Armand Behic naar Port Said vertrokken. In China heeft de reis van 's Keizers afge zant eenige onrust verwekt, wijl men meent dat door het zenden van een gezant aan den Czaar, de »Zoon des Hemels" zich aan hem gelijk maakt. Van regeeringswege is echter bekend gemaakt, dat deze reis noodig is in het belang van land en dynastie. Ook Korea heeft een gezant naar de Rus sische kroningsfeesten gezonden in den persoon van Min Jon Han, die reeds te Shangai is scheep gegaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schikdam, 14 April 1896. Voor de zevende maal reeds sedert Zij door het Hoogste Kerkelijk gezag op de altaren werd verheven, vieren wij heden openlijk en plechtig den feestdag van onze vereerde Stadsheilige Liduina, den dag waarop eindelijk na een voorbeeldeloos lijden van 38 jaren het uur Harer geboorte voor de hemelsche glorie was aangebroken. Merkwaardig voorzeker is deze dag inde geschiedenis onzer stad. Op dezen gedenk dag herinneren wij ons dankbaar hoe Gods vaderlijke goedheid in het grijs verleden deze stad boven andere steden heeft bevoorrecht. De nederige poortersdochter, die door Haar heldhaftig lijden, Haar mateloos geduld, maar vooral door Haar wonderbaar heilig leven de roem en de eerekroon onzer stad is geworden, bracht den naam van Schiedam op alle lippen. Vorsten en rijksgrooten wend den den blik naar het bescheiden stadje aan de Maas, dat een wonder van lijden en geduld te aanschouwen gaf, zooals nimmer nog elders in Europa was gezien. Was het niet daardoor dat alom de aandacht op Schiedam gevestigd werd, en is zoo menige gunst aan de stad en hare vooral hulpbehoevende in gezetenen bewezen, niet aan het opwekkend voorbeeld van hare alom bekende heilige Lijderes te danken? Aan Hare voorbede dankte ook het godsdienstig voorgeslacht, dat de stad in zoovele bange oogenblikken en bewogen tijdsomstandigheden voor ram pen en onheilen bleef bewaard Terwijl wij ons dus dankbaar de welda den herinneren door de machtige voorspraak der H. Liduina aan deze stad bewezen, vie ren wij heden Haren kerkelijken feestdag met bijzondere plechtigheden. In onze ker ken scharen zich de dankbare en opgetogen geloovigen voor de versierde beeltenis van Haar, die wij terecht als de roem onzer stad, de eerekroon van ons volk prijzen. Heden ochtend zijn in al onze kerken plechtige HH. Missen, der geliefde Feestheilige ter eere, opgedragen, terwijl dezen avond in de St. Jans hoofd- en bijkerk de Driedaagsche oefeningen met een solemneel Lof worden gesloten en in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk de Novene met de gebruikelijke plechtigheden geëindigd wordt, waarbij de oud-kapelaan der parochie, de zeereerw. heer B. A. A. Smeeman, pastoor te Monnikendam, den lof onzer hoogvereerde Stadsheilige zal ver kondigen. dorpsherberg een vroolijk drinkgelag, dat zoo lang duurde, tot in den vroegen mor gen de schipbreukelingen met een boeren wagen naar Assens reden. »Ziet gij," zeide de reiziger in wijnen bij het afscheid, »nu zaten wjj misschien nog altijd klappertandend op die ver- wenschte zandbank, indien mijn goede inval met het verboden lied ons niet gered had 1" »En mijn piston 1" voegde de musicus er bij. Het vroeger verboden Schleswig-Holstein lied, waarmede in 1864 de Pruisische sol daten tegen de Denen ten strijde trokken, mag nu iedereen vrij zingen in het land, voor 't welk het gedicht gecomponeerd werd. En binnenkort zal men de auteurs van dit lied, den dichter Chemnitz en de componist Bellman, in de stad Sleeswijk een gemeenschappelijk monument zetten, met welks vervaardiging de beeldhouwer Peterich te Berlijn nu bezig is. Zoo wordt dus de feestdag