Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sport. Beiram zullen de Egyptische troepen ver trekken. Een later bericht uit Cairo verzekert, dat lord Cromer het vertrek heeft aangekondigd van minstens 1000 Europeesche soldaten, die dienst zullen doen om de Egyptische troepen die tegen den vijand moeten op trekken, te vervangen. De Engelsche ministerraad heeft besloten aan de internationale commissie voor de openbare schuld een crediet aan te vragen van 2.500,000 francs. Men vermoedt, dat de kosten der expeditie evenwel ongeveer 50 millioen francs zullen bedragen. De Egyptische troepen zullen den Nijl optrekken en Dongola bezetten. Dit bericht wordt in verschillende bladen bevestigd. Reeds gedurende eenigen tijd schijnt men het plan te hebben gekoesterd op te trekken tegen de Derwisjen, en nu deze na de nederlagen der Italianen steeds meer op dringen en Kassala bedreigen, schijnt men aan dat plan uitvoering te willen geven. Totnogtoe had lord Cromer de Engelsche vertegenwoordiger in Egypte, zich ernstig verzet tegen een militaire expeditie naar het Zuiden en hij baseerde dat verzet hoofd zakelijk op financieele gronden. Men legt hem thans in militaire kringen ten laste, dat hij de berichten over het verzamelen der Derwisjen te licht heeft geacht en aldus gevaar heeft doen ontstaan voor den vrede des lands. Het Londensche kabinet schijnt dien mi litairen kringen gelijk te geven, doch het is nu de vraag of het besluit om een ex peditie te beginnen, tijdig genoeg genomen is, om een inval op Egyptisch gebied te voorkomen. Dongola ligt ongeveer twee mij len den Nijl op, boven de Egyptische grens te Wady Haifa het dal, waarin deze plaats ligt, is door Derwisjen tot hoofdkwartier gekozen. Het bezit der vruchtbare provincie Don gola is noodzakelijk voor de bescherming van Egypte tegen de invallende Derwisjen, vooral ook omdat daardoor de gelegenheid wordt ontnomen aan de Soedaneesche stre ken, die onder het bestuur van den Khalifa staan, om zich van de'onontbeerlijke voedings middelen te voorzien. Schiedam, 16 Maart 1896. In- en doorvoer van Fransch vee. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heer Commissaris dei- Koningin ter kennis van belanghebbenden de in de Staatscourant van 1 en 2 Maart jl. geplaatste gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche zaken en van Financiën, omtrent den in- endoor- voer van Fransch vee. Volgens die beschikking wordt met in trekking van vroegere beschikkingen, af wijking van de verbodsbepalingen, vervat in de betrokken koninklijke besluiten toege staan ten aanzien van de in- en doorvoer uit Frankrijk van rundvee, schapen, geiten, en varkens op de volgende voorwaarden A. bij invoer van rundvee, schapen, geiten en varkens, bestemd voor de fokkerij lo. dat aan het eerste kantoor worden overgelegd eene ambtelijke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst binnen de laatste 8 dagen afgegeven, ten bewijze o. dat de dieren, waarvan de leeftijd en het signalement te vermelden zijn, gedurende de laatste 20 dagen aldaar verblijf hebben gehouden, en b. dat aldaar, wanneer het rundvee betreft, in de laatste 120 dagen geene besmettelijke longziekte en in de laatste zes weken geene veepest en geen mond- en klauwzeer, wanneer het schapen betreft, in de laatste 6 wenen geen veepest, geen mond- en klauwzeer, geene schaapspokken en geen roikreupel. wanneer het geiten betreft, in de laatste 6 weken geen mond-en klauwzeer en geene schaapspokken. wanneer het varkens betreft, in de laatste 6 weken geen mond-en klauwzeer en geene varkensziekte. zijn voorgekomen 2o. dat de dieren, na aan het eerste kantoor door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden, zoo spoedig mogelijk af gescheiden van ander vee, naar de plaats van bestemming worden doorgevoerd, per spoor, zonder verdere overlading, in afzon derlijke, gesloten en verzegelde wagens 3o. dat de dieren op de plaats van be stemming gedurende de 15 volgende dagen afgezonderd worden gehouden en na dien termijn niet met ander vee in aanraking gebracht worden, dan na door den districts veearts en een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden; B. bij invoer van rundvee, schapen, geiten en varkens, bestemd voor de slacht bank, daaronder begrepen de exportslach terijen lo. sub A, 1°. 