Regentes, en voor al uwe Overheden zoo geestelijke als wereldlijke. Overeenkomstig de Ons daartoe door den Apostolischen Stoel verleende volmagt, geven Wij u dit jaar de gewone Dispensation in de Kerkelijke wetten van onthouding onder de gewone voorwaarden welke dispensatien en voorwaarden door de WelEerwaarde Pastoors en Rectoren zullen worden afge kondigd. Krachtens bijzondere Apostolische mag- tiging, Ons, bij schrijven van het H. Officie, den 22sten Junij 1893 door den H. Vader verleend, dispenseren. Wij, bij dezen, voor ons Bisdom, in de Kerkelijke onthoudings- wet, in zóóverre dat, tot aan de Veertig- daagsche Vaste van het jaar 1896 het ge bruik van vleeschspijzen wordt toegestaan aan hen. die in hotels, restauraties, her bergen of aan open tafels eten, alsmede aan hen die op reis zijn, op alle Zaturda- gen door het jaar; behalve op de Zatur- dagen van de Veertigdaagsche Vaste, de Quatertemper- en die Vigilie-Zaturdagen, waarop het geboden is te vasten. Voorts verleenen Wij, krachtens dezelfde Apostolische magtiging, aan alle Pastoors, Deservitors en aan alle Biechtvaders in ons Bisdom, de bevoegdheid om aan alle overige die het aanvragen, of voor wie het aange vraagd wordt, dezelfde dispensatie te ver leenen. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rec tor is aangesteld, op Zondag Quinquage sima op de gebruikelijke wijze worden voor gelezen. Gegeven te Haarlem, den 16den Februari 1895. f CASPAR Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, H. J. A. COPPENS, Secretaris. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Februari '95. De begrootingscommisie van den Rijks dag te Berlijn heeft gisteren toegestemd in het bouwen van vier nieuwe gepantserde kruisers tot bescherming van den Duitschen overzeeschen handel. De Staatssecretaris van buitenlandsche zaken pleitte voor die aanvraag van de regeering op grond van verschillende overzeesche politieke toe standen. Hij deed daarbij vertrouwelijke mededeelingen over den politieken toestand in Zuid-Amerika en maakte opmerkzaam op de noodzakelijkheid van in de Delogoa- baai de Duitsche vlag te vertoonen, daaraan toevoegende «Wy willen daar niets anders dau den tegenwoordigen toestand van onze oeconomische betrekkingen handhaven voor namelijk met de Transvaal. Wat de moei lijkheden in het Oosten aangaat, zeide hij met nadruk, dat de regeering daar alleen oeconomischen, geen politieken invloed be geerde. In de laatste dagen zijn te Christiania de besprekingen begonnen tusschen de ge- familiegebeurtenis toevertrouwmijne doch ter Eduarda heeft zich met den heer Godin verloofd, dien zij, zooals ik nu eerst verno men heb, reeds te Parijs leerde kennen Stel u voor", ging zij lachend voort, «terwijl wij niets vermoedend musiceerden, hebben de beide harten elkander gevonden." Nu kwam Eduarda met haren verloofde naar mij toe en schudde mij hartelijk de hand. «Wij zijn u zoo dankbaarzeide zij ondeugend glimlachend. «Wie weet, of wij zonder u zoo gelukkig zouden zijn. Niet waar, gij zult ons dikwijls bezoeken V' Ik weet niet meer wat ik antwoordde; toen de familie een oogenblik later het schip verliet en ik tot bezinning kwam, had ik de gewaarwording, dat ik een tamelijk treurig figuur bij dit afscheidstooneel ge maakt had. machtigden die door de verschillende partijen zijn benoemd, ten einde te pogen tot eene schikking te komen betreffende het aan hangige geschil over de consulaatskwestie tusschen koning Oscar en de radicale meer derheid in het Storthing. Tot dusver heb ben deze onderhandelingen nog geen resul taat opgeleverd. De conservatieven en ge matigd-liberalen doen hun best om de be slissing over dit geschil uit te stellen en dezen voorloopig op de lange baan te schui ven, maar de radicalen willen daarvan niets weten en verlangen in elk geval eene be slissing. Tot dusver betoonen noch de radicalen, noch de Koning eenigen lust om toe te geven. Hoe deze strijd