hevigen slag ontplofte. Het standbeeld werd niet beschadigd, maar daarentegen werden wel de rensters der belendende woningen verbrijzeld. De man, die dit projectiel daar plaatste, volgens eenige personen, die hem zagen ontvluchten, een goed gekleed man, ontsnapte aan de handen der politie-agenten die hem te vergeefs nazaten. Politieke beteekenis kan natuurlijk aan dit feit niet gehecht worden. Blijkbaar is de aanslag gepleegd door een der Hongaarsche chauvi nisten. die door het standbeeld van generaal Hentzi te vernielen, zijn patriotisme wilde toonen. Indien het der politie gelukt den dader op te sporen, zal hij natuurlijk streng gestraft worden, gelijk hij dan ook ten volle verdient. In de Keizerlijke Tachtclub te St. Pe tersburg werd gisteren een diner gegeven t«r eere van den Duitschen gezant generaal Von Werder, die, na gedurende een reeks jaren de Duitsche regeering aan de Newa vertegenwoordigd te hebben, zijn post wel dra zal verlaten. Alle grootvorsten, die te St. Petersburg vertoefden, woonden het feest maal bij. Generaal Von Werder betoonde zich zeer gevoelig voor deze hulde. De generaal zal nog eenige dagen in de hoofd stad blijven en Vrijdag aanst. het diner bijwonen, dat Czaar Nicolaas ten paleize te zijner eer zal geven. Intusschen zijn te St. Petersburg zeer ongunstige berichten ontvangen over den toestand van grootvorst George. De prins, de jongere broeder van den Czaar en de vermoedelijke troonopvolger, zoolang de Czaar geen zoon heeft, lijdt, naar men weet, aan eene ernstige borstziekte. De groot vorst bevindt zich nu in Algiers, maar ook daar is zijn toestand niet gunstiger gewor den. De Keizerin-weduwe, die te Kopenhagen vertoeft bij haar ouders, heeft althans be sloten onmiddellijk naar Algiers te vertrekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 April 1895. De Kiesvereeniging «Schiedam" zal heden- arond eene vergadering houden tot het stellen van candidaten voor de aanstaande verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad. De Schied. Crt. acht het niet overbodig te herinneren aan het door deze vereeni- ging vastgestelde programma om te dienen als richtsnoer bij het candidaatstellen van leden voor den gemeenteraad. Financiën. 1. Zuinig beheer der gemeente-financiën. 2. Voortdurende toepassing van het beginsel, dat de draagkracht maatstaf voor belas tingheffing moet zijn. Onderwijs. 3. Bevordering en verbetering van het onder wijs zoodanig, dat het meer ten goede komt aan on- en minvermogenden en aan de behoefte van de Schiedamsche industrie. Handelen Nijverheid en Openbare Werken. 4. Verbetering van onze havens, grachten, wegen en straten, dusdanig, dat zij meer in overeenstemming gebracht worden met de eischen van hygiëne, handel en nijverheid. Sociaal-oeconomisclie onderwerpen. 5. Krachtige handhaving van de bestaande bepalingen op arbeiderswoningen. 6. Oprichting van volks- en schoolbaden. 7. Verbetering der loonen van de laagstbezol- digde gemeente-ambtenaren en werk lieden. 8. Vaststelling van een minimum-loon en maximum-werktijd voorde werklieden der gemeente en in de bestekken der ge meentewerken, behoudens de noodzake lijke uitzonderingen. Tot tijdelijk assistent in de parochie van. O. L. Vrouw-Visitatie alhier is door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem benoemd de weleerw heer J. A. van Heeswijk, den 30n Maart 11. priester gewijd. Het jaarteest der H. Liduina, Maagd van Schiedam, is door de kerkelijke overheid wegens het samenvallen met het Paasch- feest verdaagd tot Woensdag 15 Mei. Dientengevolge worden de gebruikelijke voorbereiding en de plechtige viering van den feestdag onzer vereerde Stadsheilige tot dien tijd uitgesteld. Woensdag-namiddag werden te Vlaardin- gen eenige timmerlieden aangeworven om den volgenden dag een karweitje te gaan verrichten, waarover de aannemer zich niet verder wilde uitlaten. Den volgenden morgen, Donderdag, bevonden zij zich ten getale van 12 op de Haven aldaar, gewapend met zagen en andere timmergereedschappen. Daar werd hun gelast in een roeiboot te stappen, en weldra staken ze van wal. Men roeide de haven uit, en in de Maas gekomen werd de boeg gewend naar het Oosten, naar de haven van de Vijfsluizen. Daar vond de expeditie den opzichter van Delfland, den heer v. d. D. en deze nam nu het bevel over. Hij deed de manschappen debarkeeren, de wapens en de meegebrachte vivres aan wal brengen, en voort ging het legertje de kade op. Daar stonden eenige boomen. De opzichter gaf nu het bevel op die boomen in te houwen, ze tot den grond toe af te hakken en aarde te strooien over de plek waar ze gestaan hadden, opdat nie mand van het nageslacht zou