oorlogvoerende partij te erkennen. Hoewel dit laatste wel niet zal geschieden, teekent het toch het feit. Intusschen gaat het den insurgenten niet voor den wind. Herhaal delijk worden zij in kleine ontmoetingen geklopt en verschillende hunner aanvoerders zijn gesneuveld. Volgens een dépêche uit Madrid doen de laatste officieele berichten verwachten, dat aan den opstand weldra een einde zal komen en seint maarschalk Campos, dat hij zeker is van eene spoedige zegepraal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Mei 1895. Heden-avond ten 7 ure wordt in O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier de jaarlijksche novene ter eere van de H. Liduina met een plechtig lof en predikatie geopend. Door het samenvallen met den eersten Paaschdag werd de plechtige feestdag van onze vereerde Stadsheilige tot den 15n Mei uitgesteld, zoodat ook de gebruikelijke novene tot dezen tijd werd verschoven. Gedurende de novene is de kerk van de eerste H. Mis tot na het Lot open en blijven de Relikwieën van de H. Lijderes van Schiedam, die in de monumentale kapel bij de linkerzijbeuk der kerk rusten, den ge- heelen dag uitgesteld. Woensdag komt eene processie uit Kethel en Overschie, en Donderdag eene processie uit Quintsheul hare devotie houden in het heiligdom dat den schat van St. Liduina's kostbare overblijfselen omvat. Bij den eersten provincialen wedstrijd, door de kolfsclubs uit Zuid-Holland gisteren te Gouda gehouden, is de «Kolfvereeniging Schiedam" al bijzonder gelukkig geweest. Zij won niet alleen den korpsprijs, maar ook de eerste en derde personeele prijs werden haar toegewezen. Aan den heer Dr. K. W. M. Montijn, vroeger rector van het gymnasium alhier, is van Rijkswege een pensioen van f 1643 ver leend. Naar Indië vertrok Zondagmiddag van Rotterdam het stoomschip Glatik, gebouwd op het etablissement Feyenoord en bestemd voor de gouvernements-marine in onze kolo niën. In 40 dagen tijds hoopte de kapitein met eene snelheid van 9 mijl Indië te be reiken. Het commando van de Glatik berust in vertrouwbare handen; de gezagvoerder, de heer Wouters, is een oud-otficier der maat schappij «Nederland", de le stuurman een gewezen kapitein van de Erasmus, tijdelijk in dienst der Afrikaansche Handelsvennoot schap en de 2e stuurman een oud-kapitein van het fregatschip Batavier, welk schip, met man en muis vergaan is. Behalve het machinisten-personeel keert de bemanning per particuliere scheepsge legenheid terug; in Indië zal zij vervangen worden door inlanders bekend met het moeie- lijke vaarwater in onzen archipel. Gisteren-avond te kwart voor negen brak te Rotterdam een felle brand uit in het «Gebouw der Maatschappij voor verhuring van stoomkracht" in de Kievietstraat en waarin gevestigd zijn een tapijtreiniging, een glasslijperij, een meubelfabriek, een mosterdfabriek, een metaalfabriek en een houtdraaierij. Het gebouw is laag of in 't geheel niet verzekerd, daar de premie 20 per mille bedraagt wegens het groote brandgevaar. Twee stoom- en acht brandspuiten waren spoedig op het terrein aanwezig en bekamp- ten met goed gevolg het vuur, zoodat men den brand betrekkelijk spoedig meester was. Het gebouw is gedeeltelijk verwoestde waterschade is aanzienlijk. In 1881 is het gebouw ook door brand vernield. De brand, die op verren afstand zichtbaar was, had eene talrijke menigte op «de been gebracht. Te Rotterdam heeft een agent van politie 7£ 'jaar achtereen zijn superieuren .bedot. Het blijkt uit onderstaande berichtje