s 'ij evenwel te Amsterdam achterhaald ®n huiswaarts gebracht. De geldzaken zijn venwel nader geregeld en, naar wij ver- eWen, ondervindt de Haarlemsche Bank- ereeeiging geen financiëele nadeelen van 'et tochtje van haar kantoorbediende. IC.) «Thomistisch Knutselwerk." I" verband met dit opschrift lezen wij 111 c'e Msb. het volgende «Onder dit opschrift bevat het Aprilnum- ®ei van de Vragen des Tijds een beoor- eeling van het werk van pater de Groot eo X-III en de li. Thomas van Aquino. Het is geschreven door den heer mr J. A. fjevy> het bekende lid der Tweede Kamer. %n kan begrijpen wat men hier te lezen rÜgt. Een Israëliet, die mr. Levy heet, 0Ver een Thomistisch werk «De beoordeeling zit reeds in de eerste Vier regels van het artikel, luidende ««Voor welke klasse van lezers dit ge schrift bestemd is, schijnt een raadsel. «Bodemloos oppervlakkig als betoog, is het «voor een preek te lang. Daarbij komt «een gezochtheid en gekunsteldheid van vorm, een langademige, breedsprakige «zalving, die tot opdracht heeft de leegte «van den inhoud te bedekken, doch haren «lastbrief kwalijk vervult «En zoo'n sukkel, een man, die zulk knut selwerk levert, maakt men professor aan e Amsterdamsche hoogeschool en tal van studenten, vaak ook professoren, komen under zijn gehoor, zóó zelfs dat hij het tal- ujkst college heeft! «Men had, alvorens pater de Groot hoog- eeraar te maken, mr. Levy moeten raadplegen. «Die dit verzuimden, hebben wat op hun geweten." Lenige jaren geleden heeft de gemeente- van Opsterland een fraai kerkhof op vijnje laten aanleggen, doch hoewel het dit ■laar voor gebruik is opengesteld, weigeren de ingezetenen hunne dooden daar te be- giaven. Zeker wel een eenig geval, zulk ®en kerkhof zonder doodenDe oorzaak 'gt in de gehechtheid aan een algemeen dorpsgebruik. Bij elke begrafenis moet de "lok geluid worden. Daar Tijnje geen klok °zit, hebben de ingezetenen zich tot den gemeenteraad gewend met een verzoekschrift tQt plaatsing van een klokhuis. Met bijna Mgemeene stemmen werd dit geweigerd, eu het gevolg is, zooals reeds in het ver- soekschrift werd voorspeld, dat de begraaf plaats ongebruikt zal blijven, omdat men het klokluiden als een der eerste vereischte bij eene begrafenis beschouwt. kan dit besluit thans geacht worden met algemeene stemmen te zijn aangenomen en dus voor alle bakkerijen van kracht te zijn. Toen de Merwede II der stoombootreederij Fop Smit Co. gisteren ter hoogte van Papendrecht was, zag de kapitein 3 personen drijven, die zich met moeite vasthielden aan eenige balen goederen. Door onmiddel lijk te stoppen en zoo dicht mogelijk naar de plaats toe te varen en het uitwerpen van lijnen gelukte het kapitein en bemanning de ongelukkigen behouden aan boord te brdngen. Het bleek toen, dat een zooge naamd Sliedrechtsaakje, geladen met lompen, door den golfslag veroorzaakt door een voorbijstoomende Frankforter sleepboot vol water geslagen en direct gezonken was. Het vaartuigje kwam van Alblasserdam en was bestemd voor Sliedreclit. De 3 geredden werden te Alblasserdam aan wal gezet ten einde nog met de laatste boot van Fop Smit naar Sliedrecht te ver trekken. De Merwede II, kwam door het opont houd 25 minuten te laat alhier aan. Te Bakel (N.-B.) op het Kruisschot ont stond Dinsdag-avond een hevige brand in de boederij van G. Raaymakers. Daar men zich reeds ter ruste had begeven, werd de brand eerst ontdekt toen het geheele gebouw in vlam stond. Door een overhaaste vlucht moesten de bewoners zich redden. De geheele boederij met inboedel, landbouw gereedschappen en 14 stuks vee werden een prooi der vlammen. Alles was verze kerd doch laag. De oorzaak van den brand is onbekend. in Kroonstad, Moskou en Petersburg, en de sympathie door het Fransche volk bij den dood van den Czaar aan den dag geleed. De gemeenteraad hoopt dat dit geschenk er toe zal bijdragen om den band tusschen beide natiën nog hechter te maken, «want de kracht en oprechtheid van dit verbond moet vertrouwen inboezemen, eerbied af dwingen en een blijvenden vrede verzekeren, die zoo noodig is voor den vooruitgang, voor de beschaving, voor de rust en de ontwik keling van het welzijn der menschheid". Door bemiddeling van den Russischen gezant is dit geschenk aan president Faure ter hand gesteld. De heer Faure zal het laten deponeeren in een der zalen