zal eindigen, blijft derhalve nog in het onzekere. De ramp van de Elhe blijft te Londen nog steeds een onderwerp van veelvuldige be spreking. In de Times is opgenomen een brief van de agenten der Norddeutsche Lloyd waarin zij opkomen tegen de scheeve voor stellingen van de ramp der Elbe in de En- gelsche pers, waarbij vooruit geloopen wordt op de uitkomsten van het officieele onder zoek. De agenten wraken in het bijzonder de geruchten welke lord Desart in de Times herhaalde en volgens welken de stoombooten der Lloyd maar woest en roekeloos voort- stoomen. Integendeel zoo zeggen zij worden de gezagvoerders van alle schepen aangeschreven de veiligheid te stellen boven spoed. In de 38 jaren van haar bestaan verloor de Norddeutsche Lloyd tot dusver geen enkel menschenleven. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs heeft een sensatie-bericht van de Quotidien illustré aanleiding gegeven tot eene interpellatie van den afgevaardigde L. Herrissó. Het geïllustreerde Parijsche nieuwsblad bevatte een bericht als zou de Fransch-Afrikaansche kolonne Monteil, die door het vestigen van op geregelde afstanden geplaatste militaire posten eene verbinding der Ivoorkust met Soedan moest aanleggen, onverrichterzake en met zware verliezen naar de kust zijn teruggekeerd. De kolonne telde 700 man behalve de 1500 inlandsche dragers, en zou niet minder dan 300 dooden verloren hebben. De commandant Monteil zou dit reeds den 15n dezer aan de Regeering geseind en tevens versterking aangevraagd hebben, maar het ministerie zou zich, met het oog op de juist in gang zijnde expe ditie naar Madagascar, stil gehouden hebben. De officieuze lemps haastte zich te ver zekeren, dat het bericht van den Quotidien een schromelijke overdrijving en ook onjuist heden inhield, maar erkent toch, dat de expeditie-Monteil niet aan de verwachting had beantwoord. In gelijken zin schijnt ook de minister geantwoord te hebben. In de Kamer van afgevaardigden te Madrid deelde de minister van koloniën Zaterdag mede, dat eenige inboorlingen van do Soeloe- eilanden geweigerd hadden belasting te be talen en het Spaansche garnizoen hadden aangevallen maar teruggeslagen waren,twaalf dooden en dertig gewonden achterlatende. Versterkingen zijn naar de Soeloe-eilanden gezonden. De toestand te Cairo blijft nog steeds zeer gespannen, maar is toch niet bijzonder verontrustend. De Khedive Abbas-Pacha heeft ook nu weder moeten toegeven, getuige de instelling der$buitengewone rechtbank, wier taak het zal wezen, onmiddellijk inboorlin gen te vonnissen, die zich aan beleedigingen van Engelsche soldaten of matrozen schul dig maken. De rechtbank zal bestaan uit den Engelschen militie-commissaris te Caïro, een der Engelschen leden van het hof van appèl, een inlandschen rechter en een lid der Engelsche rechtbank. Tot voorzitter is gekozen de heer Scott, de Engelsche advi seur bjj het ministerie van justitie. Het doel waarmede deze rechtbank werd ingesteld, is beleedigingen van Engelsche soldaten door inboorlingen, welke men vreest, te voorkomen. Reeds dezer dagen zal een wets ontwerp waarbij dit snel recht doende col lege wordt opgericht, worden afgekondigd. De officieele bekrachtiging wacht nog slechts op de goedkeuring van den Engelschen ge zant lord Cromer. Vervolgens zal deze wijzi ging van den tot dusbestaande rechtspleging in Egypte ter kennis van de andere Euro- peesche regeeringen worden gebracht. Volgens draadberichten uit Tanger hebben de Moorsche stammen, die nog steeds tegen den Sultan in verzet zijn, Marakesch, de oude hoofdstad van Marokko, bezet, en zijn zij begonnen de stad te plunderen. Een Engelsch oorlogsschip is tot bescherming van de daar wonende Europeanen aangekomen. De correspondent der Times te Hongkong bevestigt de ontdekking van een uitgebreid komplot tegen de dynastie in ettelijke pro vinciën van het Zuiden. De Chineesche regeering voerde verdere besprekingen in voor de vaart op de Kantonrivier. Bij de onlusten der Zwartvlaggen te Takas op For mosa werd de Engelsche consul aangevallen. De rust is hersteld, nadat 25 belhamels waren onthoofd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Februari 1895. