zijn drie transportschepen met 1800 man en drie batterijen naar Massowah vertrokken Tusschen Bulgarije en Rusland is het tegenwoordig botertje tot den boom Vorst Ferdinand mag zelfs voor een paar dagen naar de Russische hoofdstad komen. Naar het Russische telegraafagentschap verze kert, zal zijn visite aan den Czaar op het laatst dezer maand plaats hebben. De Spaansche regeering heelt erkend dat het aantal der opstandelingen op Cuba grooter is dan 50.000. Te Madrid worden een nieuw legerkorps van 50.000 man en drie bataljons vrijwilligers uitgerust. Daardoor zal de Spaansche strijdmacht op Cuba op 300.000 man worden gebracht. Een sterke bende Cubaansche opstandelingen onder Maceo is begonnen aanvallenderwijze op te treden. Zij hebben aanslagen ondernomen op de steden Guara, Batabano en Bejucal, doch werden teruggeslagen. Waar zij ver schijnen, gaan zij voort met brandstichten Bij de benden der opstandelingen hebben zich in den laatsten tijd ook veel vrouwen aangesloten. Uit Havana wordt geseind, dat de Cu baansche opstandelingen 14 werklieden te Palmiras hebben vermoord en daarna de vlucht genomen, achtervolgd door de mili tairen. De opstandelingen hebben tevens getracht zich meester te maken van Sagua- Tanumo, doch zij werden teruggeslagen met een verlies van 22 dooden en 80 gewonden. Tevens wordt gemeld, dat kolonel Inclam een beslissende overwinning heelt behaald op de troepen van Maceo en Bunderas. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Maart 1896. Volgens het ontwerp gewijzigd besluit tot heffing van het vergunningsrecht op de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, door Burgemeester en Wethouders van Schiedam, aan de leden van den Raad gezonden, wordt het vergunningsrecht per vijftig gulden huurwaarde of gedeelte daar van, op f 12.50 bepaald. Deze herziening van het vergunningsrecht wordt, volgens mededeeling van B. en W., voorgesteld, ten einde de bestaande onbil lijkheid op te heffen, dat voor vele groote localiteiten schier evenveel als voor kleine wordt betaald, welk doel bereikt zou worden door verhooging van het minimum-vergun ningsrecht binnen de grenzen bij de wet gesteld. Waar de opbrengst van dit recht in deze gemeente aanzienlijk lager is dan in zoovele andere gemeenten van gelijke of zelfs ge ringer bevolking, hebben B. en W. gemeend het maximumrecht, dat volgens de wet mag worden geheven, in het heffingsbesluit te moeten vaststellen. Juist door toepassing van dit maximumrecht worden de onbillijk heden, die door de thans geldende minimum heffing in het leven zijn geroepen, ook het best opgeheven. De appellanten tegen het besluit van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede tot hun wijziging uit de Gemeente, hebben bericht ontvangen dat hun zaak 25 dezer door het classiaal bestuur van Rotter dam in behandeling zal kunnen worden genomen, mits uiterlijk op Maandag 23 dezer ieder der appellanten eene verklaring hebbe ingezonden zijn aandeel in de kosten, bij eerste aanmaning te zullen voldoen, indien bij eind besluit, deze kosten moeten gebracht worden ten laste van den klager. Alle appellanten hebben de verklaring reeds ingezonden. Groote brand te Oud-Delftshaven. Omstreeks half negen gisteren-avond be merkte men hier aan de lucht in de richting van Oud-Delftshaven een helrooden gloed. Velen snelden onmiddellijk naar laatstge noemde plaats, waar een geweldige brand was uitgebroken in de hooiperserij van den heer C. G. de Graaf! gelegen aan den Oostkous- dijk aldaar. In een oogwenk stond de gansche hooi perserij met bijbehoorende bergplaats, stalling enz. in lichtelaaie. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en deelde zich mede aan de aangrenzende loodsen van de hout- kooperij der firma W. S. van de Wetering Co. Huizen hoogsloegen de vlammen op, een ondragelijke hitte afstralende. Een ruimte van een paar honderd meter in het vier kant was een vuurzee gelijk. Het schip Elise, in de Kous liggende, begon even te branden, doch hier werden de vlammen spoedig gedoofd. Terwijl de hooiperserij nog in volle vlam stond, en de eene houtloods na de andere vlam vatte, werd steeds dreigender het gevaar voor de aangrenzende gasfabriek. Eindelijk, nadat reeds een noodkraan ge opend was, om buiten den regulateur om die gevaar liep, te kunnen werken, bereikte het vuur een kolenloods tot de gasfabriek behoorend. Woest lekten de vlammen reeds aan het dak van die loods, toen men daar ter plaatse een kentering kon waarnemen. Alles was er op bedacht de fabriek te be houden en een goed deel der brandweer spande daartoe ook al hare krachten in. De schade bleef dan ook tot