I DIENSTBODE ill» VERKOOPING Openbare Verkoop (I f Dinsdag 1 April 1896, OPENBARE 64 runderen en 4 varkens 10 schapen en 1 bok in het Abattoir te Rotterdam, De onderhandelingen over het handels verdrag tusschen Duitschland en Japan zijn geëindigd. De onderteekening zou waar schijnlijk nog voor Paschen plaats hebben. De Nat. Ztg. meldt, dat de exterritoriale uitspraak niet geheel is opgeheven. De Duit- sche consuls behouden de bevoegdheid recht te spreken in gevallen, waarin dit door de betrokken partijen wordt verzocht. De Senaat in Frankrijk, die nu eenmaal den strijd tegen het ministerie-Bourgeois heeft aangebonden, schijnt voornemens hem tot het laatste vol te houden. Te verwon deren is dit niet. De luchthartigheid, waar mede de minister-president alle moties, waarin hem duidelijk te kennen werd ge geven, dat hij het vertrouwen van den Senaat niet bezat, heeft ter zijde gelegd, doet zien, dat hij öf weinig waarde hecht aan den invloed van den Senaat óf de hee- ren senatoren niet au serieux neemt. Voor loopig echter behandelt hij den Senaat als quantité negligeable, en hoeveel motiën van wantrouwen de senatoren ook mogen aan nemen, de heer Bourgeois gaat zijns weegs, verzekerd van den steun der Kamer en overtuigd dat deze voldoende is om het ministerieel leven te doen behouden. De heer Bourgeois regeert dus feitelij k^buiten den Senaat. De vraag is reeds opgeworpen, of hij daartoe het recht heeft, of hij aldus handelend met de Grondwet schendt waarin gesproken wordt van de Kamer in het meervoud en niet van de Kamer. Gisteren heeft het ministerie opnieuw de vuurproef in den Senaat doorstaan. De mi nister-president Bourgeois ondersteunde het voorstel, ingediend door den heer Bisseul, om de zitting te verdagen, daar hij niets meer had toe te voegen aan zijne vroegere verklaringen, terwijl hij eergisteren in de Kamer eene meerderheid had verkregen die hem een autoriteit gaf, welke de stemming nu in den Senaat te houden met zou kunnen verminderen. Deze motie werd met 159 tegen 112 stemmen verworpen. De heer Bourgeois verzekerde daarop, dat hij de interpellatie niet kon beantwoorden. De heer Milliard ontwikkelde daarop zijne inter pellatie en stelde daarna eene motie voor, waarin akte wordt genomen van de ver klaringen der regeering dat zij aan hare eigen mededeelingen niets heelt toe te voegen en deze mededeelingen onvoldoende worden verklaard. Deze motie werd aan genomen met 155 tegen 85 stemmen. De discussie over Madagascar werd bepaald op 21 April. De Senaat ging daarop uiteen. Na afloop van de zitting werd een minis terraad gehouden in het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de moties van vertrouwen achtereenvolgens in de Kamer aangenomen en vooral de uitslag der stemming van eergisteren het der re geering ten plicht stellen de leiding der zaken in handen te houden. De heer Bourgeois heeft zich daarop onmiddellijk naar het Elysee begeven om den president der Re publiek verslag te doen van het beraad slaagde. Het gevolg daarvan is, dat de ministerraad heden weder als gewoonlijk zal bijeenkomen. Er komen tegenstrijdige berichten uit Italië. Er zijn er die beweren, dat eerst daags het sluiten van den vrede kan worden verwacht. Anderen daarentegen komen steeds aandragen met nieuwe moeilijkheden, welke altijd worden opgehoopt en wier massa eerbiedwaardige afmetingen heeft verkregen. Er is zelfs beweerd, dat negus Menelik naar het zuiden was getrokken en indien dit waar is, belooft dit niet een spoedig sluiten van den vrede. Naar uit Rome gemeld wordt, liet koning Humbert Woensdag Crispi, die te Napels verblijf houdt, telegrafisch bij zich in het Quirinaal ontbieden. De Koning ontving Crispi in een audiëntie, welke een uur duurde. Van het onderhoud is alleen bekend, dat koning Humbert de verzekering gaf aan Crispi, dat hij in geen geval het tegen woordige Kabinet vryheid zou geven over te gaan tot het ontbinden der Kamer. Deze aan Crispi gezonden uitnoodiging baart zegt de berichtgever van het Berliner Tagéblatt groot opzien. Te verwonderen is dat niet 1 En aangenomen dat het waar is wat deze berichtgever zegt, dan moet ieder bij eenig nadenken erkennen, dat