Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar®:. Donderdag 9 Januari J896. No. 5386. "gèuxeaxt *g$oter$tvaat 50. Het Nieuwjaarsgeschenk. ^gemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1G regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 8 Jan. '96. strijd tusschen de Boeren en de Uit- n^ers in Transvaal houdt nog steeds de j, dacht der geheele wereld gespannen. ^etle deputatie door de Uitlanders te Johan- 1^ rg naar Pretoria gezonden, had den Januari een wapenstilstand van drie ?en gesloten in afwachting van de komst r' Harer Britsche Majesteits hoogen com- 'ssaris van Zuid-Afrika en gouverneur van 6 Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, die 6tl 4n te Pretoria kon wezen. Tot zoover u de National Union te Johannesburg het 6vvind voeren. De leden van het centrale 0rnité der National Union daarop te Johan- esburg vergaderd, waren ten zeerste ver hovaardigd over de eischen door de Boeren jpteld. Zij verklaarden, dat de toestand er Uitlanders alleen te wijten is aan de Pr°c]amatie, waarbij den Engelschen onder- Utlen bevolen werd Jameson niet te helpen te gehoorzamen aan de wet. De bevol- ^'rig was niet op de hand van het comité. 6 Transvaalsche generaal Joubert stond in °°r de veiligheid van Johannesburg tijdens wapenstilstand. Ju aansluiting bij deze telegrammen, die °°r het verbreken van de telegraaflijnen ®e«ige dagen vertraagd werden, meldt een Ph'ticulier telegram uit Londen dat Jameson, adat hij capituleerde met toestemming at) den bevelhebber der Boeren, op het jagveld een gesprek had met een reporter. aheson herhaalde, dat hij alleen de grenzen °v®rschreden had, omdat hij door de daartoe gekkende dringende uitnoodigingen uit 0Winesburg overtuigd was van het groot j>5vaar, dat velen zijner landgenooten liepen. had de Boeren gemakkelijk kunnen ver- ^aan, zeide Jameson, indien de Johannes- hgers slechts, zooals ik verwachtte, een ^g'ng hadden gedaan om zich zelf te 1) St. Nicolaas is bij ons de traditioneele f..g voor het sturen van surprises in Frank- Jk wordt daar Nieuwjaar voor uitgekozen de Nieuwjaarsgeschenken, de étrennes, °als ze genoemd worden, spelen daar een °ote rol. .Op een morgen van den ln Januari 188... Ij.'.mijnheer Boineau, een eerzaam en zwaar- pj"g rentenier, in de rue Bourbonnais te ttarijs, in zijn huiskamer en wreef zich ver- jij tl°egd de handen, denkende dat een nieuw begon en dat deze eerste dag hem k sschien eenige verrassingen zou thuis «hgen. |j. donder te weten waarom, was hij vroo- dan ooit; hij had als een vaag voor- ü„v°el van de blijde dingen, die komen nn* plotseling ging de bel met een ruk over. ponder te wachten op zijn huishoudster, bedaarde Adelaide, die al haar zorgen verlossen, al ware het alleen geweest door den spoorweg tusschen Johannesburg en Krugersdorp te vernielen, wat zoo gemak kelijk zou geweest zijn. De Boeren zouden dan verhinderd geweest te zijn, proviand en ammunitie uit Johannesburg te trekken en daardoor hun stelling te handhaven op het oogenblik dat zij gebrek leden. Maar er kwam geen hulp opdagen en dus werden wij genoopt te capituleeren, toen onze krachten en ammunitie uitgeput waren. Deze uitlatingen van Jameson bevestigen het reeds uitgesproken vermoeden, dat het de bedoeling was het legerkorps der Boeren tusschen twee vuren te plaatsen. Jameson's inval in Transvaal bracht vol gens een draadbricht uit Kaapstad groote verontwaardiging teweeg onder de Hollan ders aan de Kaap. Op vergaderingen te Paarl en te Graaf Reinet werden met alge- meene stemmen motiën aangenomen, waarbij Jameson's daad werd veroordeeld als een ernstige en beleedigende schending van het volkenrecht en de minister-president Cecil Rhodes werd aangemaand om eene ver klaring af te leggen. In deze motiën is de