deze loods beperkt. Op de werf van de firma Van de Wetering Co. is echter alles een prooi der vlammen geworden. De 14 houtloodsen, alle geheel met hout, meestal grenen, gevuld, zijn door het woedend element totaal vernield. Toen men omstreeks elf ure in den avond het vuur meester was, was het als bijna niet meer dan een ruïne wat men aanschouwde. Spookachtig stak hier en daar een balk of een plank in de lucht, om na enkele oogen- blikken mede in den vuurpoel te verdwijnen, somwijlen met geheele stapels tegelijk. Van alle zijden was men voortdurend bezig om met alle aangerukte brandblusch- middelen water te geven. Door de gewel dige hitte in den aanvang kwam het meer malen voor dat het water reeds verdampt was vóór het zijn doel bereikte. De zuiden wind dreef de vlammen een eind de Oostkous over en noodzaakte de daar liggende schépen zich snel te doen verhalen. De schade door den brand veroorzaakt, kan in ronde cijfers op honderdduizend gulden geschat worden, maar is geheel door assurantie gedekt. Gelukkig zijn er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. In de rivier de Maas te Rotterdam is gisteren-nacht bij het aan boord gaan van het veerbootje aan den Veerdam te water gevallen en verdronken de 37-jarige En- gelschman John Mac Luchlan, uit Sunder land, stoker op het in de Rijnhaven liggende stoomschip Adeline Patti. Zijn lijk was gisteren nog niet gevonden. De werkstaking te Rotterdam. Naar de N. R. Ct. verneemt, bracht gisteren een deputatie van drie personen uit het comité, dat zich uit de bootwerkers te Rotterdam gevormd heeft, een bezoek bij den burgemeester, met wien zij een langdurig onderhoud had. Een gevolg van dit onderhoud zal, naar zij hoorde, zijn dat in ernstige overweging genomen wordt het benoemen eener commissie van drie leden, een door de gemeente, een door de firma W. H. Muller Co. en een door de erts werkers aan te wijzen, welke commissie zich o. m. ten taak zal stellen na te gaan de werking van het door de firma Müller Co. genomen en gehandhaafd wordende besluit, namelijk het verminderen van de ploegen van 12 op 9 man. Ook zou van de zijde der werklieden de wensch geuit zijn, dat de firma Müller Co. hen waarborgt voor het geval, dat hun door den nieuw ingevoerden maatregel tijdens den arbeid een ongeluk overkomt. Zoowel voor de arbeiders als voor de gemeente ware het te wenschen zegt de N. R. Ct. dat spoedig dit geschil op bevredigende wijze een oplossing vond. Aan beide zijden doen zich de gevolgen ervan reeds gevoelen, die in niet geringe mate zullen toenemen doordien de firma Müller Co. al de door haar verwacht wordende ertsbooten op andere havens gecharterd heeft. De stoomboot Hekla, van Oxelosund, met erts aan boord, ligt ter reede van Maassluis met order voor Amsterdam. Gister-morgen werd namens den Ned. Bootwerkersbond te Amsterdam het volgend strooibiljet verspreid »Er is bij de firma Wh. Muller Co. te Rotterdam een werkstaking uitgebroken onder het ertswerk. De reden hiervan is, dat de firma Muller Co. hun ertsbooten wilden laten lossen met electrische kranen, wat een uitsluiting van drie man in den ploeg zou tengevolge gehad hebben. Welnu, dat hebben de ertswerkers van het stoom schip Droit geweigerd. Geholpen door de andere bootwerkers te Rotterdam, zijn zij machtig genoeg, de firma Muller Co. te noodzaken op haar besluit terug te komen- Maar nu loopt het gerucht dat er ertsbooten van de firma Muller Co. naar Amster dam zullen komen; om gelost te worden. Zult gij, Amsterdamsche bootwerkers, het uw Rotterdamsche broeders onmogelijk ma ken te overwinnen Zult gij, Amsterdammers mede helpen om de firma Muller Co. de victorie te bezorgen Bedenkt welheden zij, morgen gij Daarom, wanneer er erts booten van de firma Muller Co. komen te Amsterdam, en men vraagt u aan het lossen te gaan, dan als één man ten ant woord gegeven laat Rotterdammers komen. Hun werk is het, dus dientengevolge moeten zij het ook verrichten. Alzoo, medearbeiders, voor die enkele boot, die in deze omstandig heden de firma Muller Co. naar Amster dam zendt, omdat ge niet hebt te hopen op meer, (omdat dit niet strookt met de belangen van bedoelde firma), hopen wij, dat de Amsterdamsche bootwerkers zich solidair zullen verklaren met hun Rotterdam sche vakgenooten". Gisteren nacht zijn ten nadeele van den landbouwer H. van den Moor te Overschie, door middel van inklimming, ontvreemd twee zware hammen en een schouder van een varken. De dader is nog onbekend. Naar de N. D. Ct. verneemt, zal Dinsdag 31 Maart aanst. het nieuwe Bondsgebouw van den Ned. R. K. Volksbond te Delft worden aanbesteed. De bestaande panden