Humbert zijn plichten als constitutioneel vorst zonder ling opvat, tenzij hij met den afgetreden premier heeft gezocht naar de uit de ar chieven verdwenen documenten. In zake den toestand in Transvaal ver neemt de Times uit Pretoria dd. 2 April Gisteren is eene belangrijke nota van Chamberlain aan president Krüger voorge legd. De toon is vriendschappelijk maar flink. Er wordt in aangedrongen op herstel van de grieven der uitlanders en nieuwe redenen worden gegeven voor het recht en den plicht der Engelsche regeering om tusschen- beide te komen. Ook wordt antwoord ge vraagd op de uitnoodiging om in Engeland te komen, die uitnoodiging kan niet tot on- bepaalden tijd onbeantwoord blijven. De uitvoerende Raad overweegt de nota ernstig. Op eene vergadering te Johannesburg is besloten een korps van 500 man voor Boe- loewajo bijeen te brengen. Velen zijn reeds aangeworven. Het korps vertrekt, zoodra de regeering verlof heeft gegeven en het wapenen en munitie heeft ontvangen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 April 1896. Op verzoek vestigen wij ook te dezer plaatse de aandacht op de groote soiree artist que die Maandag avond in de zaal der Otficieren-Vereemging zal worden gehouden. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zullen verschillende specialiteiten tot deze soirée medewerken. Met buitengewone inspanning wordt te Rotterdam aan net nieuwe telefoonnet van gemeentewege voortgearbeid, zoowel bij dag als bij nacht. Het leggen der zware telefoonkabels, bij tientallen tegelijk, bevattende ieder 224 draden, geschiedt bij voorkeur des nachts teneinde het wagenverkeer niet te stremmen. Door de deugdelijke isolatie der kabels, die in lood en staaldraad gevat ziju en omwon den met zeildoek, behoeven zij met in ko kers geborgen te worden onder den grond. De kaueliegging geschiedt daardoor zeer vlug. Elke kabel is 25266/J03 meter lang, Een tweetal politie-agenten hebben te Rot terdam gisterennacht een tweetal inbrekers op heeterdaad betrapt, die een winkelhuis aan de Hoogstraat tegenover het stadhuis waren binnengedrongen. De arrestatie ging met verzet gepaard, waarom de politie-agenten van hunne sabels gebruik maakten. Een der inbrekers werd gevat en naar het betrokken politie-bureau overgebracht. Men schrijft aan de Tel. uit Rotterdam Aangelokt door het betrekkelijk hooge loon, bebben zich enkele politie-agenten bij de firma Müller en Co. aangemeld om als erstswerker in dienst te mogen treden. BINNENLAND. De minister van oorlog heeft, krachtens een koninklijk besluit 2 dezer No. 40, ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat weder is in werking gesteld het koninklijk besluit van 27 Juli 1873 (Stbl. 119), zoodat er thans weder gelegenheid is voor ingelijt- den bij de militie te land, om, onder behoud hunner positie als milicien, voor den tijd van ten minste twee jaren en onder het gonot eener gratificatie van f 200, te worden gedetacheerd bij het leger in Oost Indië. Hij vestigt er voorts de aandacht op, dat voor iederen milicien die detachering bij het leger in Oost-Indië wordt aangebracht, onverschillig of hij zich met onbepaald verlof dan wel onder de wapenen bevindt, eene aanbrengpremie wordt toegekend van f 10. (St.-Cf.) De heer Gerritsen heeft ingezonden zijn antwoord op het voorlorpig verslag der Eerste Kamer omtrent bovengenoemd wets ontwerp en wijst in hoofdzaak er daarin op, dat de kans dat de Regeering deze zaak ter hand zou nemen niet bijster groot was, zeodat het parlementair initiatief hier ten volle gerechtvaardigd is. Atjeh. Uit goede bron wordt aan Het Vaderland het volgende medegedeeld »Sinds de benoeming van generaal Vetter tot legercommandant liepen er hier en in Indië geruchten, dat het tot een verandering van stelsel zou komen. Men meende te recht of ten onrechte, dat generaal Vetter zich niet met het stelsel-Deykerhoff kon vereeni gen en gestemd was ten gunste van een gewapend optreden tegen de XXII Moekims. Ook meende men te weten, dat de gouv.