te maken aan dezen oorlog. Li-Hung- Chang, de nieuwe onderhandelaar, is nog te Tientsin, maar toch zal de in eere her stelde onder-koning van Petchili weldra naar Yokohama vertrekken. De Chineesche regeering heeft besloten, hem eene vol ledige volmacht te verleenen en de Japan- sche regeering heeft zich bereid verklaard, in dat geval de onderhandelingen met dezen Chineeschen gemachtigde te voeren. De Japansche Kamer heeft de voorstellen der regeering tot het sluiten eener nieuwe leening goedgekeurd. De inschrijving voor deze leening zal ook nu weer alleen in Japan worden opengesteld. De Kamer verklaarde zich, getuige de opgewonden redevoerin gen, die werden gehouden, bereid de regee ring te blijven steunen, indien zij het ncodig acht, den oorlog voort te zetten. Volgens berichten uit Washington heeft het Congres der Unie een wetsontwerp aan genomen tot het uitstellen van het inwer king treden der Washingtonsche voorschrif ten tegen aanvaringen op zee tot een nader tijdstip door eene proclamatie van den President aan te duiden. Tegen 1 Maart verwacht men inzending van de met Enge land overeen te komen wijzigingen. Uit Honoloeloe is te Washington bericht ont vangen dat de ex-koningin der Sandwich eilanden wegens haar aandeel aan het kom- plot tot herstel der monarchie veroordeeld is tot vijt jaar kerker en 5000 d. boete. Men verwacht haar gratie, mits zij zich in vrijwillige ballingschap begeve. De toestand in Argentinië blijft tenge volge van het geschil met Chili nog steeds eenigszins onrustwekkend. De regeering der Chileensche republiek heeft een tractaat gesloten met haar buurman Bolivia. De inhoud van dit tractaat is nog niet bekend, maar toch maakt men zich te Buenos-Ayres daarover ongerust en vreest men daar, dat dit tractaat tegen de Argentijnsche repu bliek is gericht. Tusschen Chili en Argen tinië zijn nog steeds eenige grenskwesties aan de orde. Deze geschillen zullen echter wel in der minne worden bijgelegd. Het tractaat tusschen Chili en Bolivia is de hoofdaanleiding tot de ontevredenheid, die te Buenos-Ayres bestaat. De Argentynsche bladen sporen de regeering aan, Chili den oorlog te verklaren, maar president Uriburu aal wel zoo verstandig wezen om dezen raad niet op te volgen. Trouwens, alleen reeds met het oog op den ongunstigen toe stand, waarin de Argentijnsche financiën verkeeren, zou den Argentijnen een oorlog al zeer ongelegen komen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Februari 1895. Wij vernemen met genoegen, dat het Zilveren Priesterfeest van den weleerw. pater M. J. Langewen, rector der bijkerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan den Singel alhier, den 25n Maart aanst., feestdag van O. L. Vrouw Boodschap, voor zoover het kerkelijke ritueel in den Vasten tijd het toelaat, luisterrijk zal worden gevierd. Door het koorgezelschap In honorem Dei, aan de Singelkerk verbonden, worden met den meesten ijver verschillende muzikale composities ingestudeerd, die door het ge mengd koor van ongeveer 30 mannen- en 50 jongensstemmen bij de kerkelijke dien sten op dien feestdag zullen ten gehoore worden gebracht. Zal aldus den jubileerenden priester eene hem zeker hoogst welgevallige hulde wor den gebracht, waar zij op de eerste plaats de opluistering van den eeredienst ten doel heeft; ook op verschillende andere wijzen zal het blijken, dat Schiedams Katholieken van harte deelen in het zilveren feest van dezen hooggeachten en volijverigen priester dien zij het voorrecht hebben reeds zoovele jaren hier werkzaam te zien. Bij den uitgever L. C. G. Malmberg te Nijmegen is verschenen eene tweede, geheel herziene, vermeerderde en zeer nette uitgave van het leveD der H. Liduina, naar Joh. Brugman (Liduina's tijdgenoot), door onzen hooggeachten oud-stadgenoot den weleerw. pater G. A. Meijer, professor aan het college der EE. Dominicanen te Nijmegen, vertaald en bewerkt. Het was te voorzien, dat het aantrekkelijk werkje van pater Meijer zijn weg onder Neerlands Katholieken ruimschoots zou vinden. Het wonderbaar leven van onze vereerde Stadsheilige wordt er op zoo een voudige, ongekunstelde en tegelijk innige wijze in beschreven, dat het zeker met genoegen door allen die in de treffende lijdensgeschiedenis van de Maagd van Schie dam belang stellen, zal worden gelezen. Dat eene tweede, nieuwe, geheel herziene uitgave zoo spoedig het licht heeft gezien, verwon dert ons dan ook niet. De weleerw. pater Meijer doet ons in deze nieuwe uitgave zien, dat de liefde en godsvrucht tot Haar die terecht de glorie zijner geboortestad wordt genoemd, bij hem steeds onverzwakt blijven. In zijn «aanhangsel" schetst hij ons de vereering van de H. Liduina van af haar zalig