Stads- en Gewestelijk Nieuws. Australische volk in volle sympathie was met het besluit van het moederland, om zich te verzetten tegen vreemde inmenging in de zaken van Engeland en hare koloniën. Indien men mag gelooven wat maarschalk Martinez Campos seint, dan begint ook de toestand op Cuba weer iets gunstiger te worden voor de Spanjaarden. De Cubanen hadden zich in twee benden verdeeld, de eene onder bevel van Maximo Gomez, de andere onder Maceo. Beide divisiën ruk ten van verschilllende zijden van den zuid kant de provincie Pinar del Rio binnen, op den voet gevolgd door twee Spaansche kolonnes, onder bevel van de generaals Galvez en Aldewa. De Spanjaarden geraakten reeds slaags met de achterhoede der beide Cubaansche afdeelingen, natuurlijk want het bericht komt uit Madrid met succes. Overigens is nog niets naders over den toestand bekend. Voor de Spanjaarden blijft het vooruitzicht, om den opstand te bedwingen, ondanks de telegrammen van maarschalk Martinez Campos zeer gering, vooral met het oog op de aanzienlijke uit gaven, die daardoor worden veroorzaakt en waartegen de minister van financiën niet is opgewassen. De commissie door president Cleveland benoemd, teneinde een onderzoek in te stellen naar de grenskwestie in Venezuela, heeft haar tweede vergadering gehouden. De voorbereidende werkzaamheden zijn nu geëindigd. Voortaan zullen de leden eiken dag bijeenkomen, Intusschen blijkt het meer en meer, dat de regeering der Ver. Staten het standpunt, tot dusver door haar, ten opzichte van de handhaving der Monroe- leer ingenomen, niet zal laten varen. Men verwacht te Washington, dat het Congres spoedig eene zeer besliste verklaring ir. dezen geest zal aannemen. Tot dusver heeft Lord Salisbury nog niet doen blijken, hoe hij verder in deze zaak zal handelen. Volgens de Standard is men aan het ministerie van buitenlandsche zaken druk bezig met het bewerken van alle stukken, de Venezuelaansche kwestie betreffende. Zoodra men daarmede gereed is, zullen alle documenten openbaar worden gemaakt. Men zal dus nog eenige dagen geduld moeten oefenen, voordat men de plannen der Engel- sche regeering te dezen opzichte zal ver nemen. Schiedam, 14 Januari 1896. Achtten wij het een gelukkig denkbeeld van de Nederlandsche Bell-Telephoon-maat- schappij het abonnement eener enkele aan sluiting terug te brengen van zestig op veertig gulden, door het verschaffen eener tweede aansluiting tegen den prijs van dertig gulden werd aan onze mannen van zaken de ge legenheid geschonken op zeer voordeelige voorwaarden tegelijkertijd kantoor en fabriek zoowel als woonhuis aan te sluiten, zoodat men niet aan de zaak zijnde, toch steeds gemakkelijk gelegenheid heeft snel en goed op de hoogte te blijven van hetgeen in de zaken omgaat. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat velen onzer stadgenooten het goede doel, door de Nederlandsche Bell Telephoon-maat- schappij beoogd, namelijk het onder ieders bereik brengen van het snelle verkeer dat de telephoon waarborgt, hebben gesteund, zoodat het aantal geabonneerden dat op 1 November 1895 61 bedroeg, thans is ge stegen tot 102. Bij het doorzien der lijst van nieuwaangeslotenen missen wij echter de namen onzer voornaamste winkeliers, voor wien het toch zeker niet tot nadeel zoude strekken wanneer hunne afnemers hun per telephoon konden bereiken, eene waarheid waarvan onze handelaren elders blijk geven innig overtuigd te zijn. Trouwens, wij twijfelen er niet aan of deze overtuiging zal ook hier spoedig zich vestigennaar mate men leert kennen het