Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "«Sofersfvaaf 50. 19de Jaarg. Zaterdag 21 Maart 1896. No. 5448. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 "Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 Maart '96. De expeditie naar Dongola is in de ver andering door het Lagerhuis in Engeland ^'stèren gehouden, opnieuw ter sprake ge acht. £)e minister Balfour zeide, dat de ratlsche, Duitsche, Oostenrijksche, Italiaan- en Russische regeeringen in kennis sche esteld zijn van de reden der Nijlexpeditie dat het noodig is 500.000 pond sterling putten uit het algemeen reservefonds er Egyptische schatkist om de onkosten 6 bestrijdenhij hoopt dat deze haar toe- ^tetöming zal geven. Duitschland, Italië en °stenrijk hebben geantwoordFrankrijk en Rusland niet. De kosten der expeditie °rden door Egypte gedekt. Ee Staatssecretaris Curzon verklaarde, dat geen afspraak tot het aangaan van een oudgenootschap met Italië] bestaat, maar at de omstandigheden, waarin zoowel Enge rd als Italië in Oost-Afrika verkeeren, de ^nschelijkheid van vrienschappelijke samen werking der beide regeeringen tot verde- g'ug hunner gemeene belangen aanduiden. 6 Fransche minister Bertheloi heeft lord ufferin doen weten, dat hij noch deel ^ehad heeft in, noch machtiging verleend eeft tot het bekende communiqué (betrel- eude het onderhoud tusschen hen beiden) at de aandacht van lord Dufferin heeft ^trokken wegens den ernst der gevolgen, ^ulke het zou kunnen hebben. Dat com muniqué moet samengesteld zijn door iemand aie verkeerd was ingelicht. De Italiaansche peering heeft besloten Kassala niet; te *Ü"en ontruimen, tenzij militaire conside- ^utiën het onmogelijk maken het bezet te °uden, zoodat hij reden heeft te gelooven, a* het gerucht betreffende de ontruiming ari Kassala verzonnen is. ^aar de Londensche bladen mededeelen, eeft lord Wolseley aan de regeering ge- e'd, dat het, met het oog op het warme aargetijde, den lagen waterstand van den i) De heilige koning David, wien de keus erd gegeven tusschen hongersnood, oorlog p Pest> was gelukkiger dan wij zoo schrijft J.ater Favier van de Congregatie der Laza- -ten uit Peking, in Augustus des vorigen I, ars aan de Kath. Missiënwij toch heb- de drie plagen ondergaan in deze uvinciën gedurende het jaar 1895, dat j®' altijd onder de noodlottigste jaren zal ^'eld worden. Te Peking moest de rijst stoomschepen door het keizerskanaal ^°rden aangevoerd maar de booten waren 'a^ens ^en oorl°g beslag genomen, of Vofn st'l het kanaal was gedeeltelijk v geloopen met zand, zoodat de jaarlijksche Jtuaad achterwege bleef. ®ch« Ehineezen van het Noorden gebruiken ter niet uitsluitend rijst tot voedselde Nijl en de daaruit voortkomende moeilijk heden voor het vervoer van versterkingen en proviand gewenscht is tot September, den tijd, waarop de Nijl wast en de warmte afneemt, niet verder dan 70 K. M. ten zuiden van Wadi Haifa vooruit te rukken. De strijdkracht der Derwisjen te Dongola wordt, volgens bericht uit Caïro, geschat op 10.000 man bestaande uit ruiterij, een kameelkorps en speerdragers. Verder heb ben de Derwisjen een vooruitgeschoven post te Swarda ongeveer 100 mijlen ten zuiden van de Egyptische grens deze troep telt 2 a 3000 man waarschijnlijk de keurbende Met het oog hierop zou de expeditie ge leidelijk voortrukken om een krachtige de fensieve houding langs de communicatie lijn te behouden. Er worden een groot aan tal kameelen gekocht, maar het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat te Wady Haifa alles bijeen is om op te rukken. Binnenkort zal een gedeelte van het gar nizoen van Wady Haifa een verkenning doen naar het zuiden. Spoedig zal ook een begin worden gemaakt met het aanleggen van den spoorweg tusschen Saïsas Akasjé, welke laatste plaats ongeveer 90 mijlen van Wady Haifa afligt. Sir Kitchen en kolonel Rundie begeven zich