verscheiden tot op onzen tijd, en hoe die vereering, na de volhardende pogingen der Schiedamsche geestelijken en aanzienlijke leeken, om haar kerkelijk te doen erkennen, eindelijk door het hoogste kerkelijk gezag werd goedgekeurd en erkend. De luisterrijke feesten te dezer gelegenheid in Schiedams veste (in April 1890) gevierd, worden er enthousiastisch in beschreven. Verder wordt de belangrijkheid van het werkje nog verhoogd door de mededeeling van verschillende officieele stukken, die op het leven onzer H. Lijderes betrekking hebben. De uitgever zorgde er voor, het belangrijke werkje in een behaaglijk gewaad te steken, en het vooral voor Schiedamsche lezers aantrekkelijk te maken. Het bevat, nevens eéne reproductie van de houtsneeplaten, die het bekende werkje van Brugman ver sieren, verschillende gravures genomen naar de bekende voorstelling onzer Stadsheilige op het ziekbed, de zerk die eertijds in de Oude St. Janskerk haar graf sierde en nu nog in het «Ludwina's Gesticht" prijkt, en eene plattegrond van het oude klooster Leliën- daal aan den Achterweg, nu het Weeshuis der Hervormden. Zeer schoon is eene gravure bewerkt naar eene photografie van het «Achter de Kerk", waarop de voormalige St. Liduinakapel, thans Consistoriekamer, zeer goed voorkomt. Het werk van pater Meijer beveelt zich zoowel om den degelijken inhoud als om de fraaie uitvoering bijzonder aan, terwijl de geringe prijs voor onze stadgenooten eene aansporing te meer zal zijn, om met dit belangrijk geschrift kennis te maken. Zaterdag-middag is men bezig geweest met het ijs te breken in de Rotterdamsche Schie, van de Schans tot aan Schiedam9 paarden waren voor een spoelingschouw gespannen, en daarop bevond zich een 30-tal personen teneinde er de noodige zwaarte aan te gevenhet gelukte in 3 uur tijds Schiedam te bereiken. Ook is in de Delftsche Schie van Delft tot Overschie het ijs gebroken, door tus- schenkomst van den heer Van Marken te Delft, met een ijzeren schuit, getrokken door 19 paarden. Te Overschie bekwam de schuit een lek, waardoor zij gevaar liep te zinken en naar Delft terug moest keeren. Van gemeentewege maakte men te Rot terdam het ijs los in de Delftschevaart, ter wijl de Delftsche boot van de reederij «de Schie" stoom had gemaakt om het ijs te breken tot de Heulbrug en dan de eerste reis naar Delft te aanvaarden. In de gisteren gehouden civiele zitting der arrondissements-rechtbank te Rotterdam zijn beëedigd als commissarissen van politie der nieuwe gemeente Rotterdam de heet hoofd-commissaris en de commissarissen van politie der le 2e 3e 4e afdeeling. initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is de invoering daarvan toegepast en met het oude systeem van briefuitdee- ling gebroken, dat altijd eene groote opeen hooping van publiek in de vestibule, op het oogenblik der uitgifte veroorzaakte. De vrouw, wegens diefstal van verschillende voorwerpen uit de R. K. kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam aangehouden, is gisteren-ochtend naar het Huis van bewa ring op de Korte Hoogstraat aldaar over gebracht. Van II Febr. tot en met 23 Pebr. zijn in den Nieuwen Rotterdamschen Water weg binnengekomen 56 stoomschepen, waar bij 1 voor Maassluis, de overigen voor Rotterdam bestemdvertrokken 70 stoom- en 1 zeilschip. In hetzelfde tijdperk van 1894 kwamen binnen 88 schepen, waarvan 3 zeilschepen hiervan waren bostemd voor Rotterdam 87 schepen. Zaferdag zou door de Vlaardingsche post boot en door de Maasnymph beproefd wor den, het ijs in de Botlek te breken. Dat werk kon echter niet ondernomen worden, omdat het losgemaakte ijs geen uitweg had. Van Nieuwesluis tot Brielle zit het ijs vast, dus daar is niets te doen, en om nu met andere booten bij het Noordgeul te beginnen, is ook ondoenbaar, zoolang [de Oude Maas nog vast zit. Deze rivier werd Zaterdag nog met zwaar beladen wagens bereden. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen twee jongens van 17 en 19 jaar die van het terrein gastfabriek een looden gewicht van 80 K. G. hadden ge stolen en bij een oud roest koopman verkocht. BINNENLAND. Bij ministerieele beschikking is, met in gang van 1 Maart, bevorderd tot adsistent aan het postkantoor te Schiedam P. Kies, thans kantoorknecht. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 28sten Februari, en die van den minister van finan ciën op Donderdag 28 Februari en van den minister van marine op Vrijdag den lsten Maart a. s. niet plaats hebben. In het postkantoor te Rotterdam zijn gis teren de lang gewenschte briefkastjes voor de geabonneerden beschikbaar gesteld. Op Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van credieten, ten laste der Indische begrooting voor 1895 ter bepaling van tot afgesloten dienstjaren, behoorende onverevende vorderingen tot een som van f 19047.61^. De heer Jos. Jacobson, te Rotterdam, heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een afdruk gezonden van het door hem gesproken in de zitting der Kamer van koophandel en Fabrieken op 22 Jan II., bij gelegenheid der behandeling van het ontwerp-adres betreffende het wets ontwerp, houdende nadere bepalingen om trent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. Door de Vereeniging van en voor de Nederlandsche Industriëelen zijn twee adres sen verzonden een aan H. M. de Koningin- Regentes, waarin wordt aangedrongen op de indiening van een wetsontwerp tot be scherming van de octrooien van uitvinding, en een aan de Tweede Kamer, tot onder steuning van de bij haar aanhangige motie- Dobbelman. Door een 14-tal opzichters bij de Lands- gebouwen, waarvan velen vóór hun vaste aanstelling, gedurende ongeveer 20 jaren het rijk steeds gediend hebben, is een adres tot de Tweede Kamer gericht om evenals zulks een 16-tal oud-ambtenaren bij den aanleg van Staatssporen hebben gedaan, dit regeeringslichaam te wijzen op de billijk heid, dat de regeling, strekkende om de tijdelijke diensten van de ambtenaren, die sedert enkele jaren in vasten Staatsdienst zijn overgegaan, bij vaststelling van hun pensioen in aanmerking te doen komen. De onmiddellijke chefs dier opzichters voegden er een warme aanbeveling bij aan het adres van den Minister van Waterstaat. In 1895 of later, zal naar gelang van het ontstaan van vacaturen, 10 kommiezen kunnen worden aangesteld als kommies verificateur voor den actieven dienst, der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, waartoe het examen in Maart en April a. s. te 's-Gravenhage op nader te bepalen dagen, zal worden afgenomen. Daaraan zal alleen kunnen worden deelge nomen door kommiezen, die voldoend exa men als roeier hebben afgelegd. Ten stellige kan het Dagbl. v. Z. H. het bericht van de Duitsche bladen tegenspre ken, volgens hetwelk de Keizer van Duitsch- land in de maand Augustus van dit jaar een bezoek aan Hare Majesteiten de Ko ninginnen zou brengen. Tegen het aangaan der scholen geraakte gisteren-middag op de Mauritskade te 's-Gra venhage door eigen onvoorzichtigheid een kleine jongen te water. Zonder zich te bedenken, sprong de sergeant Amorissonin de gracht; hij had het geluk den kleine te vatten, doch onder het naar den kant zwem men geraakte het kind onder een ysschots en kon de redder het zonder levensgevaar niet langer houden. Nu begaf zich ook de tamboer Nijssen te water, doch door de sterke strooming zonder gunstigen uitslag- Inmiddels waren stokken, ladders en dreggen op de plaats van het onheil gebracht, en na tien minuten zoeken werd de kleine op gehaald en bij dr. Rosenburg, tegenover wiens woning het ongeluk plaats had, inge bracht, wien het echter niet is mogeh gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De gemeenteraad van Gouda verklaarde zich bereid tot aanvaarding van het legaat van wijlen den vorigen burgemeester ntf- A. A. Van Bergen IJzendoorn, waarbij o. a- aan de gemeente vermaakt is f40.000 tot oprichting van een park benevens de groot® tuin achter de woning, thans nog in vrucht gebruik bij de weduwe. Te Hillegom zal eene verordening op do ijsbanen in de algemeene politie-verordening worden opgenomen. Bij den Raad dier gemeente is ingekome|1 het voorstel van een der leden om de ker mis van 8 tot 5 dagen te beperken, zoodat op Zondag dan geen vermakelijkheden meel zouden plaats hebben. Ten behoeve van het op te richten Katho liek gymnasium te Amsterdam zijn de twee perceelen Heerengracht tusschen Spiege'' en Leidschestraat 446 en 448 aangekocht' Het eerste dezer perceelen is bekend al® de woning van wijlen dr. Büchner, het tweede als dat waar tijdelijk de zittingen der Rechtbank zijn gehouden. In de zaal, waar het gerechtshof, Se' durende de verbouwing zitting hield, za eene kapel tot het houden van godsdiens^ oefeningen worden ingericht, de groote in perceel 448 zal eene aula worden. beide huizen wordt slechts weinig verbou^ Het jaar 1894 was ten aanzien van he' scheepvaartverkeer in de haver, van Amst®' dam gunstigalle cijfers waren op voorn'4 gang' et Ook de concurreerende havens van 11 vasteland kunnen zich verheugen in toene ming van beweging; vooral Rotterdam g'^ zeer vooruit. Percentsgewijze bereke11 maakt echter Amsterdam geen slecht figu Het getal schepen, aldaar binnengekomj^' nam toe met [6.93 pCt., tegen 12.15 P voor Rotterdam, 5.14 voor Antwerpen, pCt. voor de Weserhavens en 4.24 pCt- Hamburg, en de inhond dier schep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2