bewijs dus van den onhoudbarett toestand, waarin de Paus te Rome zich geplaatst ziet. Volgens bericht uit Sofia is Zankoff, de bekende leider van de Russisch-gezinde partij in Bulgarije en Oost-Rumelie, nog steeds ijverig <n de weer. Tot dusver heeft vorst Ferdinand het program dat Zankoff aan zijne goedkeuring heeft onderworpen, nog niet aangenomen. Zankoff eischt in de eerste plaats de aftreding van het tegenwoordige kabinet-Stoïlofï en daarna eene ontbinding van de Sobranje. Alleen op deze voor waarde beweert Zankoff in staat te zijn eene verzoening tot stand te brengen tus- schen Rusland en Bulgarije, welke tot eene officieele erkenning van den vorst door Czaar Nicolaas leiden zou. Mocht vorst Ferdinand inderdaad besluiten zich te vereenigen met dit program en weer broederschap te sluiten met den onruststoker Zankoff, dan zou zeker zijn troon ernstig gevaar loopen, want de Bulgaren willen, gelijk genoeg bekend is, van Ruslands voogdij niets weten. De laatste berichten te Londen uit Caïro ontvangen maken geen melding van ernstige gebeurtenissen, welke de Engelsche regee ring zouden noodzaken tot het nemen van buitengewone maatregelen. Wel is waar is van Malta en Cyprus een bataljon naar Egypte gezonden, maar deze troepen zijn uitsluitend bestemd om een gedeelte van het Egyptische» bezettingskorps af te lossen. Ook indien er niet opnieuw twist tusschen den Khedive en zijn minister-president Nubar, pacha ware ontstaan,'zouden deze troepen naar Alexandrië zijn gezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Februari 1895. Op verzoek der politie wijzen wij de ingezetenen opnieuw op art. 2 der veror dening op de openbare reinheid te Schiedam luidende »De bewoners of gebruikers van panden of erven zijn verplicht, de aan de panden of erven grenzende straten, riolen of goten behoorlijk schoon te houden, en wel de straat voor zoover die aan beiden zijden langs bijzonderen eigendom loopt, ter halve breedte, en langs de grachten en slooten, aan de markten, pleinen en bruggen ter breedte van 6 meter. Bjj panden die in boven of beneden gedeelten bewoond of gebruikt worden, rust deze verplichting op de bewoners of ge bruikers van het benedengedeelte, doch indien dit gedeelte niet bewoond is of ge bruikt wordt, op die van het bovengedeelte. Bij panden of erven, die in het geheel niet bewoond of gebruikt worden, rust die zelfde verplichting op de eigenaars vrucht gebruikers of beheerders." En hen te waarschuwen ter voorkoming van bekeuring dat streng zal worden toe gezien of vorenstaande bepalingen worden nageleefd. Twee Maassteden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen voor Rotterdam 74 schepen. Schiedam 0 Onze stadgenoote mej. M. Huiswaard is gisteren te 's-Gravenhage voor het examen in de nuttige handwerken geslaagd. Met ingang van 1 April aanst., is be noemd tot directeur der Symphonie-Ver- eeniging «Beethoven" te Delft, onze stad genoot de heer J. S. Bosman, die deze benoeming heeft aangenomen. Den uitslag der jongste verkiezingen te Rotterdam resumeerende en daarbij hulde brengend aan de trouwe medewerking der anti-revolutionairen komt de Maasbode in een, door den heer Thompson geteekend, slotartikel tot deze conclusie: «De gemeente Rotterdam is thans ten gevolge der annexatie van Kralingen en Charlois zoo groot als het kiesdistrict dus beett het kiesdistrict aan den stembusstrijd deelgenomen, en de liberalen zjjn ver slagen. Wat moet daarvan groeien als Rotterdam gaat stemmen voor de Tweede Kamer Let op deze feiten, welke bij deze verkiez ng en de vorige in April daghelder