gehouden, dat deze booten door nieuwe meetbrieven meer tonnenmaat moesten gaan betalen. Dat dit links laten liggen van onze gemeente hier betreurd wordt en veel last en moeite veroorzaakt, zoowel voor passagiers als voor het goederenvervoer, laat zich denken en velen zien uit naar eene minnelijke schikking. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is door B. en W. ingediend een voorstel om hun machtiging te verleenen tot aanneming van de bij Kon. besluit verleende vergun ning voor den aanleg enz. van een tele foonnet. Art. 18 van het besluit bepaalt nl., dat de vergunning vervalt, indien zij door de gemeente niet binnen 8 maanden na de dagteekening is aanvaard. Waar bjj alles wat kan strekken om de locale telefonie tot ontwikkeling te brengen op medewerking van het hooge ^bestuur mag worden vertrouwd en in geval van naasting door het Rijk de gemeente be hoorlijk tegen geldelijk verlies is gewaar borgd, vinden B. en W. volle vrijheid het voorstel tot aanvaarding te doen. De bepalingen komen op hetzelfde neer als de voor Amsterdam gestelde bepalingen. Door de uitbreiding der gemeentegrenzen van Rotterdam worden van de schutter- plichtigen in de nieuwe stadsgedeelten zware diensten gevorderd. Wanneer zij ge durende de wintermaanden de oefeningen des avonds in het Beursgebouw hebben medegemaakt, zijn er onder de schutters velen, die te Oud-Charlois en Smidsbroeck woonachtig zijn, die niet voor lang na midder- nacnt hunne haardsteden kunnen bereikon. Thans zijn de schietoefeningen gecom mandeerd die des morgens ten zes uur op de schietbaan te Crooswijk plaats hebben, alwaar zij dan 5 of 6 schoten moeten doen, voor welke oefeningen velen een afstand van 2 3 uren moeten afleggen. Eenige schutterplichtigen te Oud-Charlois, Smidshoek en Zuidhoek, meest landbouwers, zullen thans een verzoek tot de overheid richten of zij bij gebrek aan een schietbaan in hun stadsgedeelte de geweerschoten des noods onder toezicht van superieuren in de nabijheid van hunne hofsteden mogen lossen, waardoor tevens de kraaien uit de boom gaarden verdreven worden en een groot tijdverlies wordt bespaard. Te Kralingsche veer hebben intusschen de meeste schutter plichtigen, waaronder eenige notabelen, zich tijdig bij de brandspuit doen inlijven. Zoo doende blijven zij van eerstgenoemde «heeren- diensten" verschoond. De Paasch-bloemenmarkt, ook dit jaar weder op het Van Hogendorpsplein te Rot terdam gehouden, werd vooral Maandag namiddag druk bezocht. Een grootere bloe- mentooi dan gewoonlijk, kenmerkte het Zachte voorjaar, doch talrijker dan de bloemenverkoopers waren de kooplieden in papieren snuisterijen, die een groot deel van het plein in beslagnamen. Deze markt, eertijds meermalen de plaats van zotte en woeste tooneelen, verliep ditmaal kalm. De firma W. H. Muller <Sc Co. te Rotter dam heeft ruim 140 werklieden aangenomen op de reeds vermelde voorwaarden. Na proeftijd zal daaruit een keuze worden gedaan van werklieden, die alsdan eene vaste aanstelling bekomen. In onze Vroedschap. De vergadering gisteren door den Raad dezer gemeente gehouden zou, als vooreen groot deel aan het afdoen van gewone loopende zaken en het doen van benoemin gen gewijd, geen stof geven tot nadere be spreking, ware daarin niet een paar onder werpen van meer algemeen belang aan de orde geweest. Na eene korte besloten zitting blijkbaar aan de bespreking der suppletoire begrooting van het St. Jacobs-Gasthuis gewijd, was aan de orde de voortzetting der behandeling van de ontwerp-verordening regelende de jaar wedden enz. van de leeraren der openbare scholen voor hooger en middelbaar on derwijs, waarvan in de vorige zitting de cijfers waren vastgesteld en de redactie