in de Rotterdamsche Nederl. «Dat onze hoofdcommissaris van politie de heer Voormolen, niet spot met politie zaken, blijkt uit het feit, dat hij een agent van politie, die gedurende 7| jaren onder behandeling van een stadsdokter was, om dat hij schijnbaar aan een kwaal leed, waarom hij nooit nachtdienst behoefde te verrichten, naar Leiden heeft gezonden ter onderzoek door professoren. Het resultaat was dat de man bevonden werd geen ziekte te hebben en daarop terstond in effectieven dienst gesteld werd. Naar wij vernemen, is deze persoon dezelfde, die eergisternacht het noodeloos alarm maakte bij een begin van brand in de Schoterboschstraat." Als een bewijs van stipte nauwgezetheid en rechtschapenheid kan dienen, dat dezer dagen een boerenknecht, sinds jaren in dienst bij een paar kinderlooze boerenlieden te S., niet ver van Rotterdam, onlangs bij het overlijden van den man een legaat van f5000 ontving. Nu, kort voor het overlijden der weduwe, verzocht deze hem dringend hare overige nalatenschap te aanvaarden, als belooning voor trouwen dienst. Doch de boerenknecht gaf ten antwoord «Geef het maar aan uw familie, die het toekomt en het goed kan gebruiken. De baas heeft het voor mij al goed genoeg gemaakt." VLAARDINGEN, 6 Mei. De eerste Hol- landsche nieuwe Haring, waarvan de af zending via Leith verleden week telegrafisch gemeld is (ook in dit blad opgenomen) is gisteren-avond hier aangekomen. Bij den terstond gehouden afslag in het verkooplokaal werden er prijzen besteed van 10 61 Gld. per ton, naar kwaliteit. Den vroegen tijd van het jaar in aanmerking genomen, moet de smaak van het zeebanket nog al voldoen. De visschen zijn echter klein van stuk. BINNENLAND. Bij den bouw van de drie kruisers zal zooveel mogelijk staal in stede van hout worden gebruikt. Zoo zullen de beschieting, de dekken, uitgezonderd het opperdek, en bijna geheel het mobilair, als stoelen, wasch- tafels enz. van dit metaal vervaardigd wor den. Het doel hiervan is het brandgevaar te verminderen. De Magdeburger zeitung, een der natio- naal-liberale Pruisische bladen, heelt natuur lijk «uit goede bron" vernomen, dat de Nederlandsche regeering besloten heeft zich aan te sluiten bij het protest door Rusland Frankrijk en Engeland tegen het Japansch Chineesch tractaat ingediend. Het Berliner Tageblatt voegt er bijDit besluit der Nederlandsche regeering komt wel wat laat. Misschien kan echter Neder land er nog een kolenstation in Oost-Azië door verkrijgen. Onze Koninginnen in Engeland. De Koninginnen, die te Londen verschil lende merkwaardigheden bezoeken,'bezochten gisteren de City. Zij werden om half twaalf in de Guildhall opgewacht door den Lord- Mayor en zijne echtgenoote. De vorstinnen waren vergezeld van freule van Ittersum, freule van de Poll, graaf Schimmelpenninck en baron Sirtema van Grovestins. Er was veel volk op de been. De Lord-Mayor leidde de Koninginnen naar den Towerbrug, waar de ophaalbrug getoond werd en waar de Koninginnen met den ophijscher opstegen. Het was zeer helder weer en HH. MM. hadden een schoon vergezicht. Daarna werd er naar Mansion House gereden waar de lunch werd gebruikt. Mooie lenterozen werden den Vorstinnen aange boden. Reuter seint uit Londen van 6 Mei »H. M. de Koningin-Regentes en Koningin Wilhelmina maakten heden een rijtoer door de City en bezichtigden de Towerbrug. De Koninginnen gebruikten het dejeuner bij den Lord Mayor in Mansion-House. Na dit uitstapje begaf de Koningin-Regentes zich naar