Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zaterdag 28 Maart 1896. No. 5453. xxveaxt *g$oter$tvaat 50. 1MI EEN DIEF V Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 P11IJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Maart '96. De Senaat in België heeft met 56 tegen 18 stemmen en 6 onthoudingen het gansche Wetsvoorstel aangenomen omtrent de fabri- Catie en den invoer van alcohol. He Kamer van afgevaardigden in Frauk- rÜk» die sedert eenige dagen druk aan het eraadslagen is over de inkomstenbelasting, Welke tot nu toe weinig instemming vindt, ZeUe gisteren de beraadslaging over dit 8®tvichtig onderwerp voort. De voorzitter ^er begrootingscommissie achtte het re geringsontwerp in strijd met de groote beginselen der republiek. Werd het aan genomen een reactionaire beweging in den a°de zou daar het gevolg van zijn. Quilmet diende een motie in, waarin de Seering en de begrootingscommissie ver acht worden een vergelijk te treffen en samen een ontwerp te maken tot belasting hervorming op den voet van een anders geregelde belasting op het inkomen. Bour geois verklaarde, dat de regeering in deze fiaotie een votum van afkeuring ziet. Zij Werd met 288 tegen 272 stemmen verworpen. 'J'on stelde de volgende motie voor. De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering etl besloten het personeel te vervangen door eene algemeene belasting op het inkomen met geleidelijke ontheffing van de minder heiasten, draagt aan de begrootingscommissie Samen met de regeering op, de middelen hiertoe te vinden. Het eerste gedeelde van 4e motie werd aangenomen met 297 tegen 249 stemmen. Op het tweede gedeelte Werden verscheidene amendementen voor gesteld. De minister-president Bourgeois stelde de kwestie van vertrouwen bij een ahiendement-Pourquéry dat hij aanvaardde. He opgewondenheid was groot. Het amen- 4ement-Pourquéry werd aangenomen met 285 tegen 276 stemmen. Daarop werd het fweede gedeelte der motie-Dion bij opsteken Van handen aangenomen. En het geheel 'het 286 tegen 270 stemmen. Het ministerie is overwinnaar gebleven seint de Parijsche correspondent der 3) Hij liet het licht zakken en kromp in elkander als een tijger, die zich ziet Aanvallen en zich gereed maakt, den aan valler vóór te wezen. Zijn oogen puilden zijn hoofd, zijn keel werd heet en ge zwollen hij kon nauwelijks adem halen. Hij boog zich dieper neer, en. Op den grond in den hoek der kamer. I11 de nabijheid van een wieg lag iets wits; lets, dat zich geruischloos bewoog, zonder van zijn plaats te gaan. Hij zag het en een schok van schrik deed hem bijna in elkan der zakken. Hij greep de lantaarn en liet N. R. Ct. maar zijne meerderheid is te gering om te kunnen verwachten, dat het de inkomstenbelasting tot een goed eind zal brengen. Het is een politieke over winning geweestde regeering en haar voorstanders hebben dus in dit opzicht alle reden om tevreden te zijn. Het centrum is geslagen evenals de zijn denkbeelden vertegenwoordigende begrootingscommissie De beraadslaging was zeer verward. Twee maal heeft de kamer de sluiting van liet debat uitgesproken, drie, viermaal heeft de regeering de kwestie van vertrouwen ge steld, vijfmaal is er een publieke stemming geweest en iederen keer bestond er aan leiding om over te gaan tot eene tweede telling der briefjes. De grootste meerderheid voor de regeering is 48 stemmen geweest, de kleinste zeven. Aangenomen heeft de Kamer eene motie, waarin vooreerst wordt uitgesproken het vertrouwen in de regeering, ten tweede de belasting naar de huurwaarde en die op deuren worden afgeschaft, welke belastingen zullen vervangen worden door een algemeene inkomstenbelasting. Voor behouden heeft de Kamer haar oordeel over de middelen om te komen tot de weten schap der inkomsten. Vastgesteld heeft zij dat van de inkomsten beneden een zeker cijfer het