Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Woensdag 1 April 1S96. No. 5456. bureau ^otcv^ivaat 50. De Wonderdokter. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 mmm PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels0.G0 Elke gewone regel meer- 0,10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangedaan. ALGEMEEN O VEEZICHT. 31 Maart '96. De ministerieele crisis in Frankrijk, die zich vooralsnog tot het verwisselen van een paar portefeuilles heeft bepaald, is thans Weder opgelost. Het Journal Officiel zal eden de benoeming berichten van den afgevaardigde voor Charolles, oud-minister arrien, tot minister van binnenlandsche Zaken in de plaats van den minister presi- ent Bourgeois, die de portefeuille van bui- te"landsche zaken, door Berthelot prijsge geven, heeft opgenomen. In de Fransche Kamer deelde de voorzitter g'steren mede, dat interpellatiën waren Ir'gediend door Delafosse over de staatkunde ^er regeering ten aanzien van Egypte, door eon en Charmes over de algemeene staat kunde van het Kabinet. De Voorzitter her deerde de Kamer aan haar besluit om later ket tijdstip vast te stellen van de behande ling der interpellatie van Pierre Alype over %ypte. Op voorstel van Bourgeois besliste de Kamer, dat genoemde interpellatiën Donderdag behandeld zullen worden. In den Senaat zal Bourgeois heden schriftelijk antwoorden op de vragen van Bardoux, welker inhoud de steller aan den premier heeft medegedeeld. Terwijl de Figaro in een verder artikel voor de zooveelste maal aan president Faure Zijne werkeloosheid verwijt seint de I'arijsche correspondent der N. R. Ct. ditmaal het scherpe maar door den cau- seertoon altijd eenigszins afgestompte stukje betitelend. »De machine voor handteekenin- gen," verzekert de Gaulois, ingelicht door een vriend van den president, dat in het entslag van Berthelot de persoonlijke invloed Van Faure zou te zien zijn. De Nord bevat een officieuse nota, tegen sprekende dat de verhouding tusschen Frankrijk en Rusland of het persoonlijk verkeer van den ambassadeur met Berthe- Feuilleton. 2) »Dat spreekt van-zelf! Het zal voor mij een uitkomst zijn, een aangename afwisse ling in de dagelijksche verveling van mijn tegenwoordig niets doen. Ik zal je oude, vertrouwde bediende zijn, in je wachtkamer met waardige plechtigheid de zieken ont vangen even waardig als ik eens de ver trouwde rollen der confidents in de klas sieke tragedies en comedies speelde. Zulke vollen waren veeitig jaren lang mijn fort." »Maar om te beginnen moet er eenig geld zijn, en daar ben ik niet ruim van voorzien." »Het bedrijfskapitaal of liever het grond- kapitaal geef ik," zeide de oude comedi- ant. ^Drieduizend francs zullen zeker vol doende zijn. Het geld zal heel zeker belegd 2ljn. Daar maak ik mij niet over bezorgd lot of andere leden van het ministerie aan hartelijkheid te wenschen zou hebben overgelaten. De omstandigheid dat een radicaal ministerie regeert, kan in de ver houding van Rusland tot de Republiek niet de minste verandering brengen. Volgens Grand Journal zal Bourgeois door de Fransche commissarissen der Egyp tische Schuld te Cairo opnieuw laten pro- tesieeren, in samenwerking met de Russi sche commissarissen. Frankrijk zou, gesteund door Rusland, eene Europeesche confe rentie willen uitlokken om althans een bepaalden datum voor de toekomstige ontruiming van Egypte door Engeland te doen vaststellen en tevens de con trole der Egyptische Schuld opnieuw te regelen. Ja het heet zelfs, dat te Toulon, Brest, Lorient en Cherbourg aan de eska ders last is gegeven om zich gereed te houden, ten einde zich bij het eerste teeken op voet van oorlog te brengen. Dit moge overdreven zijn, het getuigt in elk geval van de heerschende agitatie in den lande en van de uiterst moeilijke positie waarin Bourgeois zich tegen over zijne bestrijders in het Parlement bevinden moet. De afgetreden minister Berthelot heeft reeds weer zijn intrek genomen in het Instituut, in zijn hoedanigheid van levens lang secretaris der Academie van Weten schappen en schijnt zijn portefeuille niet zeer te betreuren. Het was trouwens tegen zijn zin dat hij minister van buitenlundsche zaken is geworden. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verklaarde de minister van koloniën, Chamberlain, dat het gerucht van onderhanderlingen over den aan koop van de Delagoabaai ongegrond is, en dat de regeering geen enkele mededeeling heeft ontvangen die het gerucht van een of- en defensief verbond tusschen Transvaal en Oranje-Vrijstaat bevestigt of dat van een invoer van wapenen in Transvaal. Op voor stel van Balfour is met 233 tegen 87 stem- »Dus met doktersvisites laat ik mij niet in, maar ontvang alleen hulpzoekenden in mijn eigen woning, in mijn spreekkamer." sJuist. Zoo doen in den regel de won derdokters." »Armen behandel ik kosteloos want van lieden die niets hebben is het toch niet de moeite waard iets te vragen." »En de anderen mogen naar believen betalen dat wil zeggen, niet minder dan vijf francs, wel meer. Dat zal ik als bediende den rijken bezoekers en be zoeksters wel duidelijk weten te maken, want in elk geval zullen zij naar het tarief vragen. Ik kijk de menschen aan en richt daarna mijn inlichtingen in." De zaak werd nog verder besproken. Daarop keerde Robert naar Parijs terug. Hij zeide de woning op, die hij in de straat Rambuteau gehuurd had, en zeide tot zijn huisbaas, dat hij na ommekomst van het kwartaal verhuizen wilde, omdat hij in dezen buurt geen klanten kreeg en het dus in eene andere wilde beproeven. II. Eenigen tijd later verschenen in verschei- i dene couranten kleine, bescheiden adver- men besloten heden tot den 9n April uit een te gaan. Terwijl de Chartered Company den op stand van de Kaffers als onbeduidend voor stelt seint de Londensche correspondent der A7. R. Ct. vond Chamberlain den toestand in Rhodesia ernstig genoeg om den Zondag hier over te blijven. Het de partement van koloniën acht de genomen maatregelen voldoende. Deze maatregelen omvattenten eerste de samentrekking van Engeland te Boeloewajo, dat in staat van tegenweer is gebracht, na de ontrui ming van de buitenforten ten tweede de ontwapening van de geheele Kafferpolitie. ofschoon sommigen van haar leden trouw zijn gebleven, terwijl een paar belhamels in hechtenis zijn genomen. Toch dringt de jingopers aan op de onmiddeiijke uitzending van een expeditie volgens het plan van den Observerwaarover ik geschreven heb, ter wijl de Boerenhaters gelijktijdig een veld tocht in het parlement voorbereiden. Diens volgens zal George Wyndham den 14n April in het Lagerhuis de aandacht vestigen op den ernstigen toestand in de Zuid-Afri- kaansche Republiek en een motie voor stellen. Men verwacht een belangrijke rede van Chamberlain. Volgens bericht uit Kaapstad aan de Times zullen de vereenigde kolonnes van Grey en Napier Tekwe ontzetten en daara na Gimgensbraal aantasten, waar Oelima krijgsraad houdt. Zij hopen hem te verslaan voor het einde van den krijgsraad. Uit het zuiden komen wapenen en schietvooiraad te Boeloewajo aan. De storm die opstak toen de Engelschen hun expeditie tegen Dongolo op touw zetten en de daarvoor noodige gelden uit de Egyptische kas wilden nemen, begint allengs te bedaren. Want ofschoon men nog niet met juistheid weet te zeggen, welke de houding zal zijn der Fransche en Russische regeeringen, wordt toch door ve en aangenomen, dat ernstige gevolgen van dat optreden niet te tenties, inhoudende, dat de Turksche dok ter Joessoefï Soliman uit Konstantinopel zich te Parijs gevestigd had en in de straat St. Honoré nummer 31 woonde. Zijne spreekuren, vertelden