Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ie 19de Jaarff. Donderdag 9 April 1896. No. 5462. bureau "g$otev$tvaat 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden I Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 mmm, PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYEItZICUT. 8 April '96. De toestand in Armenië blijkt steeds meer bedenkelijk te worden. De Porte, die langs diplomatieken weg met weergalooze driestheid de best gewaarborgde berichten omtrent de in Armenië gepleegde gruwelen 'iet loochenen, schijnt nog een stap verder te willen gaan en zich te willen wreken °P hen die tegen haar durfden getuigen. Het waren, zooals men weet, niet enkel officieele commissarissen en consuls, die de rapporten nopens de slachting onder de christenen door hun getuigenis staafden, raaar ook katholieke missionarissen en pro- testantsche zendelingen en ook de Arme nische patriarchen-zelven, die in missie- brieven en luide protesten de waarheid stelden tegenover de officieele leugenbe- richten. Kan de Porte de consuls en com missarissen niet treffen, den zendelingen zal zij haren toorn doen gevoelen. Het Daily News verneemt inderdaad, dat de Sultan een keizerlijke iradé heeft geteekend, waarin de geheele uiteenzetting van alle christen-zendelingen uit de Arme nische provinciën bevolen wordt. Het besluit 's nog niet uitgevaardigd en de uitvaar diging zou wellicht kunnen belet worden, mdien daartoe onmiddellijk door de Mogend- beden pogingen worden aangewend. De Univers ontvangt zijnerzijds uit Rome bericht, dat de Sultan, verbitterd tegen Mgr. Azarian, den patriarch der katholieke Armeniërs (die der gregoriaansche Ame- niërs toeft reeds op Russisch gebied aan de grens) aan den H. Stoel heeft kennis gegeven, dat hij strenge maatregelen zal hemen. De H. Vader stelt alle pogingen in het werk om in deze moeilijke zaak verdere verwikkelingen te voorkomen. De expeditie door de Engelschen van Uit Egypte tegen Dongola ondernomen, houdt de aandacht steeds gespannen. De laatste berichten uit Wadi Haifa melden, dat de Derwisjen zich verzamelen bij Firket en dat te Soearda opnieuw versterkingen uit Feuilleton. 2) (Slot.) »Een oogenblik, mijn beste heer," zeide dezelfde schorre bevende stem, »ik zal een baars aansteken." Eenige seconden verliepen, waarna het dansend licht van een vetkaars zijn stralen door een vertrek wierp, dat mij het eerste oogenblik reeds ruim en luchtig voorkwam. De bedelaar gleed achter mij heen en opnieuw hoorde ik het knarsen van een slot, dat dichtgedraaid werd. Ik had ge dacht. een vies en ellendig verblijf aan te treffen, met eenige kreupele stoelen en een matras op den grond in een der hoeken. Maar deze kamer was met zekere weelde het zuiden aangekomen zijn. Het 9e Soe- daneesche bataljon onder kolonel Cooper is met de Maxim-batterij naar Tandsjoer, 40 mijlen ten zuiden van Sarras, gemar cheerd. De verbindingslijn tusschen de vooruitgeschoven posten wordt krachtig versterkt. Maandag woei te Wadi Haifa een zandstorm. De warmte is er buitengewoon drukkend voor dit jaargetijde. Kolonel Lloyd, die te Kaïro het bevel voert, zal als gou verneur naar Soeakin gaan. Naar uit Cairo aan de Times wordt ge meld, worden, daar het ingangskanaal van Alexandrië thans officieel drie honderd voet breed en dertig voet diep is verklaard, de loodsgelden met den 30r. dezer afgeschaft en vervangen door een scheepvaartgeld van ongeveer 3/Jo penny voor alle ingeklaarde en uitzeilende schepen. In zake Transvaal verneemt men, dat de vice-generaal N. J. Smit, wiens gezond heidstoestand reeds sedert geruimen tijd veel te wenschen overliet Zaterdag te Pre toria is overleden. Generaal Smit