Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 31 Maart 1896. No. 5455. "23ureau jöofersfvaaf 50. De Wonderdokter. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 Maart '96. De wet waarbij de huwelijksformaliteiten vereenvoudigd worden, is door de Kamer van afgevaardigden in België met 103 tegen 2 stemmen en 2 onthoudingen aangenomen. De heer Curzon, staatssecretaris van bui tenlandsche zaken in Engeland, hield Zater dag-avond een rede te Southport. Hij ver- 2ekerde, dat de crisissen met betrekking tot Zuid-Alrika en Venezuela nog niet geheel verdwenen zijn, en dat deze nog steeds vverkzaamheid en zorg vereischten, doch dat hoopte, dat de storm allengs zou be daren. De Kölnische Zeitung trekt te velde tegen verschillende beweringen, welke in sommige Dngelsche bladen omtrent den toestand ln Zuid-Afrika zijn gedaan en waarin de toestanden in de Zuid-Afrikaansche republiek rnet de zwartste kleuren wordt geschilderd. Hoofdzakelijk zijn die berich ten afkomstig van de Beurs, waar de hoofden der speculanten niet dulden dat ln den Kaffershoek de prijzen omhoog gaan. Daarom, zegt de Kölnische, groeien de valsche berichten als onkruid, en de regelmatig wederkeerende rectificaties wor den spoedig, zelfs wanneer zij komen van de ministerbank in het Lagerhuis, verslikt. Een telegram van den gouverneur der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, aan den minister van koloniën, den heer Cham berlain, bevestigt het bericht dat de inland- sche politie in Matabelenland gedeserteerd is, en dat de inspecteur van politie, Jackson, is vermoord. Het telegram voegt er bij, dat de stad Gwelo in staat gesteld wordt °m alle aanvallen af te slaan. Rondom het Harktgebouw te Boeloewayo is een kring van versterkingen gevormd, maar er is gebrek aan geweren en schietvoorraad. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld wen zegt dat de in Rhodesia opgestane Kafferstammen geen Matabelen maar Ana- Feuilleton. i) Een mooi landhuisje te Auteuil bij Parijs bewoonde in het jaar 1838 de voormalige tooneelspeler Celestin Girardet. Nadat hij vele jaren in een van de eerste schouw burgen der hoofdstad met het spelen van karakterrollen welverdienden bijval geoogst bad, was hij, een goede vijftiger, stil gaan 'even en had gezegd huisje gekocht, waarin bij nu met zijne familie uit zijne vrouw ®u een negentien jarige kleindochter, wier °uders overleden waren, bestaande rus- j-'g en behaaglijk leefde. Nochthans droomde bfj nog dikwijls van het tooneel en speelde wj in gedachten nog eenmaal de vele rollen her klassieke en nieuw-romantische treur spelen, waarmede hij roem en geld ver dorven had. Zijne kleindochter Margot was verloofd tolls en Masjonas zijn. Jameson moet de onlusten hebben voorspeld. Vermoedelijk zijn ze uitgelokt door de strenge maatrege len, door de Engelschen genomen om de veepest uit te roeien. Allerlei alarmeerende geruchten loopen er in Johannesburg, waar de tegenstanders der Boeren uitstrooien, dat de Boeren dit Kaffer-oproer hebben bewerkt, wat gewoon laster is. Kolonel Ferreira werd wel met een veertigtal ge wapende Boeren naar de noordelijke grens gezonden om den geheimen inveer van vee te beletten, maar zij kregen bevel om hun tocht te staken, en zelfs ter voorkoming van moeielijkheden niet aan het jachtvermaak zich over te geven. Volgens een draadbericht uit Boeloewajo van Vrijdag 1.1. is er gevochten tusschen een gewapende macht onder Selous en de Matabelen. Van deze werden een groot aantal gedood. Selous verloor vijf man. De toestand is uiterst zorgwekkend. De oproer lingen hebben een pakhuis verbrand en de inwoners verwond. Men vertelt van vreese- lijke wreedheden door hen bedreven. Nader wordt door Reuter uit Kaapstad van Zaterdag 1.1. gemeld: Een gewapende macht uit Boeloewajo heeft