Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Verijdelde Misdaad. 19de Jaars:. V rijdag 20 Maart 1896. bureau ^oiex&ixacd 50. No. 5447. ir Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADTjERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Maart '96. De vergadering door den Rijksdag in ^uitscliland gisteren gehouden werd ge kenmerkt door eene gewichtige verklaring Van den Staatssecretaris von Marschall, die T°oral onder de tegenwoordige omstandig heden met belangstelling werd aangehoord. on Marschall verklaarde het volgende Dnze voornaamste roeping is, met de bond- Senooten en eensgezinde vrienden in Europa te zijn en te blijven beschermers van den Vrede en het recht, sterk genoeg om rust- Verstoorders op hun plaats te zetten. Die r°eping behoedt ons voor een avontuurlijke staatkunde, die onze krachten zou kunnen Versnipperen en ons het vertrouwen dat andere mogendheden in ons stellen ont nemen. Chauvinisme en jingoisme zijn vreemd aan het Duitsche volkskarakter. Tot be scherming van onze overzeesche belangen ls een sterke kruiservloot noodig. Nu is de behoefte aan bescherming toe genomen, maar de middelen om te bescher men zijn afgenomendat heeft het depar tement van buitenlandsche zaken onder- Jonden bij de gebeurtenissen in Klein-Azië, ,^uid-Afrika, Zuid en Midden-Amerika. Door °nze tusschenkomst in Oost-Azië hebben ^ij niet gewerkt voor Rusland en Frankrijk 'ntegendeel enkel door deel te nemen aan die tusschenkomst, konden wij de Duitsche belangen krachtdadig behartigen. Wij namen die houding niet aan om Japan te hinderen °f China pleizier te doen. Een natie, die *oo flink vooruitgaat als de Japansche kan altijd rekenen op vriendelijke belangstelling Van de Duitsche natie. Toejuiching ^Zoolang de Duitsche werkgeest bezig is, Züllen de kruisers niet verdwijnen van onze dervenwant waar is de grens van onze belangen aan gindsche zijde van de zee? Daar staat tegenover dat wij duizenden landgenooten in den vreemde behouden voor bet Duitsche volk. In elk opzicht dus heb ben we hier te doen met eene goede Duitsche 3) {Slot.) «Dit pakket bevat een som van 20.000 tot 40.000 dollars. Ik en nog eenigen van mijn bende hoorden van de zending en be sloten, dat het geld ons eigendom worden Zou. Ons plan werd echter verraden en de conducteur, die er van hoorde, besloot het geld bij u in veiligheid te brengen. Intus- schen kende ik zijn plan en ik wilde een dubbel spel spelen en het geld machtig borden, en het dan voor mij-zelven behou den. Ten dien einde nam ik mij voor den trein te doen ontsporen en mij daarna in de verwarring van het pakket meester te maken, vóór het u overhandigd werd. Door ttw tusschenkomst is wel de trein, maar politiek, en ik hoop dat de Rijksdag daar voor ten allen tijde de middelen zal toestaan. {Hartelijke toejuiching.) Nadat de Staatssecretaris von Marschall aldus zijn rede ten einde had gebracht, zeide Bebel, dat het herleven van de wilde plannen voor de uitbreiding van de vloot te wijten is aan de redevoering van den Keizer op 18 Januari en de pogingen van den chef van het departement van marine Seuden Bribau. De Staatssecretaris Hallmann merkte daar tegen op, dat er in de laatste tien jaar maar vier kruisers zijn gebouwd. Het voor handen materieel is gedeeltelijk verouderd en onbruikbaar, er. het volgend jaar zal bij den Rijksdag een ontwerp worden inge diend ter vervanging van het verouderde materieel, welk ontwerp volstrekt geen ver bazing zal behoeven te wekken. Pahnicke en Von Bennigsen verdedigden de besluiten van de commissie. Heden wordt de be raadslaging voortgezet, Bij de behandeling van de begrooting van marine in den Duitschen Rijksdag