door B. en W. gewijzigd. De bepaling der lesuren in art. 1 gaf aanleiding tot eene vrij langdurige dis cussie, die hoofdzakelijk liep over de vraag of voor het maximum aantal lesuren alleen zouden gelden de lessen aan de hoogere burgerschool en het gymnasium of dat daarbij ook de lessen aan de burger avondschool zouden moeten worden geteld. De heeren Poortman en De Groot ver dedigden herhaaldelijk hunne meening dat laatstbedoelde lesser, in het maximum aantal lesuren moesten begrepen zijn, terwijl de heeren Den Breems en Maas en de Voor zitter in het licht stelden welke beweeg redenen B. en W. er toe hadden geleid de lessen aan de Burger-avondschool van die aan de beide andere inrichtingen gescheiden te houden. Bij herhaling betoogde de heer Maas, dat hier de meest rationeele weg wasde lessen aan de Burger-avondschool geheel af te zonderen, omdat anders tal van moeilijk heden bij de redactie en toepassing zouden ontstaan. Het bleet voor de leeraren toch ge heel hetzelfde of zij zich hunne avonduren ten nutte maken door het geven van lessen aan andere inrichtingen hier ter stede of elders dan wel of zij die aan eene gemeen telijke inrichting van onderwijs besteden. De omstandigheid dat de lessen aan de B. A. S. slechts gedurende een gedeelte van het jaar worden gegeven, pleitte er te meer voor ze van de andere geheel ge scheiden te houden. Tegenover het betoog van den heer Maas bleven de heeren De Groot en Poortman hunne meening handhaven de moeilijkheden van redactie en toepassing waren volgens eerstgenoemde zeer goed te vermijden ge weest, terwijl de laatste erop wees dat een regeling als door hun beiden werd bedoeld, ook elders werd toegepast. De Voorzitter bleef het denkbeeld van de heeren Poortman en De Groot bestrijden, ook met het oog op de vrijheid der leeraren, die reeds hadden doen blijken, dat zij op het geven van die avondlessen niet gesteld waren. Ten slotte werd art. 1 goedgekeurd met 20 stemmen tegen 1, die van den heer De Groot. Bij artikel 2 werd eenige strijd uitgelokt door het stellen van de vraag of de daarin genoemde verhooginsen facultatief of impe ratief waren. Nadat de Voorzitter had opgemerkt dat de verhoogingen geschieden op voordracht van B. en W. doch dat de beslising daaromtrent is aan den Raad, die ze al of met kan toestaan, stelde de heer Maas in 't licht dat de verhooging bij het verkrijgen van den docterstitel imperatief is, doch de andere, voor meerdere dienst jaren, facultatief zijn. De heer Jansen vond het beter het in het artikel te doen uitkomen, dat de ver hoogingen grootendeels niet imperatief zijn door net inlasschen van de woorden «alleen of slechts op voordrachtdoch wijzigde naar aanleiding van eene opmerking van der. heer De Groot zijn voorstel in dien zin, dat ten opzichte van de facultatieve verhooging zou worden gelezen tkan worden verhoogd". De heer Poortman en de Voorzitter be streden het voorstelJansen de verhooging na zekeren diensttijd moest een recht zijn, en de Voorzitter meende, dat de Raad de voorgestelde verhooging niet kon verwerpen, wat den heer De Groot deed zeggen dat deze uitlating geheel in strijd was met het geen de Voorzitter eerst had gezegd nl. dat de Raad de verhooging kor. toestaan of weigeren. De Voorzitter en de heer Den Breems bleven het recht op verhooging bepleitten en het amendement Jansen ontraden. Het amendement Jansen, dat de vrije beslissing aan den Raad verzekert, werd ten slotte aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Daarna stelde de heer Dé Groot nog voor te schrappen de beperking dat de verhooging alleen zou worden genoten door hen die in het onderwijs aan bedoelde inrichtingen hun hoofdbestaan vinden. Tegen dit