Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "gfrxxveaxx "g$oter$txaat 50. I9de Jaarg. Woensdag 15 April 1896. No. 5467. Het verboden lied. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 4.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 44 April '96. De reis van keizer Wilhelm naar Italië is ook vooral in Duitscliland nog steeds het groote onderwerp van den dag. Eerst heeft men geprobeerd die reis te laten doorgaan voor een eenvoudig blijk van deel neming in 't algemeen, zonder bepaald staat kundig doel zoo seint de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. maar thans ■Wordt eindelijk van de meest verschillende kanten in 't openbaar erkend wat ik u al ettelijke dagen geleden te verstaan gafdat de samenkomst van de beide vorsten te Venetië zoowel als het daaropvolgende bezoek van onzen keizer aan Weenen nauw in verbar.d staat met de ophanden hernieuwing, °f wil men verlenging van het Drievoudig Verbond. Zoo zal mettertijd ook nog wel worden erkend, dat de reis van den rijks kanselier von Hohenlohe naar Parijs vlak voor de samenkomst van den Duitschen en den Italiaanschen monarch te Venetië toch een beetje meer staatkundige beteekenis heeft dan men zou afleiden uit de bewering dat de rijkskanseliers naar Parijs is gegaan alleen om door een Franschen tandarts zijn gebit in orde te laten brengen, zooals men totdusver hardnekkig heeft volgehouden. Alleen al de omstandigheid dat voor het eerst een Duitsch rijkskanselier, dus na de Keizer de voornaamste actieve staatkundige persoon van Duitschland, zich niet meer ontziet, leukweg Parijs te bezoeken, wordt in diplomatieke kringen beschouwd als een gebeurtenis van groote staatkundige be teekenis. Wolffs Telegraphen-Bureau verneemt uit Parijs In tegenspraak met berichten van Fransche bladen wordt uit de beste bron verzekerd, dat prins Hohenlohe tijdens zijn verblijf te Parijs noch met Bourgeois noch met andere Fransche politieke personen eenigerlei verkeer heeft gehad. Naar aanleiding van het afschuwelijk duel Feuilleton. Een avontuur in de Kleine Belt FELIX LILLA. 5) {Slot.) «Daar komt de boot 1" zeide Bendler. «Het schijnt mij toe, dat het licht in zuidelijke richting voortschommelt," voegde de reiziger er bij. Waarschijnlijk wordt vermoed, dat de hoornblazer zich daar op een vaartuig be vinden moet." «Blaas nog eens, mijnheer Bendler." De muzikant blies het verboden lied op nieuw, en de Lübecker verzuimde niet, de woorden van het tweede lied te zingen «Ob auch wild die Braundung tose, Fluth auf Fluth von Bai zu Bai, tusschen dékeizerhjke ceremoniemeesters von Schrader en von Kotze. Von Schriider is Zondag-avond aan de wond die hij in dat duel had bekomen, overleden seint boven bedoelde correspondent het volgende. Bladen van de meest uiteenloopende partijkleur gipsen in de scherpste bewoordingen de toenemende duel-woede, die haar toppunt heeft bereikt in het schandalig zaakje tus schen von Schrader en von Kotze. Daarbij wordt ook critiek uitgeoefend op de gratie die tot nog toe door den Keizer aan de duelleerders die door het gerecht waren veroordeeld, placht te worden verleend, en op het gedwongen duel onder de officieren. Onderwijl wedijveren de aanzienlijkst per sonen, onder anderen de hofkringen, in het betuigen van deelneming bij de familie van de twee duelleerders. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, werd door den heer Gerald Balfour een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de Iersche landwet. Het voorstel werd bij eerste lezing goed gekeurd. Omtrent de samenkomst van keizer Wil helm en koning Humbert in het noorden van Italië wordt nog het volgende gemeld Nadat het Italiaansche koningspaar Zater dagmiddag het bekende bezoek aan boord van de Hohenzollern had gebracht, kwamen de Keizer en de Keizerin des avonds naar den wal om aan het gala-diner ten paleize deel te nemen. Opnieuw weerklonken daverende juichkreten op het San Marcoplein, en toen de vorstelijke personen voor het venster traden om te bedanken, kende de geestdrift geen grenzen. De muziek op het plein speelde de Duitsche en Italiaansche volksliederen, die met jubelkreten werden begroet. Ook de Saeng an Aegir werd zeer ten genoege der menigte ten gehoore ge bracht. Tegen half twaalf keerden de Keizer en de Keizerin naar de Hohenzollern terug. Zondagmiddag had er eene conferentie plaats tusschen den Italiaanschen minister van O, lass ruh'n in Deinem Schosse. Deutsche Sitte, deutsche Treu. Schleswig-Holstein, stammverwandt, Wanke nicht, mein Vaterland I" Nu wendde de boot zich naar het eiland. Na eene minuut zag men tamelijk duide lijk een man in uniform, die met eene lan taarn in de hand in de boot zich oprichtte terwijl hij in het Deensch uitriep «Ha ha, zijt gij daar! Nu, wij zullen je wel krij- gen!" «Dat schijnt geen gemakkelijke gendarm te zijn," prevelde de muzikant, vliet is mis schien wel het beste, dat ik ophoud met blazen." Nu naderde de boot tot op korten afstand De roeier een eerzame strandbewoner bleef er in. De gendarm sprong op het eiland, terwijl hij zijn lantaarn in de hoogte hield. »Hier is het verboden lied geblazenIk arresteer dus het heele gezelschap 1" riep hij. «Wij zijn schipbreukelingen en hadden hulp noodig," zeide de reiziger in wijnen in het Deensch, »Gendarm, ik zal u het geval vertellen." Deze had echter geene verklaring noodig. buitenlandsc'ne zaken, den hertog van Ser- moneta en den Duitschen gezant von Bulow, en des avonds was er weder gala diner ten paleize. Na de lunch sprak Maandag keizer Wil helm met de Italiaansche ministers di Rudini, Brin en di Sermoneta en koning Humbert met de Duitsche gezanten van Bulow, van Eulenburg en Von Lanza. De Koning verleende den Duitschen kroonprins het grootkruis van de Annunziataorde. De Keizer en de Keizerin vertrokken gisteren avond om twintig minuten over zessen naar Weenen. De vorstelijke personen namen uiterst hartelijk afscheid. Telegrammen uit Massowah te Rome ontvangen, bevestigen het bericht dat de Derwisjen, die in de buurt van Kassala totaal uiteen werden gejaagd, verdwenen zijn. De Derwisjen hebben 800 dooden ver loren. Koning Humbert heeft kolonel Ste- fani geluk gewenscht met de behaalde over winning. De regeering van Egypte heeft de hoofden van de departementen tot de grootste zui nigheid in zake de expeditie naar Dongola aangespoord overschrijvingen ten behoeve dier expeditie worden niet toegelaten. De gemengde rechtbank te Cairo begon gisteren in eerste instructie de behandeling van de verschillende aanklachten tegen de beheerders der Egyptische schuldkas en de Egyptische regeering ingebracht wegens het verstrekken van geld voor de Nijl- expeditie uit het reservefonds der Schuld- kas. Op voorstel van den Franschen domein- commissaris Bouteron is de behandeling veertien dagen uitgesteld. De opstand in Matabelenland houdt nog steeds de aandacht der Engelsche staats lieden gespannen. Sir Hercules Robinson, gouverneur der Kaapkolonie, heeft volgens een mededeeling van den minister Cham berlain in het Engelsche Lagerhuis het aan bod gedaan onmiddellijk 300 man cavalerie en 200 man infanterie te paard van Natal Want nu gebeurde eensklaps iets heel on verwachts. De kleermaker was eensklaps zeer opgewonden geworden. «Lars Mikkelsen 1" riep hij met diep ontroerde stem. «Oude vriend, herken