Dagblad voor Schiedam en Omstreken. t weede blad. 19de Jaar Zondag 9 Februari 1896. No. 5413. bureau lóofersfraaf 50. cr Nederlandsehe Boerenbond °P Christelijken grondslag- in wording. NIEUWE SCHIEDAM COURANT PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten ^F>en 31sten Januari jl. had te Arnhem eerste vergadering plaats van de belang- oenden, die gevolg hadden gegeven aan oproeping, uitgegaan van de heeren L. 1 oer de van der Schueren, J. L. Pauwen n Th. Pruis. Niet enkel uit de provincie Gelderland ^aar uit verschillende andere provinciën aren belanghebbenden opgekomen of waren Schriftelijke betuigingen van instemming '^gezonden. Alvast kan veilig gerekend wor- e" °P een duizendtal toegetredenen. De eerste onderteekenaar van de oproe- nam het Voorzitterschap op zich, heette 6 0Pgekomenen welkom en zeide hun dank v°0r hun medewerking. Verschillende sprekers traden op om de ^onschelijkheid aan te toonen van een ver buiging, zooals er bestaan en tot nut van en boerenstand werkzaam zijn bij onze r'aburen, de Pruisen en de Belgen. En waar 6etl enkele stem zich verhief met het be ften, dat onze boeren den zin van ver jaging missen, werden daartegen inge dacht zóóvele doorslaande bewijzen van het *egendeelbleek de wenschelijkheid, ja de Noodzakelijkheid tot vereeniging zóó ieders °vertuiging, dat het voorstel van den voor ster om een Boerenbond in ons land op te richten met algemeene instemming werd begroet. Uit aldus vastgesteld zijnde, kwam de 'Ndeeling aan de orde: Namens zijn mede -onderteekenaren stelde voorzitter voor: lo één Hoofd- of Centraal Bestuur voor §eheel den Nederlandschen Boerenbond; 2o. in elke provincie een Provinciaal Be- 8tUur met eigen reglement, ingericht over- dnkomstig de algemeene belangen en be hoeften in de provincie, doch onder goed keuring van het Centraal Bestuur en ge baseerd op het algemeen reglement, hetwelk hechts algemeene en voor allen geldende bepalingen zou inhouden 3o. elke provincie onderverdeeld in afdee- "tgen, gevestigd in elke gemeente of onder- heel daarvan, ook met haar eigen reglementen °r'der goedkeuring en controle van het Pro- vieciaal Bestuur. Dus ingedeeld, meende de voorsteller, zou he Boerenbond vormen één bond, ver bindend voor allen, terwijl toch elk deel Naar aard en behoefte zijn eigen huis bouden bestiert. Dit voorstel in zijn geheel aan de orde gesteld, mocht bijval vinden bij al de ver gaderden, waarop door den Voorzitter een c°mmissie werd benoemd om het Algemeen Reglement samen te stellen. Op verzoek van den Voorzitter verklaar- hen de heeren Mr. A. Bon van Wijnbergen, advocaat-procureur te Zutphen, B. J. Huls hof, burgemeester van Didam, en Theod. Peters, landbouwer te Lobith, zich bereid deze moeilijke taak op zich te nemen, ter wijl de heeren, die de eerste oproeping onderteekenden, voorloopig de verdere rege ling op zich namen. Het woord van dank, door verschillende sprekers gericht aan het voorloopig bestuur voor het genomen initiatief, mocht onver deelden bijval vinden. Tot slot der bijeenkomst beval de Voor zitter den heeren vooral aan, propaganda te maken voor deze door allen erkend goede zaak en daartoe behalve van persoonlijken- invloed, vooral ook gebruik te maken van locale bladen, die in elke streek bijzonder in handen komen der landbouwers. Nogmaals dankend voor opkomst en toe gezegde steun, sloot de Voorzitter de vergadering. Zoo is dan de opgeworpen bal aan het rollen. Ook elders in den lande treden mannen op om boeren-vereenigingen in het leven te roepen en de nog verspreide be- standdeelen tot één geheel te verzamelen. Eerst dan wanneer al die bestaande ver eenigingen, hoerengilden, casino's of hoe ze heeten mogen, zich zullen hebben vereenigd, zullen zij kracht en drang kunnen uitoefenen. Wanneer in Pruisen slechts een der ver bondenen wordt verdrukt, treedt de Broeren- bond voor hem opgeld het contracten, pachten, assurantiën of wat ook, de Boeren bond is daar om tusschenbeide te treden vindt de meerderheid der verbondenen be lang in sluiting of opening der grenzen, de Boerenbond doet zijn invloed gelden bij de regeering. Een voor allen, allen voor een, is de leuze, die moet gelden en worden doorgevoerd, maar in rechtvaardigen, in gezonden zin 1 L. d. v. d. S. Voortgezette Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Zaterdag 8 Februari, des namiddags ten kwartier voor twee uren. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heer Roelants. Ingekomen was nog na de laatst gehouden vergaderingeene missive van Ged. Staten, waarin zij mededeelen dat de zaak van A.Kooij, reclamant in zake de Inkomstenbelasting, den 17n Februari voor eene commissie uit hun midden zal behandeld worden en vragen of de gemeente Schiedam zich daarbij zal laten vertegenwoordigen wordt met algemeene stemmen besloten ook voor dit geval geen gemachtigde te zenden eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ten geleide van de rekening over 1895 met bijbehoorende bescheiden in han den gesteld der Fin. Comm. Daarop werd voortgezet de behandeling van het ontwerp havengeld. Alvorens tot de behandeling van A Binnenvaartuigen over te gaan wilde de heer Prins op B Rivier vaartuigen terug komen. Nadat daartoe met 11 tegen 9 stemmen was besloten, stelde de heer Prins, (wien de opmerking dat alhier ledig van Rotterdam aankomende Rijnschepen vallen onder Binnenvaartuigen