handelwijze van Jameson nadeelig genoemd voor Zuid-Afrika's welvaart en met veel lof gesproken over Robinson's optreden en in stemming betuigd met Hofmeyr's telegram aan Kruger, waarin Jameson's bedoelingen werden onthuld. De regeering van den Oranje-Vrijstaat zendt wapenen naar Pretoria en troepen naar de grens. Andere berichten uit Kaapstad aan de Times behelzen, dat de oppositie aldaar de gewelddaad van Jameson een verraad noemt, waarvoor Rhodes verantwoordelijk is, dat de burgerij van Pretoria een comité van waak zaamheid heeft aangesteld, dat een geest driftige vergadering te Boelvervajo had be sloten om ook een inval in Transvaal te doen, nog eer Rhodes Jameson had gede savoueerd. Daarentegen hebben de Duit- besteedde aan het koken van de chocolade, die mijnheer eiken morgen dronk, vloog hij naar de deur. Voor hem stond een besteller der Lyon- sche spoorweg-maatschappij, met een tamelijk groote kist. «Mijnheer Boineau?" «Die ben ik." «Hier is een kistje voor u er komt f 1.75 vracht op." «Wat? Enfin, zet het hier maar in een hoekjeik zal aanstonds wel eens zien, wat het isals ik mij niet bedrieg, zit er wild in, ten minste het ruikt er naar." De besteller glimlachte, zette de kist in het donkerste hoekje van de vestibule en terwijl de geadresseerde het pakje aftee- kende, hernam hij bedeesd «Ik wensch u een zalig Nieuwjaar, mijn heer, vergeet s. v. p. den besteller niet." «O, dat is waar, 'tis den 4 Januri Nu, omdat je de eerste van allemaal mij een cadeau komt brengen, krijg je wat. Hier zoo!" Te gelijker tijd stopte hij met een vriendelijken lach den besteller een halven frank in de hand. Juist op dat oogenblik bracht Adelaide de chocolade kokend binnen. «Zet maar alles op tafel," sprak Boineau gejaagd, »en ga dat kistje eens halen, dat schers te Johannesburg Kruger telegrafisch verzekerd van hun toewijding, terwijl zij tegelijkertijd keizer Wilhelm hebben ge smeekt ten hunnen behoeve tegen Engeland op te treden. Be Brusselsche Patriote maakt het vol gende telegram openbaar, dat door den eonsul-generaal der Zuid-Afrikaansche repu bliek te 's Gravenhage, den heer Beelaerts van Blokland, die thans te Berlijn vertoeft, is verzonden aan den consul-generaal der Zuid-Afrikaansche republiek te Brussel «De gebeurtenissen welke in Transvaal zijn voorgevallen, maken eene nieuwe regeling van den toestand des lands noodig, teneinde te beletten, dat daar weer dergelijke feiten, als nu gebeurd zijn, voorvallen en teneinde de volledige onafhankelijkheid van Transvaal op degelijken grondslag te vestigen." De Berlijnsche correspondent van de Kölnische Zeitung komt op tegen de heftige wijze, waarop de Engelsche bladen zich tegen Duitschland uitlaten. In deze blijkbaar officieuse mededeeling wordt op den voor grond gesteld, dat dé Duitsche bladen met de Engelsche regeering veroordeelen, waar Jameson en zijn bende door de Engelsche regeering zelve voor outlaws werden ver klaard. Indien derhalve de Engelsche pers in het telegram des Keizers een aanval ziet tegen Engeland, beleedigt zij niet Duitschland maar Engeland. De bedreiging dus heet het verder dat Engeland in geen geval interven tie van anderen in Transvaal zal dulden, heeft geen waarde wegens het feit, dat de Zuid- Afrikaansche republiek in den rug van uit het Engelsch gebied werd aangevallen. Wanneer de Engelschen niet in staat zijn dat te beletten dan behoeven andere Staten het niet te dulden en wanneer de Engelsche bladen van Engelands suzereiniteit over Transvaal spreken dan geven zij daardoor slecht blijk van hun onbekendheid met het geen in 1884 te Londen werd afgesproken. in het portaal staat, dan zullen we eens zien, wat er in zit." Adelaide vloog heen en kwam een oogen blik later terug, de kist in één hand, met de andere haar neus dicht