j- 6& ~.leÜS.n_^e^ gemeenteraad nu voor, R getal op 1031 man te brengen, in ver- ar>d met een voorgenomen reorganisatie de uitbreiding der gemeente door aan- echting van gebied van Nieuwer-Amstel, - °ten en Diemen. IiJT®_Arasterdam is" tegen 1 Mei een]werk- staking injde bouwvakken in zicht. Timmer- 'eden, metselaars, opperlieden vragen g5 Cer't per uur, en een werkdag van 10 uur. Thans bedraagt het loon 23 cent. De Pati oons zijn niet geneigd aan al deze eischen toe te geven. Tien Monnikendammer kustvisschers heb- ben bij den jongsten storm hun haringfuiken, ^elke in zee waren uitgezet, verloren. Tien huisgezinnen zijn daardoor beroofd van hun Middel van bestaan, aangezien het noodige geld ontbreekt om nieuw vischtuig te koo- Pen. Voor de ongelukkigen wordt nu f 500 gevraagd voor de aanschaffing van nieuwe netten. In den storm van Vrijdag 1.1. is op het Enk- huizer zand een tjalkschip gestrand. Toen men bij het vaartuig kwam was het ver- aten, omtrent het lot der opvarenden is niets bekend. Aan boord vond men o. m. trouwen en kinderkleederen. Uit Texel meldt men aan de N. R. Ct. De storm van Vrijdag heeft onze visschers- floot deerlijk geteisterd. Drie schuiten zijn °mgeslagen door de hevige branding. De r'egen opvarenden, meerendeels woonachtig te Oosterend op Texel, kwamen in de gol- ^en om- Vier andere vaartuigen sloegen *egen het strand en zullen, zoo zij nog af te brengen zijn, zeker niet zonder belang de schade weer vlot komen. Van de ver dronken visschers waren er twee gehuwd e« drie verzorgers van behoeftige weduwen. Evenals Stienstra is dezer dagen ook da bekende volksleider Jan Stap van St. Jacobi- parochie naar Amerika vertrokken en wel met zijn gezin, 't Schijnt in Friesland niet rooskleurig te zijn voor de socialisten. In het voorstel, dat door drie raadsleden te Deventer bij den gemeeenteraad is inge diend, om niet alleen gemeente ambtenaren, maar ook bedienden en vaste werklieden en hunne weduwen en weezen van gemeen tewege te pensioneeren wordt tevens voor gesteld, als ambteren tder gemeente te beschouwen diegenen, welke van een vaste aanstelling zijn voorzien, hetzij van het gemeentebestuur, hetzij van de hoofden der takken van dienst, en vallen onder de categorieën, die voorkomen op een staat bij de verordening te voegen of nader bij raads besluit daarop te brengen. Uit Grafhorst wordt aan de Z. C.gemeld: Tijdens de storm van Vrijdag 1.1. heeft de 74-jarige veerman Gerrit van den Belt een daad verricht, die waard is niet ver geten te worden. Hij bevond zich met pont en schuit aan de zijde van het Kampereiland en had een schuilplaats gezocht op de boerderij van Holtland, toen door den geweldigen wind Pont en schuit los raakten en naar het mid den der rivier dreven. Met twee bosschen riet onder de armen stapte de oude veerman, die bijna 55 jaar dienst heeft, moedig in de op een zee gelijkende rivier, en weet ge deeltelijk zwemmende, gedeeltelijk langs den veerkabel zijn vaartuigen te bereiken; met veel moeite gelukt het hem verder de pont weer aan de zijde van het Kamper eiland vast te leggen en hij steekt daarna met zijn roeiboot de woedende rivier over oaar de Grafhorsterhaven, waarop hij kalm haar huis gaat. Op de steenfabrieken te Millingen en te Eekerdom zal bij de aanstaande campagne voor 't eerst met stoom worden gewerkt. De machines zijn reeds aangekomen en Worden eerstdaags geplaats. Men denkt de productie, die voor iedere fabriek 4£ millioen steenen bedroeg, nu te kunnen brengen tot 8 millioen steenen per campagne. Het was gisteren 25 jaren geleden dat de heer A. Vosmaer werd benoemd tot notaris in de gemeente Zeist. Door een deputatie van vijf ingezetenen, onder presi dium van jhr. F. van de Poll. werd den jubilaris namens de burgerij een prachtig aandenken aan dezen dag vereerd, bestaande in een kostbaar bewerkte kast ter bewarimz van notarieele akten en bescheiden. Nog werd hem van verschillende andere zijden blijken van belangstelling gegeven. Te Asperen is men druk bezig met het wegruimen der puinhopen, die de brand aldaar achtergelaten heeft. Het blijkt, dat het vuur onder de ruine nog niet geheel uitgedoofd is en nu en dan moet men nog wel eens van bluschmidaelen gebruik