Stads- en Gewestelijk Nieuws. uitgevoerd door de correcte schoone voor dracht van koren en solisten werd de uit voering dezer cantate een moment in de luisterrijke feestviering, dat voorzeker voor allen diehet genoten, onvergetelijk zal blijven. Hiermede was de schoone feestdag, het zilveren jubeltij van een onzer waardige priesters besloten. Gingen ook deze weinige uren van heerlijke feestvreugde weder in den maalstroom des levens verlorende stichtende betuigingen van levend geloof die ze te aanschouwen gaven, zullen voor zeker in Schiedams veste in onuitwischbaar aandenken blijven. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Maart '95. De groote gebeurtenis van den dag is zeker het feit, dat wij nog Zaterdag onder onze rubriek sLaatste Berichten" konden melden, het verwerpen in den Rijksdag te Berlijn van het voorstel om eene deputatie naar Friedrichsruhe te zenden, teneinde Bismarck met zijn 80n verjaardag geluk te wenschen. Nadat dit voorstel met 163 tegen 146 stemmen was verworpen. (Cen trum Polen, Freisinn en sociaal-democraten stemden tegen) verklaarde Von Levetzow, dat hij zijn ambt van voorzitter nederlegde. Stormachtige langdurige toejuichingen en handgeklap van de rechterzijde en op de tribunes begroetten die verklaring. Von Levetzow droeg daarop het voorzitterschap over aan Baol en Bennigsen verklaarde, dat de ondervoorzitter Bürklin, die op het oogen- blik in Zwitserland vertoeft, zonder eenigen twijfel het voorbeeld van Von Levetzow zou volgen. Opnieuw weerklonk rechts storm achtige toejuichingen en herhaald hand geklap. Richter verklaarde dat de Rijksdag ook zonder die twee zijne werkzaamheden zal kunnen voortzetten, wat rechts tegen spraak en links gelach veroorzaakte. De groothertog van Baden was in de hofloge bij de geheele geschiedenis tegenwoordig. De Rijksdag begon vervolgens weer aan de begrooting. In den loop van het debat over het voorstel van Von Levetzow had von Manteuffel verklaard, onder toejuiching van de rechterzij, dat de Rijksdag aan Bis marck zijn ontstaan heeft te danken en het is ondenkbaar, zeide hij, dat het kind zijn vader weigert geluk te wenschen Terstond nadat het votum van den Rijks dag was bekend geworden, heeft de Keizer een telegram verzonden van den volgenden inhoud»Aan prins Bismarck, hertog van Lauenburg, Friedrichsruh. Ik betuig Uw Doorluchtigheid mijne diepe verontwaar diging over het besluit, zooever. door den Rijksdag genomen. Dat besluit is lijnrecht in tegenspraak met de gevoelens van alle Duitsche vorsten en volkeren. Wilhelm". Daarop heeft de Keizer het volgende tele gram in antwoord ontvangen»Aan Zijn Majesteit den Keizer en Koning Berlijn. Ik verzoek Uwe Majesteit mijne eerbiedige dankbetuiging te aanvaarden voor zijn hooge manifestatie door welke Uwe Majesteit elke, mij nog onbekende onaangenaamheid mij door mijne oude politieke tegenstanders aangedaan, verandert in eene heerlijke vol doening voor mij. Bismarck." Op grond van bovenbedoeld verontrustend telegram van den Keizer liep aanvankelijk te Berlijn het gerucht, dat de Rijksdag zou worden ontbonden. Bij kalmer overweging won echter spoedig de meening veld, dat de regeering niet in aansluiting bij dit tele gram eene ontbinding van den Rijksdag voor heeft. Het telegram van den Keizer meent de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. kwam voort uit de persoonlijke behoefte om aan het heel de wereld te doen blijken hoe de monarch denkt over dit besluit van den Rijksdag, en om te zeggen, dat hij zich aan de spits stelt van de nationale beweging tot het brengen van eerbetoon aan Bismark. Eene bedreiging