In plaats van de gelden daarvoor bestemd, aan de betrokken personen buiten de stad te zenden, zou men die beter aan ons Armbestuur kunnen afdragen, dat er zeker zorg voor zou dragen, dat zoowel onze Schiedamsche bakkers als onze behoeftige stadgenooten daardoor zouden gebaat worden. De uitslag der Rotterdamsche Raadsver kiezing is dat bij herstemming gekozen zijn 3 liberalen, de heeren Heijbroek, Van Raalte en Milders en 3 anti-revolutionairen, de heeren Van Vessem, Coepijn en Van der Pols. De beide katholieke candidaten, de heeren Tompson en Mascheck, zijn gevallen. Hoe onaangenaam deze uitslag voor de Ka tholieken ook zij zegt de Msb. er zijn belangrijke voordeelen behaald. Voor de verkiezing hadden de anti-liberalen 3 leden in den Raad, thans 10, een niet gering cijfer als de gekozenen een goed gebruik maken van de krachtige wapenen, welke tegen het liberalisme in den Raad kunnen aangewend worden. Daarbij heeft het liberalisme in de stad een geduchten slag gekregen. Nog zoo een, en het is verloren. Wij hebben nu geleerd, dat wij opgewassen zijn, zelfs tegen de verbonden liberalen, en hunne zegepraal nog slechts van toevallige omstandigheden af hangt. Geen moed dus verloren, valt de berg niet in eens, ondermijnd stort hij langzamer hand in. En wij zeggen tot de liberalen au revoirl Gisteren-nacht omstreeks 3£ uur werd in het raadhuis te Rotterdam een lek in de waterleiding ontdekt, ontstaan door het springen van eene pijp op den zolder aan de zijde der Stadhuissteeg. Reeds had eene massa water zich een uitweg gebaand en o. a. in de kamer van Burgemeester en Wethouders, alsmede op de secretarie vrij wat schade aangericht. In het midden der Diergaardelaan tegen over de Ammanstraat te Rotterdam, vindt een daar aanwezig, van sneeuw vervaardigd borstbeeld onzer jonge Koningin veel be kijks. Het werd gemaakt in de werkplaats van de heeren J. H. Haage Zoon, stuka doors in de Ammanstraat, die het gisteren avond op een zuil van sneeuw plaatsten daar waar het thans te zien is. Een Oranje- lievend Rotterdammer zette er een versje onder. Het Nederlandsche stoomschip Teutonia, van Odessa, geladen met graan, is heden nacht door zwaren mist op de rivier recht over den Watertoren bij Schiedam aan den grond geraakt. De herstemming voor zes leden van den Gemeenteraad te Rotterdam heeft, in weer wil van de groote drukte, die ditmaal door de Kiesvereenigingen is gemaakt, niet ge heel aan het doel beantwoord. Het ongun stige weder en de marktdag zijn voor een deel schuld, dat toch nog 3542 kiezers zijn thuis gebleven. Nu de inkomstenbelasting Nader wordt uit Rotterdam gemeld Het was gisteren-avond tusschen 8 en 10 uren ongemeen druk in de Diergaardelaan om een uit sneeuw vervaardigd borstbeeld onzer Koningin. Bewoners der Diergaarde laan hadden voor eene illuminatie zorg ge dragen waarbij de Oranjevaan en de stads kleuren niet ontbraken vuurwerk werd ter opluistering ontstoken, en de menschen zongen vaderlandsche liederen. Toen tegen negenen een lauwerkrans aan het borst beeld bevestigd werd, was het een groot gejuich. Deze krans werd door den heer Diedriks uit de Paradijslaan als blijk van erkentelijkheid aan den maker van het beeld vereerd. Bij het aanbrengen van de illuminatie had men het ongeluk het borst beeld te breken. Maar in het atelier van de heeren Haage Zoon had men er op gerekendbinnen enkele minuten was een nieuw sneeuwen borstbeeld op de zuil ge steld. Het borstbeeld is vervaardigd door den heer Haage Jr. en den