f i'/» GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. htef Neellje, «7J. Zeetijdingen. hiar Cargalijst. Handelsberichten. H ,0 Beursbericht van Araster gi'lf 1 fl* 59'-l> 2J/« raden werd geoordeeld, hem in vrijheid te stellen, daar zoo ernstige bezwaren tegen hem waren gerezen, werd door de rechtbank te Haarlem tegen hem een bevel van ge vangeneming verleend. Sedert heeft de gevoerde instructie om standigheden aan het licht gebracht, die zóo stellig schijnen aan te duiden dat een ander de schrijver is der gevonden brietjes, dat de officier van justitie geen termen heeft gevonden, de verlenging van het bevel tot gevangenhouding te vragen. Welke beweegredenen de gevangene, die verdacht wordt de briefjes te hebben ge schreven, kan gehad hebben om, met mis- bruikmaking van Geel's naam, dezen op zoo verradelijke wijze te bezwaren, en hoe hij tot de wetenschap is gekomen van de in de briefjes vermelde bijzonderheden, ligt vooralsnog geheel in het duister. Naar het Hbl. verneemt, zal het stoom schip Koningin-Regentes Carthagena aan doen, ten einde de passagiers en troepen af te halen van het aldaar in averij liggende stoomschip Conrad. Hier te lande waren op 1 Januari jl. in gebruik 9375 stoomketels, geplaatst in 4008 fabrieken, 488 watergemalen, 1395 zee schepen en rivierbooten, 1277 locomobielen stoomkranen enz. en 256 tramlocomotieven. De prijs van 't vette vee begint in Friesland aanmerkelijk te rijzen, men betaalt nu reeds 60 a 70 ct. per kilo, een groot verschil met den prijs voor een week, toen niet meer dan 60 ets. kon bedongen worden. Donderdag hadden te Utrecht wielerwed strijden plaats. Bij een der nummers ge raakte de sportman Honing door omkijken zijn stuur kwijt, ten gevolge waarvan Faasen en Beisenherz, onmiddelijk achter, met. hem in botsing kwamen en alle drie de rijders vielen. Beizenherz had zich nogal ernstig bezeerd en kon moeielijk loopen. Hij kwam later weder, n»et zwachtels om armen en beenen gewonden, op het terrein en woonde in een leunstoel den verderen wedstrijd bij. Als een staaltje der onduidelijkheid van sommige adressen van brieven, aan miliciens gericht, deelt de N. Br. het volgende mede 6 de reziment, 2 de battelajons, 2 de konapi, klooster kaa zerne te bredaa. Op de achterzijde der enveloppe kon men bovendien nog de onderstaande intieme mededeeling lezen steunis ek ben nog wa vergete mar je mot mar een briefje anprart der in doen veur griet." De Koninginnen in Limburg. In den voormiddag van den Hemelvaartsdag woonden H.H. M.M. de godsdienstoefening bij in de St. Janskerk te Maastricht onder gehoor van ds. Moll. Deze richtte zich aan het slot zijner rede tot Hare Majesteiten. Hij wees op den band die ons volk verbond aan het Huis van Oranje. Voor de jeugdige Koningin sprak hij een zegenbede uit. De Koningin-Regentes wees hij op de groote verplichting die het Nederlandsche volk aan Haar had. en hij smeekte den zegen Gods af voor Haar taak. Bij het uitgaan der kerk speelde het orgel het »Wilhelmus." Na den kerkgang werd een bezoek ge bracht aan het Gereformeerd weeshuis waar 7 weezen worden verpleegd en aan het R. K. Weeshuis waar 75 weezen verpleging vinden. In beide gestichten werden H.H. M.M. door de besturen rondgeleid en bezichtigden zij met veel belangstelling de verschillende lokalen. In het gouvernementshotel teruggekeerd ontving H. M. de Koningin-Regentes ten 12 ure in bijzondere andiëntie het bestuur der sociëteit »Momus" en van de afdeeling »Armenkleeding". In de groote statenzaal was opgesteld de schilderij van H. Govaarts sCharitas", waarvan de hoofdfiguur is eene weldoende vrouw, op den voorgrond spelende kinderen, op den achtergrond Maastricht en de Maas waarop de zon zijn licht doet vallen. Deze schilderij werd door de sociëteit ïMomus" aan H. M. de Regentes, die Be schermvrouw is der afdeeling armenkleeding, aangeboden, benevens een prachtalbum met de namen van hen, die tot dit huldeblijk hadden bijgedragen. Daarna werden de dames van het afdee- lingshestuur aan de Koningin-Regentes voor gesteld. Ook de afdeelihg Maastricht van »Tesselschade" bood der Regentes, be schermvrouw der vereeniging, een aandenken aan en wel een fraai wit zijden kussen, waarop in kunstnaaldwerk de wapens der stad en van Tesselschade, benevens een in gouddraad gewerkte gekroonde E waren aangebracht. H. M. aanvaardde dit