eerstdaags naar de grens. Het begrootingsontwerp voor de marine- werken is gisteren door het Lagerhuis in Engeland bij tweede lezing met 266 tegen 39 stemmen aangenomen. Het Hoogerhuis heeft besloten tot behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de oprichting van naamlooze vennootschap pen. Het wetsontwerp beoogt den oprichters zekere verplichtingen op te leggen, teneinde krachtiger waarborgen aan de aandeelhouders te verschaffen. Toen onlangs de Victoria met dr. Jameson en de Engelsche garde officieren, die aan den strooptocht in Transvaal hadden deel genomen, onderweg was naar Engeland, gaf de Britsche regeering eensklaps streng bevel nergens iemand aan boord toe te laten en zond zelfs inderhaast geheime agenten naar Maltha om daarvoor te waken. De St. James Gazette vermeldt thans, dat dit alles geschiedde, omdat de regeering kennis had gekregen van een komplot tot ontvoe ring van Jameson c. s. door middel van een snelvarend jacht, hetwelk de Victoria zou naderen onder den schijn van door deze te zijn aangevaren. Jameson en zijn metgezel len, vooraf van het plan verwittigd, zouden dan in de verwarring van het oogenblik door middel van touwladders overklimmen op het jacht, dat 21 knoopen loopt en de Victoria slechts 12V4. Naast de geruchten van een spanning tusschen Frankrijk en Engeland duikt het gerucht op, dat Groot-Britannië zich heeft aangesloten bij het Drievoudig Verbond tus schen Oostenrijk, Italië en Duitschland, dat na de gebeurtenissen in Transvaal in Enge land zoo zwart stond aangeschreven. Dit vreemdsoortig bericht dankt zijn ontstaan aan de volgende zinsnede die de Engelsche Staatssecretaris van buitenlandsche zaken dezer dagen in het Lagerhuis uitte»Toen kwamen de ongelukkige gebeurtenissen te Adua en ik hoop, en mag zeggen, ik ben er zeker van, dat er niemand in dit Huis of in dit land is, die niet met oprechte sympathie en teleurstelling het bericht heeft vernomen van het onheil, dat een natie van dappere soldaten en sterke bond- genooten heeft getroffen. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Frankrijk gisteren ge houden zeide de minister van buitenlandsche zaken in antwoord op de vraag van den prins van Arenberg om ophelderingen, dat de Engelsche regeering Frankrijk machti ging verzoekt om uit de geldmiddelen (schuldkas) van Egypte de kosten der ex peditie naar Dongola te bestrijden. Wij meenen zeide de minister dat die machtiging de instemming van alle mogend heden behoeft, maar deze expeditie zou een opstand der dwepers, die naast onze be- tien millioen inwoners van dit apostolisch vacariaat leven hoofdzakelijk van graan, zorgkoren, gierst en maïs. In 1894 was bijna de geheele provincie overstroomd, zoo dat het land niéts kon opbrengen. Dergelijke rampen komen hier vaker voor, maar dan kunnen wij altijd voorraad inslaan uit de rijke graanschuren van Mandsjoerije. Die bron was echter thans verstopt, dewijl de Japanners dat gewest bezet hielden. Licht zult ge begrijpen, welke ellende daarvan het gevolg was. Een Chinees der.kt nooit aan den dag van morgen, hij leeft van den eenen dag op den anderen en zoodra er buitengewone omstandigheden voorkomen, weet niemand waar hij zijn onderhoud zal zoeken. Ik had gezorgd voor een maand of acht levensbehoefte op te doen, toen het graan nog matig van prijs waszonder die voorzorg zouden wij niet het dubbele, maar het vierdubbele hebben moet betalen van gewone jaren. Onze arme Chineezen, die niet weten wat voorzorg is en ook geen gereed geld hebben liggen, zijn genoodzaakt geweest geheel hunne have tegen onmogelijke prij zen van de hand te doen, om niet van honger te sterven. Het duurde niet lang of alles was verkocht, en toen gingen al die menschen hun huis uit en bij stroomen naai de steden, inzonderheid naar Peking. Wat akelig schouwspel was het die ge zinnen, met geheele zwermen