maken- Naar men ons meedeelt, zijn reeds de meeste assurantiegelden uitgekeerd. Met de uitbe taling der schade, toegebracht aan de Iierv. kerk, moet men tot heden nog niet tot een overeenkomst gekomen zijn. Te Venlo zijn valsche rijksdaalders in omloop. Zij voeren de beeltenis van Willem III, met het jaartal 1872 en zijn te kennen aan hun vettig gevoel en looden kleur. Iets lichter dan de echte, zijn zij overigens goed afgewerkt. Te Maasticht werd voor ettelijke weken een brander bekeurd wegens het voorhan den hebben van frauduleus meelbeslag, waarvoor de boete ongeveer f 5800 zal be dragen, plus verbeurte van 1200 liter gedis tilleerd. Thans is bij dienzeltden brander een geheime gemeenschap ontdekt tusschen hat dak der branderij en een daarachter gelegen pand door middel van een soort viaduct. De boete hierop vallende zal onge veer f 2300 bedragen. N. R. Ct.) Aangaande eene werkstaking der glas- sl ij peis in de fabriek van den heer Petrus Regout te Maastricht wordt van daar ge schreven Zaterdag was door de directie der fabriek aangekondigd, dat voortaan eenige glazen eene nadering bewerking zouden moeten ondergaan, omdat slechte afwerking van dit artikel door de glasslijpers zulks noodzakelijk maakte. Tengevolge van deze aankondiging werd heden ochtend door een deputatie uit de glasslijpers een verhooging van 20 pCt. loon voor de bewuste glazen gevorderd. Daar die werd geweigerd, gingen 138 glasslijpers onmiddellijk tot staking over. Er zijn thans nog 62 slijpers aan het werk. Door den brigade-commandant der mare chaussee te Valkenburg is aangehouden en gevankelijk naar Maastricht overgebracht F. L. H., postbode, wonende te Hulsberg, verdacht van verduistering en valschheid in geschrift. Hij wordt nl. beschuldigd van gelden, hem door personen ter hand gesteld, ten einde die per postwissel of anderszins aan aangeduide personen te verzenden, ten eigen bate aangewend, cijfers op bewijzen van storting aan het postkantoor veranderd en grootere bedragen .ingevuld te hebben. (IV. R. Ct.) Te 's-Hertogenbosch is in bijna 14 dagen geen nieuw geval van pokken voorgekomen, alle lijders hebben als hersteld het zieken huis verlaten, zoodat de gevreesde ziekte als geweken kan beschouwd worden. Jl. Zondagavond trokken drie karren aan de Clinge over de grens teneinde eenige daarop aanwezige balen tabak te smokkelen. Nauwelijks op het Belgisch grondgebied gereden, sprongen een aantal kommiezen te voorschijn, die op hun »halt" geen gehoor ontvangende, dadelijk begonnen te schieten. In woesten galop ging het er van doorde paarden waren door zoogenaamde harnassen beschut. Den twee eersten gelukte het door 1 te rijden, maar de wagen van den laatste was finaal stukgeschoten. De voerman daar van, ook geen uil, sneed ras de strengen van het paard los en vluchtte daarmee da delijk op het Nederlandsch grondgebied. (Af. C.) Uit een onderzoek is thans gebleken, dat de op Vrijdag j.l. onder Willemstad gezon ken tjalk, toebehoorde aan Frans Cornelis Hakkers, van Werkendam. Het schip, genaamd Dankbaarheid, groot 100 ton, was geladen met grind, en kwam van Deest met bestemming naar Dirksland. De lijken der drie opvarenden, den schip per, diens vrouw en knecht Adrianus Kranendonk, van Dordrecht zijn tot heden nog niet gevonden. De ontslagen gemeente-ontvanger v. P. te Hoedekenskerke is ter zake van ver duistering van gelden gevangen genomen en overgebracht naar de gevangenis te Middelburg. Naar men verneemt, bedraagt het ver duisterde plus minus f2000. Het vermoeden, dat de heer Ulrich, com missaris van politie te Dordrecht, door de pokken zou zijn aangetast, heeft zich niet bevestigd. Vrijdagavond heeft dan ook de heer U. reeds het ziekenhuis, waarin hij ter observatie was opgenomen, verlaten en is hij in den huiselijke kring teruggekeerd, terwijl hij binnen eenige dagen zijn ambt weer zal kunnen waarnemen. Op eene lezing door F. Domela Nieuwen- huys te Oud Beierland gehouden, trad ook onder meer een man uit het volk met den spreker in debat. Hij begon als volgt »Je staet hier te babbelen over kaptael- verdeeling, maar ik heb wel is gehoord dat jij ok een kaptalist bin, nou dat babbelen wat julli doen help de arbaijers niks, maar begin