gemak dat de telephoon niet alleen in zaken, maar ook voor huiselijk gebruik oplevert, naar die mate ook zal zich het gemis van den tele phoon doen gevoelen, en zal, wij twijfelen er niet aan, het aantal geabonneerden toenemen, om op die wijze het uiterst gemakkelijk verkeermiddel var. onzen tijd meer en meer tot recht te doen komen. Ten einde de geabonneerden hier ter stede te doen deelen in alle voordeelen aan het telephoonverkeer verbonden, is het Rijks telegraafkantoor alhier aangesloten aan het Centraal Bureau der maatschappij, zoodat die geabonneerden welke zijn toegetreden tot het Intercommunaal verkeer, of zij die zich, op dat verkeer niet aangesloten, voor den Telegraafdienst abonneeren, hunne tele grammen binnenkort telephonisch zullen kunnen opgeven en ontvangen. De tijds besparing, welke hierdoor zal worden ver kregen, behoeven wij, met het oog op de groote afstanden in onze gemeente, wel niet in het licht te stellen. In de Ned. Bakkerscourant lezen wij onder ^Ingezonden Stukken" het volgende schrijven van het Bestuur der Vereeniging van Gisthandelaren alhier In uw nummer van 6 Januari jl. lezen wij een bericht, waarop wij eene kant- teekening wenschen te maken met verzoek deze in uw e. v. nummer te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Bedoeld bericht vangt aan met de mede- deeling, dat de Nederlandsche Gistindustrie, voor wie eertijds Belgie als afnemer dreigde verloren te gaan, weer een nieuw onheil boven het hoofd hangt wegens aanbouw van 4 gistfabrieken in Engeland, het land waar tot dusver geen pond gist gemaakt wordt. Beide berichten zijn bezijden 'de waar heid in de Belgische Kamer is de behan deling der ingediende Wet op de Stokerijen nog steeds in behandeling, onderbroken door de Kerstvacantie, wordt de beraadslaging op 14 Januari aanst. voortgezet. Wat Engeland betreft, het schijnt u niet bekend te zijn, dat de Wetgevende Macht aldaar reeds in 1886 de Wet op de Stoke rijen zoodanig gewijzigd heeft, dat het fabriceeren van gist mogelijk werd gemaakt, en die industrie zich daar geregeld heeft ontwikkeld. Als men dus de brouwersgist buiten reke ning laat, zou het bericht dat er in Engeland tot dusver geen pond gist gemaakt werd, voor 1887 naar de waarheid geweest zijn, nu echter niet. Naar aanleiding van bovenstaand stuk heeft de Ned. Bakkerscourant haar bericht verbeterd. De collecte, Zondagavond in de H. Domi- nicuskerk te Rotterdam na de liefdadigheids predikatie van den weleerw. pater N. van Hassel, kapelaan te Leeuwarden, ten behoeve der H. Vincentiusvereeniging gehouden, heeft de som van plus minus f1250 bene vens een bon voor 25 brooden opgebracht. Te Rotterdam hadden eergisterennacht twee inbraken plaats, en wel in de Zomer straat en aan de Boezemkade. Aan de politie gelukte het bij de eerste inbraak den dader op heeterdaad te betrappen en te arresteeren. De diefstal aan de Boezemkade werd door de bewoners ontdekt, toen zij thuis kwamen den geheelen inboedel in groote wanorde aantroffen en een belangrijke som gelds vermisten. Aan de gist-, olie- en lijmfabrieken te Delft, alle onder directie van den heer J. C. Van Marken, waren den 31 December jl. werkzaam 633 personen, waaronder 10 vrouwen en 20 leerlingen. Bij het gemeentebestuur te Delft is in gekomen het voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de grensregeling dier gemeente. Naar men verneemt, zullen de sluiswach ters en seinmolens binnen Delfland gelegen telephonisch met de secretarie te Delft worden verbonden. Door de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zal bij het Zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg gestationneerd worden een vuurpijltoestel en een reddingboot, ten einde spoedig hulp te kunnen verleenen aan de bemanning van schepen die op den lagen dam schipbreuk mochten lijden. De maatregel voorziet in een noodzake lijke behoefte, welke bleek bij de stranding van de Reinhold. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 13 Januari. De Eerste Kamer is gisteren-avond, half negen, bijeengekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Onderscheidene leden hadden bericht dat zij verhinderd waren de vergadering van dezen-avond en ook van volgende dagen bij te wonen, o. a. de heeren Fransen van der Putte, Vlielander Hein, Venmg Meinesz en Geertsema, wegens ongesteldheid. Nadat mededeeling was gedaan van een aantal ingekomen missives werd de ver gadering verdaagd tot Donderdag a. s., ten 11 ure. De Eerste Kamer, die gisteren-avond hare werkzaamheden hervatte, zal heden en volgende dagen de Staatsbegrooting in de afdeelingen onderzoeken en zal, indien de stand der werkzaamheden 't toelaat, in het laatst van de week in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling van het wets voorstel- Hartogh en het ontwerp betreffende de strafbladen. De openbare vergadering van de Eerste Kamer ter afdoening van de twee nog aan hangige in staat van wijzen zijnde wets- voordrachten is belegd tegen Donderdag 16 Januari, des voormiddags te 11 uur. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn voornemens, met H. D. H. prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont de groote militaire uitvoering bij te wonen, welke Woensdagavond a.s. in het »Gebouw van Kunsten en Wetenschappen" te 's-Graven- hage zal worden gegeven. Door H. M de Koningin-Regentes is eene loge, ook voor de leden van het dienstdoende civiele en militaire Huis, afgehuurd. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat militaire muziekcorpsen niet aan open bare optochten van particuliere vereeni- gingen mogen deelnemen dan met toe stemming van den Minister. De agenten der suikerfabrieken hebben bericht ontvangen, dat de suikerbieten dit jaar tegen f 10 per 1000 KG. kunnen wor den gecontracteerd, met, zooals vroeger, f70 voorschot per H\. Mocht er evenwel verandering van accijns komen, dan zal de prijs f 9 bedragen. Het is te hopen, dat de Kamers het be lang van duizenden landbouwers zullen be hartigen en den suikeraccijns niet verhoo- gen, anders zal menig bietenteler genood zaakt worden dit belangrijk product vaarwel te zeggen, hetgeen tevens een groote ramp zou wezen voor den veldarbeider. Prinses Elisabeth, de zuster van H. M. de Koningin-Regentes, moet, zoo deelt de Haagsche Kroniekschrijver der N. Gr. Ct. mede, een allerliefst eenvoudig meisje zijn en al de degelijke en beminnelijke eigen schappen bezitten, die de Prinsessen van het hof van Waldeck sieren. Zij schijnt met muziek en dans te dwe pen ook in paardrijden heeft zij schik en bijna eiken dag oefent zij zich met onze jonge Koningin in 't springen over hurdles in de koninklijke manége. Koningin Wilhel- mina rijdt tegenwoordig ook alleen per rijtuig uit, maar bestijgt toch schier eiken dag Haar Norma, een aardig paardje, waar van Zij niet minder houdt dan van haar vier Shetlandsche poneys, die geruimen tijd vacantie hebben gehad. Om u een bewijs te geven, hoeveel onze jonge Koningin van Haar paardjes houdt, zij vermeld, dat Zij verleden Zondag een vol uur, in de kou in den stal vertoefde, om Norma's beeltenis te maken. Zij maakt in teekenen en