van het Louvre-museum. GEMENGD NIEUWS. E. M. die eergisteren op het parket van den officier van justitie te 's-Gravenhage dien ambtenaar een klap gaf, is naar het krankzinnigengesticht overgebracht, waar een onderzoek naar zijne geestvermogens zal worden ingesteld. Prins Bismark heeft eergisteren zijn 81 en verjaardag gevierd in den kring zijner fa milie, slechts zijn zoon Wilhelm was afwezig wegens ongesteldheid. Ook waren enkele vrienden van den vorst aanwezig. Voor het slot stond eengroote menigte, die verlangend afwachtte of de jubilaris zich vertoonen zou. Elke post bracht gelukwenschen, voortdurend werden bloemen op Friedrichsruhe bezorgd De Duitschen keizer zond den vorst, volgens Die Post, een photographie van het keizerlijk gezin, gevat in een prachtige bronzen lijst. Prins Heinrich van Pruisen zond een tele gram. Een gedelegeerde van den Hamburg- schen Senaat overhandigde een schrijven, waarin Bismarck werd gefeliciteerd. Uit tal van plaatsen is bericht ontvangen, dat de verjaardag van den oud-kanselier met groote geestdrift is gevierd. Op het plein voor het gymnasium te Forst in den Lausitz is een gedenkteeken hem ter eere onthuld. Naar aanleiding van de mededeeling «treffende de «steenkolengeschiedenis", e«lt men aan de Zw. Ct. mede, dat het °Pgerichte Hollandsche consortium met het Duitsche consortium onder één deken ligt, niets anders is dan alleenkooper hier te ande van de geconsortieerde mijnen, zoodat leder bij hem ter markt komen moet. En om nu de concurrentie van Engeland en e'gië te fnuiken, moeten de spoorweg maatschappijen haar vrachten zoover ver ben, dat dit opweegt tegen de consortiale Prijsverhooging. En dat weigert de Pruisische regeering. Een kind te Leiden, dat in een tafelstoel gezeten, waarin een test met vuur, eenige oogenblikker. door de moeder was verlaten, bekwam in dien tijd, doordat een doek met het vuur in aanraking kwam, zulke brand wonden, dat de opneming in het academisch ziekenhuis werd noodig geacht. De openbare school te Steenwijkerwold, staande in de nabijheid der kerk, is gisteren middag afgebrand. Fla afloop van den voor middag-schooltijd schijnt de brand in den Schoorsteen ontstaan te zijn weldra brandde et plafond en binnen een paar uur lag 'et gebouw in de asch slechts een paar muren bleven staan. De school zou juist v«rbouwd wordende vorige week had de aanbesteding plaats gehad, maar de gunning t^as nog niet geschied. Het gebouw was «etzekerd. Indertijd werd Hendrikje P., te Balloo, nabij Assen, door de rechtbank aldaar tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot vergiftiging van haar echtgenoot, den landbouwer K. Van die straf heeft zij 7£ jaar ondergaan, waarna zij in vrijheid werd gesteld. Zij heeft echter weinig genot van haar vrijheid gehad, daar zij dezer dagen in het werk- en weeshuis te Assen waar zij was opgenomen, is overleden. Dinsdag stortte te Ronsse (in België) met vreeselijk gekraak een oude molen in en viel geheel in puin. De molenaar was in zijn molen, toen het ongeluk gebeurde, maar de zakken meel waartusschen hij stond, beschermden hem zoo goed, dat hij in 't geheel geen letsel kreeg X-s t r a 1 e n. Prof. Winkelman te Jena heeft een methode ontdekt, waardoor de gevoe ligheid der photographische plaat voor X- stralen meer dan honderdvoudig vergroot wordt, zoodat enkele seconden voldoende zijn voor een opname. Wij vinden omtrent deze methode alleen vermeld, dat zij berust op de verandering van de X-stralen in stralen van een andere golflengte door middel van vloeispaatkristallen. De Zwitsersche professor Raoul Pictet is er nu in geslaagd het acetyleen (kunstmatig zonlicht) geheel zuiver, droog en reukloos te vervaardigen. In verschillende landen wordt het reeds ingevoerd. Het acetyleen Pictet heeft gemiddeld 30 maal grooter lichtkracht dan het gewone lichtgas, behoeft tweemaal minder zuurstof voor de verbranding, geeft zesmaal minder warmte, en de vlam flikkert of danst nooit, terwijl het tegen concurreerenden prijs kan worden geleverd. Laatste Berichten. Het IV. v. d.' D. ontving jn Z8ke den toestand in Atjeh het volgende telegram. «Gedurende den nacht zijn de (suppletie) troepen van Padang in stilte over de linie (posten) ingedeeld." Land- en Tuinbouw. Men schrijft aan de N. R. Ct. Wie op Paschen of in de Paaschweek weer een toertje wil maken