houdend. «O, mijnheerriep zij, het op tafel zet tend, «'t zijn zeker fazanten 1" Beiden keken en bemerkten met ver bazing, dat de kist aan de eene zijde met traliewerk was voorzien juist als een kooi. Iets geelachtigs lag op den bodem. »Ik had het wel gedacht," zeide mijn heer Boineau, 'tis wild." Daarna opende hij de kooi, stak er zijn arm in en haalde het dier er uit. Maar zoodra hij het een oogenblik gezien had, veranderde zijn gelaat en drukte de hevigste gramschap uit. «Wat is dat? Wie heeft die misplaatste grap met mij willen beginnen? Kijk eens, Adelaide «Dat is een aap, mijnheer, gelukkig een doode aap." ï'tls afschuwelijk, 't is afschuwelijk!" riep de rentenier, terwijl hij het lijk van een middelmatig grooten vierhander liet neervallen op de tafel, die dreunde van den schok. s'tls gemeen," beaamde Adelaide. Gedurende eenige oogenblikken heerschte Ook bij zijn betuigingen van symphatie zal Duitschland den grondslag van het recht en de tractaten niet verlaten. Betreffende Armenië valt weinig nieuws te melden De Porte verzekert, dat de Turksche generaal Mustapha-Remsi-Pacha er niet aan denkt de vijandelijkheden tegen de Armeniërs in Zeitoun te hervatten. De Turksche troepen zullen niets doen, zoolang de Europeesche consuls uit Aleppo, die als bemiddelaars zullen optreden, daar nog niet zijn aangekomen. Tevens laat de Porte door haar gezanten het bericht tegenspre ken, dat te Orfah weer 900 Armeniërs door de Turksche soldaten zijn vermoord. Wel is waar kwam het daar tot ongeregeldhe den, maar deze hadden niets te beteekenen en de rust werd spoedig hersteld. Eenig opzien is in Duitschland gewekt door de strenge maatregelen welke keizer Wilhelm als hoofd van het Huis Hohenzol- lern tegen prins Friedrich Leopold heeft genomen. Hij heeft den prins ter verant woording geroepen over de ongehoorzaam heid van diens gemalin, die, tegen de her haalde waarschuwingen des Keizers in, alleen mei eene hofdame ging schaatsen rijden, en, naar men weet, door het ijs viel en aldus het Hof in opspraak bracht. Het moet bij dit onderhoud warm zijn toegegaan en er schijnt wel wat te veel gezegd, ten minste de Keizer heeft den prins met kamerarrest gestraft en hem den degen ontnomen. Toen de gestrafte op het slot Glenische was aangekomen, werd hij be waakt door een wacht van dertien man, onder bevel van een officier, die de opdracht had alle toegangen tot het kasteel te be zetten. In den ouderdom van 75 jaren is Zaterdag avond te Berlijn overleden prins Alexander van Pruisen. De Keizer en de Keizerin waren aan zijn sterfbed. De overledene was generaal der infanterie en een neef van er een onweerzwangerige stilte. Mijnheer Boineau en zijn huishoudster keken met verbaasde oogen naar het stoffelijk over schot van den bewoner der Afrikaansche wouden. Daarop nam de oude heer de kooi plotseling met beide handen op en bekeek ze aan alle kanten. «Gevonden riep hij, terwijl hij een wit papiertje afscheurde, dat aan den bin nenkant zat vastgespijkerd. Het was een kaartje. Nauwelijks had Boineau er een blik op geworpen, of hij ontstak in de hevigste woede. Hij liep met groote schreden de kamer op en neer met het kaartje in de hand en riep»0, die ellendeling, die laf bek ik zal 't hem betaald zetten, ik zal hem ontervenHij zai geen Nieuwjaars cadeau hebben ja wel, hij zal er een hebber,, een brief, die klinkt als een klok, den laatsten, dien hij van me krijgt." Adelaide was natuurlijkerwijs nieuws gierig gewordenmet uitgestrekten hals boog ze zich over den schouder van mijn heer Boineau en las haastig de weinige woorden op het naamkaartje «Hierbij uw portret. Var, harte gegroet. Ernest Duval." (Slot volgt,) NIEUWE SCHIEDAM COURANT I IMM'OIH Minilllll'lllll

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1