der H. Liduina in de stad die Haar zag geboren worden, lijden en sterven, weder op plechtige en waardige wijze gevierd. Blijve de voorbeel- delooze Lijderes van Schiedam tot in de verste toekomst als de roem en de eere kroon dezer stad erkend! Moge deze stad bij voortduring de machtige voorspraak en bescherming harer H. Patrones ondervinden In de Maasbode wordt in eene corres pondentie uit Schiedam melding gemaakt van een tweetal merkwaardige voorvallen, onlangs in een huisgezin elders geschied, welke aan de voorspraak der H. Liduina worden toegeschreven. Wij kunnen na ingewonnen informatie mededeelen, dat hoewel inderdaad in den laatsten tijd zeer treffende voorbeelden van gebedsverhooring in zake de vereering van de H. Lijderes onzer stad zijn bekend ge worden o. a. kwamen heden voor de tweede maal op St. Liduina's feestdag enkele pelgrims uit Noord-Holland (ditmaal vergezeld van een ziek knaapje) om voor verkregen ge nezing dank te zeggen de berichten, zooals zij aan de Maasbode zijn opge zonden, geenszins van overdrijving zijn vrij te pleiten. Uit Rome is bericht ontvangen, dat Z. H. de Paus een bijzonderen zegen heeft geschonken aan al degenen die medewer ken tot het welslagen van de tentoonstel lingsloterij welke bij gelegenheid van het gouden feest van de komst der Eerw. Zus ters Dominicanessen te Schiedam in Juli aanst. alhier zal worden gehouden. Tevens werd bericht, dat Z. H. voor die loterij een geschenk heeft laten opzenden, bestaande in een kunstvolle camee gesloten in een rood fluweelen étui, waarop het Pauselijke wapen is gewerkt. In de concertzaal van »Musis Sacrum" gat de Symphonie-Vereeniging alhier, gisteren avond haar tweede winterconcert. Deze uitvoering gaf een nieuw blijk van de goede voortgang welke de Vereeniging op den weg der toonkunst maaktzij getuigde van ijverige oefening en ambitie bij de werkende leden en van de toewijding van haren be kwamen Directeur. De orkestnummers voldeden dan ook over het algemeen zeer goed. Vooral het Adagio in de 12e Symphonie van Jos. Haydn en Vorspiel zu Lohengrin kwamen goed tot hun recht, alhoewel laatstgenoemd nummer voor een dilettanten-orkest terecht gevaar lijk mag heeten. De keuze der solisten bleek ditmaal bijzonder gelukkig te zijn geweest. Mej. J. N. mochten we voor dezen reeds meermalen hoorende verwachting was dan ook ten gevolge van het toenmaals genotene groot. Nimmer echter zong zij zoo goed als op dit concert. Hare beschaafde en geschoolde sopraanstem kwam in de schoone liederen harer keuze, het eene ge dragen, het andere snel in tempo, de laat sten met coloratuur bijzonder gunstig uit. Vooral Chant Rindou, Die Mainacht en Maienlust zong zij met veel gevoel en gloed. In het eerste klonk de vioolpartij, voor begeleiding wel wat sterk. Een dave rend welverdiend applaus lokte nog een bisnummertje uithet heerlijke Villanella, Ook de heer Henri Haagmans hoorden wij gisteren niet voor het eerst. Deze kunste naar heeft het als cellist reeds tot groote hoogte gebrachthetgeen bleek uit de on berispelijke vooordracht, van het Concert in E. van Popper. Met uitstekende voordracht bracht hij zijne nummers ten gehoore. Zijne groote techniek en de zuivere en mollige toon welke hij uit zijn instrument weet voort te brengen, verdienen bewondering. Elfentanz van Popper speelde de kunstenaar zóó schoon; dat er daarna aan het applaus geen einde scheen te komen, zoodat ook hij moest besluiten nog een extra nummer te geven. Mejuffrouw Haagmans begeleidde de beide solisten uitmuntend en bescheiden. Met de Ouverture Titus van Mozart werd het concert besloten. De talrijke aanwezigen zullen ongetwijfeld ook gisteren