Stads- en Gewestelijk Nieuws. groote en bekende schrijvers, o.a. van Platen, Jordan, Hoffmann von Fallersleben enz. atheïstische beweringen, welke deze boeken voortaan rijp voor een aanklacht van het O. M. zouden maken Bij de beraadslaging over de credieten voor vier nieuwe kruisers in den Rijksdag, verklaarde de Rijkskanselier, dat de uit breiding van den handel eene versterking van de bescherming die zij geniet, noodig maakt. Het ontwerp strekt om de bestaande macht der vloot te handhaven, niet om met een nieuwe groote vloot een begin te ma ken. De staatssecretaris Hollmann verklaarde, dat de militaire vloot niet tegen hare ver plichtingen is opgewassen ze is met die van geen enkelen Europeeschen Staat gelijk te stellenwe moeten tevreden zijn met bijv. naast Argentinië gesteld te worden. Verbetering is dringend noodig. De Staats secretaris Marshall voerde aan, dat er, indien de gevraagde schepen niet worden toege staan, 'niet voorzien kan worden in den bui- tenlandschen dienst tot bescherming van den overzeeschen handel en van de Duit- schers, die in den vreemde zijn. Hierop werd het crediet met 145 tegen 77 stem men toegestaan. Er schijnt nog eenige kans te bestaan, dat in Noorwegen tusschen koning Oscar en de radicale meerderheid in de Storthing een vergelijk getroffen wordt in zake de bekende consulaatkwestie, welke tot eene geheele afscheiding van Noorwegen en de Scandinavische Unie dreigt te zullen leiden. Naar men weet, heeft de Koning den heer Sverdrup, den leider der liberale partij, ont boden en hem verzocht zich met de samen stelling van een ministerie te belasten. De heer Sverdrup heeft aanvankelijk geweigerd deze taak op zich te nemen, maar toch is het nog mogelijk, dat deze staatsman weer aan het roer komt. Tenminste de Ver- densgang, het hoofdorgaan der linkerzijde, slaat nu een anderen toon aan en komt tot de slotsom, dat nog eene verzoening tusschen den Koning en de radicale meerderheid mogelijk is. Bij het onderhoud dat de Koning met den heer Sverdrup had, ver klaarde de vorst, dat hij bereid was in enkele opzichten toe te geven. Indien nu ook de radicalen niet te stijf op hun stuk staan, kan wellicht nog eene schikking worden getroffen. De slotsom, waartoe het liberale blad komt, luidt althansAlle kans dat een vergelijk tot stand komt, is nog niet uitgesloten. In het Lagerhuis te Londen is gisteren bij de eerste lezing een wetsontwerp tot wijziging der bestaande bepalingen op fabrie ken en werkplaatsen, voorgedragen door Asquith, aangenomen. Het strekt om aan elkeen die er voor in aanmerking komt, redelijke voorwaarden te waarborgen voor zijne gezondheid en de veiligheid van zijn persoon. O. a. wordt de kwestie van het aantal personen, dat in werkplaatsen en fabrieken vereenigd mag zijn, er in behan deld, alsook het befaamde sweating-stelsel. Ook regelt het ontwerp de deducties op de loonen voor boeten, werktuigen enz., be houdens het geval dat dienaangaande schrif telijke overeenkomsten tusschen patroons en werklieden zijn gemaakt. In een particulier telegram uit Parjjs wordt gemeld, dat Harry Alis, zooals hij bekend was in den kring der journalisten (Hippolyte Pescher was zijn eigenlijke naam) gisterend ochtend in een duel met den ge wezen kapitein der infanterie Le Chatelier door dezen met den degen is gedood. Oor zaak van dit duel was een schrijven door den gedoode aan zijn tegenstander gericht, in diens kwaliteit van administrateur der Vereeniging tot bevordering der kennis van den Fransche Congo. Harry Alis was nog geen 38 jaar oud. Hij heeft in Afrika ge reisd en bemoeide zich druk met