naar het bol lenland tusschen Leiden en Haarlem met rijtuig of tram, zal zijn neus kunnen tegoed doen en zijn hart kunnen ophalen. Rechts en links van den weg staan de meeste soorten van het puik der bollen, de hyacint reeds in vollen bloei, wegens den zachten winter heel wat vroeger dan anders. Ter wijl in de bosschen nog slechts een enkel blaadje of bloempje zich ontplooit, zijn de velden te Overveen, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest als een mozaïek bed van de schoonste en grilligste kleuren en is er op een zonnigen dag de lucht overal als met balsemgeuren bezwangerd. De verwacnting is, dat de hyacinten wel weer prijzig zullen zijn; van de tulpen voorziet men nog geen verbetering. Die zijn er in de laatste jaren te veel verbouwd en op gronden, welke men vroeger voor deze teelt ongeschikt achtte. Vooral het West- land, dat geen hyacinten met succes kwee ken kan, heeft heel wat tulpen geprodu ceerd en daardoor is, gelijk men zegt, de markt voor dat gewas bedorven. Misschien zal men daar dan ook wel spoedig weer van die cultuur terugkomen en zullen dan de prijzen der tulpen rijzen. Aangezien nu ook de onwillige bakker te trecht zich heeft bereid verklaard, om op «estdagen geen versch brood te leveren, zoo Aan president Faure is door den gemeen teraad van Petersburg een prachtig adres gezonden, besloten in een kostbaar kistje van geciseleerd brons met versieringen van goud, email en edelgesteenten. Het adres is geschreven op perkament en gewikkeld in witte zijde, prijkende met de wapenen van Frankrijk en Rusland en die van Parijs en Petersburgvoorts zijn er de kathedralen van Moskou en Parijs, de havens van Kroon stad en Toulon en de vlaggen van beide natiën op geschilderd. In welsprekende bewoordingen herinnert het adres aan de vriendschap die altijd Frankrijk en Rusland verbonden heeft «een vriendschap welks zelfs de oorlog niet kon vernietigen" aan de betoogingen Door den storm geraakte van het eiland Laven Sary in den Finschen golf een ijsschol los, waarop zich 26 visschers bevonden. De schol werd in de richting van Gottiand ge dreven. Er is een stoomboot uitgezonden, om de ongelukkigen te redden. In het Armenische dorp Jibni, zoo ver haalt een berichtgever van Ihe Chronicle, zijn onlangs al de inwoners zestig ge zinnen gedwongen tot den mohamme- daanschen godsdienst over te gaan. Bedreigd met pijniging en dood, zwoeren allen het christendom at, met uitzondering van één, een H0-jarige vrouw. Deze weigerde. «Ik ben te oud om mijnen Heer te ver loochenen", zeide zij. En toen de Turken haren bijbel verscheurden en verbrandden, sprak zij «Dat kunt gij doen, maar de be lofte uit mijn hart scheuren kunt gij niet I" Of de Turksche regeering geweten zou hebben, dat dit bericht komen zoutoen zij eenige dagen geleden door haar legaties liet uitstrooien, dat in het geheele Turksche Rijk de meest volkomen godsdienstvrijheid heerscht, en van gruwelen geen sprake is (Tijd.) Burgerlijke Stand. Overleden: 1 April. Alida Johanna Ouwendijk, oud 10 dagen, Bakkerstraat. - 2. Henricus Steenhorst, oud 59 jaar en 6 maanden, Piet Heinstraat. Ondertrouwd: 3 April. A. vanWa- melen, oud 60 jaar, en E. de Goederen, 39 jaar. P. J. van de Water, oud 25 jaar, en A. M. Reisbergen, 23 jaar. IJ. Dulfer' oud 27 jaar, en T. van Gogh, 23 jaar. H. Verhoekx, oud 23 jaar, en E. J. de Gooijer, 23 jaar. A. J. Jansen, oud 22 jaar, en A. G. Brökling, 24 jaar. L. P. Roeters, oud 23 jaar, en L. A. van Groot- veld, 25 jaar. Zeetijdingen. Schiedam, 3 April. VertrokkenNoord ster, kapt. P. Groeneveld, en Cosmopoliet, kapt. R. Struijs, beiden naar Helgoland. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 3 April 1896. Spoeling f0.80. Moutwijn Noteering makelaars f6'/3. Brandersbond - 6t/8i/4. Stemming Onveranderd. Berlijn. (SLOTK.)jSP^itUS Parijs. Hamb. a Mei Juni Sept. Mei Sept. Meel 12 Merk. 1. md. 12 April Rogge, loop. md. April I Spirit.. Mrt./April i Mei/Juni New-York. Maïs 39. Amsterdam. Logge op lev. prijshoudend per Mei f104; per Juli f104; per Oct. f105. 3 April. Markt gesloten. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 1 April 3.17 M. 2 April 3.17 M. 124.25 39. 39.- 40.30 40.25 10.30 10.30 16.62* 16.87* 39V8. uur) 2 April 122.— 3 Apri( Q) to G QJ oi 1 April 2 April

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3