Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaars;. Donderdag 2 April 1896. No. 5457. iSttreau ISofersfraaf 50. xëP'L De Wonderdokter. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEEN OVERZICHT. 1 April '96. In de vergadering door het Lagerhuis in ngeland gisteren gehouden, heeft sir John mrst het ontwerp schoolwet ingediend en 0egelicht. Het beginsel is de instelling van 6en vasten raad van onderwijs in elk graaf schap en elke stad. Alle openbare gelden 1(3 voor het onderwijs bestemd zijn, wor- door deze schoolautoriteit verleend om dus het beheer van de Staatssubsidiën te eceritraliseeren. Elk graafschap is vrij het Schoolprogram te wijzigen naar plaatselijke 0lr>standigheden. Noodlijdende scholen ont vangen een onderstand van 4 shilling per 'nd. De ouders hebben vrije keus van gods- 1'enstonderwijs voor hunne kinderen. Het °nderwerp is voor de eerste maal gelezen. Ee minister Chamberlain heeft in het agerhuis een telegram voorgelezen, geda bd Boeloewajo 31 Maart en van den v°lgenden inhoud. De Matabelen verzamelen ^Ich op de Mutopo Hils en dreigen de ver- 'nding met Boeloewajo te verbreken Ni- ^'olson heeft voor een maand levensmiddelen. e inlanders schijnen goed gewapend te zijn. Een telegram van Robinson uit Kaapstad rnaakt melding van een depêche van Ni cholson uit Boeloewajo, gedateerd Maandag *'k heb genoeg manschappen om de plaats e verdedigen, maar gebrek aan wapenen e landstreek in den omtrek is geheel in °Pstand." Het telegram voegt er bij, dat a® zaak zeer ernstig staat. De minister Balfour verklaarde, dat Enge- 'And door de Soedaneesche expeditie niet ^eer in Europeesche afspraken betrokken 's dan te voren het geval was. De onder neming zou ook in de toekomst Engeland 1,1 geene diplomatieke actie, waarin andere Mogendheden gewikkeld konden worden, ^ngen. De vice-minister, Curzon, zeide, aat de consulaire rapporten uit Klein-Azië helding maken van vrees voor nieuwe 0rdusten in sommige districten. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Feuil! e ton. 3) loessoeff Soliman schreef hem een recept °or. De bezoeker legde daarvoor een franc per, dien de Turksche arts terugschoot, erwijl hij kalmpjes zeide: «Gratis." «Dank u," antwoordde de jonge man en tak het geldstuk weer in den zak. *Eij wien zijt gij bediende, mijn vriend «Bij den heer Janin." «Hoe, bij den heer Julus Janin, den be zemden schrijver »Ja. Hij woont hier dichtbij, in het derde "flinks." «Een uitstekend schrijver 1 Ik lees altijd 1 et bijzonder genoegen zijn geestige feuil- tons en theater-critieken." biï* dokter, dan zal ik mijn meester J gelegenheid toch eens mededeelen, dat Het Iloogerhuis heeft het ontwerp be treflende de marinewerken in alle lezingen aangenomen. Het ontwerp is door de koninklijke sanctie daarop tot wet verheven. Het Hoogerhuis is uiteengegaan tot 21 April. De Times bevatte gisteren een vrij ge matigd hoofdartikel, waarin het al of niet komen van president Kruger naar Engeland betrekkelijk onverschillig wordt genoemd alleen is het noodig dat zijne beslissing zeer spoedig worde medegedeeld. Mocht Kruger ten slotte toch tot niet-komen be sluiten, dan zal Chamberlain buiten den president om, maar geenszins tegen den president in, de dringende zaken moeten regelen. De Times verklaart niet te geloo- ven, dat dr. Leyds iets anders van Duitsch- land meebrengt dan eenige platonische verzekeringen. Duitschland zal geen Pom- merschen grenadier aan Zuid-Alrika offeren, meent het blad, wat eenige Duitsche heet hoofden ook beweren mogen. Naar de Times uit Pretoria verneemt, kan een beslissing verder niet verwacht worden voordat dr. Lleyds is teruggekeerd, maar de flinke houding der Engelsche regee ring moet heilzaam