Stads- en Gewestelijk Nieuws. kelen wordt de doodstraf geëischt tegen de soldaten die het leger ot zijn positie, de voorraden enz. overlaat aan den vijand of voor den vijand een commando in den steek laat. Daarentegen wordt van andere zijde gemeld, dat generaal Baldissera uitdrukke lijk het plan van generaal Baratieri heeft goedgekeurd en zich alleen over de uit voering ongunstig heeft uitgelaten. In verschillende bladen wordt met groote heftigheid de vraag behandeld, wat Italië nu zal moeten doen. Er zijn er, die eischen dat met groote energie moet worden opgetredenanderen willen, dat de Italianen zich bij het voldongen feit moeten neerleg gen en niet nog meer geld en soldaten op offeren in een land, dat zoo moeilijk te veroveren zal zijn. Tot bestrijding van het rooverwezen heeft de regeering in Servië de vorige week in het district Achitza dertig dorpen der Hei- dukken laten platbranden! De maatregel was zeker even radicaal als eenig in zijn soort, maar schijnt toch de goedkeuring van koning Alexander niet weggedragen te hebben, want het gerucht houdt aan, dat de ministers van binnenlandsche zaken en justitie er hun portefeuilles om zullen verliezen. De toestand in Turkije blijft bij voortdu ring zeer bedenkelijk. Uit Constantinopel wordt nu weer gemeld, dat 45 christen huisgezinnen te Marasj door de Koerden vermoord zijn. De Turksche minister van politie heeft een telegram van den commissaris der open bare schuld, Moerad Bey, ontvangen, waarin deze meldt, dat hij naar Londen gaat, wijl hij vernomen heeft, dat naar Cairo lieden zijn gezonden met bevel hem te vermoorden. De Times verneemt uit Constantinopel, dat de toestand in het noorden van Albanië verergertde bevolking weigert om aan den eisch van het overgeven der wapenen te voldoen er gebeuren botsingen tusschen het volk en de troepen. Schiedam, 10 Maart 1896. Voor een B. K. Idiotengesticht, blijvende herinnering aan het gouden feest der St. Vincentius-Vereeniging. Ingekomen giften Vorige lijsten f 102.40 Uitgespaard sigarengeld - 1. Van een kaartpartijtje- 0.31 Totaal. f 103.71 Door een aantal werkliedenvereenigingen is bij den Rotterdamschen gemeenteraad een adres ingediend om de gronden, welke de gemeente thans reeds in bezit heeft en die welke zij alsnog zal verkrijgen, te be houden en in erfpacht uit te geven met veranderlijken canon. Zij wijzen er op, dat de gronden der gemeente in waarde steeds stijgende zijn en het voorbeeld, door tal van andere steden in dezen gegeven de gunstigste resultaten voor de gemeentekas oplevert. Daardoor zal een bron van inkom sten verkregen worden, welke h. i. een zeer rechtvaardige, en de minst kostbare is en tevens de minst drukkende wijze om in de geldelijke behoeften eener gemeente te voorzien. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Rot terdam Eene tweede eveneens dubbele telefoon geleiding is in aanleg van Rotterdam naar Antwerpen en Brussel. Door het toenemend gebruik der eerste telefoonleiding naar België, is men thans reeds tot uitbreiding der internationale telefoonlijnen overgegaan. Door een aantal bewoners van den polder Akkersdijk is aan de regeering een adres gericht, om bij opheffing der gemeente Vrijenban, bij Overschie geannexeerd te worden. Als redenen voor dat verzoek worden opgegeven, dat de polder kerkelijk voor alle gezindten reeds tot de gemeente Overschie gerekend wordt, dat de kinderen aldaar school gaan, en dat de kom der gemeente Pijnacker te veel afgelegen is om relaties met den polder te krijgen. Binnenkort zal een stoombootje in de vaart worden gebracht tusschen Delft en Den Haag en tusschen Delft en Rotterdam, uitsluitend voor passagiers en tot laag tarief. Twee 19 jarige nachtloopers G. v. D. en J. M. G. P. hebben in den nacht van Zater dag op Zondag den paardenstal van Wolfs in de Phoenixstraat te Delft opengebroken en daaruit een paard na het een hoofdstel aangedaan te hebben, medegenomen. Eerst genoemde heeft het paard bestegen, doch sloeg er tot drie malen af, ten slotte ge lukte het hem er op te blijvenlang had hij er evenveel geen pleizier van, daar hij door de politie aangehouden en naar het bureau werd overgebracht. Nog kort geleden werd tegen denzelfden persoon geverbaliseerd wegens mishandeling bij welke gelegenheid hij kwam te vallen en een der beenen brak. In de jongste leden vergadering van den Protestanten-Bond te Vlaardingen, werd niet besloten maatregelen te nemen om over te gaan tot de Remonstrantsche