was de bekende vechtgeneraal," die zich door zijn dapperheid en beleid in den bevrijdings oorlog van 1881 bij Langnek en Majuba onderscheidde en met Kruger, Joubert en Pretorius het republikeinsch bewind ves tigde. Toen de oorlog geëindigd was, be hoorde Smit tot de mannen, die door den Volksraad werden afgevaardigd als deputatie naar Londen om over den tekst der con ventie te onderhandelen. Met president Kruger en den superintendant Du Toit be zocht generaal Smit in 1884 ook Nederland. Later kwam hij nogmaals hier terug om te Utrecht genezing te vinden voor zijn oogkwaal. Men kon hem echter slechts eene tijdelijke verlichting schenken. Met het sterven van generaal Smit verdwijnt een der meest op den voorgrond tredende Trans- valers van het tooneel. Een telegram uit Johannesburg aan het bureau van de Standard and Digger News houdt de juistheid staande van het bericht dat Engeland bereid is de Londensche con ventie van 1884 te vernietigen en een gemeubeld en op de vloer lag een kleurig tapijt. Wat beteekent dat?" vroeg ik met ver bazing. Gij hebt mij bedrogen!" Ik ging naar de deur terug. De grijs aard was verdwenen een man in de kracht van zijn leven, met een grijze pruik in de iu en ^et §elaat kunstmatige rim pels bedekt, zag mij glimlachend aan. »Je kijkt erg verwonderd," begon hij spottend, sj© ziet wel, er gebeuren nog wonderen in onzen tijd. Ik heb het gebruik van mijn beenen weer teruggekregen, en mijn krukken, daar staan ze." Dit zeggende, wees hij naar den hoek bij de deur. >En wat wil je nu hebben?" vroeg ik zonder vrees te laten blijken. »Je moest me uw horloge leenen," her vatte hij onbeschaamd. Het mijne is juist bij den horlogemaker in reparatie en het uwe schijnt mij een stuk van waarde toe dat zal wel goed loopen." »En is dat r.u alles, wat je hebben wil vroeg ik op spottenden toon. nieuw tractaat te ontwerpen, waarin de onafhankelijkheid van Transvaal wordt ge waarborgd. Het bericht voegt er bij, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Transvaal bijna geëindigd zijn. Reuter verneemt daarentegen met beslist heid, dat er hoegenaamd geen grond is voor het bericht van de Standard and Digger News als zou de Engelsche regeering erin toegestemd hebben, een nieuw verdrag met de Zuid-Afrikaansche republiek aan te gaan met opheffing van de Londensche conventie van 1884. Over den opstand in Matabelenland wordt nog het volgende gemeldTe Salisbury heerscht groote levendigheid, een troep van 420 vrijwilligers wordt daar uitgerust. Er loopen geruchten dat de inboorlingen aan de Zambesi in opstand gekomen zijn, maar de autoriteiten hechten daar geen ge loof aan. Een vertrouwbare inlander heeft het be richt medegebracht dat Lobengoela een groote strijdmacht verzamelt ten noorden van Boeloewajo, om de hoofdplaats aan te vallen een andere afdeeling Matabelen zou dan naar Gwelo optrekken. Vier Maxims zijn naar Boeloewajo ge zonden. Gilford's manschappen verbranden de kraals van de voornaamste opstandelin gen ten westen en ten noorden van Boeloe wajo. Selous vertrekt binnenkort met een aantal niet-bereden mannen naar de kopjes ten oosten van Boeloewajo, om de Matabelen van daar te verdrijven. Een 200 man sterke troep opstandelingen trachtte Donderdag nacht kapitein Brand's kolonne bij Oem- singwane te overvallen, maar werd terug geslagen. De toestand op Cuba blijkt in den laat- sten tijd in het voordeel der Spanjaarden veranderd te zijn. Elk bericht spreekt van een nederlaag der opstandelingen, die onop houdelijk worden vervolgd, nergens met rust gelaten en steeds meer teruggedrongen worden, zoodat o. a. generaal Maceo door de Spaansche troepen in de provincie Ha vana letterlijk