gewerkt hebben op de kuiperijen van de Duitschers en de Hollan ders hebben ingetoomd. Er is nog wel kans dat de bestaande moeilijkheden zullen uit den weg geruimd worden, bijaldien dr. Lleyds rapporteert dat Duitschland slechts genegen is om aan de Boeren zedelijken steun te geven. De Engelsche regeering verklaarde, dat zij de regeering van Transvaal verant woordelijk stelt voor de persoonlijke veilig heid van de politieke gevangenen aan den Rand. De aangekondigde interpellatie van den senator Bardoux heeft in de vergadering door den Senaat in Frankrijk gisteren ge houden, plaats gehad. Bardoux vroeg de regeering inlichtingen over hare buiten- landsche politiek. Frankrijk, met Duitsch land en Rusland zoo zeide hij was van overwegenden invloed in China, op hij ook zelfs bij de Turken beroemd is. Dat zal hem stellig plezier doen." En daarna verwijderde Janin's bediende zich. Het middel, dat hij in de naaste apotheek liet bereiden, hielp hem snel, en hij gevoelde zich dus zeer verplicht tegen over den Turkschen dokter. Met zijn meester sprak hij voorloopig nog niet over den geleerden vreemdeling, en dat wel eenvondig hierom niet, wijl hij het vergat. Eerst drie dagen later schoot het hem toevallig te binnen. De dikke levenslustige Jules Janin was destijds een bon-vivant. Evenwel, zijne middelen permitteerden hem zulk eene weelderige leefwijze, want hij ontving enorm hooge salarissen voor zijne feuilletons en tooneelcritieken in het Journal des Debats. Nu had Janin weer eens al te rijkelijk ge- j tafeld, en de gevolgen bleven niet uit. Hij gevoelde zich zoo ellendig, dat hij meende te sterven. Zijne maag wilde zich niet lan ger laten misbruiken. Hij kromde zich als een worm en jam- j merde hartverscheurend. «De koekkoek hale alle truffelpasteien!" morde hy. «Ik ben ziek als een hond. En over twee uur moet ik naar de komedie, Madagascar had het maximum van rechten met het minimum van verplichtingen. Wat Egypte betrof, alle Engelsche ministeries verzekerden, dat de bezetting slechts tijdelijk was. Voor de ontruiming was de tijd nu zoo gunstig mogelijk, en waar zijn we nu Zoude de regeering zich nu tegenover de expeditie naar Dongola tot protesten bepalen of onderhandelde zij Verder vroeg Bar doux inlichtingen over het tractaat van Madagascar, over de nieuwe Chineesche leening en de benoeming van sir Robert Hart tot directeur der Chineesche posterij ten slotte spoorde hij de regeering aan voor de waardigheid en het heil van Frankrijk te zorgen. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, de minister-president Bourgeois, zeide geen officieel bericht van Elarts benoemin^ ontvangen te hebben. Voor de nieuwe Chineesche leening, die niet door Rusland gewaarborgd werd, deden Fransehe instel lingen geen voldoende voordeelige aanbie dingen. Wat de vaart op de Sikiang be trof, de regeering had de verzekering dat zij niet voor Europa zou openstaan zonder dat Frankrijk bijzondere voordeelen ver wierf. Wat Madagascar aanging, aan de mogendheden was van den nieuwen toe stand kennis gegeven; allen hadden dien erkend behalve twee, o. a. Engeland. Deze twee vroegen nadere inlichtingen de inbe zitneming was echter zonder voorbehoud erkend. Het verdrag hield met de annexatie op. Wat Egypte betrof, onze inzichten werden aan de Engelsche regeering mede gedeeld. Zij kwamen met de Russische overeen. Alle moeilijkheden moesten langs diplomatieken weg worden opgeruimd. De Senaat kon echter op de flinkheid der regee ring staat maken. Nooit was de verstand houding met Rusland hartelijker en vol- komener geweest. Voorloopig moest de uit komst van het proces in zake de bijdrage uit de Egyptische Schuldkas afgewacht worden. Van Berthelots verklaring