in het licht getreden zijn »lo. De Katholieken zijn met de anti revolutionairen opgewassen tegen de libe ralen met de radicalen »2o. De Katholieken zijn met de radicalen sterk genoeg, om de liberalen met de anti revolutionairen te wederstaan. »3o. De Katholieken zijn met de liberalen bestand tegen de vereenigde anti-revolution- nairen en radicalen. «Katholieken in de Kamer te brengen, zal niet zoo gemakkelijk vallen, omdat wij met den Papenhaat te strijden hebben, al is de mogelijkheid lang niet uitgesloten, maar het lot der drie andere partijen heb ben wij in de hand." Het aantal personen dat Zondag de rivier te Krimjpen a/d IJsel is overgetrokken van Rotterdam naar Dordt en terug, wordt op meer dan 20.000 geschat. In de Zaterdag-avond te Naaldwijk ge houden afdeelingsvergadering der Vereeniging Westland, bijgewoond door omstreeks 60 leden, werden de punten van beschrijving behandeld voor de algemeene vergadering, welke den 7n Maart aldaar zal worden ge houden. Na een uitvoerige discussie stelde de heer Verhagen voor dat de afdeeling Naaldwijk in een motie de wenschelijkheid zal uitspre ken, dat het voorstel betreffende de invoer rechten op de algemeene vergadering niet zal worden behandeld, welke motie met 34 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Eenzelfde besluit werd genomen tegen over het voorstel om krachtig elke poging te steunen, om een billijker heffing van Delfland's sluisgeld te verkrijgende heer Verhagen was ook hierbij van oordeel, dat deze zaak niet in de Vereeniging Westland thuis hoort, terwijl er toch genoeg voor dit werkelijk Westlandsch belang buiten de Vereeniging zal worden gewerktde groote meerderheid der vergadering deelde dit gevoelen. Bij de overige voorstellen voor de algemeene vergadering vereenigde de afdeeling zich zonder belangrijke besprekin gen met de praeadviezen van het hoofdbe stuur; ook de voorstellen tot wijziging der statuten werden alle onveranderd goed gekeurd. BINNENLAND. De Koningin Regentes heeft schriftelijk hare ingenomenheid doen betuigen met het streven der te 's-Gravenhage gevestigde vereeniging tot wering van en ondersteu ning bij werkloosheid. Het Bouwkundig Weekblad deelt mede, dat het bericht, dat de brand, die den 9en dezer in een gedeelte van het hótel «De Twee Steden" te 's-Gravengage gewoed heeft, zou zijn toe te schrijven aan de cen trale verwarming en ontstaan is in de kelder, waar de toestellen daarvoor staan onge grond is. Veeleer kan worden aangenomen, dat de brand ontstaan is door de draden voor de electrische verlichting, waarvan de isoleering schijnt vernietigd te zijn geweest op een gedeelte, waar de draden onbeschermd in de conversatie-zaal waren aangebracht. Dat de brand zich zoo snel heeft voort geplant door de houten ventilatiekokers, is aan te merken als een gebrek van de inrichting der centrale verwarming. De opgedane ondervinding zal echter de aan dacht op dergelijke kokers vestigenzij zal er toe leiden, dat die geleidingen van onbrandbaar materiaal worden gemaakt, bv. gebakken aarden buizen, en van kleppen voorzien worden, die in geval van brand terstond de openingen sluiten. De constructie daarvoor kan volgens het Bouwk. Weekbl. al zeer eenvoudig zijn. Gisteren-ochtend te 9£ uren viel nabij de goederenloods op 't stationsemplacement van de Staatsspoor te 's Gravenhage een ernstig ongeluk voor. De koopman H. aldaar een lading ijzer, uit België voor hem aan gekomen, wenschende te bezichtigen, begaf zich,zonder daartoe verlof te hebben bekomen, op de rails achter gezegde loods, waar de waggon stond. Om deze