belastingcijfer geleidelijk zal ver minderen. Heftige strijd is gevoerd over eigen aangifte en aanslag, waaromtrent het ministerie de beslissing wilde voorbehouden, terwijl Méline, Poincarré, Cochery, de voor zitter der begrootingscommissie, deze mid delen a priori wilden uitsluiten. Ten slotte is aan de regeering de moeielijke zege gebleven. De linkerzijde eischte na de eindstemming het ontslag des voorzitters Cochery, maar deze is voorloopig blijven weigeren. Het opnieuw samenkomen van de Kamer, Maandag, is een klein échec voor het ministerie, dat na den zwaren strijd van heden rustig met vacantie had willen gaan. De staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Curzon, verklaarde in de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, dat de Porte tegen de Nijl- het magere schijnsel van het kleine lichtje er op vallen. Daar lag en een glimlach gleed over het gelaat van den inbreker een klein kind, dat uit zijn wiegje gevallen was, als een vogel uit zijn nestje. Stil en voorzichtig sloop de misdadiger er heen, bukte bij het kind neer en voelde dat het koud was. Hij zag, dat het ge zichtje nat was van tranen. Moe van het schreien, schreide het kleine ventje nu niet meer, waarschijnlijk omdat het hem toch niet hielp. Zoo, arme kleine, zei de man. Wat scheelt er aan Hij legde zijn breekijzer neer, ontstak nog een kaars en nam het kind van den grond. Hij trok het hemdje en de verschil lende doeken beter om de poezelige armpjes en beentjes van den verlaten kleine, nam hem op zijn schoot, keek hem in de lieve oogen en schold op de zorgeloosheid der ouders, die hun kind onverzorgd hadden achtergelaten. expeditie niet heeft geprotesteerd. De Sultan heeft inlichting verzocht omtrent het karak ter en het doel der operatiën. De inlichting werd verstrekt. Over het voorschot is geen preadvies uitgebracht. De Porte heeft zich niet, met wat tot de bevoegdheden van den Khedive behoort, ingelaten. Naar Reuter uit Constantinopel seint, heeft tusschen lord Salisbury en den Turk- schen gezant te Londen een vriendschap pelijke gedachtenwisseling plaats gehad over de Egyptische belangen. De betrekkingen tusschen Engeland en Turkije zijn voortdu rend van vriendschappehjken aard. De minder gunstige verhouding tusschen het koninklijk gezag en de wetgevende macht in Noorwegen duurt steeds voort. Het Storthing heeft met 58 tegen 56 stem men het voorstel verworpen om de civiele lijst van den Koning en den Kroonprins weder op het oude cijfer, 326.000 en 80.000 kronen, te brengen. De beramingen van den laatsten tijd, namelijk 256.000 en 30.000 kronen, werden toegekend. De opstand der Cubanen houdt in Spanje de aandacht bij voortduring in hooge mate gespannen. Het grootste deel der Madrid- sche dagbladen bevat vrij pressimistische beschouwingen naar aanleiding van de be sluiten welke door de Amerikaansche Kamer omtrent de Cubaansche kwestie zijn aan genomen. De regeering wordt den raad ge geven zich op alle voorvallen bereid te houden. De officieuse bladen daarentegen zijn eenigszins optimistischer gestemd. De terugkomst van generaal Ellena in Italië brengt de zaken in Abessinië, opnieuw ter sprake. Generaal Ellena is gisteren uit Afrika te Rome aangekomen. Hij beweert, dat een leger nooit zoo slecht ingericht, zoo slecht gevoed en zoo tuchteloos was als dat hetwelk zoo lichtzinig naar Adoea was ge stuurd. De drie kolonr.es waren zoo ver van elkander verwijderd, dat alle gemeen schap met elkaar onmogelijk was. Er waren geen kaarten men kende het terrein niet men had niets voorzien en in niets voorzien. Vorst Ferdinand van Bulgarije is gis teren met den minister-president Stoïiof Je zoudt ze verwenschenbromde hij in zichzelven. Is dat nu manier van doen Zij verdienden er voor gestraft te worden, in een tuchthuis of zoo iets 1 Het kind liet met zich omspringen, alsof het in moeders handen was, en lachte de man vriendelijk toe. Toen deze hem weer in zijn wiegje legde en het dek over zijn kopje trok, sloeg hij met zijn dikke vuisje het dek terug en keek den onbe kende een oogenblik aan. 