2o. dat de dieren, zoo spoedig mogelijk afgescheiden van ander vee, naar de plaats van bestemming worden doorgevoerd, per spoor, zonder overlading, in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens 3o. dat de ontzegeling der wagens op de plaats van bestemming niet geschiede, dan in tegenwoordigheid van den districtveearts of een zijner plaatsvervangers 4o. dat de dieren, op de plaats van be stemming, onder politietoezicht, zoowel ontladen als vervoerd worden naar de slachtplaats, alwaar zij van ander vee afge zonderd zijn te houden en binnen 24 uren, mede onder politietoezicht, moeten worden gedacht C. bij doorvoer van rundvee, schapen, geiten en varkens dat de dieren, na aan het eerste kantoor door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden, zoo spoedig mogelijk, afgescheiden van ander vee, worden doorgevoerd per spoor, zonder verdere overlading m afzonder- lijk gesloten en verzegelde wagens. Voor de benoeming van een leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier is door B. en W. dezer gemeente een voordracht opge maakt, waarop geplaatst zijn. I. R. de Boer, te Schiermonnikoog. II. W. A. F. Caspersz., te Groningen. Door de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs worden tot lid der com missie (vacature Dr. N. M. Kam) aanbevolen de heeren: I. J. L. Liezenberg. II. Mr. J. E. van der Boon. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 116 schepen, waarvan 7 zeilschepenhiervan waren bestemd voor Rotterdam 115, voor Vlaar- dingen 1, In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 81 schepen, waarvan 10 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 80. Een bewoner van de Pootstraat te Rot- terdam A. B. 27 jaar oud, kwam Vrijdag middag in beschonken toestand van de paardenmarkt te Schiedam, met een paard, dat men hem had toevertrouwd. Op den Rijweg onder Overschie klom hij op het dier en begon het geducht te ranselen. Het paard, hierdoor schichtig geworden, viel en de man geraakte er onder, waar door hij aan het linkerzijbeen ernstig werd gekneusd. Een veldwachter van Overschie bracht hem naar dr. Schouwen, die hem de eerste hulp verleende en vervolgens per rijtuig naar zijn woning. Tevens is tegen B. proces verbaal opgemaakt. (R. N.) VanwegedennNederlandsche Boerenbond" waren de landbouwers uit het eiland IJsel- monde ter vergadering opgeroepen in het koffiehuis van Bakker te Barendrecht, (en einde eene nieuwe afdeeling op te richten. Slechts een 15tal landbouwers was opgeko men, zoodat geene afdeeling kon worden opgericht. Krakeelstraat en dat voor luitjes zóó gemoedelijk en rustig van aard als de Wig- gelinastraters Dat ging te ver. De heeren H. Teunisse en anderen verzochten daarom onverwijld der vroedschap hen niet in een straat met zulk een on'gepasten naam te doen wonen. Zij vroegen behoud der Wig- gelinastraat. Het raadslid, de heer Stoor vogel, bedacht er een middeltje op om zoowel Burgemeester en Wethouders als de Wiggelina- alias Krakeelstraters te gerie ven. Hij stelde den naam Handboogstraat voor, zoo genoemd naar een poort in die buurt. Aldus geschiedde en de Krakeelstraat werd opgedoekt. Ook in de gemeente Maasland heeft een landbouwer uit een Nortonwel gas verzameld hetwelk met eene eenvoudige inrichting geruimen tijd brandde. Voor den dienst Hoek van Holland Harwich is een nieuw stoomschip besteld, dat over een jaar in de vaart zal worden gebracht. Het zal van