in een hoek is gedreven. »Neen, je beurs zou ik ook graag heb ben. Ik ben slecht bij kas op het oogen blik en wil bij mijn bankier het gewone crediet niet overschrijden." ^Ellendeling I" riep ik uit, op den val- schen bedelaar toetredend. »Maak die deur open en laat me gaan." Ik was ongewapend, maar voor een vechtpartij was ik toch niet bang. Maar de gewaande bedelaar haalde een revolver uit zijn zak. »Neen," zeide hij, op mij aanleg gend, »je komt er niet uit. Eerst je beurs en je horloge." Ik sprong achteruit. De verontwaardiging en de woede, dat ik zoo onnoozel en zoo dom geweest was, mij aldus te laten van gen als een vogel in een strik beletten mij te spreken. Wat kon ik nu doen tegenover dien gewapenden kerel, die mij met zijn revolver ieder oogenblik als een konijn kon doodschieten Maar plotseling kreeg ik een goeden inval. Wacht, leelijke schurk, nu heb ik je," klonk plotseling een ruwe stem achter den bedelaar. Daar is hij omsingeld door de Spaansche troepen over wie generaal Weyler zelf het bevel heeft genomen of eerstdaags nemen zal. Wel hebben de opstandelingen her haaldelijk pogingen gedaan om door deze linie heen te breken hebben hunne partij - genooten in Matanzas getracht de aandacht der Spanjaarden door onverhoedsche aan vallen af te leiden, doch naar van Spaansche zijde gemeld wordt, is hun dit niet gelukt. Generaal Maceo blijft opgesloten en de kring waarin hij zich bevindt, wordt steeds nauwer. De toestand der Cubanen is dus, indien het bovenstaande getrouw de waarheid weer geeft, nagenoeg hopeloos. Maar wat in de berichten uit Madrid wordt beweerd, is niet altijd de waarheiddat hebben de feiten dikwijls bewezen. Men heeft daarvan onlangs weer een bewijs kunnen zien in de mede- deeling over den dood van generaal Gomez. Generaal Gomez was dood werd er gezegd hij was gestorven aan een kwaal die hem reeds lang gepijnigd had. En nu wordt weer verzekerd, dat hij niet dood is hij is slechts ziek. Misschien kan hij dus het lot deelen van generaal Maceo, die ook door de Spanjaarden is doodgemaakt en toch nog leeft. Volgens een bericht uit Curasao aan de Times houdt men het in Yenezuela voor bijna zeker, dat het grensgeschil met Enge land in der minne zal worden geschikt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 April 1896. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de (72e) verjaardag van H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach. Men schrijft aan de Msb. uit Schiedam De verlaging van het havengeldtarief voor de aan Maaszijde aanliggende stoom- booten heeft niet het gevolg gehad, dat deze booten hare werkstaking op Schiedam hebben geëindigd. De bedoelde verlaging was dan ook veel te gering, in het oog Verschrikt zag hij om ik maakte van de gelegenheid gebruik, met een sprong was ik bij hem en rukte hem het wapen uit de hand. »Nu is 't mijB beurt," zeide ik, »hem de revolver onder de neus duwend. »Maak die deur open, of ik schiet je door je hersens De schurk zag mij verwonderd aan. 't Was een onverschrokken kerel, daar viel niet aan te twijfelen. Maar de revolver en die onverklaarbare stem maakte hem gedwee. Dof grommend als een bulhond maakte hij de deur open en sloeg ze met geweld achter me dicht. Al tastende vond ik de trap en kwam op straatvandaar begaf ik me met haas tige schreden naar het strand. Ik kwam een half uur te laat in Gaiety-theater, waar ze reeds ongerust waren over mijn uitblijven. De revolver heb ik als oorlogsbuit be waard, en nu ziet ge wel, besloot Toole, dat het kunstje van buikspreken mij dien avond uit een leelijk avontuur heeft gered, NIEUWE SC E COURANT ümM Ti l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1