chef van het atelier den heer J. H. Kuijters, naar het model van Teixerd de Mattos. heid. Door zijn toedoen werden zeer vele gevaarlijke inbrekers en dieven gevangen; hij was het ook die voor twee jaren den inbreker v. Keppel op heeterdaad betrapte bij den inbraak op den Coolsingel bij de Van Oldebarneveldstraat. Weken achter een had H. daartoe des avonds zich in een kolenschuit verborgen en op den loer gele gen. Door zijn overlijden wordt der politie een groot verlies toegebracht. IJsberichten. Evenals in vorige strenge winters ver schaft de IJscompagnie te Maassluis dezer dagen aan vele menschen werkmeer dan honderd werklieden zijn bezig met ijs zagen en rijden uit den vliet bij de Boonersluis naar de bergplaats van bovengenoemde IJscompagnie. Op veldijs, onder Hillesluis gelegen werd gisteren door jongens van 12 tot 16 jaar een wedstrijd op schaatsen gehouden. De prijzen, bestaande uit voedingsmiddelen en brandstoffen, waren aangeschaft door een commissie, daartoe door ingezetenen van Hillesluis in staat gesteld. Sedert Woensdag 6 dezer is de Nieuwe Maas te IJselmonde met ijs bevloerd en wordt zij geregeld van het Kralingscheveer her- en derwaarts door personen en honde karren gepasseerd. Gisteren werd er een vracht van 16000 pond over vervoerd. Ten gevolge van de gevallen sneeuw is het voetpad met rietbossen afgezet. Gisteren werd door een gezelschap dames en heeren van het corps diplomatique te 's-Gravenhage schaatsen gereden in den omtrek van Dordrechto. a. nam de En gelsche gezant aan dit jjstochtje deel. BINNENLAND. Door den minister van marine is bepaald, dat aan officieren van de Kon. Nederl. Ma rine-reserve op hun verzoek kan worden toegestaan, hun oefeningstijd in 6 achter eenvolgende maanden te volbrengen. Door verschillende officieren is van deze vergunning reeds gebruik gemaakt. De nVereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw", gevestigd te Rotter dam, heeft een adres van adhaesie aan Z. Exc. den minister van justitie gezonden, om te steunen het adres van het aComité tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Neder land", waarbij verzocht wordt, dat in het in te dienen ontwerp tot regeling der Kamers van Arbeid, aan de vrouwen het kiesrecht en de verkiesbaarheid voor die Kamers worde verzekerd: zoo uitdrukkelijk en on dubbelzinnig mogelijk, zoodat omtrent de bedoeling van den wetgever geen twijfel kunne rijzen. Het Soer. Iïbl. meldt, dat de radja van Lombok de beide door onze marine geno men en daarna verkochte stoombootjes niet had betaald, en dat de verkoopers thans aan de regeering hebben verzocht hun geld uit de buitgemaakte schatten te mogen ontvangen. Men meldt uit 's-Gravenhage Bij den terugkeer van de troepen met de muziek der K. M. kapel gisteren-voormid dag van de R. K. begraafplaats naar de kazerne ontstond op het Nassauplein een opstootje. Door jongens werd met sneeuw ballen geworpen naar de soldaten en toen een hoofdagent een der belhamels wilde grijpen, werden hij en de overige agenten uitgejouwd door een troep personen onder wie een jager. De hoofdagent greep den militair vast, doch hij moest hem weder loslaten door het opdringen van het volk. De politieagent, die zijn wapenstok had ge trokken en zich daarmede verweerde, kreeg in 't gedrang een paar slagen op het achter hoofd en in het gelaat. Een goed woord voor meisjes, die halve dagen dienen 1 J In de Gevangenpoort te 's-Gravenhage bevindt zich o. a. een kamer, die diende voor eene geheel bijzondere, venijnig