heenloopende en tusschen de buffers staande, kreeg een andere waggon een duw van een trein wa gens welke men aan het rangeeren was, met 't gevolg dat hij tusschen den eersten waggon en den laatsten beklemd geraakte. Bewusteloos er tusschen uitgehaald consta teerden de inmiddels ontboden geneesheeren de doctoren Feith en Ekkers, dat de ribben van den getroffene gekneusd waren, waarna hij ter verdere verpleging per brancard naar het Gemeenteziekenhuis werd gebracht. Locaalspoor Hoek-van-Holland Helder De heeren jhr. G. G. De Villeneuve en mr. P. H. Scholten hebben aan den Minister van Waterstaat concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een locaal- spoorweg met normale spoorwijdte langs onze zeekust, zoo nabij mogelijk de duinen van den Hoek van Holland tot Helder. De ondernemers willen den aanleg splitsen als volgtvan den Hoek van Holland, aan sluitende aan het Hollandsche spoorstation en aan een eventueel aan te leggen vis- schershaven aldaar tot aan het Hollandsche spoorstation te Scheveningen van Scheve- ningen tot IJmuiden en van daar tot Helder. De dag waarop 40 jaren geleden Koning Willem III machtiging verleende tot op richting der Normaal Schietschool werd gisteren aan deze inrichting te 's-Gravenhage feestelijk herdacht. De daarbij gedeta cheerde officieren, onderofficieren en min deren hadden vrij van dienst. De korporaals en manschappen ontvingen boven de gewone soldij een uitkeering in geldde onderofficieren vereenigen zich aan een kameraadschappelijk maal in het gebouw der schietschool en het personeel van officieren vierde het feit aan een feest- disch in de Witte Sociëteit. In een onder voorzitterschap van mr. H. Goeman Borgesius gehouden vergadering van de Haagsche afdeeling van den Volks bond tegen Drankmisbruik is besloten, dat vanwege deze afdeeling als punten van be schrijving voor de a.s. algemeene vergadering van den Bond aan het hoofdbestuur zal worden opgegevende wenschelijkheie van een spoedige berechting van politie-overtre- dingen, waaromtrent de heer Van Scherm beek, hoofdcommissaris van politie in Den Haag, uit zijn ervaring belangrijke mede- deelingen deed. De vereenigde vergadering van het Hoog heemraadschap Delfland heeft besloten, tot behoud der zeewering te Scheveningen, te maken eene steenglooiïng op het buitenbe loop tegenover de Keizerstraat te Scheve ningen over eene lengte van ongeveer 140 M. en de zeewering tegenover het strandvak tnsschen strandpaal 111 —117 terug te bren gen tot de normale breedte van ongeveer 25 M. op de kruin en eene kleibekleeding op het buitenbeloop aan te brengen. Het eerste werk wordt uitgevoerd in den loop van dit jaar en het tweede in den loop van 1895 en 1896. Sedert het laatst der vorige week begint zich aan het strand te Katwijk een ijsdijk te vormen die van lieverlede in hoogte en omvang toeneemt. Zondag en Maandag was ook de zee over aanzienlijke uitgestrektheid met ijs bedekt, dat met den vloed op het strand geworpen wordt. Het is te hopen, dat de dooi spoedig invalt, want de visscherij ondervindt reeds belemmering en de schelpen- visschers kunnen hun werkt niet verrichten. Bij den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond, zijn plannen beraamd tot het stichten eener commissie tot verbetering der wegen. De commissie zou bestaan uit deskundigen, als ingenieurs en genieoffi cieren. Volgens De Kampioen zenden dan de consuls van den Bond bericht aan het Dagelijksch bestuur, wanneer de toestand der wegen in hun ressort dringend ver betering eischthiervan wordt kennis ge geven aan bedoelde