tegen den Rijksdag met de bedoeling van nieuwe verkiezingen door te drijven bevat het telagram evenwel niet. Bjj nieuwe verkiezingen, ook de bladen der conservatieven en der middenpartijen geveh dit koelbloedig toe, moeten leuzen vernomen worden van gansch andere draagkracht politieke en oeconomische kwestiën komen dan op den voorgrond en niet eene zaak van pieteit als deze gelukwensching aan Bismark is. Aan de rumoerige tooneelen in den Rijks dag ging in het Pruisische Huis van Afge vaardigden een meer zachtzinnig voorspel vooraf. In die vergadering welke nog niet door het algemeen stemrecht wordt gekozen, zijn in 't geheel geen sociaal-democraten en bezitten de partijen welke het Kartell vormen eene verpletterende meerderheid over het Centrum, de Polen en de Vrijzin nigen. Nadat de bejaarde voorzitter kortelijk had verzocht om verlof om Bismarck geluk te wenschen, gaven eenige oude heeren even kort uit naam hunner partij hun oordeel te kennen. Voor het Centrum las de oude baron von Heeremann een eerbiedwaardig persoon met grijzen baard, eene verklaring voor welke hierop neerkomt, dat het Centrum den strijd met Bismarck en den Kultur- kampf niet kon vergeten, te minder omdat Bismark ook thans nog als particulier, zijn invloed openlijk tracht aan te wenden tegen het Centrum. Over het algemeen waren de redevoeringen gematigd. Kalm ging het bij de stemming toe het voorstel werd bij meer derheid van stemmen aangenomen. In den namiddag van Maandag zijn leden van het Pruisische Huis van Afgevaardigden van het Heerenhuis en van den Rijksdag te Friedrichsruhe aangekomen. Er werden toespraken gehouden, op welken Bismarck antwoordde, dat het eerbetoon niet zijn persoon gold, maar de resultaten door zijne politiek verkregen, resultaten voor welken men in de eerste plaats dankbaar moet zijn aan keizer Wilhelm I. De verschillende Duitsche dynastiën zijn thans nauw ver bonden. Bismarck hoopt, dat de nationale gedachte, zooals die nu in de dynastrieën vast is ingeprent ook in de Landdagen der verschillende landen vasten steun mocht vinden. »Houdt u aan de gedachte van het eene Duitsche rijk en leve de Keizer 1" De ministerieele crisis te Madrid is nu eindelijk opgelost. De heer Sagasta bleef weigeren het standpunt door hem bij de jongste ongeregeldheden ingenomen, te verlaten, zoodat bij noch een van de andere leden van zijn Kabinet aan het roer kon blijven. De Koningin-Regentes belastte toen den conservatieven leider Canovas del Cas tillo met de taak, om een Kabinet samen te stellen, en de heer Canovas liet zich bewegen deze opdracht te aanvaarden. Het Kabinet is al gereed. Behalve de minister president Canovas vindt men onder de nieuwe ministers eenige staatslieden, die ook reeds voorheen een plaats aan de mi nisterstafel innamen. De hertog van Tetuan, de heer Romero, admiraal Berenger, de heeren Revertez, Coscayon en Bosch, de ministers van buitenlandsche zaken, justitie en marine, financiën, binnenlandsche zaken en openbare werken, zijn alle oude beken den. Derhalve zijn nu in Spanje de con servatieven weer aan het roer gekomen. De minister-president zal nu wel moeten beginnen met eene ontbinding der Cortes, teneinde zich allereerst in de Volksvertegen woordiging eene meerderheid te verschaffen. Volgens berichten uit Simonoseki heeft een 21-jarig overprikkeld japanner, Kojama, op den Chineeschen vredesonderhandelaar Li-Hoen-Tsjang geschoten, voorwendende dat hij Japan van zijn ergsten vijand wilde ver lossen. Li-Hoen-Tsjang ontving eene niet gevaarlijke gelaatswonde. Kojama werd ge grepen. De Japansche staatslieden, ook graaf Ito en zelfs de