laten wij bij het intreden van 1896 niet al te pesimistisch zijn, hopende dat er over de hangende kwestiën meer inkt dan bloed zal gestort worden, en op God vertrouwend, maar met lust en moed het nieuwe jaar weer beginnen. Parijs, 21/31 Dec. 1895. Fidélius. ALGEMEEN OVERZICHT. 4 Jan. '96. De overwinning der Boeren in Transvaal is volgens nadere berichten zoo volledig mogelijk geweest. Volgens berichten uit bijzondere bron dd. 2 Januari uit Pretoria vernomen, hebben de Boeren de troepen der Chartered Company onder Jameson, bij Krugersdorp volkomen verslagen en tot overgave gedwongen en naar luid van de laatste telegrammen is ook de tweede bende van de Chartered Company, die over de Transvaalsche grens was gekomen, vernie tigd of krijgsgevangen. Onverwachts is den Boeren in bun strijd tegen de brutale Engelsche uitlanders een groote zedelijke steun geboden. Nadat de Duitsche Keizer van de overwinning der Trans- valers kennis had gekregen, begaf hij zich gisteren-ochtend te 9.18 met den gewonen trein uit Potsdam naar Berlijn en ging van het station onmiddellijk naar de woning van den Rijkskanselier, met wien hij een langdurig onderhoud had. Daarop werd ten huize van den Rijkskanselier, onder voorzitterschap des Keizers, eene conferentie gehouden, waaraan deelnamen de rijkskanselier Hohen- lohe, de staatssecretaris Marshal, admiraal Knorr en de chef van het Marine-Kabinet Sen de Bribau. Na deze conferentie zond Keizer Wilhelm het volgende telegram aan president Kruger »Ik betuig u mijn oprechten gelukwensch dat het aan uw volk, zonder een beroep te doen op de hulp van bevriende mogend heden, gelukt is uit eigen kracht tegenover de gewapende benden, die als vredeverstoor ders in uw land gevallen waren, den vrede te herstellen en de onafhankelijkheid van het land tegenover aanvallen van buiten te verzekeren. Wilhelm." In dit telegram heeft de Duitsche Keizer voorzeker de meening van de groote meer derheid van het Duitsche volk vertolkt. Te Berlijn vooral heerscht alom de grootste vreugde over de overwinning der Boeren en het gevangen nemen van Jameson. In politieke kringen aldaar blijft de overtuiging heerschen, dat de diplomatieke onderhan delingen ten opzichte van de gebeurtenissen in de Transvaal nog volstrekt niet afgeloo- pen zijn, en dat, naar het oordeel van Duitschland, de Transvaal ten volle gelijk zou hebben, als ze tegen een herhaling van bedreiging door buitzieke Engelsche onder danen, in de toekomst krachtiger waarbor gen vorderde. Immers het is de vraag of een overeenkomst als die van 1884 tusschen de Transvaal en Engeland, nog verder als rechtskracht hebbende, kan worden gehand haafd, als daardoor de Transvaal niet eens de zekerheid heeft dat ze veilig is voor een inval van eene particuliere Engelsche maat schappij, die onder koninklijke bescherming staat. Het schijnt alsof zich in deze rich ting nog verdere diplomatieke overwegin gen bewegen. Het telegram van den Duitschen keizer heeft vooral te Londen groot opzien gewekt. Tengevolge van de bijna volkomen strem ming in de telegrafische gemeenschap wor den aldaar omtrent den toestand in de Transvaal allerlei geruchten verspreid. Vol gens een van die geruchten zou Jameson door den krijgsraad summier gevonnisd en reeds gefusilleerd zijn. Ook zou er gevochten worden in de straten van Johannesburg. Men gelooft dat zich onder Jameson's offi cieren verscheidene leden van den hoogen Britschen adel bevinden. Volgens de Pall Mall Gazette zal Jameson voor een krijgsraad gebracht worden, maar zullen zijne troepen in vrijheid worden ge steld. Compaguiën van het regiment der Black Watch, die zich nu in Zuid-Afrika bevinden, zullen uitgezonden worden om het afzenden eener tweede expeditie uit Boel vervajo met geweld te beletten. Van offi- cieele zijde wordt echter niets vernomen Op een vraag gisteren-middag tot het Engelsche ministerie van koloniën gericht, werd geantwoord, dat geen nadere berichten over den toestand in Transvaal zijn ontvangen. Ten opzichte van Armenië blijft de Porte zeer inschikkelijk. Nu weer heeft de Sultai zich bereid verklaard, gehoor te geven aan de eischen der Europeesche gezanten die staking der krijgsverrichtingen te Zeitoen verlangden. Aan de Europeesche consuls te Aleppo zal nu worden opgedragen als bemiddellaar op te treden tusschen de Armeniërs die nog een gedeelte der stad bezet houden en de Turksche soldaten die de plaats belegeren. Dientengevolge is de strijd gestaakt in afwachting van den uitslag der onderhandelingen, die nu onder leiding van de consuls zullen worden gevoerd. Maandag is volgens de Köln. Zeit. op bevel der Turksche