Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19def Jaarg. rijdag 10 April 1896. No. 5463. ^Sttreau l$ofersfraaf 50. Het verboden lied, PRIJS Y AN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.—- Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 April '96. De reis der keizerlijke familie in het Zuiden wordt in Duitschland met veel belangstelling gevolgd. De Keizer en de Keizerin waren Zondag 11. te Palermo, waar 2U een bezoek brachten aan het op de reede bggend oorlogsschip Sardegna. Het Itali- a&nsche eskader deed later de Ilohenzollern Afgeleide. Toen de Keizer de overwinning ^ef Italiaansche bezetting van Kassala op be Derwisjen vernam, zond hij gelukwen- schen aan den prefect van Palermo en den bevelhebber van het eskader. Bij het daarop gevolgd bezoek aan Syracuse werden de Keizer en de Keizerin door de bevolking 2eer hartelijk ontvangen. Zij brachten ook een bezoek aan den Griekschen schouw burg. Het stedelijk muziekkorps speelde onder toejuichingen van het publiek het Duitsche volkslied. Admiraal Gualterio werd door den Keizer uitgenoodigd tot een bezoek aan de Hohenzollern. Den 14n dezer Worden keizer Wilhelm en keizerin August- Victoria te Weenen verwacht. Aan dit Keizerlijk bezoek wordt bijzonder gewicht gehecht, daar men verzekert, dat niets minder dan de vernieuwing van het Drievoudig Verbond ter sprake zal komen. Van meer belang dan 's Keizers bezoek aan Sicilië is zeker nog het bezoek dat s Keizers broeder, prins Heinrich, met zijne gemalin, prinses Irene, Zaterdag 11. op het Vaticaan heeft gebracht. Zaterdag-voor middag werd prins en prinses Heinrich van Pruisen door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. De prinses was vergezeld van een hofdame, terwijl het gevolg van den Prins bestond uit twee adjudanten en een lijfarts, den bij den H. Stoel geaccrediteer- den Pruisischen gezant Otto von Bülow en twee geattacheerden van de Pruisische legatie, allen in groot uniform. Prins Hein rich zelf droeg de admiraals-uniform, zijn gemalin de Spaansche mantille met zwarte Feuilleton. Een avontuur in de Kleine Belt FELIX LILLA. 1) Op een Octobernamiddag van het jaar 1855 zaten drie reizigers in het veerhuis te Aarösund. om zich den tijd te verdrijven, een partijtje ^zesenzestig" te spelen. Aarösund, niet ver van Hadersleben aan de oostkust van Noord-Sleeswijk gelegen, Was van oudsher een van de voornaamste inschepingsplaatsen veor de reis naar het eiland Funen, en w«A naar het tegenover liggende aardige stadje Assens. De afstand tusschen beide plaatspn bedraagt slechts vijftien kilometer ongelveer. In dien tijd, slechts/weinige jaren na den kant, welke voor de dames die op het Vati caan ontvangen worden, is voorgeschreven. Leo XIII wachtte in de Troonzaal zijn hooge bezoekers staande op en ontving hen met een aller harten winnende beminnelijk heid. De Prins en Prinses toefden circa een half uur in afzonderlijke audiëntie bij den II. Vader in diens particulier vertrek en toonden zich later hoogst voldaan over 's Pausen minzaamheid en groote tegen woordigheid van geest waarmede hij de belangen der katholieke Kerk in Pruisen bij Hunne Koninklijke Hoogheden aanbeval. Na dit afzonderlijk onderhoud liet de H. Vader zich de personen van het gevolg voorstellen, waarna de Prins en Prinses met hun gevolg het gebruikelijk bezoek gingen afleggen bij den kardinaal-staatssecretaris Rampolla, die in den loop van den namiddag een tegenbezoek bracht in het Bristol-hötel. Het is, naar men weet, de tweede maal dat prins Heinrich den Paus bezoekt maar van zijn eerste bezoek was een pijnlijke herinnering achtergebleven door het brutaal optreden van den verwaanden graaf Herbert Bismarck, die met de woorden »een Prins wacht niet", den Pauselijkee ceremonie meester ter zijde duwde en Heinrich liet binnengaan, terwijl zijn