mu ziek, naar 'k hoor, zeer goede vorderingen. H. M. heeft het plan opgevat, op J weefgetouw, Haar vanwege de weefs^ te Enschedé aangeboden, een stel tafelg0 j te weven voor Hare Moeder. De Standaard meent, dat, dewij1 'jl Conversiewet is aangenomen, nog volsff6 - niet is bewezen, "dat de conversie gesis8? is te noemen. »Te minder, daar te be®!' felen valt, of deze wet, onder gewone slandigheden, zou zijn aangenomen." Het blad meer.t, dat de vrees voor politieke gevolgen, welke verwerping zich zou gesleept hebben, de aanneh mogelijk heeft gemaakt en is van oorde dat ueen kieswet-Ministerie met zulk eé' voordracht niet had mogen komen." In het Ambachtshuis te Voorschoten Zondag-avond eene vergadering plaats 1,8 den Ned. R. K. Volksbond ter install8'1' van de nieuwe afdeeling door het Centr8 Bestuur. Hiervan waren verschenen ondervoorzitter, de heer Van Rijswijk u Rotterdam, en de ondersecretaris en missaris, de heeren Van Term, uit terdam en Willeman uit Schiedam. De te8_ talrijke bezochte vergadering werd bij?8 woond door den zeereerw. pastoor Berns8'1' adviseur, en het bestuur der afdeeling Leid0'1 Nadat de voorzitter der afdeeling V'00' schoten de vergadering met een gebed den H. Geest en een inleidende toespr8^ had geopend, schetste de heer Van Rijstf'J in korte bewoordingen de beteekenis installatie en verklaarde namens het traal Bestuur de afdeeling Voorschoten vestigd en erkend. De heer Van Term besp1'^ daarna het nut dat een plattelandsafdeel'1^ kan stichten, waarna de heer Willeman nut van het Vereenigingsleven en de o0> zaken der sociale ellende schetste, wijz®1^8 op de middeneeuwsche gilden en de a8"1, bevelingen van Paus en Bisschop. De Verhaaff, secretaris der afdeeling Leid®"' beantwoordde een toespraak van den secfê taris der afdeeling, De Groen, waarin da" werd gebracht aan de afdeelingen Leid8'1' aan welke laatste de stichting der afdeel'1^ Voorschoten te danken is. De zeereerw. heer adviseur bepleitte toetreding tot den Bond, die hij eene n8' tige instelling noemde en vond in de omsta" digheid dat de ambachtsheer, jhr. Ste8'l( gracht van Duivenvoorde, belangloos huis der ambachtsheerlijkheid voor het houd8'1 der vergaderingen had afgestaan, aanleid'1^ de Bondsleden ook verdraagzaamheid jege"" de andersdenkenden op het hart te drukke"' Met een woord van dank en het gebed f den H. Willibrord werd daarna de verg8 dering gesloten. Iemand die gisteren uit Heerenveen 's-Gravenhage werd aangebracht als vef dacht van den dezer dagen aldaar gepleegd8' diefstal ten nadeele van een genees!®8'' bleek na confrontatie met den bestol81'8' niet de verdachte te zijn, zoodat hij middellijk op vrije voeten werd gesteld- Met voldoening verneemt de Tijd, door den hoogwaardige patriarch van JerUz^ lem, Mgr. Piavi, is benoemd tot com®88 deur in de orde van het H. Graf heer Ernest Laane, te Rozendaal. Z. de internuntius heeft gisteren den 8 f decoreerde het diploma der benoe®1 overhandigd. De onlangs opgerichte Oranjevereenig1 in den zoogenaamden xDuvelshoek" Amsterdam, kreeg Zaterdag bericht da* koninklijke goedkeuring op de sta®' f verkregen was. Onmiddelijk werd besl0'^ deze heuglijke gebeurtenis feestelijk vieren. Huis aan huis werd van de St. tersteeg de vlag uitgestoken, en het P ..j, bestaat het feestprogramma nog nelanff1 uit te breiden. -te1" In het Van Lennep-kwartier te A®s dam heeft Zondag-avond een brand gewoed. Op den hoek van de Borgerstraat cn Ten Katestraat was sinds korten tijd 00' 7 "ww* MUIV»J«- i A - 'rig t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2