van kinderen te zien ronddolen, een handvol voedsel, on verschillig wat, afsmeekende, om de klei nen in het leven te houden! Och, pater, geef toch iets, de grooteren kunnen het wat langer volhouden, maar de kinderen niet. Pater, neem die kleine meid, ik zal langs de straten gaan bedelenvoor mij zeiven vraag ik niets, doch heb mede lijden, bid ik u met die kleinenenz. enz. Er zat dus niets op dan geven, geven zoolang er iets te geven was, en allen, wees- en werkhuizen en landhoeven te vullen met kinderen, totdat er geen plekje meer open was; dat hebben wij gedaan. Wat er gedurende den laatsten winter in deze provincie zooal gegeten is, daarvan kunt ge u geen denkbeeld vormen, bedorven zemelen, poeder van boomschors, stroo enz. Van dat goed maakte men kleine broodjes, die tusschen de tanden kraakten als zand. Dit voedsel, hetwelk dien naam stellig niet verdient, veroorzaakte hevige buik kram pen, die bijna geregeld met een verschrik- zittingen wonen kunnen teweegbrengen en het tijdstip der ontruiming van Egypte kunnen verschuiven. Wij verzoeken de Kamer zich met deze mededeelingen tevreden te stellen, want de gedachtenwisseling tus schen de mogendheden duurt nog voort. Aan het slot van de interpellatie betref fende Madagascar, is de door Bourgeois aanvaarde motie, waarbij akte genomen wordt van de mededeeling der regeering aan de mogendheden omtrent de inbezitne ming van het eiland, met 445 tegen 8 stemmen aangenomen. De uitspraak in het proces-Lebaudy is op 23 dezer bepaald. Clunet, verdediger van La Bruyère, trachtte in zijn pleidoo aan te toonen, dat van Lebaudy's vermogen ongeveer 15 millioen verdwenen zijn, terwijl ten hoogste 12.000 frs, ontvangen kan zijn door den beschuldigde. In de vergadering door den Rijksdag in Duitschland gisteren gehouden, werd zon- belangrijke discussie de behandeling der marine-begrooting ten einde gebracht en die begrooting overeenkomstig de voorstel len der commissie aangenomen. De commissie van de Beurswet heeft in den Rijksdag bij eerste lezing het besluit, waarbij de termijnhandel in val en granen is verboden, ingetrokken daarentegen werd het verbod van den termijnhandel in in- dustrieele waarden gehandhaafd. De Kamer van afgevaardigden in Italië begon gisteren met de behandeling der credieten van Afrika. Colajanni bestreed alle koloniale politiek. Engeland denkt nu om ons, zeide hij, omdat het vreest dat Kassala ontruimd zal worden. Imbriani viel zoowel de koloniale politiek als het Drie voudig Verbond aan. Hij werd tot de orde geroepen. Er moet eindelijk een beslissende slag zijn geleverd op Cuba. Nadere bijzonder heden ontbreken totnogtoe, maar wanneer de berichten uit Havana waar zijn, kan aan de juistheid van dat feit niet worden ge- kelijken dood eindigden. Zoodra er wat kruid begon te groeien, werden de jonge blaadjes van de boomen en de pas geschoten wortels uit den grond gerukt; men zocht kruiden, vooral bijvoet, en kookte die maar het gebruik van bijvoet had noodlottige gevolgen want op deze plant, als zij jong is, zet zich altijd een zeer vergiftige spin, en de kruidlezers gaven zich den tijd niet,' om dit insect weg te doen. Na verloop van eenige dagen volgden er vreeselijke zwel lingen, vooral van het hoofd, zoodat zelfs de oogen der lijders niet meer zichtbaar waren, en kort daarop stierven zij. De Keizer deed voor zijn volk wat hij kon; hij gaf last om in acht of tien wijken van Peking eiken morgen gierst uit te deelen. Zelfs de mandarijnen stalen ditmaal niet, misschien uit medelijden, misschien ook uit vrees voor oproer. Ieder zonder onder scheid, kreeg een schoteltje. Nu begonnen de kinderen opgeld te doen, en men zag havelooze vrouwen vier, of vijf uitgemergelde kleintjes voortslepen, om voor elk hoofd een schotel vol te krijgen. Wordt vervolgd.). NIEUWE S - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1