keizerlijke broeder met den Paus nog in gesprek was en niet tegenstaande er binnen (door Paus of Keizer) gezegd werd »een oogenblik nog I" Natuur lijk heeft men thans niet laten gevoelen, hoe die Pruisische lompheid in de herinne ring voortleeft, te minder daar niet hij-zelf, maar de verwaande jongere Bismarck er voor verantwoordelijk is. De zaak-Hammerstein zal deze week voor de Berlijnsche rechtbank komen. Gelijk reeds is gemeld, wordt de oud-redacteur van de Kreuzzeitung beschuldigd van afpersing van 170.000 Mk. door middel van valsche wissels geteekend sgraaf Finkenstein" en van verduistering van een bedrag van 10.000 mark dat hem in bewaring was gegeven. Dan wordt hem nog ten laste gelegd, dat oorlog van 1848, die met de nederlaag der Sleeswijk-Holsteinsche zaak geëindigd was, noemden de Denen het hertogdom Slees- wijk met groote voorliefde »Zuid-Jutland." De vroegere Sleeswijk-Holsteinsche ambte naren waren voor het grootste deel afge zet en verbannen. Nu waren er in het land vele Deensche ambtenaren, die op elke wijze er naar streefden, het Duitsche ele ment te onderdrukken. Velen van hen waren in het gewone verkeer zeer hoffelijk en vriendelijk, doch zelfs dezen ontstaken in woede, als door de Duitsche patriotten het schoone bed sSchleswig Holstein meerum- schlungen" aangeheven werd, dat door de Denen als het krijgslied der Duitsche op standelingen vreeselijk gehaat werd en dus streng verboden was. Vele onbezonnen of zanglustige Duitschers werden destijds wegens het zingen van genoemd lied ver oordeeld. Een dag gevangenis was gewoon lijk de zachtste strafsoms ook werden drie dagen gevangenisstraf opgelegd. Het kleine stoomschip, dat geregeld het verkeer tusschen Aarösund en Assens onder hield, kon ditmaal niet op den vastgestel- den tijd vertrekken. De machine was in het ongereede geraakt en men moest dit hij voor papier aan de Kreuzzeitung gele verd het dubbele van den werkelijken prijs heeft laten betalen. Vrijheer von Hammer- stein zal worden verdedigd door de advocaten Ratzel en Schwindt. De president der republiek in Frankrijk heeft een besluit geteekend, waarbij de generale staf en de centrale administratie der marine gereorganiseerd wordt. Reeds lang was de gebrekkige inrichting van dezen dienst een bron van klachten. Bij de ontvangst der geestelijkheid van Algiers heeft de Fransche minister van onderwijs Combes, in deze stad aangekomen, verklaard, dat hij met vreugde den opvolger begroette van kardinaal Lavigerie die te Algiers ten teeken van het raillement der geestelijkheid de krachtige tonen der Mar seillaise had doen weerklinken. Een Parijsch blad maakt uit deze hulde aan den grooten kardnaal gebracht, de ge volgtrekking, dat de regeering welke tot- dusver de raillés heftig bestreed, thans een zwenking in hare politiek maakt. Op de Fransche vloot is het sedert on heugelijke tijden gewoonte, dat op Goeden Vrijdag de vlaggen halfstok worden ge- heschen en om het half uur een kanonschot wordt gelost wat eindigt met een salvo van 21 gelost door het vlaggeschip Der radi calen was dit gebruik steeds een doorn in het oog, maar de ministers van Marine schroomden steeds het vroom gebruik af te schaffen, wijl de oorlogsmatrozen en hunne officieren bijna allen behooren tot de door gaans geloovige kustbevolking. Ditmaal echter werd minister Lockroy zoozeer door zijne verdraagzame partijgenooten geprest, dat hij een decreet uitvaardigde tot af schaffing van het gebruik, daarbij echter een slag om den arm houdend, dat elke commandant bij gemotiveerd schrijven het behoud van het gebruik voor de onder zijne bevelen staande schepen kon aanvragen. Het werpt een eigenaardig en in dit geval zeer verblijdend licht op de verhoudingen eerst verhelpen, wat eene vertraging van eenige uren veroorzaakte. De meeste rei zigers wilden daarop