jij eerst zelf je kaptael te verdeele, je ken hier daelijk an de slag; er zain hier in Baijerland honderde arbaijers die nooit vlais gerooke veul minder geprove hebbe, begin jij nou is met die mensche murge aliemael in half pond vlais te stiere, dat help veul meer dan al jullie gebabbel." GEMENGD NIEUWS. Naar men uit Stuttgart meldt, wordt het bericht omtrent de verloving van prinses Pauline van Wurtemberg officieus tegen gesproken. Te Brussel zal aan het hoofdpostkantoor een nieuw stelsel worden ingevoerd voor het lichten der aan dit kantoor geplaatste brievenbussen, waardoor elk stuk onmidde- lijk automatisch naar de stempeltafel ge bracht wordt, nadat dit door het publiek in de brievenbus is geworpen. De Röntgenstralen worden ook de schrik der wijnvervalschers. Een natuurkundige in de wijnstad Bordeaux heeft verscheidene monsters wijn met Röntgenstralen gefoto grafeerd en bevonden, dat dit licht der waarheid vervalschingen van den wijn met fuchsine, glycerinezuur enz. aangeeft door zwarte stippen op de plaat. Bij de onder zochte monsters natuurwijn vertoonden die stippen zich niet. Volgens een bericht uit Port-au-Prince vreest men daar onlusten, ten gevolge van den dood van president Hyppolitie. Onwaar schijnlijk is dit zeker niet, als men de ge schiedenis van Haïti in aanmerking neemt. Het Land heeft in de 92-jaar van zijn zelf standigheid 16 beheerschers gehad die zich beurtelings keizer, koning en president be titelden; van deze 16 heerschers zijn 14 afgezet, verdreven of vermoord. Zeetijdingen. Deal, 29 Maart vertrokken Emmanuel, kapt. L. Hemmes, van Londen naar Phila delphia en passeerde Dungeness. Laatste Berichten. De correspondent der N. R. Ct. te Bata via seint onder dagteekening van heden Thans zijn zeven bentings door den vijand omsingeld. Generaal Vetter, kolonel Stemfoort en de majoor van den generalen staf Breijer gaan naar Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië werd bij het departement van koloniën heden het volgend telegram ontvangen, gedagteekend 1 April Eergisteren-avond bij het inrukken der marechaussee van benting en blokhuizen nabij Senelop is gesneuveld luitenant J. W. O. Vuik en een Ambonees; gewond elf minderen. Te s-Hertogenbosch is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer mr. J. A. Loeff met 787 van de 878 geldige stemmen Te 's-Gravenhage is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer K. Seret (candidaat der anti-liberalen) met 1735 stem men. De heer mr. H. Sillesen (candidaat der liberalen) verkreeg er 1615. Burgerlijke Stand. Geboren: 30 Maart. Johanna Maria, dochter van J. Baumann en M. Dröge, Bakkershaven. Wilhelmus Frederik Lo- dewijk, zoon van W. F. Stoopendaal en C. J. Groenhorst, Kreupelstraat. Wil- helmina, dochter van W. van Noortwijk en C. Lij baart, Heerenstraat. Marius Petrus, zoor. van J. W. Nijs en T. H. Fries, Niew- straat. Gehuwd 1 April. D. Maltha, oud 27 jaar, en G. Kool, 24 jaar. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 1 April 1896. Spoeling f 0.60. Moutwijn Noteering makelaars f61/,. Brandersbond - 5ï/8—6. Stemming Zeer vast. Berlijn. (Slotk.))^'"8 Parijs. Hamb. Mei Juni Sept. i<25. Mei 39.30 3910 Sept. 39.20 39.10 Meel 12 Merk. I. md. 40. 40.10 12 April 40 25 40.10 Rogge, loop. md. 10.30 10.25 April 10.30 10.40 f Spirit. Mrt.'April 10.62£ 16 62£ Mei/Juni 16.75 17.75 New-York. Maïs 39. 38/g. Amsterdam. 31 Maart. Rogge op lev. vastper Mei f103, 104; per Juli 103, 104; per Oct. f104, 105. F 1 April. Rogge op lev. traagper Mei f104, 103, per Juli f104, 103; per Oct. f105, 104. F Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 31 Mrt. 3.15 M. 1 April 3.17 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.12 Disc. 2 pCt. Parijs - 48.10 2 Antwerp.- 47.95 26 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 21/, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij t WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e x Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond i Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 76V, 251/, 16s'ie 106 13/8 83/, 57'/, li 7» 12.P 8 34»/, 28 4/, |S1 Mrt. 123.- 123 75 1 April 122.75 30 Mrt. 31 Mrt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3