avond naar waarde hebben genoten en een zeer gun- stigen indruk hebben medegenomen over deze zoo welgeslaagde uitvoering. Heden-middag omstreeks 12 ure is den 27-jarigen brandersknecht C. Groenewegen, werkzaam in de branderij van firma J. H. van Gent aan de Noordvest alhier, een ern stig ongeluk overkomen. Onder het beslaan trof hem het bij het omspoelen het ongeluk door uit te glijden in den bak te vallen, waarbij hij over nagenoeg het geheele lichaam met brandwonden werd overdekt. Nadat hij door zijn medeknechts uit zijne benarde positie was geholpen en hem in de branderij zoowel mogelijk hulp was ver leend, is Groenewegen per rijtuig naar zijne woning aan de Villastraat vervoerd. In het bericht omtrent mej. A. M. Vreden- bregt, gisteren in onze courant opgenomen, meldden wij abusief, dat zij geslaagd was voor de akte nuttige handwerken dit moest zijn dat zij met nog 6 andere leerlingen van de Normaalschool der Eerw. Zusters Domi nicanessen te Reuver voor de akte lager onderwijs is geslaagd. Zaterdag zullen de ingelanden van den polder Charlois eene vergadering houden, om het bedrag te bepalen, waarvoor die polder het Spui met zijne kade aan Rotter dam wil verkoopen. Men zegt dat de polder f100,000 zal vragen, terwijl de stad f 10,000 biedt. De laatsten som is de gekapitaliseerde rente van ruim f 300, die de polder tot heden van de aanwonenden langs dat water trok voör het laten bestaan er van. De polder zelf had, na het stichten van het stoomgemaal, geen belang meer bij het be houd van het Spui. Vereeniging tegen Bedelarij. Damescomité tegen armoede. II. (Slot.) Fol. 105. »Een jonge vrouw wordt weduwe, veertien dagen na de geboorte van haar vierde kind. Het vooruitzicht bestond op ondersteuning van het weeshuis. In de weken, die moesten verloopen vóór dit vooruitzicht werkelijkheid werd, heeft het Comité gezorgd, dat zij kon leven zonder schulden te maken." Fol. 89. »Een goed gezin. De vrouw wilde gaarne de zorgen van den man helpen verlichten, die zich twee vingers had afge klemd en nu voor alle werk niet meer geschikt is. Haar is daarom de mangel, eigendom van het Comité, in bruikleen afgestaan." Bij 9 gezinnen kwam het hoofdzakelijk op zedelijken steun aan, zonder dat evenwel financieele achterwege kon blijven. Fol. 103. »Een gezin, waar de verdiensten gering zijn, de man drinkt en af en toe dagen wegblijft, vrouw en kinderen in ar moede en angst achterlatende. De vrouw is zwak en een van de kinderen halfblind. Er is gezorgd, dat het jongetje onder oog heelkundige behandeling kwamtramgeld en kaart voor den dokter werden door het Comité betaald, De vrouw werd versterkend voedsel, den man een kacheltje in zijn werkplaats verstrekt. Naar wij hopen zal de behoefte aan drank in een verwarmd vertrek zich minder doen gevoelen. De oogen van het kind worden beter en per soonlijke omgang van de wijkzuster oefent een gunstigen invloed op den man uit, zoodat dit gezin waarschijnlijk op den goeden weg is." Fol. 88. »Het hoofd van dit gezin had zich, tengevolge van drankmisbruik, gevan genisstraf op den hals gehaald. In den tijd, dat de man zijn straf onderging, heeft het Comité, met behulp van meerdere liefda dige instellingen, het gezin voor broodsge brek bewaard en gezorgd dat de kinderen trouw schoolgingen. Nadat de man ontslagen was, heeft de wijkzuster hem er met veel moeite toe gebracht om werk te zoeken, wat gelukte. Toen kwam er een goede tijd. Daarna werd de man zieklevensmiddelen werden van het Comité gegeven, de man herstelde en werd weer bij zijn patroon aangenomen, doch later wegens dronken schap ontslagen. De verdiensten zijn nu gering. Om zorgeloosheid te