je mij niet «Wat, zie ik goed antwoordde de gen darm. «Jij Niels Skau «Ja, ik ben het, je trouwe wapenbroe der uit den oorlog." «Ja Wij waren bij het vijfde regiment in dezelfde compagnie. Ik ben blij dat ik je eens weerzie!" «En ik niet minder Dus jij bent gen darm in Hoibro?" «Ja, gendarm en strandopzichter. Kom aan mijn hart wapenbroeder De kleermaker en de gendarm omarm den elkander als broeders. «Dat treft boven verwachting goed pre velde de Lubecker. «Het geval loopt stel lig goed af." Dat geschiedde dan ook werkelijk. De gendarm liet zich door zijn vriend Niels Skau de toedracht uitvoerig vertellen en werd daardoor zeer toegeeflijk gestemd. «Onder zulke omstandigheden zie ik van eene vervolging af," zeide hij. «Ook wil ik naar de bedreigde districten in Matabelenland te zenden. Bovendien wil hij 250 Basuto's oproepen om hulp te verleenen bij het onderdrukken van den opstand. Wij zullen, aldus verklaarde de heer Chamberlain, een onderzoek instellen naar de stappen, welke moeten worden gedaan om de troepen, die naar het binnenland zijn gezonden, te kunnen vervangen. Nader wordt uit Kaapstad door Reuter geseindLord Grey, administrateur van Matabelenland, heeft het aanbod van Ro binson, om uit Natal driehonderd man van het zevende regiment huzaren en 450 man bereden infanterie te zenden, aangenomen. Honderd man bereden infanterie vertrekken onmiddellijk uit Kaapstad. Uit Boeloewajo wordt van 44 April ge meld Eene kolomie van kapitein Brand, sterk 150 man, is op 28 mijl afstand van hier door eene aanzienlijke krijgsmacht van Matabelen aangevallen. De kolonne verschoot al hare patronen, maar wist zich nog door den vijand heen te slaan. Spoedig daarop kwam hun een sterke troep te hulp. De kolonne kreeg vijf dooden en zestien gewonden. Het verlies der Matabelen wordt op 450 dooden en 400 gewonden geschat. De opstand breidt zich al meer en meer uit. De toestand wordt dagelijks ernstiger. De Times verneemt uit KaapstadHet publiek wordt steeds meer bezorgd over de toestand in Rhodesia, waar telkens bloedige gevechten voorvallen. Men vresst, dat de opstand naar Betsjoeanaland zal overslaan, hetgeen den toestand te Boeloewajo zeer zou verergeren. De openbare meening dringt daarom ten zeerste op bezetting yan Bets joeanaland met rijkstroepen aan. Vrijwil ligers gaan van Kimberley naar Rhodesia. De reis van den vroegeren onderkoning in China, de bekende Li Hoeng-Tsjang naar de kroningsfeesten te Moskou, trekt bijzon der de aandacht. Zondag is Li Hoeng-Tsjang te Colombo op het eiland Ceylori aangeko men en in den avond met het stoomschip geene aangifte van het gebeurde doen. Maar eene voldoening moet gij mij toch gunnen. Mijnheer, kunt gij ook het be roemde Deensche lied van den «dapperen landsoldaat" blazen „Jawel gendarm", antwoordde de pisto- nist in zijn een gszins gebrekkig Deensch «Ik heb het wel is waar nooit geprobeerd, maar ik ken de populaire melodie wel en krijg haar er dus wel uit «Vooruit dan maar!" Bendler blies daarop de aardige melodie van «Thafferen danischen Landsoldaten," die zijn meisje verlaten moest, om tegen de Duitschers ten strijde te trekken. Door zijne kunst veroverde hij het hart van den gendarm en van den eerzamen kleermaker,die beiden ferm applaudisseerden. «Leve de Deensche gezelligheidriep daarop de reiziger in wijnen. «Edele gen darm, is in de dorpskroeg wat te krijgen «Zeer zeker I" «Welnu, ik inviteer het gezelschap op mijne kosten, om het weerzien der twee trouwe Deensche vrienden en onze redding waardig te vieren De boot bracht allen behouden naar de kust van Funen, en daarop volgde in de NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1