- generaal, onder invloed van zijn raadsman, dr. Sriouck Hurgronje, tegen het systeern- Deykerhofï ernstige bezwaren had. Vooral sedert het bezoek van generaal Vetter en den zeer voor krachtig optreden gestemden majoor van den generalen staf Breyer, op Atjeh, hebben de geruchten veld gewonnen, dat het in onze bedoeling lag met het tegen- woordige pacificatiestelsel te breken. Of die geruchten gegrond waren, mag betwijfeld woiden, maar naar verzekerd wordt, werden zij onder onder Atjehers vrij algemeen ge looid. Het kan zijn, dat Toekoe Djohan ons nu voor neeft willen zijn. vlntusschen schijnt de omstandigheid, dat vooral op zijn aanraden de buitenposten zijn bezet, die hij nu gemakkelijk kan omsin gelen, op een lang vooruit beraamd plan te wijzen, en wint de meening van dr. Sriouck Hurgronje, dat hij eigenlijk steeds met de ^kwaadwilligen" in betrekking stond en met hen feitelijk onder éen deken lag, aan waar schijnlijkheid". Het blijkt meer en meer, zegt de N R. Ct., dat eene omvangrijke compagne door Toekoe Djohan en zijne bondgenooten tegen ons is op touw gezet. Met het bericht, dat alle forten door den vijand omsingeld zijn, wor den ongetwijfd bedoeld de posten buiten de geconcentreerde linie. Maar ook Oleh-leh aan de kust binnen linie schijnt ingesloten te zijn. Het regeeringsteJegram meldde daarvan echter niets. De posten, waarmede volgens het regee- ringsteiegram de militaire gemeenschap verbroken is, liggen alle buiten de gecon centreerde linie. De punten, die volgens dat telegram door Toekoe Djohan versterkt zijn, liggen op de buitengrens van de strook, die om de geconcenteerde stelling is open- gekapt in het Westen. AD VERTENX1EN. De ondergeteekende betuigt hiermede, ook namens zijne Echtgenoot, Kinderen en Aan- behuwddochter, zijn hartelijken dank aan allen, die hem op I dezer hunne belang stelling toonden in 't bijzonder aan diegenen zijner collega's, die hem blijk gaven van hun persoonlijke sympathie, alsmede voor het fraaie huldeblijk. B. VAN DER MARK. Schiedam, 4 April 1896. GEVRAAGD: van goede getuigen voorzien. Hoogstraat. 107. gevraagd in een burgergezin te Vlaar- dingen, tegen flink loon, R. K. Godsdienst. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven, onder letter F, in te zenden aan het Bureau van dit Blad. van I. Elf perceelen WEILAND, uitmaken^ de Buitenlanden of Keilen van Ni&!<iy Mathenesse, alsmede een gedeelte Buitenka tezamen groot 23 bunders, 32 vierk. roede" en 70 vierk. ellen, gelegen onder de £e meente Schiedam, nabij de rivier Maas, beoosten de Buitenhavenen II. Den GROENENDIJK, gelegen in dezelfde gemeente, groot 8 bunders, 41 vierk- roeden en 90 vierk. ellen. De verpachting zal geschieden va° perceel I kampsgewijze en van perceel U10 twee gedeelten, op Woensdag 15 April des voormiddags te 9 uren, in het Stations' koffiehuis van J. KNOCK, teSchieda""' zijnde inmiddels nopens de pachtvoorwaard6" inlichting te bekomen ten kantore van H. M. C. POORTMAN, Notaris aldaar. van: III. Een WINKEL- en WOONHÜ1^ en ERVE met Open Grond, en rech1 van uiipad door de aan de noordzijde b«' lende Gang, staande en gelegen te S c h ie' dam, aan de Hoofdstraat nr. 163, kadaste" sectie L, nr. 1248, groot 67 vierk. ellen- Grondbelasting 17.82. De veiling zal plaats hebben op Vrij' dag 17 April 1896, des voormiddag5 te elf uren, en de afslag op den volgende" dag, des avonds te acht uren, beide het gebouw »Musis Sacrum" aan de Lan3e Haven te Schiedam, kunnende inmiddel5 het perceel bezichtigd worden op \N 06üf' dag en Donderdag in de week der veilihr?' des voormiddags van 9 tot 12 en des na' middags van 2 tot 4 uren, op vertoon va» een bewijs van toegang, afgegeven door de" Notaris Mr. H. M. C. POORTMAN aldaar,te wiens kantore aangaande de koopvoorwaarde" inlichtingen te bekomen zijn. DB UUU des voormiddags 11 UUT. Informatiën te bekomen ten kantore v"n den Deurwaarder A. BOSMAN te Schieda"9 en B. KRUIJNE te Rotterdam. De deurwaarder A. BOSMAN is vo<"" nemens op Vrijdag 10 April 8 's voormiddags 10 ure, aan den NoordMOI^1 alhier, publiek te verkoopen Eiken- en Grenen Binten Cl1 Platen, Ribhout, priuJjJ Vloerdeelen, Moerbint la"£ 15 M. 35 x 30, dubbel^ Buitendeuren niet hard' steenen neutenprin1*1 blauwe Pannen, Brandhout* Alles afkomstig van »DE DUBBEL AREND." VAN HET VAN EN IIET VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2