regeering door de over heid te Erzeroem de Armenische patriark gevangen genomen en naar Constantinopel overgebracht. Hem zal een woonplaats wor den aangewezen in Jerusalem. De overheid heeft maatregelen genomen om te beletten dat naar aanleiding van deze gevangen neming onlusten ontstaan. De stad is dan ook kalm gebleven, al zijn de inwoners hevig geschrokken. De overheid ziet den bisschop aan voor een leider der oproerige beweging. De Regeering der Vereenigde Staten zal aan de Porte een ultimatum zenden, waarin algeheele voldoening geëischt wordt voor den moord op de Amerikaansche zendelingen. Vooraf zal dan aan alle Amerikanen die in Turkije wonen, gelegenheid worden gegeven het land te verlaten. Bij de nieuwjaarsreceptie ten hove in België gehouden heeft de Koning, sprekende tot den heer Beernaert, eene toespeling gemaakt op den persoonlijken dienstplicht. Over de naasting van den Congo zeide hij, dat de Kamer een beslissing kon nemen als ze wilde. De vruchten rijpten in Belgie minder gauw dan in Afrika. Hij zou zijn land een slechten dienst bewijzen als hij er op aandrong dat het de vrucht at die het nog groen vond. Bij de ontvangst van den Brusselschen gemeenteraad bedankte de Koning burgemeester Buis voor zijne toewijding en zich tot de katholieke raads leden wendende, zeide hij te hopen, dat de burgemeester kon rekenen op hun hulp die noodzakelijk was om de hoofdstad te admi- nistreeren en haar voorspoed te bevorderen. De zitting der in het vorig jaar in Por tugal gekozen Cortes is te Lissabon door koning Carlos geopend. In de troonrede waarmede dit geschiedde, werd o. a. mede gedeeld, dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Portugal en Brazilië her steld zijn dank zij de goede diensten daarbij door de Engelsche regeering bewezen. Ver der sprak de Koning over zijn reis door Europa, gewaagde van de hartelijke ont vangst hem in Spanje, Frankrijk, Engeland en Duitschland ten deel gevallen en be treurde het dat omstandigheden van bijzon deren aard hem belet hadden ook Rome te bezoeken. Ten slotte werd weer een reeks van hervormingsplannen aangekondigd, maar waarschijnlijk zal ook het jaar 1896 wel eindigen zonder dat deze ten uitvoer zijn gebracht. De toestand op Cuba trekt met de ge beurtenissen in de Transvaal in de laatste dagen bijzonder de aandacht. De Spanjaar den hebben inderdaad met de opstandelingen geen gemakkelijk werk. Gisteren is te Madrid een telegram ontvangen, waarin wordt gemeld, dat Maceo, een van de hoofdaanvoerders der Cubanen, in de pro vincie Havana is doorgedrongen. Naar men weet, werd eerst eene dergelijke poging beproefd door Maximo Gomez, maar de troepen van den Cubaanschen generaal wer den door de Spanjaarden naar de provincie Matanzas, van waar zij kwamen, terug ge dreven. Tot dusver was Havana, de weste lijke provincie waarin de hoofdstad en de zetel der regeering is gelegen, nog niet door den opstand aangetast, terwijl daar entegen het geheele oostelijke gedeelte van het eiland in mindere of meerdere mate door Cubaansche benden onveilig wordt gemaakt. Of het den Spanjaarden zal ge lukken den opstand te onderdrukken en de »parel der Antillen" te behouden, zal der halve in de eerste plaats afhangen van het al of niet slagen van de pogingen hunner tegenstanders, om zich van de provincie Havana meester te maken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Januari 1896. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 7 Januari 1896, des namiddags te l3/* uur. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de verga dering gehouden 28 December jl. 2. Mede- deeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van leden in vaste raadscommissiën. 4. Ont- werp-besluit tot het doen van at- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting voor 1895. 5. Adres van C. G. Visscher om restitutie van pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895/6.6. Adres van J. C. H- Kramers om ontslag als lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur. 7. Adres van C. Timmerman om eervol ontslag als leeraar aan de H. Burgerschool. 8. Rappor ten van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van den Brar.dersbond alhier omtrent de oprichting van een vakschool voor branderij en aanverwante vakkenen mededeeling, in verband daarmede, van Burgemeester en Wethouders. 9. Ontwerp verordening tot wijziging van de verordening op de beurs en de markten van den 29 Juli 1881. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam is met ingang van 1 Januari 1.1. tot 2e klerk ter Gemeente-secretarie (afd. A.) bevorderd de heer D. F. J. van Walsem thans volontair aldaar. Gedurende het jaar 1895 zijn alhier uit zee aangekomen 57 stoomschepen met een inhoud van 142.228 M' Netto, en 26 zeil schepen met een inhoud van 12586 Ms Netto, uit de navolgende havens. Braila Uedeagatoh Fredrikstad Galatz. Gothenburg Haijnasch Hernosand Helgoland Helsingfors Kotka Libau Windau 11 2 4 2 4 2 3 11 1 1 2 4 Memel Mobile Nerva. New-Castle Pernau Poti Reval Riga St. Petersburg. Soderham Sulina. Van deze voerden de Nederl. Deensche Duitsche Engelsche vlag 20 13 13 27 Grieksche Noordsche Russische Zweedsche vlag Op 28 30 en 31 December had te Utrecht plaats het jaarlijksch examen ter verkrijging van het diploma van «Toonkunst" voor zangonderwijs op de lagere school. Van de 19 geëxamineerden moesten 3 worden af gewezen. Geslaagd is o. a. de heer P. F. Bokhorst te Schiedam. (S. C.) Hieronder zijn niet begrepen 9 zeetjalken, 1 kotterschip als bijlegger, 19 Scheveningsche bommen, en de haringloggers die respectieve lijk 9 reizen deden. Van de stoomschepen waren er drie van 67 decimeter diepgang, een stoomschip met 72 decimeter, en een zeilschip van 70 deci meter diepgang. In 1895 werd alhier ingevolge de Arbeids wet aangifte gedaan van 34 ongevallen, waarvan 1 met doodelijken alloop. Gisteren-avond omstreeks half negen ure heeft een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den heer B. B. Hosman aan de Lange Haven nabij de Koemarktbrug alhier. De politie op het gevaar gewezen door voorbijgangers, die reeds de vlam uit den schoorsteen zagen slaan, ging de wo ning binnen, waarna men door doeltreffende maatregelen er spoedig in slaagde den brand te blusschen. Te Pernis werd Nieuwsjaarsdag onder de armen, die vroeger langs de huizen gingen wenschen, op ruime schaal brood en spek gedeeld. Jammer dat steeds van zulke be deelingen gebruik wordt gemakt door men- schen, die volstrekt niet behoeftig zijn. Zoo kwamen er ook nu weder, die een vast weekgeld van f 9 verdienen. Door den zwaren mist misleid, had de 90jarige G. Hommels, te Delft gisteren ochtend het ongeluk in het water aan den Verwersdijk te loopen. Door twee politie agenten spoedig op het droge gebracht, overleed hij echter kort daarna. BINNENLAND. De Minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer gezonden een schrijven dd. 21 Dec. jl. van burgemeester en wet houders van Rotterdam, behoorende tot de bijlagen van het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Zuid-Beierland. Dit schrijven is ter griffie nedergelegd ter inzage voor de leden. Den 14en Januari zal de Commissaris dei- Koningin in Zuid Holland, de heer Fock een groot diner geven, waarop verscheidene leden van het corps diplomatique zijn genoodigd. De Haagsche medewerker van de Zutph. Ct. vestigt er de aandacht op dat de Eerste Kamer een ontwerp heeft laten liggen, hetwelk door de regeering als zeer urgent wordt beschouwd. Ik bedoel, zegt hij, de wet tot invoering van het kaartensysteemen van de Bertillonage. Op uitdrukkelijk ver langen van den minister van justitie heeft de Tweede Kamer dit ontwerp nog afge daan, omdat alles erop was voorbereid, om het nieuwe systeem nog met 1 Januari in werking te brengen. Te vreemder acht hij het, dat de eerste Kamer geweigerd heeft in deze spoed te maken, omdat bezwaarlijk is aan te nemen, dat men van deze zijde van het Binnenhof tegen dit ontwerp, dat in de Tweede Kamer met algemeene stemmen is aangenomen, overwegende bezwaren zou hebben. Het is weliswaar voor ons land een nieuwigheid, die echter in verschillende landen proef houdend is gebleken. En waar de Eerste Kamer zoo dikwijls in haar verslagen heeft geklaagd, dat de daders van zooveel misdaden ongestraft blijven, daar moest zij het, dunkt den cor respondent, zeer toejuichen, dat de minister van Justitie nu maatregelen wil nemen waardoor het aan geslepen spitsboeven veel moeilijker zal worden gemaakt, zich schuil te houden en de politie om den tuin te leiden. Het bestuur van het Sophia-Kir.derzie- kenhuis en Pleegzuster-Vereeniging te Rot terdam heeft van H. M. de Koningin-regentes namens H. M. de Koningin ontvangen eene som van t 150, ten behoeve van het Zee hospitium te Loosduinen. dra Het weefgetouw, geschenk van de En- schedeesche Handelsschool aan Koningin Wilhelmina en dezer dagen naar Den Haag vervoerd, is gisteren uit de goederenloods der Staatsspoor aldaar overgebracht naar het paleis en daar onder toezicht van den heer Maarsen, leeraar aan genoemde inrichting opgesteld. In den omtrek van de Groote Markt en de Schoolstraat te 's-Gravenhage is NieuW' jaarsavond de politie wederom slaags g0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2