Marlborough-house, waar zij dineerde met den prins en de prinses van Wales. De minister-president lordRosebery behoorde tot de gasten. In den namiddag bezochten de beide Koninginnen eenige winkels. Daarna begaf Koningin Wilhelmina zich naar het paleis van den hertog en de hertogin van West- minster, waar zij het middagmaal gebruikte. Tot hen, die heden in Bronws-hotel hun opwachting maakten, behoorden ook de ge zanten van Turkije en Peru. De correspondent van de Arnh. Ct. schrijft «De jonge Koningin voelt zich 't meest op haar gemak in een cab, den bescheiden typischen Londenschen tweewieler, en in dit voertuig kan men Haar dan ook door de drukke straten der wereldstad, verge zeld van haar moeder of haar gouver nante, miss Saxton Winter, zien ratelen Koningin Wilhelmina moet eveneens den wensch geuit hebben om op de imperiale van een onzer omnibussen door enkele gedeelten van oostelijk Londen te ryden Of de Regentes haar dit zeer te verklaren verzoek zal inwilligen, staat nog te bezien". De door den Verein Deutsclier Eisenbahn Verwaltungen uitgeschreven conferentie ter behandeling vau eenige gewichtige punten aangaande het rondreisverkeer, welke confe rentie oorspronkelijk bepaald was op 14 Maart 11. doch toen door verschillende om standigheden geen voortgang kon hebben, is thans vastgesteld op 24 Mei a. s. te Brussel Ook door de Nederlandsche spoorwegen zal aan deze conferentie worden deelgenomen. De Kieswet. Naar de Arnh. Ct. van goed ingelichte zijde verneemt, is in de ontworpen kieswet de leeftijd voor de kiezers op 25 jaar gesteld. Omtrent de kieswet kan de Residentiebode uit goede bron het volgende mededeelen Het in te dienan wetsontwerp is hoofd zakelijk geschoeid op de leest van het amen dement, bij de behandeling van het wets ontwerp—Tak door de heeren Van Houten, de Beaufort en Van der Kaay ingediend, doch is nog met eenige andere categorieën van kiezers aangevuld. Zoo zal o. a. ook de inschrijving op de Spaarbank gehand haafd blijven, maar het bedrag, indien ge noemd blad zich niet vergist, vroeger f50 nu op f100 worden gesteld. Een zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht zal de nieuwe wet in ieder geval geven. De oudste der Haagsche geneesheeren, Dr. Emanuel Stein, ontving gisteren, bij gelegenheid van zijne zestig jarige praktijk, vele bewijzen van belangstelling en waar deering. Eene commissie uit de aldaar practiseerende geneesheeren bood hem ten geschenke aan twee werken van Arendsen Oude en Moderne kunst. Dr. Blom Coster hield daarbij een hartelijke toespraak. Dr. Stein, die dezer dagen lijdende was geweest, was toch in staat de bezoeken te ontvangen en was zeer getroffen door de hem toegebrachte hulde. In een tapperij in het Achterom te 's- Gravenhage ontstond eergisteravond tusschen twee mannan een twist, die echter in het lokaal nog werd bijgelegd. Toen een hunner zich daarna verwijderde in de richting van de Kapelsbrug, werd hij in den rug aange vallen door den persoon met wien hij woor denwisseling had gehad en werd hem een snede over het oor toegebracht. Hevig bloe dende werd hij naar het Ziekenhuis gebracht. De dader, die het hazepad had gekozen, wordt door de politie gezocht. Uit Scheveningen meldt men thans, dat het gemeentebestuur van 's-Gravenhage voornemens is dit jaar alleen den strand weg te herstellen en eerst in den loop van het volgende jaar over te gaan tot den bouw van den muur, welke tot bescherming van den weg en tegelijk als zeewering moet dienen. te De