be dachte pijniging. Daarin werden gevangenen opgesloten, die men tot bekentenis wilde brengen door den honger. Boven in den muur was een opening, in verbinding met de keuken. De geur der spjjzen drong dus binnen in de hongerkamer en prikkelde en pijnigde de ongelukkigen, die de honger verscheurde en voor wie de braadlucht een onduldbare marteling was. Onze afschuw is gerechtvaardigd en wij prijzen onzen zachteren tijd. Maar er zijn vele gezinnen onder ons, waar men de hulp heeft van loop-of kindermeisjes, van die magere, opzichtige schepseltjes, die vroeg er op uit moeten om wat te verdienen en die dan in hare shuizen" komen van och tend totetenstijd. Zij hebben magen die veel begeeren, omdat zij maar weinig ontvangen. Zij wonen de bereiding der spijzen bij, hare reukorganen worden aan genaam gestreeld, zij ;helpen dikwijls nog »opdoen" en zien al deze heerlijkheden van nabij. Daarna gaan zij naar binnen om te vragen of mevrouw nog iets heeft en met de lekkere lucht in den neus trekken zij de voordeur achter zich dicht. Er zijn ook gezinnen, waar men het kind vooraf warm laat eten en daarna heengaan. Doch er zijn ook, waar de bovenbedoelde 19e-eeuwsche variatie van het oude thema wordt in practijk gebracht. Stelt u in haar plaats en laat ze mee eten die arme kinderen 1 (R, jY.) Te Rotterdam is een verdienstelijk politie beambte overleden, nl. de agent-majoor P. J. B. Huijts. De ontslapene onderscheidde zich bijzonder door activiteit en geslepen- Gisteren 13 Februari, den dag, waarop alle adspiranten-vaandrigs voor de eerste maal voor een dag onder de wapens komen, deed dus het Reservekader zijn intrede in het leger. Men doet ons toekomen de vol gende opgave van den stand van het Reserve kader op den 12n dezer Uitgereikt zijn 413 toegangsbewijzen B of D. Bij de verschillende regimenten infan terie en vesting-artillerie zijn aangenomen 76 adspiranten-vaandrigs, daarvan zijn15 studenten, 25 gymnasiasten, 19 leerlingen eener Hoogere Burgerschool, 6 aanstaande onderwijzers en 11 ambtenaren. Onder hen waren vrij van militiedienst, hetzij wegens broederdienst, hetzij als eenige zoon, hetzij door het stellen van een plaats vervanger 12, benevens 3 aanstaande predi kanten. Uit Indië is hier te lande het bericht ontvangen van het overlijden te Samarang van den kapitein der infanterie F. Wester beek, die kort te voren uit Lombok was teruggekeerd. Hoewel politie en justitie ijverig werk zaam zijn, is van de daders van den diefstal te Sandpoort nog niets ontdekt. Hoe het mogelijk is geweest om de glazen kast te vervoeren zonder dat dit is bemerkt en waar die kast is gebleven, begrijpt niemand. De Pelgrimsreizigers naar het H. Land. Onder dagteekening van 6 Februari wordt aan de Tijd door een der pelgrims uit Alexander geschreven: Wij zijn thans goed en wel tot Alexan- drië gevorderd. De reis door Zwitserland was zeer koud, de thermometer stond 12° Celsius beneden 0; alles was dik met sneeuw bedekt. Te Milaan werd de Dom bezocht, waar de lijkkist van den H. Carolus Boromeus geopend werd. Te Loreto hiel den de meeste pelgrims hun devotie, en vandaar werd de reis tot Brindisi voortge zet. Even voor Foggia hield de sneeuw geheel op en genoot men een meer zuide lijk klimaat. Zaterdag-avond (2 Febr.) circa half elf nam de Vorwarts, een der vijf-en- zeventig schroefbooten der Oostenrijkse^ Lloyd, het gezelschap aan boord. De zeereis was tamelyk voorspoedig; alleen Maandag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2