voorstel verzette zich de heer Maas op grond dat de in het artikel bedoelde verhooging alleen gold als een prikkel voor de leeraren om bij het onderwijs te dezer stede te blijvendie maatregel had alleen ten doel leeraren die hier hunne positie hebben en niet die welke hier slechts en kele lessen geven. De Voorzitter deelde hierin geheel de meening van den heer Maas. Het voorstel De Groot werd met 16 tegen tegen 5 stemmen verworpen. Bij het voortgezet debat werd door den heer Poortman opgemerkt, dat hij het na de gevallen beslissingen gewenscht achtte, de jaarwedden nog eens te herzienanders zouden de leeraren voor een sollicitatie naar Schiedam worden afgeschrikt door het ge ring sa'aris. De Voorzitter antwoordde daarop, dat in artikel 1 geen verandering meer kon wor den gebracht. Bij artikel 3 werd door den heer Poort man nog eens beproefd in het maximum der lesuren te doen meetellen de lessen aan de Burgeravondschool. Hij vond een maximum van 28 lesuren per week reeds ruim genoemdeen toestand zooals nu, waarbij 33 uren per week Fransche les worden gegeven, noemde hij verschrikkelijk. Het denkbeeld van den heer Poortman vond geen steun in de vergadering. Ook een voorstel van den heer De Groot om het maximum aantal lesuren van 28 tot 24 te verminderen, moest bij gebrek aan ondersteuning buiten behandeling blijven. De duscussie bij de verdere artikelen liep over punten van meer ondergeschikt belang. De verordening werd daarop bij acclamatie goedgekeurd. Daarop werd het voorstel betreffende den strekdam op de bekende wijze behandeld- Het bericht dat Ged. Staten Raads ver zoek omtrent de mededeel ing van de be zwaren door af namens reclamanten der Inkomstenbelasting bij hun college geopperd, niet voor inwilliging vatbaar achten, als zijnde in strijd met de instructie voor Ged. Staten vastgesteld, werd zeker door velen verwacht en verwekte dan ook weinig of geen opzien. Nadat B. en W. bij acclamatie ook tot de onderhandsche aanbesteding van het werk der Landtong nabij het Westerha venhoofd gemachtigd waren, werd de ver gadering gesloten. BINNENLAND. De Staatscourant bevat de wet van 20 Maart j!., tot toekenning van een renteloos voorschot, groot f266.667, uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Rotterdam naar de Hoeksche Waard. De opper-kamerheer en de chef van het militaife huis van H. M. de Koningin maken bekend dat H. M. de Koningin-Regentes op Woensdag 22 April aanstaande in het paleis te Amsterdam gelegenheid zal geven bij Hoogstdezelve hunne opwachting te maken des voormiddags te 10 uren aan militairen en civiele autoriteiten, des namiddags te 1^ uur aan commissiën en op Donderdag 26 daaraanvolgende te 10 uren particuliere audiëntie zal verleenen. Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan gezegd paleis gereed zullen liggen, van he den af, tot en met Zaterdag 18 April, des avonds te 8 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. (St.-Ct.) De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Maandag 13 April, des avonds te 8£ uur. Het voorloopig verslag van het afdeelings- onderzoek der Tweede Kamer betreffende de wetsontwerpen tot aanvulling van het wet boek van Koophandel is verschenen. Naar aanleiding van het Atjeh-verraad schrijft het Tweede-Kamerlid M. De. Ras, in den L. K. o. a. «Op ruimen voet onderhouden uit het geheim fonds, was het toch te voorzien, dat zoodra de kas uitgeput zou wezen, bondge noot Toekoe Djohan het stof van zijn voeten schudden zou, ons in zijn taal toevoegende «J'ai l'honneur." En reeds 't vorig jaar wees de schrijver in het Bataviaasch Han delsblad erop, dat de ringgits (rijksdaalders) bijna op waren, en men zich bijgevolg bin nenkort op die