vorige week werden ter instructie Haarlem weder verschillende personen u Haarlemmermeer en Halfweg gehoord zake den nog geheimzinnigen moord op d6® vleeschhouwerszoon M. K. Een gouden Jubilé. Op plechtige wijze werd Zondag te A1® sterdam gevierd het vijftigjarig jubilé v de intrede der Broeders van de Congregat'e van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, in R. li. Jongensweeshuis aan de Laurierg''aC aldaar. Voor den voorbijganger verkondigd6® slechts twee vlaggen, dat achter de mu'e® de vijftigjarige zegenrijke arbeid der ®e®^| Broeders werd herdacht, maar in de kap en het gesticht waren prachtige versiering® naar het ontwerp van den welbekend6® teekenmeester Apol door den oud-wees d6® heer A. J. te Riele aangebracht. In de kapel werd ten 9 ure een p'eC tige H. Mis van dankzegging opgedrag door den weleerw. zeergel. heer dr. Th- Vlaming, professor te Warmond, geassistee door den weleerw. heer J. S. van Buch6'® (min.), kapelaan van de kerk «de Liefde als diaken en den weleerw. heer P. St''6® mer, kapelaan der Magdalenakerk als sU diaken. De eereplaatsen vóór het priestei'k0 werden ingenomen door den generalen °vert^ der Congregatie, Broeder Ildefonsus, de o" oversten van het Weeshuis, Broeder Fe'1 nandus en Bonifacius, benevens de regen J. R. M. Steins Bisschop, H. P. van nenburgh, mr. W. J. M. Westerwoudt Th. Everard en de dames-regentessen m6V® Van Rijckevorsel Bonnike en mevr. Ogtrop—van der Burg. De rector van het Weeshuis, de weleervV' eli« óiê heer F. J. Gribling, hield na het Evang' de feestreede op den tekst«Op dezen is heil geschied aan dit Huis." Na de Kerkelijke plechtigheid werd6® door de weezen en oud-weezen geschenk6® aangeboden, resp. een omlijst zilveren sch> bevattende de r.amen van alle Broeders, d'® tot nu aldaar hebben gearbeid en beeld' edd6 he6® voor de kapel. De overhandiging geschie op plechtige wijze, nadat door den v. Cranenburgh namens regenten en reg'B tessen het woord tot de eerw. Broeders v gericht. Ten slotte dankte de generale oversti3je schoonen vorm alleerst God en voorts regenten en regentessen, de weezen en weezen, niet alleen voor hun stoffelijke wijzen van dankbaarheid, maar meer n voor hun goede woorden, welke voor eerwaarde Broeders een prikkel zullen t'J®^ om met moed op den ingeslagen weg v°° te gaan. g[) De feestelijkheid werd voorgezet met6 «matinee musicale" door het fanfarekorp Orpheus op de binnenplaats gegeven, natuurlijk was er voor de weezen feestdin6®' Zaterdagnacht trof een politieagent op d6 Hortusbrug te Amsterdam een heer a»"' die hevig uit den hals bloedde. Twee p' et' 'd6® sonen, die hem ondersteunden, deelden agent mede, dat een veld-artillerist met 6 mes de wonde had toegebracht en dat geschiedt was op het Jonas Daniël M6lJ plein, op het oogenblik dat de soldaat aangevallene om vuur gevraagd had. was daarna weggeloopen. De gewonde, die bleek te heeten P- A J, werd per raderbaar naar het Israëliet'5^ Ziekenhuis gebracht en aldaar ter v6®P ging opgenomen. De dokter verklaard6 wonde wel ernstig, maarniet levensgeval Een ingesteld onderzoek heeft aan arid" h6® li- licht gebracht, dat de veld-artillerist Zaterdagavond, ongeveer 12 uren, cavaleriekazerne, waarin hij met nog and6' gedetacheerd was, in eenigszins opge^0® n toestand is thuisgekomen, en dat zich 16 aan zijn linkerhand een bloedend w0t' bevond. De man is gisterenochtend gehoord el' afloop van het verhoor in arrest gehou tfd pi)6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2