onder aanvoering van kapitein Spreekley, de Matabelen met zware verliezen verslagen. Da Engelsche verloren zelf geen man. Het lijdt geen twijfel meer, dat de inlandsche politie tot dien op stand heeft aangezet en er zich ten slotte met 700 geweren en munitie bij aangesloten heeft. Een gedeeltelijke ministerieele crisis, die wellicht tot eene geheele ontbinding van het Kabinet zal leiden,is Zaterdag in Frankrijk uitgebroken. De minister van buitenlandsche zaken, de scheikundige Berthelot heeft, naar het heet, wegens ziekte in zijn familie, zijn ontslag genomen. De minister-president Bourgeois is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd en de heer Doumer in zijn plaats tot minister van binnenlandsche ad interim aangesteld. Er wordt verzekerd, met den begaafden dokter Robert Bernard, die te Parijs eene winstgevende praktijk verwerven en dan trouwen wilde. Maar dat bleek voor hem, evenals zoovele andere jongere beginners, zeer moeilijk. Er werd helaas bijna nooit aan de schel zijner woning in de straat Rambuteau getrokken. Er waren trouwens al zoo veel knappe dokters in Parijs, waaronder vele groote beroemd heden. Voorloopig was het hem bepaald niet mogelijk, van zich te doen spreken. Op een mooien Zondagmiddag in de lente was de dokter in Auteuil op visite. Hij zat met zijne bruid en hare grootouders aan de koffietafel in het salon, vanwaar men het gezicht op de hoofdstraat had. Juist reed er eene koets voorbij, waarin een statig, zeer waardig uitziend heer zat. »Dat is dokter Charpentier uit Parijs," zeide Girardet. »Hij heeft hier verscheidene rijke patiënten. Ilij rijdt met eigen equi page, wat zijne klanten natuurlijk betalen moeten. Zijne rekeningen moeten van dien aard zijn, dat men van zich-zelven kan val len als men ze inziet. Maar daarvoor is hij modedokter en de voorname wereld loopt met hem weg, Had jij het ook maar eerst zooyer gebracht Robert 1" dat men pogingen heeft gedaan om den beer Sarrien te bewegen de portefeuille van binnenlandsche zaken aan te nemen en vermoedelijk zal de republikeinsch radicale afgevaardigde zich daartoe laten overhalen. Verder wordt verzekerd, dat de heer Bour geois omgaat met het plan gedurende de Paaschvacantie nog andere wijzigingen in het Kabinet te brengen. Er moet Zaterdag-morgen in den minister raad een heftige discussie hebben plaats gehad tusschen den heer Berthelot en den heer Bourgeois naar aanleiding van de door den eerste aangenomen houding tegenover de Egyptische kwestie, en de aanvrage om ontslag van den heer Berthelot moet het gevolg van die woordenwisseling zijn ge weest. De Parijsche correspondent der In- dépendance Beige verzekert, dat de heeren Bourgeois en Berthelot reeds geruimen tijd met elkaar op gespannen voet stonden. De minister van buitenlandsche zaken moet vernomen hebben, dat buiten hem om de minister-president onderhandelde met den heer Mohrenheim, Russisch gezant te Parijs, en herhaalde malen is althans de heer Bourgeois in het regelen van de buitenland sche zaken tusschen beiden gekomen, waar over de heer Berthelot weinig gesticht was. Daarbij komt dat er tegen den minister een campagne op touw is gezet in het Petit Journal, zoodat hij de eerste de beste ge legenheid heeft aangegrepen om heen te gaan. Beschouwingen over het ontslag en de veranderingen dientengevolge in het minis terie gaf Zaterdag nog enkele de Débats. »De minister van buitenlandsche zaken," zegt zij ten slotte, verklaart zich onbekwaam om zijn taak verder voort te zetten, de minister van binnenlandsche zakenjlaat zijn portefeuille in den steek, de minister van financiën biedt de zijne aan, een ieder liquideert; waarom zou het dus niet de geheele en definitieve liquidatie worden van het socialistisch ministerie Het ontslag van minister Ber- »Dat kan nog