weten, dat daar ooit iets anders dan grashalmen en biezen hadden gegroeid. Wat beteekende dit alles? Het waterschap Dellland maakt aanspraak op bedoeld strookje grond, terwijl de heer M. C. H. beweert, dat het zijn eigendom is. Reeds lang is de kwestie daarover han gende. De genoemde handeling van den heer v. d. D. als opzichter van Delfland staat natuurlijk met die kwestie in verband. Toen men op de woning van H. van het gebeurde werd onderricht, was H. zelf niet tehuis. Hij was naar de markt te Delft. Zijn vrouw begaf zioh echter naar de kade en protes teerde tegen de daar plaats hebbende han delingen. Spoedig werd nu om H. getele grafeerd en de trein van 12 uur bracht hem reeds thuis. Hij ging dadelijk naar het ge raseerde terrein, waar de werklieden juist met het vellen der boomen gereed waren gekomen en die in de boot laadden. Hij protesteerde tegen genoemde handeling en nam de aanwezigen tot getuigen, waarna hij zich tot de bevoegde autoriteiten wendde om zijn beklag te doen. Het wegvoeren der boomen ging intusschen door en na vol brachten arbeid kregende werklieden 's avonds een goed dagloon en droegen zij de vol doening mede naar huis van een komedie te hebben beleefd, waarvan zeker wel op een andere plaats het tweede bedrijf zal worden gespeeld. (West. Ct.) In de Duitsche Sociëteit «Verein" aan de Witte de Withstraat te Rotterdam is door de leden een feestcommers gevierd ter eere van den 80n verjaardag van prins Von Bis marck. Uit naam der feestvierenden is een telegram met gelukwensch aan den jubilaris gezonden. Van het gebouw wapperden de Duitsche en Nederlandsche vlaggen. Ook verscheidene Duitsche Rijnschepen waren Maandag met vlaggen getooid. Naar aan de N. R. Ct. medegedeeld wordt, zal ook te Rotterdam op den len Meidag eene meeting worden gehouden waar verschillende sprekers het woord zullen voeren. Reeds hebben zich zeven vereeni- gingen bij deze beweging aangesloten. De meeting ?al plaats hebben in een lokaal. Gisteren-avond te zeven ure is generaal Booth te Rotterdam aangekomen. Daar hij te vijf ure verwacht werd, deed dit eenigs- zins afbreuk aan de plechtige ontvangst. Toch was er een groote menigte aan het station die den aanvoerder van het Leger des Heils toejuichte en begroette. Een muziekkorps uit Dordrecht begroette hem met volksliederen. In hel gevolg van den generaal bevond zich ook een Haagsch muziekkorps. In de Doelenzaal had «en feestelijke ontvangst plaats. Een passagier, die met den laatsten trein van Rotterdam naar Delft vertrok, en geheel alleen in een compartiment kwam te zitten, werd onderweg plotseling opgeschrikt, door dat van weerszijden twee personen de coupé binnendrongen en den rustigen passagier aller lei bedreigingen naar het hoofd slingerden. De passagier dreigde met den noodrem, wat de twee overmoedigde Delftsche studenten druipstaartend deed afzakken. Aan het eerstvolgende station werd van het voorval kennisgegeven. Bij de gisteren gehouden verkiezing van het Hoogheemraadschap Delfland werden herkozen tot hoofdingeland, de heer mr. R. Th. Bijleveld met 282 stemmen, tegenover 140 stemmen op den heer jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaarsgraaf, en tot plaats vervanger de heer S. van der Laan, met 412 van de 418 geldige stemmen. Het percentage der gemeentelijke inkom stenbelasting bedraagt te Delft voor 1895 3.6% het vorig jaar was dit cijfer 4.5%. Bij de Westlandsche Stoomtramwegmaat schappij zijn naar gemeld wordt plan nen aanhangig om haar net ook over Rozen burg en Voorne en Putten uit te breiden. Het bruggencomité van Voorne en Putten, dat altijd gemeend heeft, dat de verbinding van die eilanden met den vasten wal door overbrugging bij Spijkenisse moest tot stand komen, is thans van inzicht veranderd, en acht een overbrugging van de Maas bij Brielle of Nieuwesluis, het meest gewenscht. Het zal zich daarom met dit verzoek tot Ged. Staten dezer provincie wenden, daar men langs dezen weg met een tram over een traject van s/4 uur gaans, op een ge makkelijke wijze Maassluis zal kunnen bereiken. In verband met de pogingen tot het ver krijgen van een stoombootveer tusschen Rozenburg en Brielle, is men thans reeds bezig om het veerhoofd te Rozenburg te verlengen tot buiten de zandplaat, die in bet midden van de rivier de voorgeul ondiep maakt. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 3 April Na eenig debat is besloten om in den regel slechts vier conclusiën toe te staan, maar den rechter te vergunnen op eenparig verzoek van partijen het nemen van meer conclusiën toe te staan. Ook is uitvoerig gedebatteerd over het amend.