Dagblad voor Schiedam en Omstreken. PASCHEN. 19de Jaarg. Zondag 5 April 1896. No. 5460. jPureatt ^oferefraaf 50. EERSTE BLAD. De Wonderdokter. y Algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Wegens het HOOGFEEST ran PASCHEN zal de JVieutce Schiedamtche Courant Maandag-avond nie t Ter schijn en. Christus is opgestaan Nooit komt er een einde meer aan deze victorie. De Heer, die door Zijne Passie als een nieuwe schepping had verricht, Hij rustte, in een verheerlijkt graf, tijdens den Sabbath, welke op die schepping volgde. Dan, daar brak de derde dag na Zijn dood aanNog gloeien de stoklantaarnen en vuurkorven der krijgswacht in het donker om zijne grafstede, het eerste morgenlicht begint ternauwernood te ontluiken, of het Uur der opstanding is daar 1 Vergeten zjjn nu alle smarten, alle miskenning, alle be- leediging, en van nu af zal, in den loop der tijden, deez eigen dag, overal om strijd, als de hoogste wereldfeestdag worden gevierd. Onder alle hemelstreken, langs alle stranden, zoowel onder de bogen van alle Kathedra len, als onder de nederige daken der Missie- kerken, weerklinkt het ééne en hetzelfde AllelujaHij die gekruisigd werd, is opge staan, verheugt u om Zijn zegepraal Hoe wonderbaar is het uitbreiden dier victorieEer de laatste der Apostelen het heilig hoofd ten zoeten doodslaap zal neer- kggen, zal het uitgestrekte wereldrijk van Rome reeds alle havens der Middellandsche Zee, en zoo menig wingewest in Azië, den grooten Verwinnaar van den dood, hebben afgestaan. Eer datzelfde Romeinsche rijk ten einde zal loopen, zal Europa hare opstanding, in naam van Christus' opstanding, begonnen zijn, en zullen de Basilieken van Nicéa, of van Constantinopel hare wereld-concilieën hebben gevierd. En nauwelijks weer zal Feuilleton. 6) (Slot.) Een patiënt, die juist behandeld was, kwam met een vergenoegd gezicht en een recept in de hand uit de kamer. Ali Moes- tapha geleidde daarop de beide ambtena ren naar zijn meester, nadat hij den wach tenden. onder wie een levendig gemompel en gefluister ontstond, verzocht had, een weinig geduld te hebben. »Wat wenschen de heeren?" vroeg Joes- soef Soliman kalm, toen de deur der spreek kamer achter de ambtenaren gesloten werd. »Neemt u plaats." «Wij wenschen ons van de rechtma tigheid van uw doktorstitel te overtui gen," antwoordde de dokter ernstig." PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels. I I f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Europa's opstanding uit de handen van Mooren, Saksers en andere Heidensche hor den zijn voltooid, en zal van den Wolga tot Gibraltar jaarlijks het Alleluja hebben weer klonken, of de vrome Christophorus brengt den Heiland over de wateren van den Atlan- tischen Oceaan, en de dichterlijke ontboe zeming wordt vervuld Nu spreekt ze azal ook daar het [Kruis regeeren En kennis en beschaving bloeien doen Eens wordt geheel die ongetelde menigt', Van volkren, met uw Cristenvolk vereenigd En eindelijk in onze dagen, zie, nu de volheid van Amerika's stammen met ons het Paschen der XIXde eeuw herdenkt, nu daagt de zegevierende kruis-standaard in het don kere binnenland van Afrika O juicht hoog, juicht hoog dan alle horden en stammen, alle menschenrassen en volke ren voor die geheimzinnige kracht, aan ééne enkele grafstede ontsprongen. Terwijl de graven van de zoogenaamde wereldverwin- naars, van de Alexanders, van de Caesars, van de Napoleons door een of anderen rei ziger onder ons, al gissende, worden terug gevonden, hoogstens tijdens een of ander ledig uur, als een curiosum uit het ver- ledene worden