Mikado, betuigden Li-Hoen- Tsjang innig leedwezen en sympathie. De kogel is nog niet uit de wond kunnen ge haald worden maar de toestand van den gewonde is gunstighij heeft volstrekt geen koorts. De vredesonderhandelingen vorderen intusschen weinig en Li-Hoeng-Tsjang moet reeds aan het tot stand komen van den vrede wanhopen. Schiedam, 26 Maart 1895. In de laatste dagen hebben hier ter stede weder brutale diefstallen plaats gehad. Zaterdag-avond omstreeks 8 ure vond vrouw Gerritsen, wonende aan de Groene laan (Gorze), die Vrijdag hare woning had verlaten, bij hare thuiskomst de deur ge opend. Bij onderzoek werden eenige gouden voorwerpen vermist. Maandag-avond deed zich hetzelfde geval voor ten huize van de wed. Vraudeunt aan de Broersvest alhier. De bewoonster vond bij hare thuiskomst uit de Singelkerk, waar zij de plechtigheid had bijgewoond, de huis deur ontsloten en miste eenige gouden sieraden. Ook aan de Buitenhaven moet ten huize van Büster een poging tot inbraak zijn beproefd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door de politie alhier aangehouden de personen P. J. H. en M. v. d. B., beiden alhier woonachtig, verdacht van de Utrecht- sche pakschuit, schipper Blonk, een vaatje bessenwijn te hebben ontvreemd, dat achter de molen »de Arend" is gevonden. De politie arresteerde hen, toen zij het vaatje wilden weghalen. De zuidwesterstorm die Zondag-middag ook boven deze stad hevig woedde, heeft hier en daar nogal schade veroorzaakt. Van het dak van het huis van mej. A. van der Schalk aan de Lange Nieuwstraat, is een gedeelte van het zinken bekleedsel afgewaaid en neer gekomen op de telefoonlijn, die daardoor zeer beschadigd werd. Ook aan het nabu rige huis van den heer M. Dirkzwager en aan het huis van den heer W. den Brinker, mr. broodbakker aan de Gerrit-Verboonstraat, werd schade toegebracht. Aan het admi nistratiegebouw van de stearinekaarsenfa- briek »Apollo" is een groote ruit vernield. De briquettenfabrikant A. Woud, te Ouwerschie woonachtig, heeft bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van ongeveer 3000 briquetten uit zijn pakhuis aan de Rechter Rottekade te Rotterdam. Op de reis van Maassluis naar Rotterdam is Zaterdag-ochtend bij Rozenburg van de stoomboot Maassluis de kraaD van het peil toestel van den stoomketel gesprongen. Door den ontsnappenden stoom kreeg de stoker hevige brandwonden in het aange zicht en hals. De stoomboot Nieuwe Wa terweg.die eenige oogenblikken later aan kwam, nam passagiers en stoker aan boord. Een photograaf, zich noemende W. Wel ters van Raamsdonk, uit Schiedam, die te Roon en omstreken van Augustus tot No vember van het vorige jaar veel heeft gephotographeerd, is dezer dagen ontmas kerd. Hij had verscheiden gouden medail lons meegenomen, naar het heette om er portretten in te zetten, maar ze werden niet terugbezorgd, 's Mans ware naam is Frederik Pronk; hij heeft volgens zijn be kentenis een 15-tal jaren gevangennisstraf ondergaan, en is door de rechtbanken te Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Gent veroordeeld. Van de medaillons zijn er nog twee bij een koopman te Rotterdam in beslag genomen. (IV. R. Cf.) Te Vlaardingen is het bestuur van de liberale kiesvereeniging »Burgplicht" afge treden, omdat het meende niet meer het vertrouwen der leden te bezitten. Men is er tot dusver niet in geslaagd een ander bestuur samen te stellen. VLAARDINGEN, 26 Maart. Verleden Zondag-avond is hier weder inbraak gepleegd. Gebruik makende van de afwezigheid der bewoners heeft men een woning aan den Broekweg weten binnen te dringen en is daar uit medegenomen een