- Drucker om aan den rechter de bevoegdheid te geven om uitstel aan partijen te weigeren, ook als zij het een parig verlangen. Dit amendement is echter verworpen met 38 tegen 31 stemmen. Bij art. 144 is overgenomen het amend. Drucker om te erkennen de bevoegdneid van den rechter om opheldering te vragen als in pleidooien iets voorkomt wat den rechter niet duidelijk is. Artt. 18 tot 27 werden goedgekeurd. Bij artt. 2830 kwam in behandeling het amendement der commissie van voor bereiding, om te bepalen dat rechters, die niet het getuigenverhoor bijwoonden, niet tot de uitspraak mogen meewerken. Dit amendement werd overgenomen, na dat de Minister verklaard had, dat dit tot uit breiding van het getal rechters zal moeten leiden. Na verwerping van alle daarop voorge stelde amendementen werden de artikelen tot en met 44 goedgekeurd. De verdere beraadslaging werd daarop tot heden verdaagd. H. M. De Koningin-Regentes heeft als Beschermvrouw der Wereldtentoonstelling voor hotel- en reiswezen te Amsterdam ter beschikking van het uitvoerend comité ge steld 4 gouden, 17 groote zilveren en 17 bronzen medailles, om als prijzen in de 17 groepen te worden uitgeloofd aan de best- gekeurde inzendingen. De Koninginnen bezochten eergisteren het atelier van den schilder O. Eerelman. Ge lijk bekend is, heeft de heer Eerelman een schilderij onder handen, voorstellende de jeugdige Koningin te paard. Met zeer veel belangstelling bezichtigden de vorstelijke bezoeksters dit schilderstuk en gaven den kunstenaar eenige wenken in het 'belang van het geheel. Met niet minder aandacht beschouwden de Koninginnen een paneeltje, ontleend aan de in bewerking zijnde grootere schilderij, dat ook de jonge Koningin te aanschouwen geeft. Een groot schilderij, voorstellende een harddraverij, en tal van aquarellen werden eveneens door de Konin ginnen bezichtigd. Door den commissaris der Koningin is den burgemeesters in Zuid-Holland verzocht, om ten dienste van den Minister van Buiten- landsche Zaken te zenden een exemplaar van de verordening, ten doel hebbende de gevaren van ontvlambaarheid van petroleum te verminderen, welke in den handel toege laten en voor huishoudelijk gebruik bestemd is- De marine zal hare medewerking verleenen tot het welslagen der maritieme afdeeling op de a.s. wereldtentoonstelling te Amster dam. O.a. zullen eenige kanonnen en modellen van oorlogsschepen worden verstrekt. De toestand van vice-admiraal jhr. De Casembroot is pijnlijk de laatste nachten waren onrustig, en de patiënt is zeer zwak- Een lichte aanval van beroerte heeft den toestand verergerd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet tot vast stelling van de klassen en samenstelling der arrondissements-rechtbanken enz. van 9 April 1877. Te Scheveningen is in zeer gehavenden toestand teruggekomen de bomschuit VrowW Alida, reeder W. Zuurmond. Zij was in den storm van 24 Maart j.l. door een slag water bij omvergeworpen, waardoor de mast ge" broken is en men genoodzaakt was de hoofd touwen, de stag en het groote zeil te kappen- In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam werd door den heer Nolting ter sprake gebracht de noodlottige brand in de Polanestraat, waarvan 5 personen het offer zijn geworden. Hij drong aan op den meest mogelijken spoed met in uitzicht gestelde preadvies betreffende een niet minder noodlottige brand eenige weken geleden. De voorzitter achtte het gebeurde zeer betreurenswaardig en met het preadvies zal de meeste spoed worden gemaakt. Al leen stelle men zich niet voor, dat zelfs met de beste waarborgen ongelukken bi) brand zullen worden voorkomen- In het perceel van den laatsten brand was eet1 branduitgang, maar er is geen gebruik van gemaakt, en terwijl de menschen die achte' woonden zich langs de trap hebben kunnen redden, blijken de menschen die vo£>r woonden en door de achterwonenden tijdig zijn gewaarschuwd, van de gelegenheid tot ontvluchten, om welke reden dan ook, niet geprofiteerd te hebben. Mr. Heineken drong aan op overlegging van het rapport der brandweer over den laatsten brand, ware het maar om den raad een inzicht te geven omtrent de mogelijk' heid van door wijziging in de bouwveror dening en het systeem der brandschelle0 noodlottige gevallen als nu herhaalde malen plaats hadden, te voorkomen. Mr. Van Nierop drong op een uitvoerig preadvies aan met het oog op de aanbeveling der t° Engeland gebruikte ongevaarlijke petro' leum-lampen. De Voorzitter herhaalde da1 aan het verlangen van den Raad met den meest mogelijken spoed zal worden voldaan- Aan de ceintuurbaan te Amsterda'0 zijn gisteren twee perceelen van een aanbouw zijnd huizenblok ingestort. Pe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2