aandenken met groote welwillendheid. Ónder prachtig weder reden des middags de Koninginnen uit tot het maken van den grooten rijtoer over Valkenburg. Overal waren duizenden op de been en toen de stoet de Maasbrug overreed, bleek, dat een lange rij van wel 20 rijtuigen den toer medemaakten. Ook talrijke wielrijders bewogen zich op den weg. Te Rothem, te Meerssen, te Houthem en te Berg, kortom overal waren eerepoorten met hartelijke welkomstgroeten, dennen en berken. Overal de autoriteiten op hun plaats, kinderen aan den weg die zongen, Harmo nie-gezelschappen, die hun schoonste liederen gaven en de welluidendste melodiën bliezen en een gejuich en geestdrift, waaruit bleek, dat de kelen nog niet droog waren gewor den van den poeder der wegen. Overal vlaggen uit de huizen, aan de boomen, in de struiken, in de handen der zingende jeugd. Te Valkenburg was de ontvangst zoo hartelijk, de menschenmassa zoo dicht, de drukte zoo groot, dat Valkenburg voor een oogenblik een wereldstad scheen. De gemeenteraad werd voorgesteld. De Regentes maakte met ieder lid een praatje, daarna gebruikte zij eenige ververschingen. Namens de gemeente bood de burge meester H. M. een album van photografieën van Valkenburg en omstreken aan en de dames Cuypers overhandigden bloemruikers namens het huis »Ter Geul." Daarna werd naar de ruïne van Valkenburg gereden, waar de architect dr. Cuijpers de bezoeksters rondleidde. Op een hoog punt namen de Koninginnen plaats. Door een verrekijker bezichtigden Zij het schoone Geuldal. Bij half vijf daalden allen weer omlaag en de Koninginnen reden langs het monu ment, opgericht door de vereeniging »Het Geuldal", toen Limburg 50 jaar bij Neder land behoord had. Ook daar zongen de schoolkinderen, ook daar kregen de Koninginnen bouqetten en het was een geweldige feestvreugde. Daarna ging het terug naar Maastricht. Vrijdag-ochtend te half elf vertrokken de Koninginnen naar Aken, uitgeleide gedaan door de Ged. St. van Limburg, de gemeen tebesturen van Maastricht, Meerssen, en een talrijke menigte. De postbode J. Vromans, te Budel, is door een persoon aangerand, die hem onder doodsbedreiging zijn horloge en f 25 afvroeg Toen de postbode weigerde, bracht de onver laat hem 12 tot 14 messteken toe, zoodat het een wonder mag heeten, dat V. nog levend wist te ontkomen. De politie is den dader op het spoor. Te Diemerbrug aan de Ouderkerkelaan werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag een boer wakker door eenige geraas. Toen hij er op af ging, bemerkte hij twee inbre kers, waarvan hij er een kon grijpen, terwijl de andere later door de politie gearresteerd werd. Gister-ochtend zijn zij per Gooische stoomtram naar Amsterdam gebracht. Een heer, die in den trein van Valenciennes naar Brussel zat, is op noodlottige wjize om het leven gekomen. Toen de trein Quié- vrain passeerde, boog hij zich voorover uit het portier, om zijn ouders, die daar waren, een groet toe te wuiven. Plotseling sloeg hij met het hoofd tegen den pijler van een brug, waarbij zijn schedel verbrijzeld werd. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Brand in een hoed. Te Parijs liep een dame op den boulevard Montmartre. Een heer, die boven op een omnibus was gezeten, wierp zijn nog brandende sigaar weg, de sigaar kwam terecht op de kolossale hoed der dame een geheel parterre van bloemen bevattende en deze, de hoed nl., raakte in brand. Een koffiehuisknecht, die dit zag, kwam met een karaf water aansnellen en de dame kwam met eene douche en den schrik vrij. Politieagenten hadden de omnibus gevolgd, om den eigenaar van de sigaar te vinden. Maar dat gelukte hen niet, want alle heererv verklaarden met het on verstoor baarst gezicht, dat zij niet gewoon waren te rooken. In de Hongaarsche gemeente. Steinbruch zijn 771 varkens aan de cholera overleden. Dit getal is slechts een half percent van den stapel, doch daar zich ook andere ver dachte verschijnselen voordoen, heeft de minister van Landbouw strenge maatregelen en een volkomen afzondering bevolen. Den vorigen Zondag begaf zich een gezel schap van acht personen, waaronder eene zekere Rosa Peter met haar zevenjarig zoontje Gino, op den toren van de domkerk te Milaan, om van het heerlijke uitzicht te genieten. In een onbewaakt oogenblik boog de knaap zich te ver over de borstwering en viel naar beneden op de straatsteenen, waar