hetzelfde type zijn als de Vienna en alleen een paar voet breeder worden. Kegelniatch. Burgemeester en Wethouders van Delft hadden onlangs de bewoners der Wiggelina- straat, aldaar, tegen zich in het harnas gejaagd. Zij hadden niets minder gedaan dan den gemeenteraad voorgesteld den naam dier straat in Krakeelstraat te verdoopen De aangekondigde kegelmatch, uitgeschre ven door eene commissie, bestaande uit de heeren L. A. C. Ingenhoes, president, A. H. van der Most Jzn., L. Krullaars en G. A. Putto, secretaris, werd Zondag-middag ten 12 ure in sMusis Sacrum" geopend. De president, de heer L. A. C. Ingenhoes, de match openend, heette de afgevaardigden van Den Haag, Rotterdam en Dordrecht hartelijk welkom. Hij betuigde hen namens de commissie dank, dat zij gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging tot deelneming aan dezen match, die zeker een belangrijk verloop zou hebben. Spr. was er van over- tuigd, dat zij in menige kegelkring een onderwerp van verkwikkende bespreking zou uitmaken. Een woord van dankbare hulde bracht spr. aan de Dordtsche kegelaars, wijl zij het zijn, die de kegelmatch in 't leven hebben geroepen. Dordrecht is als de bakermat van de stedelijke kegelmatch daarvoor verdient het hartelijk dank van alle kegelaars in den lande. Met leedwezen was het bericht ontvangen, dat Amsterdam aan den wedstrijd geen deel zou nemen. Spr. las het laatste gedeelte van den brief uit Amsterdam voor, waaruit bleek, dat aan de uitnoodiging geen gevolg zou worden gegeven, o«ndat die niet in 't belang van den Kegelbond werd geacht. Waar Amsterdam de meening uitsprak, dat de wedstrijd met geheel onzijdig zou zijn, durfde spr. getuigen, dat hare afwezigheid het interessante van den wedstrijd niet zou verminderen. Van ganscher harte wenschte hij allen die er aan zouden deelnemen: weel hout". Spr. uitte den wensch, dat de verliezende steden, der winnende stad eer zouden aan doen door niet dadeiijk de localiteit te verlaten, maar nog eenigen tijd gezellig door te brengen en noodigde ten slotte de kege laars van Rotterdam, Den Haag en Dordrecht uit op te staan en elkander de hand te reiken, ten teeken, dat deze wedstrijd plaats heeft in broederlijke vriendschap. Daarop werden door den president de bepalingen voor den match voorgelezen en werd medegedeeld, dat de juryleden, de heeren Dr. C. J. Vinkensteyn, Daniël Visser, P. C. van der Pant en J. M. van der Schalk Jr., over alle kwestiën zouden beslissen. Vervolgens had de loting plaats voor de volgorde van deelneming aan den match, met het volgende resultaat: Den Haag 1, Rotterdam 2, Dordrecht 3. De president noodigde daarop allen uit tot den wedstrijd, welke daarop, nadat de ontzegeling der planken had plaats gehad, aanstonds een aanvang nam. lede; e gemeen e had, zooals wij reeds meldden, lü der beste spelers afgevaardigd en door iedere speler werden 20 ballen ge worpen. De match had inderdaad een zeer belangrijk en bijzonder aangenaam verloop. Vele belangstellenden verlustigden zich ii: den loop van den middag in het opgewekt schouwspelvan de uitnoodiging tot bij woning van de match tot heeren leden van het gemeentebestuur en heeren doctoren gericht werd een ruim gebruik gemaakt. De Burgemeester, de wethouders Visser, Maas, eenige raadsleden en geneeskundigen deden door hunne vereerende tegenwoordig heid hunne belangstelling blijken. Geen en- tele ernstige kwestie deed zich gedurende dan match voor. In broederlijke harnv1^. werd met opgewektheid gestreden. De v wachting dat er wel 1000 bouten t gemaakt worden, werd niet verwezen!!) maar het scheelde toch zeer weinig- Toen de match ten vijf ure ten einde h®P' kon de volgende uitslag worden vastgeste Rotterdam 990, Den Haag 974, Dorden 934. Alzoo was Rotterdam overwinnaar den strijd. f Ruim acht ure had de uitreiking prijken plaats. De president deelde me dat in dezen