zette de centrumsleider dr. Lieber uitvoerig de be raadslagingen der commissie uiteen. Het lid van het Centrum Frikens verklaarde, dat hij de voorstellen der commissie niet bestrij den zal en geen der toegestane credieten betreffende het bouwen van schepen ge schrapt wil zien. De Nordddeutsche Algemeine Zeitung bevat het volgende bericht. De Engelsche regeering heeft bij de regeeringen, die deel nemen aan de controle op het beheer der Egyptische schulden het voorstel gedaan, een deel van het uit de Egyptische be sparingen verkregen reservefonds te gebrui ken voor de expeditie naar Dongola. Nadat de Duitsche regeering zich overtuigd had, dat het aannemen van dit voorstel strookt met de inzichten van de andere bij het Drievoudig Verbond aangesloten regeeringen en in 't bijzonder met de wenschen der Italiaansche regeering, heeft De Duitsche commissaris te Caïro dien overeenkomstig instructie gekregen. Het denkbeeld om voor den Egyptisch- niet het geld gered. Ik gelast u, het zon der tegenstreven aan mij over te geven." Zij deed een stap voorwaarts naar de tafel, terwijl ik opsproDg en met beide handen het pakket beetgreep. «Nooit", riep ik uit. »Dit vreemde eigen dom is mij toevertrouwd en ik zal het tot mijn laatsten druppel bloed verdedigen. De vrouw lachte honend. «Welk een onzinriep zij. Ik dacht niet, dat ge om dat beetje geld zulk een omslag zoudt maken. Maar ik zal u tot rede brengen." Haar langen mantel open werpend, ver anderde de onheilspellende vrouw plotse ling in een krachtigen, woest uitzienden man, die mij de loop van een revolver op de borst hield. De roover had de vermom ming slechts gekozen, om zijn misdaad te volvoeren. Ik keek naar het wapen en huiverde. «Ge behoeft niet te vreezen", ging de roover op kalmen toon verder, «ik zal geen moord begaan, als ik het vermijden kan maar breng mij niet tot het uiterste. Engelschen veldtocht in Soedan een Euro- peesche conferentie te beleggen aangaande het Egyptische vraagstuk moet onlangs zijn geopperd zegt de Berlijnsche correspon dent der N. R. Ct. maar hier en in Weenen op tegenstand zijn gestuit, te meer omdat, voordat van een conferentie sprake zou kunnen wezen, eerst Engeland en Frankrijk het eens zouden moeten worden, daar anders de conferentie geen kans op practische resultaten zou bieden. Daarentegen houdt zich staande het ge rucht dat Rusland en Frankrijk samen zullen gaan, indien de Sultan zijn rechten als su- zerein van Egypte op de een of andere wijze zou willen laten gelden ten aanzien van den voorgenomen veldtocht. Er wordt ook zoo iets gemompeld van een plan tot een vertoon van de Fransche vloot in de Egyptische havens of in de Roode Zee. Zelfs gelooven sommigen dat Salisbury in staat is om aan de Fransche regeering voor te stellen, mee te doen aan den veldtocht in Soedan. De Duitsche politiek schijnt zich in het vraagstuk op dat standpunt te stellen voor- loopig volkomen onzijdigheid, zoolang de stoffelijke belangen van Duitsche schuld- eischers van Egypte niet rechtstreeks worden bedreigd. Aan üuitschland kan het niet anders dan welkom zijn dat Engeland zich zelf door een oorlog in Soedan de handen bindt, onverschillig of die oorlog een toe nadering of een twist van Frankrijk en Engeland ten gevolge heeftdaar in beide gevallen de verhouding van Rusland tot Duitschland nog gunstiger zou worden dan thans. De veldtocht door de Engelschen van uit Egypte tegen de Derwisjen te ondernemen, schijnt in Frankrijk met leede oogen te worden gezien. De ministers hielden eer gisteren een vergadering onder voorzitter schap van president Faure. De minister van buitenlandsche zaken, Berthelot, deelde mede, dat hij van den Engelschen