men hem verpletterd vond. Reuter seint uit Aken De Koningin en de Koningin-Regentes van de Nederlanden zijn met haar gevolg naar Ischl vertrokken. De tentoonstelling ten bate van het uitkeeringfonds van de Ned. R. K. Volks bond, afd. Rotterdam, zal morgen (Zondag) ten 1 ure in dem Doele te Rotterdam ge opend worden. Volgens telegrafisch bericht uit Hong kong is op Formosa de republiek uitgeroe pen. Tot president is gekozen de gouverneur Tantsjinsoeng. Deze heeft de buitenlandsche vertegenwoordigers van de leiten verwittigd. De hoogeerw. pater Franssen geboren te Ulestraten in 4846 provinciaal-overste der Franciscanen voor Nederland en wonende in het hootdklooster te Weert is door Z. H. den Paus benoemd tot generaal zijner orde. Donderdag-ochtend te 10 uur vertrokken van Amsterdam met bestemming naar Suriname, een zevental eerw. Zusters der Tilburgsche Congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid. Zij gaan zich wijden aan de verpleging der melaatschen in die kolonie. Z. H. de Paus verleende aan de eerwaarde Zusters, alsmede aan hare algemeene overste zuster Syncletia, Zijn apostolischen zegen. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. Zooals is medegedeeld, zal op 11 Juni voor het hof alhier worden behandeld de zaak, van Momber en Koelman, door de rechtbank veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens den moord op het dochtertje van den heer Meinders te Bussum Naar wij vernemen, zal de heer Paap, die Coelman voor de rechtbank verdedigde, niet bij het hof voor hem pleiten in zijn plaats zal als verdediger optreden mr. H. J. Biederlack. SitóC' Uitspraak doende in het verzet, door den heer J. A. van Haaften, burgemeester van Sliedrecht, ingesteld tegen de verwijzing zijner zaak naar de openbare terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Dordrecht, heeft het gerechtshof te 's Gravenhage, in raadkamer vergaderd, dat verzet gegrond verklaard. Gisteren-avond te half zes is de heer Van Haaften uit zijne voorloopige hechtenis ont slagen. (IV. R. Ct.) RESULTAAT van het scheikundig onder zoek van het water der Drinkwaterleiding, genomen den 17 Mei 4895. milligr. p. L. Totaal der opgeloste stoffen 168 Kalk. 60 Magnesia8 Zwavelzuur27 Chloor27 Ammoniak0 Nitriéten0 NitratenSporen Kalium-permanganaat, benoo- digd ter oxydatie der orga nische stollen. 4. Schiedam, 22 Mei 1895. Geboren: 23 Mei. van W. de Ronde en L. Zevenbergen vJ|i Johannes Hendricus Josephus, z°"" a. C. v. Dijk en A. M. Reijgersberg, Spb°rs^ jj. 24. Jan, zoon van P. J. Romein e"^a[-i»t Sitton, Broersveld. 25. Johanna dochter van C. Koot en A. A. Mo0'J 's-Gravenlandsche polder. .^J, Overleden: 23 Mei.JacobusK°'x oud 1 jaar en 1 maand, Oosterstrf Johannes Adrianus Kockx, oud 2 rna^° Hendrik Gabelstraat. 24. Duvina '^^p- Leenders, oud 1 jaar en 8 maanden, Hee straat. Schiedam, 23 Mei. Het dezer dage'1 'l v>n binnengekomen Engelsche ss. Man Braila geladen met 1240 last graa"' een diepgang van 57 decimeter. uj;- Londen. 21 Mei. Het te Schiedam behoorende fregatschip Friede, kapt- vil is bevracht van Philadelphia naar L'v met petroleum a' 2 sh. 3d. en 5 c -■ Fraserburg, 21 Mei. aangekomeI)' Nauta, kapt. O. Steen, van Schiedam- Marseille, 24 Mei. aangekome" r Melchers, kapt. J. Tuitjen, van Hook. St. Manuka, kapt. H. J. Boeij, vaÓ^,' jjil» met 580,000 kil. Rogge en 1080,0*^ Gerst. j C- Zeilschip Trientje de Winter, kap'- Boer, van Bremen, met 37000kil. Rijstd°P BEURS TE SCHIEDAM, 25 Mei Spoeling fl.— Moutwijn Noteering makelaars f6.- Brandersbond - 6.- Stemming Zeer vast. i 189Ö- Berlijn. (Slotk.) I Spiritus N y Parijs. Hamb. 24 138.75 I Rogge, Mei Juli Sept. 143. Mei 41.70 Sept. 42.00 Meel 12 Merk. 1. md. 45.50 12 Mei 45.80 i Rogge, loop. md. 11.90 1 Mei 12.40 Spirit. April/Mei 21-25 Juli/Aug. 21.50 24 Mei 25 New-York. Maïs 60'/8. Amsterdam. 24 Mei. Rogge op lev. hoogerij f127, 128, 129. Heden aangezegd totaal deze maand 16.600 last. ^„gi 25 Mei. Rogge op levering iets per Oct. 1128, 127. ppï) Keulen Rijnhoogte ('s morg 24 Mei 3.67 M. 25 Mei 3.81 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per Telegraaf f 12.11 Disc. 2 -48.- 2 -47.80 59. 0cl' Londen kort Parijs Yntwerp. Per XELEgV1 pi1/» 21/2 pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche s Prolongatie g 35/' 7# 24'/<

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6