in de waar de eerste voorstelling van het nieuwste drama gegeven wordt. Maar ik kan mijn plicht als recensent onmogelijk vervullen als de truffelpastei mij ombrengt. O, m'n maag! Is daar dan geen hulp voor?" Hij schelde. Zijn bediende kwam binnen. «Antoine, ik moet direct een dokter heb ben I Ik heb het verschrikkelijk in de maag". «He, mijnheer, zoo ongevoer, als was bet ook niet zoo erg, ging het mij onlangs ook. Maar ik werd spoedig en radicaal gehol pen." «Door wien «Door den ouden Turkschen dokter Joes- soef Soliman. Hij schreef mij een poe dertje voor, het werkte als een toover- middel." »Alle drommels wat is dat voor een Turk «Een geleerde wonderdokter, mijnheer Dat kan u op mijn woord gelooven." »Waar woont hij «Hier heel dichtbij «Goed, goed I Neem deze vijf francs. Loop erheen, zeg hem dat ik verschrikke lijke maagpijn heb tengevolge van het eten van truffelpasteien, dan zal hij u wel helpen," Kamer was de regeering in niets afge weken. Zij had verder niets meer te zeg gen. Hiermede was het incident afgeloopen. De vereeniging der republikeinsche frac ties in Spanje, is, naar het schijnt, een feit geworden. In de Cortes hebben vier repu blikeinsche groepen zich vereenigd tot een gemeenschappelijk manifest, waarin verklaard wordt, dat alle oude veeten der republikei nen onderling vergeten en vergeven zijn alleen de groep van Pi y Margall blijft nog afgescheiden, en dat alle republikeinen zullen samenwerken tot het gemeenschap pelijk doelde vervanging van de monarchie door een op het algemeen stemrecht berus tende republiek, zullende in de dagen van overgang het Voorloopig Bewind gevormd worden uit vertegenwoordigers der groepen, die de overwinning zullen bezorgd hebben. De vroegere leider der Spaansche repu blikeinen, Emil Castelar, sinds een paar jaar tot het particuliere leven teruggekeerd, zal zich bij de aanstaande verkiezingen weder candidaat stellen, teneinde, gekozen zijnde, in de Kamer te kunnen deelnemen aan de debatten over Cuba. Castelar wil namelijk strijden voor de autonomie van het eiland. Graaf Bortera, de leider der Cubaansche hervormingspartij, is intusschen te Madrid juist overleden. De ministers van oorlog en marine zullen aanzienlijke credieten aan vragen voor scheepsbouw, invoering van het Mauser-geweer en andere oorlogsmaterialen. De regeeringen van de beide rijken der monarchie in Oostenrijk-Hongarije zijn reeds geruim en tijd aan het onderhandelen over den Ausgleich, meer speciaal over de bijdragen van beide landen in de gemeen schappelijke uitgaven. Daaromtrent is men thans tot bepaalde voorstellen gekomen. Vol gens den bestaanden Ausgleich betaalt Hongarije thans 30 pCt der uitgaven. Oosten rijk 70 pc. der algemeene uitgaven Er wordt nu voorgesteld, de bijdrage der Hon garen te verhoogen tot 42 pc. en die der Oostenrijkers te verminderen op 58 pc. Dit »Gauw I gauw! Ik ga dood!" Antoine liep op een drafje heen enkeerde na korten tijd terug. «Hier zijn de poeders 1 Drie kleine pak jes in een doosje. Ik heb er zestig centi mes voor betaald. En hier is de gebruiks aanwijzing". «Geef hier 1" Het middel werkte inderdaad uitstekend. Het waren namelijk braakpoeders. Weldra gevoelde Janin zich wel en verlicht. Hij kon dus naar den schouwburg gaan en zijn plicht doen. «Je Turksche dokter is een voortreffelijk helper in den nood," zeide hij den volgen den dag tot zijn bediende. «Hoe ziet hij er eigenlijk uit?" «Als een eerwaardige grijsaard," ant woordde Antoine. «Spreekt hij tamelijk goed Fransch «Zeer vloeiend I Bijna evengoed als u mijnheer. Ja, en dan leest hij met bizon der genoegen uwe feuilletons en tooneel critieken." »ls het mogelijk (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1