lang duren," antwoordde zuchtend de jonge dokter. »Misschien breng ik het nooit zoover." »Zoo menigen kwakzalver valt het toch zoo gemakkelijk." »Ja helaas 1 de menschheid laat zich nu eenmaal beetnemen door het geheimzinnige en vreemde." »Dat is het juist, wat ik bedoelZie eens, jij met je ernstig streven kunt stellig geen echte charlatan zijn. Maar als je een onechte werdt, dus alleen het masker en den mantel van een kwakzalver droeg, dan zou je stellig vooruit helpen, en je eene groote praktijk bezorgen." »Uw idee is zeer geestig, maar ik weet niet, hoe ik het met goed fatsoen zou kun nen verwezelijken." »Daar, daar zou ik als oud-komediant je den besten raad kunnen geven. Hoeveel patiënten heb je nu eigenlijk »Maar een." »En wie is dat >De portier van het huis waarin ik woon. Hij klaagt dikwijls over maagpijn ik reken het mij tot een eer, de pijn te verdrijven, want geld krijg ik er niet voor." »Maar zoo kan het toch onmogelijk bljj- thelot zal stellig weerklank hebben in de vergadering van de Kamer van afgevaardig den die heden Maandag wordt gehouden. De hoofden van verschillende partijgroepen hebben dan ook de leden verzocht, Parijs niet te verlaten, of terug te keeren, zoo zij reeds met vacantie zijn gegaan. In den Se naat is reeds beslist, dat Bardoux een vraag aan de regeering zal doen. De redevoering de vorige week door den oud-minister Blane in de Italiaansche Kamer gehouden over het bondgenootschap met Engeland heeft in Italië groot opzien ge wekt. Ten aanzien van die redevoering maakt nu de minister van buitenlandsche zaken, de hertog di Sermoneta, een verbe tering bekend, behelzende dat hij het woord bondgenootschap opvat in de beteekenis van vriendschap in de letterlijke beteekenis. De Times verneemt uit Athene, dat de toestand op Kreta bij toeneming ernstiger wordt De Grieksche regeering tracht tever geefs de beweging te bedareneen alge- meene rassenstrijd en opstand wordt ge vreesd. De regeering van Egypte heeft in ant woord op de vraag om inlichtingen over de expeditie naar het zuiden, haar door de Porte gesteld, geantwoord, dat zij in overleg met Engeland besloten heeft een belang rijke landstreek, haar door opstand ont nomen, te heroveren. De stap door den Sultan gedaan heeft dus ten gevolge dat als doel der expepitie naar Dongola de her overing van Soedan officeel erkend wordt. Het Britsche bezettingsleger in Egypte zal, luidens een telegram aan de Londensche ochtendbladen, worden versterkt met een regiment uit Malta In militaire kringen acht men het waarschijnlijk dat alleen reeds het bericht van het naderen der expeditie het gevaar van Kasala zal afwender,, daar ook bij vroegere expeditiën de Derwisjen zich dadelijk bij Karthoem verzamelden. Soedan blijft nog voor den handel geopend, zoodat de berichten over de bewegingen der Der ven, Robert I Dan zal je nooit in de wereld vooruitkomen, en Margot wordt een oude juffrouw. Luister eens, ik heb een plan uitgedacht, welks uitvoering je naar ik hoop spoedig tot den meest gezochten dok ter van Parijs zal maken." »Dat zou heerlijk zijn »Ja, dan zouden wij spoedig kunnen trouwen 1" riep Margot. Glimlachend ontwikkelde daarop de oud komediant uitvoerig zijn plan. Aandachtig luisterden Robert en Margot, die beiden zeer verwonderd waren over wat de oude looze tooneelspeler uitgedacht had. »Nou, hoe lijkt je dat toe vroeg Girar det, toen hij geëindigd had. »Uw plan is heel orgineel en belooft succes, omdat het nieuw, zonderling en voor de Parij zenaars zeer geschikt is," antwoordde dokter Bernard. »En er is ook volstrekt niets onfatsoen lijks in. Niemand wordt bedrogen." »Volstrekt niet 1 Ik heb er geen beden king tegen." »Dus je wilt er op ingaan?" »Ja, zeer gaarne, als u mij helpen wil." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1