Broe derschap, doch om een onderzoek in te stellen, of er gegevens voorhanden zijn om zich daarbij aan te sluiten of dat het wen- schelijk is een vasten predikant aan te stellen. Eerst na afloop van dat onderzoek zal een definitief besluit genomen worden. Sport. Kegelwedstrijd „Anti-Poedel" Schiedam. In ons uitvoerig verslag van den kegel wedstrijd van Anti-Poedel" alhier bleet bij eenige prijzen nog onvermeld het voor werp dat tot prijs was bestemd. De negenprijs in den korpswedstrijd was een verguld zilveren medailje; de achten- prijs en de zevenprijsieder een zilveren medailje en de consolatieprijs een bronzen medailje. De koningsprijs bestond in een prach tige groote zilveren medailje. De prijzen in den personeelen wedstrijd waren als volgt, eere en eerste prijsbeiden gouden medailje; tweede en derde prijs: ieder verguld zilveren medailje vierde, vijfde en zesde prijsieder zilveren medailje. De negenprijs in dezen wedstrijd was een prachtige grooten zilveren medailje; de achtenprijs een zilveren medailje en als consolatieprijs werd een bronzen medailje uitgereikt. De prijzen voor den vrijen baanwedstrijd bestonden in het reeds gemelde rijwiel, en verder uit fraaie kunstvoorwerpen, naar keuze der prijswinners. Men meldt uit Maastricht; De heer Cordang is reeds druk aan 't trainen voor den wegwedstrijd Bordeaux Parijs. De tijden, die hij maakt, doen veel goeds van hem verwachten. Zoo ver trok hij o. a tegelijk met den trein van Maastricht naar Venlo en, niettegenstaande hij verschillende malen moest ophouden bij overwegen, gelukte het hem toch tegelijk met den trein het eindpunt te bereiken. Cordang legde ongeveer 40 K. M. per uur at. In de Buitensocieteit te Kampen zal van 14 Maart tot 30 April, een kegelconcours worden gehouden, uitgeschreven door het bestuur der sociëteit. De prijzen zullen be staan uit medailles en fraaie kunstvoorwer pen. De wedstrijd zal zijn een personeele en een korpswedstrijd. BINNENLAND. De overval in Atjeh. Blijkens een gisteren van den gouverneur- generaal van Ned.-lndië bij het departement van Koloniën ontvangen telegram is den 7en dezer een patrouille van 3 olficieren en 70 mindere militairen uit onze versterking te Anagaloeng op haren terugweg derwaarts door talrijke benden Atjehers aangevallen. De linie-commandant, 3 officieren en 40 minderen van de nabij gelegen posten Senelop, Lamsoet en Lambarik kwamen tot versterking. Bij dit gevecht sneuvelden onzerzijds 8 Europeesche militairen beneden den rang van officier, terwijl 1 officier, 1 Europeesche en 2 inlandsche mindere militairen zwaar gewond en 4 officieren en 21 mindere mili tairen licht werden gewond. Voorts wordt een inlandsche fuselier vermist. Aan de zijde der inlanders sneuvelden 6 panglimas, terwijl 37 man sneuvelden of zwaar gewond werden. De gisteren-avond verschenen Staats-Ct. behelst de volgende namen van de op 7 dezer in Atjeh gesneuvelde en gewonde militairen Gesneuveld: sergeant A. van Ooster (stamboeknommer 36662)korporaal H. G. Willems stamboeknommer 40845), en fuse liers M. J. Monden (stamboeknommer 34170), G. Lourens (stamboeknommer 19396), G. Roosjen (stamboeknommer 30288), K. H. van de Groenekan (stamboeknommer 31643) en E. Voegeli (stamboeknommer 27330). Zwaar gewond: 1 ste-luitenant der infanterie K. H. Westendorp, en fuselier A. Debats (stamboeknommer 27702); Licht gewond: kapitein der infanterie H. F. T' van Blokland; 1ste luitenants der infanterie J. van Hasselt en C. J. F. Stak- man, en officier van gezondheid 2de klasse C. van der Meer. Opmerking verdient, dat het gisteren bij het departement van koloniën ontvangen bericht van acht gesneuvelde Europeesche militairen spreekt, terwijl de mededeeling in de Staats Ct. de namen van 7 gesneu velden vermeldt. Per stoomschip Smeroe, is van Batavia teruggezonden de Indische militair J. Heijnen, van wien in October van het vorige jaar is gebleken, dat hij met valsche papieren heeft dienst genomen en genaamd is P. Peeters. Van Rotterdam zal hij onder geleide naar Harderwijk worden overgebracht, om, na bij het werfdepot met een briefje van ont slag uit den dienst te zijn verwijderd, aan de justitie te worden overgegeven, ten einde voor bovengenoemd feit terecht te staan. De mede in die zaak betrokken personen, nl. de secretaris der gemeente Swalmen (L.) en zekere J. Deelen te Melick, agent van een militieverzekeringsmaatschappij, bevin den zich daarvoor te Roermond reeds in arrest. (Zw. Ct.) Graaf de Thovar, tot