bedaard wachten, de drie kaartspelers evenwel niet; zij hadden daarom eene zeilboot besteld, die hen over de Kleine Belt zou brengen. Een van hen heette Martens, een reizi ger in wijnen uit Lübeck. De tweede, een eerzame kleermaker uit Kopenhagen, was voor eene erfenis in Hadersleben geweest en nu op de terugreis. De derde, een inwoner van Altona, Bendler geheeten, behoorde tot de vrije kunst, hij was name lijk musicus. Onder het kaartspelen vertelde hij o. a., dat hij voor de concert- en schouw burgkapel in Tivoli te Kopenhagen geën gageerd was. Hij was een virtuoos op de cornet-a-piston. Zijn schoon blaasinstrument droeg hij in een lederen foudraal bij zich. De Deensche kleermaker sprak tamelijk goed Duitsch. De reiziger in wijnen uit Lubeck, die Denemarken al meermalen be reisd had, was de Deensche taal geheel machtig. De virtuoos uit Altona daaren tegen verstond het Deensch maar »zoo wat." Hij kon echter uitstekend blazen. De heeren hielden op met spelen. De reiziger in wijnen keek op het horloge en toont duidelijk het verschil van geest aan tusschen den minister en de marine bevelhebbers, dat van allen een dergelijk verzoek tot behoud van het gebruik inkwam, en zoo is van alle Fransche oorlogschepen op Goeden Vrijdag naar overoud vroom gebruik de vlag halfstok geheschen. Dit is een klap voor het anti-clericalisme De ministerraad, die gisteren in Spanje gehouden werd, hield zich langen tijd bezig met de door het Amerikaansch congres aangenomen resolutie. Wat er besloten is. blijft een geheim. De studenten te Madrid zetten eene betooging op touw. De gemeenteraad van Barcelona heeft besloten een bataljon vrij willigers aan te werven. Volgens een officieel bericht uit Havana wordt het bevestigd, dat door de troep van generaal Maceo een aanval is gewaagd op Palma, welke aanval werd afgeslagen. De opstandelingen verloren daarbij 39 dooden en 80 gewonden. De kanonneerboot Ganiota maakte zich van het schip der opstandelin gen meester. Drie compagniën der genie zijn van Madrid naar Cuba vertrokken aan het station werden zij geestdriftig door de menigte toegejuicht. Vorst Ferdinand van Bulgarije, Palm zondag te Constantinopel vertoevende, had mgr. Bonetti, den Pauselijken Internuntius laten polsen, aangaande het standpunt dat de katholieke geestelijkheid te Constan tinopel na den overgang van zijn zoon Boris ten zijnen opzichte innam, en het antwoord was zeer natuurlijk, dat de Vorst, evenals ieder mensch, elke katholieke kerk kan bezoe ken om er de II. Mis bij te wonen, maar dat het de vraag zou zijn of een katholiek priester hem de absolutie zou kunnen geven en de heilige Communie toedienen. De vorst heeft daarop Palmzondag met groote staatsie de Bulgaarsch orthodoxe kerk te Fanar bezocht, waar de exarch-zelf, omringd door de ge- heeleBulgaarsche geestelijkheid van Constan tinopel den dienst verrichtte van den kansel en vroeg: »Heeft Olufs de boot nog niet klaar »Daar komt hij juist aan," antwoordde de waard van het veerhuis. Inderdaad hoorde men zware voetstap pen, en de schipper, een kleine, corpulente en breedgeschouderde man met een rood gezicht en listige oogjes, kwam binnen. Hij was al vrij bejaard. ïHeeren, de boot is gereed 1" ï>Waarom heeft het zoo lang geduurd?" jJa," sprak de schipper eenigszins verle gen, »ik moest de oude boot nemen, en daar zij in langen tijd niet gebruikt is, moest ik haar eerst in orde brengen." Waarom de oude boot?" »Omdat de nieuwe er niet is." Mijne beide oudste zoons zijn er mede onderwegzij brengen een paar heeren naar Arrö, en komen morgen eerst terug." ïls de oude boot dan wel betrouwbaar Dat zou ik denken heeren Mijn vader en ik zijn er duizenden malen de Belt mee overgestoken." »Nu, dat moet wel een oude kast zijn." {Wordt vervolgd CHE COURANT DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1