't Was, alsof hij hem iets vragen wilde, alsof hij weten wilde, hoe een en ander eigenlijk in elkaar zat. Toen de man die oogen, die vragende, onschuldige oogen van den kleine op zich gevestigd zag, toen was het, alsof iets hem van binnen bewoog, alsof hij gegrepen werd in zijn ziel, alsoi hij een stem hoorde. Hij wist niet wat wat hij doen moest, bukte zich over het kind en kuste het op de oogen waar van de blik hem pijn deed. Toen keerde de kleine zich om en ging rustig slapen, blijde dat hij weer in zijn koesterend bedje lag. Maar in het hart van den misdadiger ver en den minister van oorlog Petrof naar Constantinopel vertrokken om den Sultan hulde te bewijzen. Bij deze gelegenheid zal volgens de Standard de Vorst worden aan gesproken als »KoninklijkeHoogheid" een titel die in Turkije van rechtswege alleen toe komt aan broeders zusters en kinderen van den Sultan. Van Constantinopel zou de Vorst naar St. Petersburg gaan en de Paasch- dagen in de Russische hoofdstad doorbrengen. Vervolgens zou hij op de terugreis Weenen aandoen, waar hij zijn gemalin en kinderen zou ontmoeten. Sedert eenige dager, heerscht op Creta weer een paniek onder de Christenen. In tien dagen zijn twaalf Christenen door de Turken vermoord, wordt uit Athene gemeld. Toerkar.-pasja heeft zijn bestuur over het eiland ingewijd met een daad van vergeving hij heeft een manifest laten afkondigen, waarbij kwijtschelding wordt verleend aan alle personen die voor zijn aankomst zijn veroordeeld wegens staatkundige misdrijven. De kwestie van het bestrijden der kosten van de expeditie naar Dongola uit de schuldkas van Egypte is thans voorloopig beslist. Zonder rekening te houden met de tegenwerpingen namens Frankrijk en Rus land gemaakt. (De commissarissen van die mogendheden hebben zich na protest terug getrokken) hebben de commissarissen voor de schuldkas voor de expeditie naar Don gola een voorschot van 500.000 pond toe gestaan, te nemen uit het .reservefonds. Hiervan zal 20.000 pond terstond worden uitgekeerd. De Engelsche, Italiaansche Duitsche en Ooslenrijksche commissarissen stemden voor, de Fransche en Russische tegen het verleenen van dit voorschot. Het Parijsche syndicaat van aandeelhouders heeft de commissarissen en de betrokken ministers terstond aansprakelijk gesteld. Door deze beschikking wordt de Egyp tische kwestie nog ingewikkelder. De vraag rijst toch Zullen Rusland en Frank rijk het alleen laten bij het ingediende protest of zullen nu alle diplomatieke en andere middelen te baat worden genomen om te beletten dat tegen hun zin vijfmaal meerderden zich de aandoeningen, en de herinneringen verdrongen elkander in zijn ziel. Herinneringen van teederheid en liefde gewijd en geheiligd door het beeld zijner moeder, die hem zoo liefhad. Die lieve moeder! O, als ze hem eens zagAls ze eens wist, dat hij een dief wasDat hij een moordenaar kon worden O, als ze dat eens wistZij zou krankzin nig worden. Hij kon zich zoo voorstellen, hoe zij, als iemand het haar vertelde, het hoofd zou schudden en zeggen zou, dat het niet mogelijk was. Zij zou het niet kunnen geloovenHaar kind, dat zij gekust had, en overladen met zegen, een misdadi ger Dat kon nietDat was on mogelijk Zij had immers haar zoon een handwerk laten leeren, en hij had haar immers, sedert zijns vaders dood onder houden met het geld, dat hij verdiende Hij was een goed zoon, die zijn moeder liefhad, en zulk een zoon kon toch niet slecht zijn (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT ESstr-C5v k»S.W' .'''Pi lllllllllllll|JII|l lllllllllil'!,'lll 11IIiiI-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1