bezien, verplaatst zich, nog op dezen eigen Paaschdag van het jaar des Heeren achttienhonderd zes en negentig, zoodra straks het heilig Evangelie ter heilige Misse wordt voorgelezen, niet eenig persoon, niet eenig gezin, niet eenig volk, maar een millioenental van menschen, dat in zijn omvang niet meer te begrooten is, in den geest, vol liefde en dankbaarheid tot die zelfde grafstede van Christus, om welke eerst de heilige vrouwen en de leerlingen samenkwamen, om welke later de gang van alle vrome koningen en keizers samenliep, om welke tienmalen achtereen, de ontzettend groote legers der kruisvaarders zijn ver schenen, en om welke, nog in de laatst- verloopene acht dagen, de vreemdste kara- »Met het grootste genoegen ben ik tot uw dienst. Als 't u belieft gelieve deze documenten in te zien. Zooals ge daaruit zien zult, heb ik het dokters-examen met goed gevolg afgelegd." sDe documenten staan echter op naam van Robert Bernard." Joessoef Soliman nam haastig zijne pruik en den langen witten baard af en ver toonde zijn jong lachend gezicht. sZooals gij belieft te zien, mijne heeren, is Joessoef Soliman Robert Bernard »Ah I" riep de dokter verrast. »Die is goed 1" prevelde de commissaris van politie verbluft. «Het is dus eene komedie zeide daarop de eerste, vinderdaadantwoordde dokter Ber nard. sik meende als arts recht flink te zijn, maar kon als beginner geen praktijk krijgen in mijne dierbare vaderstad Parijs. Toen raadde mijn aanstaande schoonvader, de voormalige beroemde tooneelspeler Girar- det, mij aan, onder het masker van een ouden Turkschen dokter op te treden, wat vanen uit allerlei landen van het Oosten en het Westen, hunne tenten hebben uitge spannen. O, ook omtrent het Paaschfeest moet de nadenkende mensch, zelfs al stond hij buiten de Kerk, wel erkennen, dat die groote feiten, welke God eenmaal positief wilde gevierd hebben in de wereldgeschie denis, zich inderdaad ook zulk eene baan hebben gebroken, dat er aan hunne waar heid en beteekenis nu eenmaal niets te verwrikken valt. Zelfs de strijd en het verzet des ongeloofs tegen die feiten, zij hebben slechts gediend, om duidelijker te doen uitkomen, hoe vast de menschen die feiten hebben verdedigd. Zoo om een voorbeeld te noemen is het eenerzijds zeker te betreuren, dat onze vijanden de Turken, het bezit van het heilig graf te Jeru salem, met zooveel kracht blijven vasthouden, maar anderzijds bewijst immers juist dat vasthouden, dat hun bezit meer geldt dan bijvoorbeeld het graf van Mahomed zeiven, dat te Mekka des noods gerust onbewaakt kan blijven. Christus is opgestaan! Hij die de vic torie van den Heiland in het verledene, een wijle met ons heeft overdacht, hij is gerust op de toekomst, want het vergaat dien Christen als den krijgsman, die met vollen vrijheid en na rijp beraad in de gelederen van een onsterfelijk leger zoude zijn inge lijfd. Voorzeker zoo zal deze krijger zeggen er kan ons nog veel te doen worden gegeven er zal mogelijk nog wel eens een wond geslagen en een traan ver goten worden, maar, wat beteekent dit alles Aan het einde dit bleek ons te voren en met zekerheid aan het einde zijn wij de overwinnaars, en onze Aanvoer der zal alsdan zijne lauweren met den minste Zijner wapendragers evengoed deelen als met den eerste Zijner aanvoerders. Welke troost bij de beproevingen dezer aarde Alles gaat voorbij zelfs de verschrikkelijkste Calvariedood, dien de wereld ooit heeft aanschouwd, was op den middag begonnen en nog voor de schemering doorstaan. Maar altoos en zonder afloop is gebleven de vrucht dan ook met het beste gevolg gelukt