Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SIl» 16de Jaarg. Woensdag 22 Januari 1896. No. 5397. bureau ^oter^txaat 50. Zijn reddende Engel. PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 .o ^hGEMEEX OVERZICHT. 21 Jan. '96. toestanc' °P Cuba trekt in de laatste »en weder bijzonder de aandacht, nu het o van maarschalk Martinez Campos opperbevelhebber der Spaansche troepen bet eiland alom zoo druk besproken °rdt. Het blijkt nu, dat maarschalk Mar- ez Campos geenszins op eigen verzoek Ontslagen, maar wel degelijk door het 'Uisterie Canovas teruggeroepen is. Cam- 0s zelf constateert dat in een telegram den minister-president, er bijvoegende hij geen wankelmoedigheid gewekt had etl natuurlijk allerminst uit e'gen beweging lri bet gezicht van den vijand ontslag ge ragd zou hebben. Toch feliciteert hij de Jogeenng met zijne terugroeping als het este middel om conflicten te vermijden, I 'e hem niet persoonlijk betroffen. Dit aatste is echter wel wat raadselachtig, "adat de regeering zelve »verschil van rr'ee&ing met de politieke partijen als reden Vai) het ontslag had opgegeven." Dat de oorzaak van Campos' terugroeping kerkelijk in zijn optreden tegenover de Politieke partijen op Cuba moet gezocht gorden, wordt eenigszins bevestigd door l6tgeen de maarschalk zelf dezer dagen aan interviewer van het Deensche dagblad °Utiken over de partijverhoudingen op Oba mededeelde. Daar zijn, zeide hij, vier PartijenDe eerste wil bestendiging van "6t bestaande Spaansche gezag de tweede ^il autonomie onder Spaansch protectoraat derde wil Cuba doen opnemen onder de oreenigde Staten van Noord-Amerika, en de droomt van een zelfstandige republiek. 6 laatstgenoemde is de sterkste, en zij 's het die thans in opstand verkeert. Zij ®staat uit negers of gewezen slaven en j^ondbezitters die weinig of niets te ver ben hebben »Mijn tegenstanders in Spanje", Us voegde hij er bij, swillen deze oproer- 'Ogen verpletterd zien, en zij begrijpen Feuilleton. NOVELLE door M. F. T. 7) Er schoot hem een lichtstraal te binnen, aar waren de huisknecht en de keuken- tj.e'd? (De baron was gewoon weinig par- Jen te geven, weshalve hij met een klein Perf - - - - - PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^rsoneel kon volstaan). Zijn eerste gedachte j? wasdie twee onmiddelijk te wekken. Q°horé stak een kaars aan, plaatste deze jP een blaker, verliet die kamer en besteeg v' den gang, de trap, welke naar boven ^erde. Toen hij op de eerste verdieping s a.s gekomen, moest hij nog éen hooger .'Jgen om bij de slaapvertrekken van zijn 6®r®oneel te komendit deed Honoré en sjndelijk stond hij voor een deur, die ge- o aten scheen te zijn. Hij klopte na eenige Senblikken eens weer, doch bekwam geen niet dat een vergiftigd lichaam door tegen gif moet genezen worden, maar geenszins door verbrijzeling van een lidmaat kan gered worden. Spanje moet door gelijke maat regelen de bewijzen leveren van zijn ern- stigen wil tot verbetering van Cuba's wel vaart; dan zal het vertrouwen wederkeeren, en de kwaal genezen zijn." Blijkbaar triomfeert voorhands de verpletteringspartij en zullen de nieuwe bevelhebbers Weyer en Polavieja moeten trachten den opstand met geweld te fnuiken. De leesten ter herdenking van de weder geboorte van het Duitsche Rijk vóór 25 jaren, zijn in Duitschland geëindigd. Merk waardig is de wijze, waarop de Temps dit jubilee bespreekt. Het Fransche blad stelt op den voorgrond, dat Frankrijk allerminst redd heeft om zich te verheugen over het zoo machtig geworden Duitsche rijk, maar toch brengt de Temps hulde aan den Duit- schen keizer, die bij deze feesten wist te vermijden pijnlijke herinneringen op te wek ken en half geheelde wonden weer open te scheuren. De Temps, vooral wat Frarikrijks buitenlandsche politiek betreft, een toon gevend orgaan, wijst er op dat keizer Wil helm