niet voldoende voorkwam) voor, om ten behoeve van deze vaartuigen het betrokken artikel te lezenvan ledig aankomende vaar tuigen per Meter3 voor elke reis 2 cent. De heer Maas begreep de bedoeling van deze inlassching niet en stelde dus voor te bepalen, dat dergelijke vaartuigen die ledig of met gebroken last hier aankomen, als binnenvaartuigen worden beschouwd. De heer Dom meende dat deze bepaling moest ingelascht worden bij art. 7 waar van reductie van het havengeld sprake is. De Voorzitter meende alle partijen te kunnen bevredigen wanneer de beslissing over dit punt uitgesteld werd tot na de vol gende artikelen, wanneer bepaald zal zijn wat per reis zou betaald worden. De heer Prins verklaarde zijn amendement in te trekken, waarna overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter werd besloten Daarop werd voortgegaan bij c. Bin nenvaartuigen. De heer Van Gent hield hier nog nog maals een uitvoerig pleidoo voor eene aan zienlijke verlaging van het voorgestelde tarief voor stoombooten, maar meende dat waar B. en W. zich te veel door optimisme omtrent den terugkeer der stoombooten had den laten beheerschen, hij zich te veel door vrees had laten leidenhij wilde dus zijn oorspronkelijk amendement om het tarief op 25 cents per M3.te bepalen, zoo wijzigen, dat daarvoor 40 cents zou worden gelezen, in de hoop dat B. en W. dan ook van hunne zijde eenige toenadering zouden betoonen door met dit amendement mede te gaan. In tegenstelling met den heer Westen dorp die eene verlaging niet noodig achtte, omdat hier niet het belang van den handel maar slechts dat van enkele personen be trokken was, bepleitte de heer Dom eene aanzienlijke verlaging van het stoombooten tarief in het belang van den vele ingezetenen die aar. een geregeld stoombootenverkeer behoefte hebben en daarbij voordeelen ge nieten en stelde zijnerzijds voor het tarief op 30 cents te bepalen. Eene poging van den heer Hoogendam om het oorspronkelijk amendement over te nemen, mocht bij onvoldoenden steun (alleen van den heer Klein) niet gelukken. De Voorzitter bleef zich tegen alle ver laging van het door B. en W. voorgestelde tarief verzetten en merkte daarbij op, dat het argument omtrent de veranderde scheeps- meting niet geheel opging, omdat daarbij alleen passagiersbooten niet vrachtbooten geschaad werden. Verder betoogde hij dat wanneer voor de stoombooten het tarief verlaagd werd, het ook voor de zeilschepen verminderd zou moeten worden, wij 1 anders de verhouding onbillijk zou zijn. De heer De Groot kon des Voorzitters opmerking omtrent de schade van de ge meentekas niet beamen als de stoombooten weg blijven, ontvangen wij aan havengelc niets, bij lager tarief bestaat de kans, dat door de vermeerdering van aankomende vaartuigen, het verlies door verlaging te lijden, zal worden vergoed. Nadat de heer Nolet nog had opgemerkt dat de minder goede gesteldheid van de aanlegplaats en den korten tijd van aanleg in aanmerking moest genomen worden, werd het amendement—Dom in stemming ge bracht. De stemmen staakten 10 tegen 10. Tegen stemden de heeren Brillenburg, Kranen, Visser, Maas, Schuurman, Van Gent, Westendorp, Loncq, Hoek en Poortman. Volgens de bepalingen der Gemeentewet moest dus in eene nadere vergadering over het amendement—Dom worden herstemd. De Voorzitter verklaarde geen bezwaar te hebben om met de behandeling van het verdere deel der verordening voor te gaan, maar stelde voor de overige nummers, die moeilijk zonder verband met het stoom- bootentariet konden geregeld worden, voor bij te gaan en te vervolgen bij 4o. Voor spoelingschouwen, in eens per jaar, per Ms. f2. In behandeling kwamen daarop de amen dementen door de vier raadsleden voorgesteld. Eene vrij uitvoerige discussie had plaats over het voorstel om voor spoelingschouwen langs de Schie binnenkomende, een excep tioneel tarief te berekenen. Na de opmerkingen van den Voorzitter werden de woorden »langs de Schie binnen komende" door de voorstellers teruggenomen met uitzondering van den heer Dom, die echter zijn voorstel om deze woorden te behouden, zag afgewezen. De Voorzitter bestreed nadrukkelijk het beschermend stelsel hier toe te passen, dat zijn inziens in strijd met de Gemeentewet en de algemeen gevolgde Rijkspolitiek is. De vier raadsleden handhaafden hun amen dement om voor schouwen die niet gere geld de gemeente bezoeken, de gelegenheid open te stellen per keer of per maand te betalen. De heer Maas bestreed deze regeling met het oog op de moeilijkheid der controle, waarbij hij door de heeren De Groot en Nolet werd weersproken. In stemming gebracht, werd aangenomen het amendement om per keer 2 cents, per maand 25 cents per Ms. te doen betalen. Daarna werd het tarief van f2 per M3 per jaar en vervolgens het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. aangenomen. Bij D. Vaartuigen uitsluitend dienende tot uitoefening der Visscherij, stelde de heer Prins, die niet inzag waarom voor de Visscherij alleen een uitzonderingstarief zou vastgesteld wor den, voor, het tarief op 3| cent per M3 per reis te bepalen. Eene uitvoerige discussie ontstond over de bevoorrechting die hier aan de zee- visscherij zou verleend worden, welke mèt den heer Prins door den heer Poortman werd bestreden, terwijl ze door de heeren De Groot, Den Breems en Maas werd verdedigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5