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Lezing van den weleerw. heer F. Wierdels. Burgemeester en "Wethouders van Schie' dam brengen, ingevolge art. 5 der wet regeling van den kleinhandel in sterke" drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885) ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van P. J. SI a ve"" b u r g, om vergunning tot verkoop van sterke" drank in het klein voor de te verbouvve" panden aan de Koemarkt, r.os. 1 en 3. BISSCHOP VAN HAARLEM. De gewone maandelijksche vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. li. K. Volksbond werd Zon dag-middag in de zaal der Officieren-Vereeniging ge houden. De vice-president, de heer A. A. Marrevee, opende de vergadering en deelde mede, dat hij bij afwezigheid van den pres., den heer C. Willeman, die de vergadering van het Centraal Bestuur moest bijwo nen, met het presidium was belast. Hij heette de talrijk opgekomen leden en de heeren donateurs, die de vergadering met hunne tegenwoordigheid vereerden, hartelijk welkom. Nadat het gebruikelijk gebed was verricht, werd het Bondslied met begeleiding van het harmonie-orkest gezongen, waarna de notulen door den ln secretaris werden gelezen en onder applaus goedgekeurd. De vice-president deed daarop eenige huishoudelijke mede deelingen, nl. over het adres in zake minimum-loon en maïimum-arbeidstijd, dat aan den Raad der ge meente Schiedam is verzonden, en over de oprichting van eene vakafdeeling voor het moutersvak (voorloopig alleen moutersbazen) die Woensdag-avond voor het eerst in het Bondsgebouw zal vergaderen. Voor de vergadering die den 5n Maart aanst. ter zake van de pensioenregeling voor den ouden werkman in Den Haag zal worden gehouden, zijn als afgevaardigden der Schie- damsche Bondsafdeeling aangewezen de bestuursleden, de heeren Th. Collignon en C. Willeman Den leden, die voor de bestuurskeuze den heer J. H. den Boer hebben candidaat gesteld, wordt medegedeeld, dat de heer Den Boer aan het bestuur heeft doen weten, hij vooralsnog als candidaat niet in aanmerking wenscht te komen, weshalve hij vau de lijst is geschrapt. De waarnemende president besloot de reeks dezer mede deelingen met het woord te verleenen aan den weleerw. heer F. J. Wierdels, geestelijk adviseur der Haarlem- sche Bondsafdeeling, die als spreker voor de vergade ring zou optreden. De weleerw. heer Wierdels, daarop den katheder bestijgend, verklaarde dat het hem een groot genoegen was, gevolg gevende aan eene uitnoodiging van het hoofdbestuur, een woord in deze vergadering te spre ken. Als oud-kapelaan van St. Liduina's veste rekent hij het zich tot eer het woord te voeren voor deze keurbende van katholieke strijders, voor dezen kring van katholieke werklieden in de stad, die hem steeds dierbaar is. Hij zal niet spreken over een dier onderwerpen, die gewoon lijk in deze vergaderingen behandeld worden, omdat zijn woord dan slechts de flauwe echo zou zijn van hetgeen hier reeds herhaalde malen is gezegd. Maar als onderwerp zijner rede stelt hij zich voorde Volks bond als het kind en het beeld der Katholieke Kerk, de Volksbond, die ook door zijne inrichting en bestuur, de trouwe afbeelding is van de hiërarchie der Katho lieke Kerk. Nu is een beeld slechts dan te prijzen als het gelijkt op de type die het voorstelt. Het kind moet aanleeren en erven de deugden eener brave moeder. Eu de hoogste deugd onzer Moeder, de Katholieke Kerk, is de liefde, hare sterke onoverwinnelijke liefde tot God en den naaste. De onderlinge lielde moet ouze hoogste kracht zijn. Daarom zou spr. hier het woord willen herhalen dat de Apostel Joannes onophoudelijk tot de eerste geloovigen