de advertentiens voorts, waren van negen voor- tot een uur namid dags, en van drie lot zeven uur namiddags, voor onbemiddelden kosteloos. Deze advertentiën hadden in de eerste dagen weinig succès. Slechts eenige arme lieden kwamen er op af. Omdat het niets kostte, gingen zij er heen, om den vreem den dokter te raadplegen, omdat zij meen den, dat een Turksche dokter meer wist dan een Parijsche. In eene half Turksch ingerichte wachtkamer werden zij ontvan gen door een ouden getulbanden, over 't geheel recht Turksch uitzienden eer- waardigen Muzelman, namelijk door Ali Moestapha, den vertrouwden bediende van den Oosterschen dokter. Met ernstige ge baren en eenige vriendelijke woorden wees hij hen naar het vertrek van den gebieder, dat zeer prachtig en bijna geheel Turksch gestoffeerd was. Joessoef Soliman phantastisch geco- stumeerd als in een opera, scheen jonger te zijn dan zijn vertrouwde bediende, verwachten zijn. Er is gezegd, dat de Fransche en Russische regeeringen haar commissarissen op het hart hebben gedrukt, nogmaals met klem hun ontevredenheid te uiten, maar zelfs dat verwekt geen onge rustheid. Dat doet de Fransche regeering louter in het belang van den politieken strijd in het binnenland, zegt de Times. De te Weenen verschijnende l\eue Freie Presse is eveneens van oordeel, dat er geen gevaar voor verdere verwikkelingen meer bestaat maar beschouwt toch betgeen thans gebeurd is als een feit van hoog politiek belang, omdat de drie verbonden mogend heden de zijde van Engeland hebben geko- in een kwestie die twee mogendheden onverschillig liet en alleen voor één mogend heid van eenige beteekenis was. De Duitsche pers doet de Engelschen dan ook merkbaar gevoelen, dat Duitschland alleen meegaat ter wille van Italië, maar dat de Duitsche politiek tegenover Engeland daardoor niet de geringste wijziging onder gaat. Het schijnt, dat het nieuwe ministerie in Italië geen vijandelijke houding tegenover de Kerk zal aannemen. Di Rudini heeft het koninklijke exequatur verleend aan zeven bisschoppen, die daarop reeds sedert ge- ruimen tijd wachtten en zonder dit exequa tur de bisschoppelijke goederen niet in be zit kunnen nemen, noch aan de geestelijken door hen benoemd, de noodige uitkeerin- gen doen. Een berichtgever van den Parijschen Matin heeft te Napels van een der daaruit Frythrea aangekomen gewonden nog eenige bijzonderheden vernomen over den slag bij Adoua vooral de houding van generaal Da Bormida moet te midden der algemeene paniek, bewonderenswaardig zijn geweest. Na zijn bekenden onstuimigen aanval, waarbij de troepen van Makonnen en Man- gascha tot in hun kampementen terugge dreven werden, moest Da Bormida eindelijk terugtrekken voor de overmacht en om den had echter eveneens een langen witten baard en hoofdhaar van dezelfde kleur. Op het eerwaardige hoofd droeg hij een roode fez, en op de tafel, waaraan hij zat, lag een tsjboek. Tot verwondering der proletariërs, die zijn raad kwamen vragen, sprak deze Turksche dokter uitstekend Fransch. Hij vroeg nauwgezet, zij antwoordden hij voelde den pols en bekeek den tong; hij deed nog veel meer, wat ook andere geneeskundigen doen, en schreef dan recep ten, die hij sJoessoef Soliman, dr. med." onderteekende. In de apotheken kon men tegen deze recepten niets inbrengen, en de zieken, die bij den Turk hulp gezocht had den, verzekerden naar waarheid, dat de middelen goed geholpen hadden. Het was een uitstekend arts, een ware wonderdokter, die eerwaardige Turk 1 Dat was evenwel eene praktijk, die geen geld opleverde. Doch eindelijk begon de zon des geluks te schijnen. Een livreibe diende verscheen op zekeren dag bij hem en klaagde over verschrikkelijke maagpijn. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT liliffSv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1