gezant een brief had ontvangen, waarin het voornemen wordt te kennen gegeven een Engelsche expeditie De grootste vertwijfeling maakte zicb van mij meester. In een gevecht met den gewapenden bandiet moest ik ongetwijfeld het onderspit delventoch kon ik er niet toe besluiten, hem het aan mijn zorg toe vertrouwde pakket af te gever.. Een felle bliksemschicht, waarop een ge weldige donderslag volgde, verlichtte op dat oogenblik het vertrek. Zelfs de roover schrikte er van en ik zag hem verbleeken. «Ellendelingriep ik hem toe, «vreest gij niet den toorn des hemels «Ik vreezen schreeuwde hij, terstond zichzelf weer meester. «Neen, idioot. Nu echter hier met het geld, of ik jaagje een kogel door den kop." «Nog één minuut dan, vroeg ik. «Geen enkele De zin werd niet voltooid. Een nieuwe, nog veel sterkere lichtstraal, waarvan de flikkering het onmogelijk maakte, iets te onderscheiden, volgde op den vorigen tege lijkertijd hoorde ik een geweldigen donder slag, een ontzettend gekraak de bliksem te zenden naar Dongola. In een onderhoud met lord Dufferin had de Fransche minister van buitenlandsche zaken nadere inlichtingen gevraagd omtrent de aanleiding tot deze expeditie, en de aandacht van den gezant gevestigd op den ernst en de gevolgen van het plan der Engelsche regeering. Dit ernstig onderhoud tusschen den Franschen minister en den Engelschen gezant in een officieuse nota vervat, heeft alom groot opzien gewekt. De opmerking wordt gemaakt of Frankrijk alvorens zoo kras op te treden (een paar bladen noemen de nota een ultimatum) zich van de instem ming der overige groote mogendheden verzekerd heeft. De Egyptische kwestie is een inter-Europeesche zoo betoogt de Parijsche correspondent der N. R. Ct. haar tot een Engelsch-Franschen twist te maken zou zijn haar verkleinen en de moei lijkheid voor Frankrijk onnoodig vermeer deren. Het onderhoud, dat eergisteren aan het departement van buitenlandsche zaken heeft plaats gehad tusschen den Franschen minister Berthelot en den Russischen gezant Mohrenheim, mag echter doen aannemen, dat het Czarenrijk met kennis van zaken de republiek in deze steunt. Aanvankelijk werd gemeld, dat het Fransche Middel- landsche Zee-eskader onder De Maigret voor Smyrna ten anker gekomen, in de Levant op nadere bevelen moest wachten, maar dit bericht wordt door de lemps tegenge sproken, en over 't algemeen wordt, volgens nadere berichten, de toestand wat kalmer opgevat. Het schijnt dat de vertoogen van Frank rijk eenige wijziging hebben gebracht in Engelands optreden in Egypte. Volgens een Reuter-dépêche uit Cairo wordt aldaar verzekerd, dat de Engelsche troepen be stemd om de inlandsche te vervangen in het zuiden plotseling bevel hebben gekre gen niet uit te rukken. Bij het ministerie van oorlog in Italië is bericht ontvangen, dat de vermiste gene raals Dabormida en Arimondi in den sla°- bij Aaoea zijn gesneuveld. Uit Port Saïd was ingeslagen. Bewusteloos stortte ik neer. Toen ik weer tot bezinning kwam, scheen de zon reeds door de vensters van het sta tions gebouw en hoorde ik het gezang der vogels, die den heerlijken zomermorgen be groetten. Eenige passen van mii af zag ik den man, die mij zooveel ontzetting had gebracht, op den grond uitgestrektzijn gelaat was doodsbleek, terwijl een roode streep zich aan zijn linkerslaap vertoonde. De bliksem had hem getroffen, hij was dood. Op de tafel echter lag het pakket, dat hij mij wilde ontrooven, onaangetast. Ik kreeg een rijke belooning, maar altijd zal ik vol ontzetting denken aan dien vreo- selijker. nacht. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT - 0.05 O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1