sprak .Kinderen bemint el kander." Die liefde is de grondslag voor den vrede en de eendracht, en eendracht maakt macht. Een vluchtige blik over de wereld doet ons zien de liefdeloosheid dier wereld tegenover de liefde der Ka tholieke Kerk. Het liberalisme, het socialisme en de anarchie hebben de wereld vervuld met het koude on geloof en door het ongeloof neemt de zedeloosheid toe, en met het ongeloof en de zedeloosheid de haat tegen alle gezag en orde, de haat tegen de deugd, de haat onderling bij hen die de Kerk bestrijden. Tegenover die macht van den haat, verheft zich de macht die onder het patronaat van St. Willibrord den katholie ken werkman in den Volksbond verzamelt. Zij leert van de Katholieke Kerk die liefde tot God en den naaste, welke hare kenmerkende eigenschap is, de kracht van haar voortbestaan en bloei en het bewijs harer goddelijke zending. Zooals de Katholieke Kerk in dte warme liefde de kracht vindt om aan alle aanslagen harer vijanden het hoofd te bieden, zooals zij haar op den huidigen dag nog even jeugdig, even krachtig doet staan als op den dag harer stichting, zoo zal ook de liefde tot God en tot elkander de beste waarborg zijn voor het gelukkig voortbestaan en de kracht van den Volksbond. De lie'de tot Christus moet ons hart ver sterken. De heerlijkheid van Christus heeft zich ge toond in de liefde van Zijn volk. Christus wordt bemind door alle geslachten. Die waarheid springt zoo in het oog, dat zelfs de groote banneling van St. Helena, er behagen in scheppende de geschiedkundige personen voor zijn geest te doen voorbij trekken, genoopt was uit te roepen: .een was er die zich door demenschen beminnen deed met eene liefde, even heerlijk van gloed als eindeloos van duur." Ook na het optreden van Vol taire en Renan wordt Christus steeds bemind. En zelfs Renan moest het getuigen «Christus wordt in onze dagen nog meer bemind dan in zij» leven." Het ongeloof vermag niet die liefde uit te dooven, het moge een geheele stad, land of volk van Christus' liefde scheiden de afval van den eene wordt vergoed door de bekeering van den andere, en waar een be schaafd volk het geloof verliest, zingen d» onbeschaafde stammen in de onmetelijke wouden een hymne van liefde aan de voeten van het kruis. Spr. daarna een blik werpende op de liefde der menschen tot Christus, zooals zij zich in den loop der eeuwen kennen deed, schetste ons het beeld van den Apostel der volkeren, den moedigen Ignatius in het Coliseum, de liefdevolle Agnes, de fiere Christenmoeder met hare zeven zonen. Het was de liefde tot Christus die kracht gaf in het lijden, die de beulen deed beven en de tirannen sidde ren. Zij was het die eene H. Catharina van Senen de doornenkroon deed nemen van Christus' hoofd, die den rijke barmhartigheid, den arme geduld en onder werping leert, die zoo velen bemoedigt om voort te gaan op dien Calvarieberg, dien wij het leven noemen, die ons leert onze hartstochten te bestrijden, onze plichten te beoefenen. Meer nog dan door de grootsche feiten van zijn leven, toont zich de heerlijkheid van Christus in het feit, dat hij bemind wordt door de menschen. De liefde die alle geslachten der aarde hem toedragen, deed een Napoleon uitroepen: «Christus is meer dan een mensch, Christus is God 1'' In het vervolg zijner rede schetste ons spr. hoe uit de liefde tot God, de liefde tot den naaste ontspruit. Zij leert ons den mensch beminnen in al zijn erbarmen. De heidenscbe wereld ten tijde van Christus, kende die naastenliefde niet, ook der moderne wereld, het socialisme dat slechts haat en afschuw predikt, is zij vreemd; maar Christus heeft de reine, opofferende menschenliefde op de wereld gebracht, en terwijl wij aan de eene zijde zien de kracht van den booze, zien wij aan den anderen kant de reine liefde van Christus die ze overwint. Zij heeft eene andere maatschappij gevormd waar de liefde, die geene grenzen kent, de wereld met