match door de élite der laar gestreden, de victorie aan Rotterda was verbleven. Rotterdam neemt daard°°_ een bijzondere eereplaats in, in de schiedenis van het kegelspel en hare afge vaardigden zullen daarbij niet vergeten wof* den. Het was spr. een bijzondere eer deze match, onder zijne leiding gespee1' de herinneringsmedailjes te kunnen n' reiken. Hij hoopte dat ze steeds zouden zijj1' niet alleen een herinnering aan deze matc','' maar ook aan de gezellige uren in »MuS!s Sacrum" doorgebracht. Gewoon aan wed' strijden of match een bijzonder cachet geven, meende hij de overwinners bijzon dere eer te bewijzen door hun de herinpej ringsmedailjes in dezen wedstrijd in nMusis behaald, op de borst te doen spelden door mevrouw Meijer, de vrouw van den eiger.aa' van Musis Sacrum", die zich welwillend daartoe bereid verklaarde. Nadat daarop den Rotterdamschen over- winners door mevrouw Meijer, de zilveren herinneringsmedailjes (bevattende aan d® eene zijde in lauwerkrans de woorden Musis Sacrum Schiedam, er. aan de andere zijd" Stedelijke kegelmatch) op de borst ware*1 gespeld, dankte de president de heeren kegelaars voor de goede orde door hen be waard en de juryleden voor den moed doof hen betoond, om in zulk een kring van kegelaars als jury op te treden. Namens de Rotterdamsche kegelaars bracht de heer Mertens welgemeenden dank voor de uitstekende regeling van dezen wedstrijd' die veel succes aan Schiedam en nMus'3 Sacrum" had bezorgd, en uitte den wenscih dat nog vele wedstrijden in dier voege zou den worden gehouden, besluitend met een lang leve nMusis Sacrum 1" De heer Braam uitte namens de Haagsche kegelaars den wensch, dat ook zij nog een maal in een match de overwinning zouden behalen. In gezellig samenzijn werd verder nog eenige tijd doorgebracht, en ten slotte scheidden de kegelbroeders in de meest opgewekte en tevreden stemming, wel vol daan over het genot, dat deze match i° Schiedams »Musis Sacrum" hen had bezorgd- De wedstrijden in »Musis Sacrum", be kroond door de match van de koningen der kegelaars, zullen zeker bij de kegelaars iri den lande in aangename herinnering blijven, en Schiedam in de sportwereld met eere doen noemen. Voor hen, die ze door hunne ijverige bemoeiing of welwillende medewerking zoo uitstekend deden slagen, zal dit zeker we' de meest gewenschte voldoening zijn. De Amsterdamsche Kegelbond hield Vrij dagavond eene buitengewone algemeene vergadering, onder leiding van den heer J. J. H. Fischer. Aanleiding tot deze bijeenkomst was een schrijven uit Schiedam, waarin medegedeeld werd, dat zich aldaar een comité had gevormd, dat tegen Zondag een wedstrijd had uitgeschreven tusschen de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dor drecht 10 afgevaardigden werden voof Amsterdam gevraagd. De voorzitter bracht hulde aan de Am sterdamsche clubs, die niet hebben wille11 uitkomen, daar zij het initiatief aan den bond hadden willen overlaten, ofschoon die aanvankelijk waren uitgenoodigd. De win nende stad krijgt 40 medailles, en de wedstrijd wordt niet uit winstbejag uitge schreven, daar deze niet uitgaat van een club of kastelein, maar van een comité dat geheel de kosten op zich neemt. Spf- stelde dus voor aan het verzoek van het comité te voldoen, waarin dan opgesloten wordt, dat de bond de onkosten der kege' laars voldoet. Het bestuur wil de beslissing echter aan de vergadering overlaten. Na eenige gedachtenwisseling, waarin nog medegedeeld werd dat Amsterdam eventueel alleen leden van den bond z°u zenden en de vraag onopgelost bleef ol eC in den wedstrijd ook beroepskegelaars zullen uitkomen, werd met 10 tegen 1 stem besloten de uitdaging niet aan te nemen» omdat men wenschte in een concours op onzijdig terrein uit te komen. De pla',k te Schiedam is reeds door verschillend0 clubs bespeeld. (JV. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2