koloniale aangelegenheden. Hij was verbonden aan het agentschap-Dalziel en redacteur van de Débats. Met Rod en anderen was hij een der opzichters van de Revue Contemporaine. De toestand op het eiland Cuba geeft te Madrid nog steeds aanleiding tot ongerust heid. De Spaansche regeering beweert, dat de onlusten welke in deze kolonie aan de orde zijn, niet van politieken aard zijn en niet tot doel hebben de afscheiding van Cuba van Spanje te bevorderen. Daaren tegen wordt te New-York beweerd, dat de beweging wel degelijk uitgaat van de auto nomistische partij die Cuba onafhankelijk wil maken van Spanje. Ondanks haar ge ruststellende verzekeringen schijnt toch de regeering den toestond in de kolonie als ernstig te beschouwen. Ten minste uit Madrid wordt nu gemeld, dat zoo spoedig mogelijk 6000 manschappen naar Cuba zul len gezonden worden tot versterking van het Spaansche garnizoen. Volgens bericht uit Rome heeft de Ita- liaansche regeering uit Soedan tijding ont vangen, dat de Mahdi zijn plan om de Italianen onmiddellijk aan te vallen, heeft moeten opgeven, doordien een groot aantal zijner aanhangers zijn gedeserteerd. De Mahdi is daarom weer voornemens de stammen aan de kust tot den heiligen oorlog op te roepen. Volgens berichten uit Weenen heeft de Keizer in antwoord op een adres van eene delegatie uit Tirol zijn dank betuigd voor de betoonde toewijding in zake de burger wacht, daaraan toevoegende, dat de nood zakelijke offers die gebracht worden, te beschouwen zijn als een waarborg voor den vrede. De Keizer verklaarde zich daarna voor eene opheffing van het duel in het leger, en drong aan op het behoud van godsdienstige gevoelens. In den ministerraad, die dezer dagen te Athene is gehouden onder voorzitterschap van koning George, werd besloten, dat de verkiezingen voor de Kamer op 28 April zullen gehouden worden. De nieuwe Kamer- zal dan den 27 Mei bijeenkomen. Het zal derhalve nog wel eenigen tijd moeten duren, voor dat de tegenwoordige crisis in Grie kenland wordt opgelost. In draadberichten uit Hiroshima wordt gemeld, dat de Japansche maarschalk Ojama o'ficieel mededeelt, dat de Chineezen nabij Tapingsjan zijn verslagen in den ochtend van den 24n 's Middags vielen 13000 Chi neezen Haitsjing aan, maar werden terug geworpen en trokken zich terug in de richting van Jinkao. Het verlies der Japan ners bedraagt 20 dooden en 250 gewonden, dat der Chineezen 200 dooden, terwijl het getal hunner gewonden onbekend is. Schiedam, 2 Maart 1895. Heden is het de 85e verjaardag van onzen H. Vader Paus Leo XIII en morgen her denken wij den dag, waarop Z. H. vóór 17 jaren als Paus-Koning werd gekroond. De eerbiedwaardige grijsaard, die sedert 17 jaren de Kerk Gods bestuurt, en nog op zijn hoogen leeftjjd met vaste hand de teugels van het wereldbewind voert, heeft zich in den betrekkelijk langen duur van zijn pontificaat in waarheid als een Licht des Hemels Lumen in Coelo) doen kennen. De Voorzienigheid, die dezen oogen- schijnlijk zwakken mensch op gevorderden leeftijd geroepen heeft om in deze troebele en bewogen tijden de Katholieke Kerk te besturen, heeft hem gesterkt met de noodige kracht om zijn hoogverheven ambt tot heil der wereld te vervullen, zoodat het ponti ficaat van Leo XIII een der roemrijkste tijdperken der geschiedenis geworden is. De herinnering aan deze voor ons, Katho lieken, zoo merkwaardige dagen, ontlokt dan ook aan elk rechtgeaard katholiek hart den vurigen wensch en de innige bede, dat het den Heer der Kerk behage, het roemvol pontificaat van onzen regeerenden opper priester nog met vele heilvolle jaren te