uitsluitend herinnerde aan de uitbrei ding van Duitschlands koloniale bezittingen, daardoor een groot Duitschland stellende tegenover een groot Engeland. Dit is dan ook de indruk, dien 's Keizers redevoeringen alom gemaakt hebben. Vandaar dan ook dat de toongevende Engelsche bladen, uit den aard der zaak, het jubilee van het Duitsche rijk niet of met weinig instemming bespreken. Naar het Berliner Tageblcttt verneemt, zal door het departement van marine een belangrijke som worden aangevraagd voor een tweede vergrooting der vloot en zou, indien de Rijksdag mocht weigeren die toe te staan, een ontbinding van het parlement te wachten zijn. Deze geruchten zijn, naar het schijnt, ontstaan door den toost dien de Keizer Zaterdagavond heeft uitgebracht. De antwoord. De baron draaide de kruk om, de deur ging open en een koude nachtwind woei hem tegen hij zette de kaars neer en smeet het raam, dat open stond, dicht. Thans zag hij eens bedaard rond. Het bed van de keukenmeid was niet beslapen, die was dus zonder twijfel mee op reis gegaan. Eensklaps hoorde hij voetstappen, de trap opkomen, de baron trilde over al zijn lede maten. Er waren dus klaarblijkelijk meer personen in huis dan hij, getuigen wel licht van zijn schande De voetstappen klonken hem vreemd in de ooren, ze kwamen al nader en nader. Bliksemsnel greep hij een revolver, dien hij altijd gewoon was bij zich te dragen, van onder zijn bovenkleeding te voorschijn, vast besloten zich tot het uiterste te verdedigen. Plotseling drong een zacht gefluit tot zijn ooren door en een eenige oogenblikken later, hoorde hij fluisterende stemmen. Het waren twee personen, die, ongeveer ter hoogte van de nu gesloten deur, waarachter de baron in aanvallende houding gereed stond, een gesprek met elkaar voerden, dat zoo wat op 't volgende neerkwam en dat Honoré woord voor woord opving. Keizer verzekerde namelijk dat het zijne bedoeling was voor de Duitsche belangen niet alleen in Duitschland maar over de geheele wereld op te komen en overal de Duitsche onderdanen te beschermen. Deze woorden, die op eene krachtige buitenland sche politiek schijnen te doelen, hebben in politieke kringen grooter opzien gewekt dan de dien middag gehouden troonrede, De loop dien de gebeurtenissen in Abes- sinië zullen nemen, blijft in Italië nog een onderwerp van ernstige bespreking. Eerst werd gemeld, dat majoor Galliano zich te Makallé kon handhaven, omdat generaal Baratieri deze plaats met het hoofdkorps had bereikt, daarna deelde de Agenda Stefani mede, dat de nood in het fort tot het hoogste was gestegen en nu weer komt de tijding, dat tusschen den Italiaanschen commandant en Ras Makonnen, den aan voerder van de belegeraars, onderhandelin gen zijn aangeknoopt. Volgens den corres pondent der Frankfurter Zeitung te Rome gelooft men daar, dat Ras Makonnen den Italianen vrijen aftocht heeft aangeboden, indien zij hem Makallé willen overleveren. Van officieele zijde is evenwel daarover nog niets gemeld. Het laatste telegram van generaal Baratieri te Rome ontvangen, dagteekent van 19 Januari. Daarin wordt ge meld, dat den 16n Januari door de Abes- siniërs nog geen nieuwen aanval tegen het fort was beproefd. De gevangengenomen luite nants Scala en Gambien de korporaals Bertollo en Lenzi" voegt de generaal er bij bevinden zich in het kamp van koning Ménelik en worden daar goed behandeld. Geen wonder derhalve dat men te Rome met buitengewone belangstelling den uit slag tegemoet ziet van de besprekingen, welke tusschen majoor Galliano en Ras Makonnen worden gevoerd. De expeditie in Asjanti is, zooals te voorzien was, met een zegepraal der En gelsche wapenen geëindigd. Gisteren is te Londen een telegram ontvangen, waarin »Nu Franfois, hoe heb ik het er afge bracht vroeg een van hen, met een echt Parijsch accent, »wij hebben de som binnen en geen haan kraait er