bankbiljet van f25 en eenige gouden en zilveren voor werpen. Ook nog op twee andere plaatsen heeft men getracht in huis te komen, het geen echter door het te voorschjjn komen der bewoners verhinderd werd. De ve jp heid is er hier in den laatsten tijd "'e verbeterd. BINNENLAND. De commissaris der Koningin in &e land heeft zijn beschikkingen van 1 houdende vergunning aan den exped'te W. F. S. Harvant, te Lobit, tot i°' doorvoer van dynamiet voorloopig werking gesteld, totdat daaromtrent zal zijn beslist. e» te» De veeinvoer te België zal geschF aan de volgende tol en hulptolkantore" Esschen, iederen dag, van zonsopg""*" (jf. zonsondergang. Visé, alle Dinsdagen middag en alle Zaterdagen namiddag; de uren van doortocht der veetreine" Holland. Hamont, alle Woensdagen "P uur van doortocht van den eersten 's morgens. Achel, per ijzeren en aarde" alle Woens- en Zaterdagen, tot 1® j 's morgens. Selzate, alle Dinsdagen v9'' tot 4 ure namiddag. Westcapelle, alle drgen op het uur van doortocht va" eersten buurttrein 's morgens. 0( Bij hunne aankomst aan het tolka"'0 worden de dieren, ten koste der invoer" onderzocht door een veearts. Wanneer de veearts erkent dat zij "af zond zjjn, verklaart hy, dat de diere" de plaats hunner bestemming moge" zonden worden. De commissie voor het aanbrenge" versieringen bij het aanstaande bezoek Koninginnen te Maastricht, heeft bes'0 tot het oprichten van drie eerepoori"1, wel éene onmiddelijk voor den over<f waar de gemeente Maastricht begi"'vj|; andere aan het begin der Maasbrug te .i en de derde in het begin der Boschs' aan de zijde der Groote Markt. De ee poort aan de Maasbrug zal voorsteH"1^. daar gestaan hebbende en in 1828afge[e,i ken loods, die aan beide zijden met P0"^ kon gesloten worden. Op een der P°0' e( tr»" was een torentje in brikken en zan opgetrokken van een vreemden bou^'" a Van de eerepoort zal die op de Boschs de grootste worden. Gisteren-ochtend zijn van een go"° trein door onbekende oorzaak bij het nenkomen op het station Helenavee" wagens in het voorgedeelte van dien ontspoord, waardoor beide sporen gr versperd. Er kwamen geen persoonlijke 0 j« lukken voor, maar de materieele scha aanzienlijk. De reizigers van den sneltrein, welke vm. uit Bokstel vertrekt, zijn vervoe^ een bagagewagen en de locomotief vall^)eji ontspoorden trein. Men is dadelijk beg" de ontspoorde wagens op te ruimen, z°°^et een der sporen thans weder vrij is e" spoorwegverkeer vindt. weder geregeld P b Burgemeester, de hee' etaris de heer A. H. Vergadering van den Raad der ge">e Schiedam op Dinsdag 26 M»»r des namiddags ten kwartier Voorzitter de Burg< Versteeg. Secretaris Luik, hoofdcommies ter secretarie. prin- Afwezig de heeren dr. De Bruijn, en Knappert, die ontslag heeft genor"e er bestaat een vacature. eée' Na vaststelling der notulen werd deeling gedaan van de ingekomen st J' waaronder een voorstel van den hee> re» van Erpecum, om met het oog op de le" van het gymnasium de pensioenveroi'"^ te wijzigen, hetgeen in handen van 6- om advies werd gesteld, en een bez d' schrift van den heer W. F. Tak teg vastgestelde kiezerslijsten. f Tot de behandeling der aan de °r. is stelde onderwerpen overgaande, wer vacatures door het overlijden van het 0ff> lid, den heer C. J. P. van der Scha' -gsi" staan, benoemdtot lid in de co"1 prjri' voor de gemeentewerken de hee1" ^o°( tot lid in de commissie van contro' \p de pi. dir. bel. de heer mr. Poortff1^^ plaatsvervangend voorzitter in het bureau voor de in 1895 te houden zingen de heer Maas. Tot leden i" Ipp A$ ),e» »0' tre' rtete

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2