weldaden overlaadt. Spr. schetste ons de verschillende vormen der christelijke liefde, het liefde maal der apostelen, de liefde tot de armen en slaven in de middeneeuwen, de gloeiende liefde voor verdoolde reizigers, zooals zij zich te midden van de ijskoude temperatuur op den St. Bernard vertoont, de engelreine opofferende liefde van de Zusters der liefde, die in den noodlijdende, arme en wees den persoon van Christus eert, de moedige liefde van die Liefdezuster op het slagveld, die, uadat haar bij den stormloop van een escadron huzaren met de sabel de hand was afgeslagen, met het bloedig stompje kalm het teeken des Kruizes maakte. Die opofferende liefde tot den mensch, zelfs tot den wilde, onbeschaafde, die zich beneden het rede- looze dier verlaagt, ontspruit uit de liefde tot Christus. De liefde tot God doet de lielde tot den naaste ont vlammen, dat heilig gevoel 'twelk het enthousiasme voortbrengt, dat slechts in de Katholieke Kerk is te vinden. Aan den voet van het Kruis geeft het bloed van Christus ons de kracht der grootmoedige liefde. Terwijl alle aardsche liefde eindigt met het graf, is er slechts een mensch die bemind wordt tot over het graf, wien eene lielde wordt toegedragen die niet eindigt met dood het is de Koning onzer harten, onze Zaligmaker, de Godmensch Christus. Die liefde tot Christus is de kracht der Katholieke Kerk en het bewijs harer goddelijke zending. Waar liefde is, daar is God, en waar God is, hebben wij eene sterke onverwinnelijke burcht tegen onze vijanden. Moge dan onder ons heerschen zoo besloot spr die liefde waardoor wij elkanders gebreken verdragen en zwakheden verschoonen kweeken wij onder ons aan die liefde tot God en den naaste, die liefde tot het gezag, liefde voor gelijken, liefde voor minderengeen haat of afkeer heerschen onder ons; maar de onderling6 liefde bevordere de eenheidDoor die liefde zal de Volksbond groeien en bloeien; zij zal ons tot de over winning leiden 1 Toen de gevierde spreker aldus zijne schoone rede, meermalen door de toejuichingen der vergadering on derbroken, had geëindigd, en het langdurig applaus dat het heerlijk slot als bezegelde, eindelijk was verstomd, nam de weleerw. heer Zuidgeest, geestelijk adviseur der Bondsafdeeling, het woord. In welgekozen be woordingen bedankte hjj den spreker, die ons de liefde, de koniogi.i en de meesteresse der deugden in den meest aantrekkelijkcn vorm had leeren kennen. Ter wijl hij den wenach uitsprak dat die liefde steeds onder de Bondsleden zou heerschen, wenschte hij den geviel" den spreker, dat de zegen Gods steeds zou rusten op zijnen arbeid en de liefde Gods zijn deel zou zijn 1° dit leven en zijn geluk in den hemel. Daarop werd door den heer H. J. Rebers, namen® de commissie van verificateurs, verslag uitgebracht over haren arbeid. Na een nauwgezet onderzoek wa® alles in orde bevonden. De vice-president, den heer Rebers bedankende, deelde mede, dat als aandenken voor den afgetreden geestelV* ken adviseur een marmeren pendule met coupes ws® aangekoekt, die in het laatst der week in het Bond®' gebouw zullen te zien zijnover het plaatsen van een portret peinture Bogaerts) van deu weleerw. heer Va# Buchem, wordt nog onderhandeld. Na eenige verder® huishoudelijke mededeelingen dankte de waarn. presi dent zijnerzijds den eerw. spreker, den weusch uitend, het niet de iaatste maal zou zijn dat wij hem hier z*' gen optreden, en bracht een woord van dank aan d® donateurs voor hunne vereereade tegenwoordigheid e° den ledeu voor hunne trouwe opkomst, waarna de ver gadering door hem met gebed werd gesloten. Door de harmonie-afdeeling „St. Ambrosins," wer den tijdens en na de vergadering uitgevoerd Saint liternach van Ph. Maternach, Gemma di Verg)'' fantaisie sur f opéra van Donizetti, en Mililona, V<US? espagnole van Pivet, welke nummers met een *e verdiend applaus werden beloond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2