is. Hemzelven ziet gij daar als Ali Moestapha." »Ik ben geheel voldaan over uwe inlich tingen", antwoordde de dokter. «Het idee is waarlijk niet slecht. Doch ik vrees, dat het geheim niet lang meer bewaard zal blijven." »Dat vrees ik ook," meende Robert. Maar om het even! In elk geval weet men nu, wat ik kan presteeren." De beide heeren gingen heen. In de wachtkamer vroeg de gravin met de migraine eenigszins bezorgdsEr is toch, hoop ik, geen gevaar bij, als men zich aan den geneeskundigen raad van den Turkschen dokter toevertrouwt «Volstrekt niet, gravinantwoordde lachend de dokter." Daarvan heb ik mij zoo juist overtuigd; hij is een wetenschap pelijk gevormd arts en zal u in uw belang raden." Deze inlichtingen bevredigden blijk baar ook de andere wachtende patiënten. Binnen echter zeide Ali Moestapha. »Nu is onze voordeelige komedie misschien ten einde van dat lijden, de Opstanding, de Verheer lijking, in een woord het Paschen van alle eeuwen en geslachtenAlleluja P. M. Bots, pr. 4 April '96. De verjaardag van Bismarck is ook dit jaar in Duitschland met de gewone ovatiën gevierd. Woensdagavond heeft Bismarck zich aan zijne vereerders vertoond, toen een menigte uit ten naaste bij 3000 personen bestaande hem in het slotpark een ovatie bracht. Staelin, een koopman uit Hamburg, hield een toespraak, nadat een muziekkorps koraalmuziek had uitgevoerd. Bismarck ant woordde met een wensch voor den bloei van Hamburger schetsen bijvoegend, dat hij een hartstochtelijk agrariër is, «maar die anderen hebben toch ook niet geheel ongelijk." De menigte juichte den prins met groote geest drift toe. Een fakkeltocht besloot de betooging. De Napolitaansche bladen maken veel ophef van de samenkomsten van keizer Wilhelm met kardinaal San Felice. Bij zijn bezoek aan het klooster der Karthuizer monniken te Camaldoli schonk de Keizer den kardinaal zijn portret, en liet zich door de monniken onthalen op eierkoeken (wegens den vastentijd) en wijn. Den volgenden dag noodigde de Keizer den kardinaal uit tot een bezoek aan de Hohenzollem. Daar werd San Felice met vorstelijke eerbewijzen ont vangen de Keizer verwelkomde zijn gast aan de valreep en geleidde hem naar het salon, waarop de Keizerin zich weldra ver wijderde en haar gemaal twee uren ach tereen met den prelaat in gesprek bleef. Dien namiddag bracht de gezant von Bulow den kardinaal een exemplaar van 's Keizers bekende allegorische teekening. Volgens de Osservatore had de kardinaal, afscheid ne mende, tot den Keizer gezegdsik hoop Uwe Majesteit in betere gewesten terug te zien; intusschen bid ik God, dat Hij Uwe Majesteit de waarheid zóo toone, als ik haar zie". »Ja." antwoordde Joessoef Soliman. »Het is vandaag de laatste voorstelling Daarop werden de consultatiën op de gewone wijze voortgezet. Werkelijk brachten de bladen den vol genden dag berichten over het geval, dat natuurlijk niet geheim kon blijven, nadat de andere dokters ervan gehoord hadden. Joessoef Soliman liet het Turksche vertoon varen en werd weer dokter Robert Ber nard. Daar men zijn geneeskundigen capa citeit had leeren kennen en waardeeren, bleven tal van patiënten hem trouw en mettertijd kwamen er nog velen bij, want door zijne geslaagde list, die den Parijze- naars beviel, had hij zich wijd en zijd be kend en beroemd gemaakt. Hij trouwde met zijne Margot en bracht het weldra zoo ver, dat hij, evenals dokter Charpen- tier, in eigen equipage kon rijden. HE COURANT (a) De wonderbare geleidsvrouwe van de ridders in Tasso's Jeruzalem Verlost. Zang XV. Strophe 29.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1