commissie, die uitge- noodigd wordt, advies uit te brengen aan het Dagelijksch bestuur over de beste wijze van herstel van den weg, dat zich dan per verzoekschrift wendt tot de onderhouds plichtige autoriteiten. Op deze wijze zou de Wielrijdersbond ook ten algemeenen nutte werken. De commissie voor Oud-Holland van de Wereldtentoonstelling te Amsterdam roept alle Noord- en Zuidnederlandsche rederijkers kamers op, om zich met haar in verbinding te stellen, teneinde in overleg te treden omtrent een in dezen zomer in Oud-Holland te geven landjuweel. Aan belangstellende kameren zullen op franco aanvraag kosteloos worden gezonden de verdere mededeelingen enz. betreffende dit landjuweel, terwijl de commissie ook tot het geven van verdere inlichtingen betref fende Oud-Holland bereid is. Nu eergisteren de dooi was ingevallen ging te Amsterdam de stadsreiniging met kracht aan den arbeid. De dagploegen werden met 600 losse werklieden versterkt, terwijl 12 veegmachines uitrukten. Dr. Schaepman over de taal. Dinsdag-avond hield dr. Schaepman te Utrecht in het Geb. voor Kunsten en We- tensch. voor de Utr. studentenafdeeling het «Willemsfonds" de aangekondigde voordracht over de taal. De opkomst der belangstel lenden, waaronder vele dames, was groot. De rede van den heer Schaepman was* getiteld: «Vaderlandsliefde door de taal in hare schoonheid en grootheid." Over vaderlandsliefde door de taal in den eigenlijken zin zou spr. zijn gehoor niet bezig houden, maar eenvoudig eenige ge dachten mededeelen, die meerdere geestdrift voor de taal kunnen wekken. Die vragen stelde spr. als volgtof alleen de broederliefde ons dringen moet, om met onze Vlaamsche broeders den strijd voor hunne taal te strijdenof ook niet eigen belang er ons toe nopen moet de belang stelling in onze taal te verlevendigen? En al dadelijk aarzelde spr. niet, op die vragen een bevestigend antwoord te geven, welk antwoord hij in een schoone impro visatie nader ontwikkelde, er bijzonder op wijzende, dat in ons land aan vreemde letterkunde een aandacht wordt gewijd, die haast gevaarlijk wordt voor onze eigen let terkunde, en 't te loor gaan van 't nationale in de algemeenheid zou spr. zeer betreuren, omdat het proza der Nederlandsche geschie denis minstens zoo verheven is als het vreemde, de Nederlandsche schrijvers en dichters niet minder groot zijn dan die van over de grenzen. Wij hebben onzen Vondel niet slechts geëerd in den adel van zijn genie, maar ook in den adel van zijn karakter- Hoe ook dwepend met Goethe en anderen, toch vindt men bij hem niets wat den mensch bindt aan den mensch men vindt bij hem wel schijnsel, maar geen gloed, terwijl men in onzen Bilderdijk veel ware grootheid vindt, een dier reuzenkrachten, zooals hij ze zelf geschilderd heeft. En wat Hugo betreft er is in 'tdich* tersgilde een spreekwoord «rr.en komt he4 gemakkelijkst tot de onsterflijkheid met heel weinig bagage," en nu is de bagage van Hugo nog al tamelijk groot. Hugo is weidsch en breed, maar in onovertroffen grootheid van schildering staat onze Da Costa boven hem. En zoo maakte spr. menige vergelij' king tusschen vreemde en eigen letteren, tusschen vreemde en eigen letterkundigen, en wekte op om, zonder verwaarloozing van 't vreemde, bizonder de eigen letterkunde te beoefenen. Hij prees het, dat hetjonge geslacht blijk geeft daartoe mede te werken, en ontwikkelde, waarom hij zelf met zooveel geestdrift spreekt voor onze taalDe taa' is gansch het volk de taal is het mees4 Goddelijke en 't meest menschelijke °P

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2