meer na." »Zou je dat denken?" antwoordde de andere, »ik heb hem wel is waar goed opge sloten, er uit komen kan hij niet de dikbuik, doch men kan soms niet weten." »En Marnui dan hij is toch reeds thuis, dat weet ik." »0 ja, met hem is het ook een ander geval, hij zou voor die waaghalzige klim partij niet terugdeinzen, al was het ook nog twee maal zoo hoog. Doch wat ik je zeg, waarde Plaintu, hij slaapt vannacht in het Darfieldsalon en morgen is de baron zijn eer kwijt. Madame en ik hebben dien aangaande een overeenkomst gesloten doch je hebt me uitmuntend bijgestaan; kerel je bent goud waard, als er nu maar geen ongelukken bijkomen »Och kom, laten wij daar niet aan den ken het voornaamste is, dat uw patroons, zijn schuldbekentenis in handen hebben en wat heb je dat verduiveld netjes aangelegd, ik bedoel den brief van zijn vrouw. Dat wijf heeft plezier van hem maar Discours, dat woord goud is prachtig in geld /eranderd, wordt gemeld, dat koning Prempeh zich openlijk aan de Engelschen heeft onder worpen. De Koning zal met eenigen zijner verwanten worden vervoerd naar Cape Coast-Castle en daar blijven tot dat ook is uitgemaakt, welke som door hem als scha deloosstelling moet worden betaald. - Prins Hendrik van Battenberg wordt beter. Den 17n Januari is de prins van Cape Coast- Castle naar Madera vertrokken. Volgens de verklaring van dr. Hilliard geeft de toestand des prinsen geen reden meer tot ongerustheid De crisis in Transvaal schijnt nu voor goed opgelost te zijn. De onder de wapenen geroepen Boeren zijn meerendeels naar hunne haardsteden teruggekeerd zoowel in Transvaal als in den Oranje-Vrijstaat. Com mandant Cronje, aan wien Jameson zich overgaf, heeft zijn manschappen voor zij uiteen gingen, toegesproken. Hij wenschte hun met den goeden uitslag en met hun schit terende houding geluk, maar voegde hij er bij omdat wij deze indringers ge vangen hebben genomen, moeten wij niet meerien het Britsche ras overwonnen te hebben. Allen moeten zich vereenigen, zeide hij, om goede betrekkingen aan te kweeken met alle nationaliteiten tot heil der republiek. In den Transvaalschen Volksraad, die, naar men weet, slechts kort vergaderd is geweest en onmiddellijk tot Mei werd ver daagd, blijkt nog even een voorstel ingediend te zijn, om krachtig te protesteeren tegen Balfour's bewering als zou de Zuid-Afrikaan- sche republiek voor hare buitenlandsche betrekkingen onder controle van Engeland staan. Het voorstel werd mede verdaagd tot Mei; doch niet dan nadat Kruger zelf plech tig verklaard hadwij willen liever sterven dan onze onafhankelijkheid prijs geven. Dit muisje zal dus nog een staart hebben. De voormalige procureur-generaal spreekt in een schrijven aan de Cape Times de mee ning uit, dat de in het tractaat van 1881 voorbehouden souvereiniteit van Engeland in de conventie van 1884 is opgegeven. het kon niet mooier. Als mijnheer thuis ki mt leest hij »en mijn geld heb ik maar meegenomen," Wat zal de vent woedend zijn »Ja, dat spreekt en juist daarom heb ik er nog een beetje meer in veranderd. Er stond immers ^Hedenavond ben ik naar Margot gegaan die zin heb ik door de bijtende vloeistof uitgewischt en er van gemaakt»Heden- avond ben ik met den nachttrein naar Mar seille afgereisd." Wat zal hij haar vlug nareizen." »Doch het mooiste van alles is nog," hernam Plaintu, »dat je die koffers, waar zich een gedeelte van onze som in bevindt, uaar Marseille laat zenden." slnderdaad een prachtige gelegenheid om naar de Oost scheep te gaan, het kon niet beter. Als wij ze in de »L'Aigle, d'or" in ontvangst nemen, staat de weg voor ons open en zijn wij vrij. Wie zou het ook nog in gedachten krijgen aan ons te denken heb je de sleutels bij je, Franfois?" Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT - 0.05 0»tslaff -t"i\ ft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1