verlengen. politie met haren nieuwen practischen slan genwagen uit. Ter bestemder plaatste ge komen, bleek het een loos alarm te zijn gegeven met het doel om de werking van het nieuwe bluschmiddel te beproeven. Daal de beide agenten, die met den wagen uit rukten, nog niet in het gebruik daarvan geoefend waren, verliep er nog al eenigen tijd voor er water werd gegeven. Ter Beurze was heden onder het hoofd: «Schiedamsche Spoelingvereeniging" de vol gende kennisgeving te lezen: «Aangezien de Directie van genoemde Vereeniging, ondanks hare gunstige resul taten in de maand Februari verkregen met hare pogingen, om den toestand der Spoe- lingprijzen in het belang der branders nog 14 dagen te bestendingen geene medewer king ondervindt, geeft zij hen die door teekening van hunne deelneming blijk gaven, kennis, dat zij zich van hunne verbin tenis kunnen ontslagen rekenen." Volgens achterstaande advertentie zal aanst. Maandagavond weder de algemeene Vergadering der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, voor weldoeners en be langstellenden toegankelijk, in het gewone lokaal worden gehouden. Zij die de werken van naasteliefde, zooals zij door de trouwe navolgers van den grooten apostel der lief dadigheid in allen eenvoud en bescheiden heid worden verricht, van nabij willen leeren kennen, moeten wij beslist raden van deze gelegenheid gebruik te maken. Op telefonisch bericht van den directeur der gemeentewerken, dat er brand zou zijn ontstaan in de sociëteit «Harmonie" aan de Nieuwe Haven, rukte Donderdagavond de Kiezerslijsten. De lijsten bevattende de personen, die tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn be voegd, zijn vastgesteld en gedurende veertien dagen van des voormiddags negen tot des namiddags halfvier ure op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ge legd en is een exemplaar dier lijsten aan geplakt aan het raadhuis (achtergevel), teneinde de desbevoegden in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren daartegen in te brengen onder uitnoodiging tevens om die bezwaren voor of op den 15n Maart aanst. bij verzoekschrift op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaaft aan den Gemeenteraad in te dienen. Bij bovengenoemde lijsten zijn gevoegd en liggen op de secretarie ter inzage de vastgestelde schattingsstaten, bedoeld in het voorlaatste lid van art. 6, en de verslagen der ambtenaren bedoeld in het koninklijk besluit van den 28n November 1887, no. 14 Staatsblad no. 211). De aan den voet dezer gestelde namen zijn geschrapt van de in het vorig jaar ge sloten kiezerslijsten. Geschrapte namen. Beausar.(Adriaan Kor nelis Beffers. (Willem Berg.fHendrik van den Bergsma. (Cornelis Bernöster. (Johannes Gerardus Blok. (Pieter Blommendal. (Corne lis Johannes Bodegom. (Maarten van Boele. (Maarten Bos. (Nicolaasvanden Boslooper. (Jacob Brinkhaus. (Hermanus Hendrikus Arnoldus Brouwer. (Reinerus Philippus Bruijn. (Krijn de Burg Cz. (Adrianus van der Bijl. (Willem Collignon. (Anthony Cool. (Hendrik Dansen. (David Deventer. (Hendrik Leonard van Doorman. (Johan Georg Dorst. (Cornelis van Dresselhuijs. (Gerrit Margarethus Chris- tiaan Drift. (Mr. Adrianus Kornelis Johannes van dei- Dijk. (Jacobus Chris- toffel van Eijk. (Johannes van f uchs. (Johan George Gerven. (Johannes Lambertus van Geus. (Boudewijn de Gogh. (Wilhelmus Ja cobus van Groeneweg. (Gerrit Grullemans. (Cornelis Marinus Hammecher. (Willem Dirk Johannes Heeringa. (Dr. Klaas Hees. (F ranciscus Mar- tinus van Heilker. (Johan Fre- derik Heinsbroek. (Petrus Hingman. (Johan Alex ander Hinke. (Johannes Hoek. (Adrianus