gebeurtenissen voor te be reiden had. Alles te vergeefs 1 Curieus zal het zijn te vernemen wat die fraaie tactiek ons gekost heeft. De Zw. Ct. meldt, dat nu ten opzichte van de kamptoelage van onder-officieren en min deren bij hun verblijf in 't kamp te Olde- broek door den Minister van Oorlog een gunstige beschikking is genomen. In de Gemeentestem richt de heer J®c- Van Waning, burgemeester van Ouderker a/d IJsel, zich tot zijn ambtgenooten in Zuid-Holland met de mededeeling, dat he 11 November a. s. 25 jaar geleden zal zijn> dat mr. C. Fock benoemd werd tot Com missaris der Koningin in dat gewest. Met het oog op de bijzondere verdiensten van mr. Fock jegens de burgemeesters, vo°r wie Z. Exc. te allen tijde toegankelijk was en nog is, meent de heer Van Waning bet initiatief tot eene betooning van hulde en waardeering bij Z. Exc's 25-jarige ambts vervulling. Naar men verneemt, hebben reeds vele burgemeesters van hun instemming blijk gegeven. In de Ooststraat te Scheveningen vond men eergisteren avond een korporaal van veldartillerie slapende. Bij nader onderzoek echter bleek, dat deze slechts een gewaande zoon van Mars was en wel een timmerman) die, na in den Haag met zijn kameraad) een werkelijken korporaal, Paaschmaandag te hebben gehouden, met dezen van kleeding verwisseld had. De korporaal zelf was genoodzaakt zich in de kazerne in burger- kleeding aan te melden. Naar men verneemt, hebben ten kantor® der invoerrechten te Amsterdam in de laatst verloopen maand de invoerrechten ruim f 40.000 meer opgebracht dan over de maand Maart van het vorig jaar. Op Donderdag 9 en Vrijdag 10 April 1896 wordt te Amsterdam een zeer belangrijke munten-veiling gehouden; op die dagen komt de collectie van wijlen den heer F. L. J< Dumoulin, notaris te Maastricht, onder den hamer. Deze verzameling bevat behalve de rijke serie Pauselijke penningen een mooie collectie munten geslagen te Maastricht en in het hertogdom Limburg. Daaronder zijn vele unica. Behalve een groot aantal pen ningen betreffende Maastricht, vindt men in den catalogus nog eenige Germaansche en Romeinsche antiquiteitenen een uitgebreide bibliotheek op het gebied van numismatiek en heraldiek. Alles is daags te voren te zien in het verkooplokaal «D'Koning van Zweeden" alhier. Naar aanleiding van de tijdingen uit Atjeh, is Zaterdag te Amsterdam een tele gram uit Langkat ontvangen, meldende, dat de veiligheidstoestand in dat landschap i° elk opzicht hoogst bevredigend is. Zondag maakten eenige Amsterdamsch® socialisten een boottocht naar Alkmaar om hunnen partijgenoot Hermans, die in d® gevangenis aldaar verblijf houdt, eene sere nade te brengen. Deze serenade, waaraan door ruim 60 Amsterdammers werd deel genomen, liep zonder eenige stoornis af- Ongehinderd bereikte men de gevangenis wandelde een paar maal zingende rondom dat verblijf en ging vervolgens steeds zin gende door Alkmaar. De onlangs bij de stranding van het mastschip onbruikbaar geworden reddings boot der N. H. R. Mij., gestationneerd t® de Coksdorp, is naar elders overgebracht ter herstelling. Eene hulp-reddingsboot werd te de Cocksdorp gevestigd. Men schrijft aan de IV. R. Ct. uit Oost stellingwerf Uit goede bron kunnen wij vermelde0* dat er publiek niets officieels bekend lS omtrent den geschorsten gemeenteontvan ger te Oosterwolde. De zaak wordt onde1' zocht. Het bericht over een geschat tekort* in enkele bladen medegedeeld, is eene glS" sing, niets meer. Uit Assen schrijft men ons Het ontsteken van Paaschvuren is in de provincie Drente* vooral in de heigemeenten, nog inheemsC al wil men beweren, dat ook dit aloud g® bruik afneemt. Bijna elk gehucht bran

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2