dusver gezant van Portugal te 's-Gravenhage en overgeplaatst naar Brussel, heeft Zaterdag aan Koning Leopold zijne geloofsbrieven overhandigd. Zooals gemeld is, zal graaf de Thovar nog eenigen tijd in de residentie vertoeven alvorens naar Brussel te vertrekken. De begrafenis van generaal Van der Schrieck. De begrafenis van luitenant generaal Van der Schrieck heeft gisteren met buitenge wone belangstelling plaats gehad op het Roomsch Katholieke kerkhof te 's-Graven hage. Onder de aanwezigen behoorden de Ministers van Justitie, Marine, Koloniën en Oorlog, nagenoeg alle leden der Tweede Kamer, de bureaux der Eerste- en der Tweede Kamer. De voorzitter Gleichman was afwezig, daar zijn tegenwoordigheid dringend elders geëischt werd. Verder bemerkte menieden der hofhouding, schier alle actief dienende generaals in de residentie met hunne staven, tal van hoofd- en andere officieren. In de volgkoetsen zaten de Pauselijke Internuntius Mgr. Lorenzelli, generaal Ber- gansius, staatsraad Heydenrijck, het Kamerlid Travaglino en het eerste Kamerlid van Zinnicq Bergman. Alle officieren sloten zich ac^tel e0j rouwwagen aan, overdekt met bloemta die werd voorafgegaan door de Kon. kapel, die treurmuziek uitvoerde, eneen'o metalen kruisridders. o Na een korten dienst in de kapel hi dr. Schaepman een indrukwekkende lijkre naar aanleiding van de tekstwoorden goede gave en alle volmaakte gift lS boven, van den Vader der lichten." zijn militair verleden, getuigde dr. Schaep man, dat zijn leven na zijne deelnem^ aan den 10-daagschen veldtocht was van eri1 hÜ soldaat in vredestijd. Verder schetste den generaal, nadat hij den krijgsdienst m het Kamerlidmaatschap had verwisseld, v° een zwaarderen dienst, die vordert trou aan beginselen, karakter en eergevoel. M» der in die twintigjarige zware werkzaatnh®1 dan wel als christen soldaat teekende Schaepman vervolgens het beeld van d overledene met eene welsprekendheid, d1^ op de voornaamste en hoogste eigenschap pen en plichten van zoodanigen strijder de nadruk legt. Van de soldatenrythmen e heldenrijmen had de generaal bijzonder j'e deze: non, l'avenir n'est a, personne, &l'e' l'avenir est a Dieu. Voor hem is het morgei niet geweest het graf, maar de eeuwighe' Hij stierf den heiligen dood, geloovende zijn God en zijne barmhartigheden en nfle de roomsche bede bracht spr. hem ZÜ11 laatste saluut. Namens de actief dienende generaalsvafl het Nederlandsche leger werd gistere^ ochtend ten sterfhuize van wijlen Zijne cellentie den luitenant-generaal P. G. Van der Schriek een rouwkrans aangeboden als laatste blijk van hulde en waardeert van den hooggeachten overledene, die 111 zijn langdurige militaire loopbaan stee een voorbeeld was van militaire deugd efl plichtsbetrachting. Na het overlijden van den generaal der Schrieck is r.u de heer J. H. Donnet afgevaardigde voor het district Katwijk' het oudste lid in jaren der Tweede Kamer' Uit Haamstede wordt aan de N. R- gemeld Heden-morgen om éen uur strandde ld het Hondengat de Engelsche bark E<Rl 1 Mary. De bemanning landde hier met eige" boot. Het schip geraakte vlot en werd do° Ouddorpsche visschers ter reede van Br°u wershaven gebracht. De lading bestaat ul phosphorine amonia en het schip is v Portsmouth naar Gent bestemd. De raad van administratie der Holl. IJzere Spoorweg-Maatschappy heeft afwijzend schikt op een uit Haarlemmerliede ingez°^ den adres, waarin werd verzocht aan wachtpost aldaar enkele treinen op tip' verzoek te doen stoppen. In de omgeving van Haarlem komen aaI1^ slagen van één cent in de grondbelast' voorvoor duin- en woeste gronden on Bloemendaal en Zandvoort bestaan v scheiden aanslagen van één en twee een waarbij niet zelden nog voorkomt, dat aangslagenen elders, b. v. te Amstei'd wonen. t« U» Toen een agent eergisterenavond Amsterdam een diamantslijper, wonend®^ de Uilenburgerstraat, naar zijne w°n begeleidde, werden zij in de Uilenburger8 door een 100-tal slijpers omsingeld, welke eenigen den man te lyf gingetl eenige schoppen toebrachten. De agent kr den hoofddader in handen, doch deze wer middelijk ontzet, en het gelukte den '^e\d niet, hem wederom te vatten. De beg wordende man wist inmiddels te ont*° en bereikte zijne woning. Het eiland Marken is weer onderge'00^ door den feilen N. W. wind van 2ater^et zoodat op het eiland zelf het verkeer schuitjes moet plaats hebben. i l i ,00 lllCt, lieiii wcuotum vamui. - g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2