Hoek. (Mozes van der Huihoven. (Petrus Janse. (Ale Kamman. (Theodorus Katwijk Dz. (Cornelis van Katwijk. (Paulus van Kleij. (Adolf van der Knijff. (Gijsbert de Kool Johz. (Frank Kroes. (Jan Roelof de Krommenhoek. (Wil lem Kruijning. (Adrianus Landsbergen. (Anto- nius Henricus Lau. (Petrus Joannes Litsenburg. (Henricus Petrus Franciscus van Loopuijt. (Jan Los. (Maarten Maagdenberg. (Nico- laas Maltha. (Johannes Cor nelis Meeuws Jr. (Henricus Joannes Hermanus Meurs Jr. (Adrianus van Minderman. (Gozewijn Most Jr. (Jacob van der Nobel. (Christiaan Gerardus Noten. (Augustinus Nolet. (Johannes Bal thazar Nolet. (Wilhelmus Adrianus Hendricus Aloysius Nugteren. (Cornelis Burger van Offermari Wz. (Hen drik Ontrop. (Hendricus Wilhelmus Otterdijk. (Andries van Papenhuijzen. (Pieter Rebers. (Henricus hannes Rietkerk. (LeendeH Rigter. (Johannes H®11' dricus Lambertus Roetman. (Jan Rozestraten. Joh nes Henricus Schalk. (Carel Petrus van der Scheurkogel. (Are" Schuurmans. (Cornel'5 Smit. (Jacobus Smorenberg. (Joh»"' nes Mari Sonneveldt. (Adrian"5 Speelman. (Arie Stahlie. (Johannes Stolk. (Willem Stroijckens. (Adrian"5 Sutiorp Jr. (Pieter Tak. (Mathijs Tempel. (Dirk van de" Vermaes. (Gerrit Vries. (Hendrik de Walch. (Gerard Water. (Theodoi'"5 Johannes van de Westerman.(J ohan"®5 Westhuis. (Johan"®5 Jacobus Wit. (Jan de Woerkom. (Andri®5 van Wouterlood. (Martin"5 Wijma. (Johannes Zon. (Elisabertus val' Zwagers. (Willem Zwet. (Martinus IsaaC van der Alleen van de lijat der kiezers voor den meenteraad. De Rotterdamsche TramwegmaatschapP'J vervoerde in de maand Februari 11. 386.62* reizigers met eene opbrengst van f 30852.96 tegen 412.122 reizigers met eene opbreng5' van f32697.93 in dezelfde maand van b®' vorig jaar. De buitengewone ontvangst®" beliepen f24590.15 tegen f18628.48 Februari 1894. Het totaal generaal der ontvangsten in Februari bedroeg f55443."i* terwijl die in Februari 1894 f 51326.4-1' bedroegen. Het concert en de kermesse d' été, f"®' inbegrip van den daaraan voorafgaand®'1 repetitie-avond ten voordeele der Rotte1" damsche vereeniging voor katholiek onde1" wijs op 12 en 13 Februari 11. hebben net'0 opgebracht f2102.53 en het concert de kermesse d' été ten voordeele der kos' telooze spijsuitdeeling voor behoeftige schoo'" kinderen netto fl458.00j). Donderdag wapperde van de woning®'1 der bewoners van Hillesluis de nation"'0 driekleur ten teeken van vreugde over 9® vereeniging van Charlois en Rotterdam. OP enkele plaatsen werden 's middags om 12 uur de Rotterdamsche kleuren gehesche"- Vergezeld van den secretaris a. i., heer mr. J. J. Tarenraat, heeft de burg® meester van Rotterdam zich naar de voor malige gemeenten Kralingen en Charl"'5 begeven, om de gemeente-archieven oV®r te nemen. De heer P. Lamaison van Heenvliet o"' secretaris der voormalige gemeente Krf lingen, blijft voorloopig te Kralingen lP dienst der nieuwe gemeente werkzaam- Rotterdam een landbouwende gemee»tc' Men schrijft aan de Tijd uit Rotterd"""' Het opschrift boven deze correspond®"''8 zal meningen vreemd doen opzien, en 10 is Rotterdam, ten gevolge der annexatie Charlois en Kralingen, thans niet alle®" eerste havenplaats, de tweede koopU5 van ons Land, maar ook een landbouwe"' gemeente van eenig belang geworden. Reeds bij de annexatie van het voorm"'lp Delftshaven, in 1886, werd het gebied va^ het toenmalige Rotterdam vergroot 10 een aanzienlijke uitgestrektheid bouw" weiland, doch tegenover de meerdeih®'^ van de bevolking vormde het landbouvve" gedeelte te Delftshaven slechts een zee geringe minderheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2