op het aangekochte terrein op den Ververs- dijk zullen geheel worden afgebroken en op de alsdan verkregen ruimte zal, volgens de plannen van den architect, den heer P. Zuid geest, een flink, doelmatig, doch eenvoudig Bondsgebouw met conciërgewoning en tevens een bovenhuis worden opgetrokken. Alleen ledenen begunstigers van den Bond,afdeeling Delft, zullen in de gelegenheid worden gesteld tot inschrijven. In de bestekken zullen bepalingen worden opgenomen betref fende minimum-loon, maximum-arbeidstijd en het verzekeren tegen ongelukken. Het werk moet 1 Augustus a. s. geheel worden opgeleverd. Men schrijft uit Delft aan de N. R. Ct. Zaterdag zal het Delftsch studentenkorps op de gebruikelijke wijze zijn Dies Natalis vieren. Van den gekostumeerden optocht moet dit jaar bijzonder veel werk gemaakt worden. Reeds eenige weken geleden prijk ten onze aanplakborden met veelkleurig geheimzinnige gedeelten van het programma dat dien dag in een vorm van een optocht zal uitgevoerd worden. Sinds Maandag-avond branden op de west zijde der Haven te Vlaardingen de nieuwe lantaarns, die nu op het midden der straat geplaatst zijn. Hierdoor is in de verlichting der Haven eene groote verbetering gebracht, eerstens doordat de lichten grooter zijn en vervolgens om de plaats waar zij staan, daar zij nu de geheele breedte der straat verlichten en dus ook de zijde naar het water gekeerd, hetwelk bij de vroegere verlichting veel te wenschen overliet. (VI. Ct.) Zaterdagavond omstreeks 11 Ul'e ^g(j den de huisgenooten van mej. de Sonneveld in de Schans te Maassluis ee leven in den kelder. Toen een der die boden ging zien wat er was, ontdekte dat zich een vreemd persoon in den ke bevond. Terstond werd de kelderdeur gesloten en de hulp der politie inger°eP^ Toen deze verscheen, was de indr"k echter gevlogen. Bij onderzoek bleek, hij zich aan de achterzijde van het door een kelderraam toegang had wete" verschaffen. In verband met deze zaak werd Dins zekere v. V. door de politie gearrestee en in voorloopige bewaring gehouden. Daar er des nachts ten 2 ure bij wed. Sonneveld werd gescheld door iem8" die bij het verschijnen van de surveill®41 direct op de vlucht ging, vermoedt dat in deze zaak meerdere personen be trokken waren. Te Maassluis is eergisteren-nacht aan station der Rollandsche Spoorweg-Ra schappij ingebroken. Door het wegnem®" van een ruit heeft men zich toegang we4 te verschaffen. In het bureau werd f5.50 gevonden. M«4 behulp van valsche sleutels zijn de inbreke® in de restauratie gekomen en vonden daar f d zoodat in het geheel f 41.50 vermist word De inbraak is geschied tusschen 1 uU en half vijf. Verschillende laden en kasten werde® opengebroken. De daders zijn nog 41)0 bekend. Sport. De nieuw opgerichte kegelclub »Het Roll®0 Genoegen" zal evenals de onlangs opgerich4® kegelclubs «Werkten Weet" en »Anti-Po®^e Musis Sacrum" de banen in »Musis" be spelen. Deze banen zullen ook bespeeld worde41 door een nieuwe kegelclub onder den n»8®4 vSchiedam" door eenige leden van de So®1^ teit »de Vereeniging" (in sMusis Sacrut® gevestigd) opgericht. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 16 dezer is met "j gang van 26 Maart a.s. herbenoemd burgemeester der gemeente Schipluider1 heer H. A. Musquetier. De Maatschappij van Weldadigheid 40 Fredriksoord ontving van H. M. de Koning10 op last van H. M. de Koningin Regente een gift groot f500. De Minister van Marine heeft bep®8'^' dat voortaan, bij overvoer van transpor1 naar Indië, de daarvan deel uitmaken1 schepelingen, beneden den graad van seI^ geant, niet meer in vreemde havens m°g passagieren, ter voorkoming van ongeI regeldheden aan den wal. De Eerste Kamer is voornemens deze we na afdoening van het aan de orde geste' J uiteen te gaan tot 13 April, als wanne men hoopt met de dan nog aanhang'^ onderwerpen, waaronder de regeling j personeele belasting, ter behandelinh De regeering is van plan, bij bekrachtig1^" der belastingwet door de Eerste K®nl .j waarover de beraadslaging op 17 of 18 kan afloopen, daags daarna de Memorie Antwoord op de kieswet aan de T sve^gll Kamer in te zenden. Eene tijdruimte 14 dagen zal dan loopen tusschen de 0 vangst van dat stuk en de bijeenroep van de Tweede Kamer. ing®' Een wetsontwerp tot onteigening lS diend voor den aanleg van openbare weg op het terein ïHet Nieuwveld" te Nü1"®^ De gemeente wil drie wegen aanlegg waardoor het terrein op regelmatig6 zal worden doorsneden en welke de ve ding zullen verzekeren tusschen besta- hoofdwegen. Een groot deel van erl^I0g noodigden grond is lang minnelijke'1 id pek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2