voorkomen, wordt het gezin wel voortdurend bezocht, maar niet geldelijk gesteund." In 9 gezinnen werd enkel zedelijke steun verstrekt met meer of minder resultaat. Deze taak is zeker wel de zwaarstewant de lieden zijn daar meest zoo diep gezonken en hebben zoo weinig eergevoel, dat gelde lijke steun, oppervlakkig gezien noodig, daar nog meer zedelijke ellende en zorgeloosheid zou brengen. Toch is het Comité in zulke gezinnen niet altijd zonder vrucht werkzaam. Fol. 64 en 76. »Twee gevallen, dat vrou wen, vuil en slordig, door aanhoudende bemoeiingen zijn verbeterd." Fol. 96. »Eene door haar man verlaten vrouw. Het zoontje, dat nog goed wil, wordt gesteund en de vrouw af en toe aan werk geholpen." Fol. 69. »Aan een meisje uit dit beruchte gezin wordt veel zorg besteed, op voeding en kleeding wordt gelet en voor geregeld onderwijs gezorgd, zoodat wij hopen ten minste dit kind nog te behouden. De overige leden van dit gezin, man, vrouw en 2 jongens werden achtereenvolgens als onverbeterlijk al opgegeven." Bij 4 gezinnen werden de bezoeken ge staakt, omdat de moeite en 't geld aan onwaardigen bleek besteed. Eén gezin werd na ons eerste bezoek óók bezocht door de Afdeeling ïArmenzorg" van den Protestantenbond, die er zooveel belang in stelde, dat verdere hulp van onzen kant overbodig was. Met ingenomenheid maakt het bestuur melding van de spijskaarten, welke werden ontvangen, om die zooveel mogelijk naar de behoeften uit te reiken. En hiermede is ons verslag ten einde. Wij hopen dat het moge bijdragen tot nog beter begrip van het doel van ons streven bij hen, die er nog niet volledig meê be kend zijn, en het Comité meer en meer de sympathie moge verwerven van onze stad- genooten, dan zal het ons aan den steun niet ontbreken, dien wij zoo hoog noodig hebbensteun, zoowel in zedelijken als financieelen zin. De Alg. Secretaresse van het Dames- Comité tegen Armoede, A. VAN DER WEERD Van Gerrevink. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 13 April. Geopend te 83/4 ure 's avonds. Mr. M. C. van Hall, nieuw gekozen lid, door H. M de Koningin-Regentes reeds be- ëedigd, word door den griffier binnengeleid, door den voorzitter gelukgewenscht, en neem zitting. Ingekomen is het overlijdensbericht van den gep. generaal Weitzel, welk bericht reeds met een brief van rouwbeklag is be antwoord. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen, en daar niets meer aan de orde is, de vergadering verdaagd tot heden ochtend 11 uren. De opbrengst der Rijksmiddelen over het le kwartaal dezes jaars was f 28.972.094 tegen f25.848.578 in dezelfde periode van het vorige jaar, eene vermeerdering dus van ruim 3.1 millioen, waartoe zoo goed als alle takken van dienst hebben bijgedragen. Het zou een buitengewoon voordeel zijn, wanneer de stijging zoo bleef doorgaan. Maar in ieder geval mag nu reeds voorspeld worden, dat 1896 een voor de Rijksschatkist zeer voorspoedig jaar zal zijn. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen op Donderdag 16 April a. s. niet plaats hebben. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging »Schuttevaer" zijn o. a. volgende adressen verzonden 1. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek maatregelen te willen nemen, dat de verordening der gemeente Delft op het heffen van haven, en doorvaart- geld, in dien zin gewijzigd worde, dat de schippers zich voor beide heffingen kunnen abonneeren voor 50 reizen per jaar. 2. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland a. waarbij andermaal wordt aan gedrongen op het plaatsen van lichten op de bruggen van den Leidschen Rijn b. dat het verboden worde, dat langs het vaar water van af Delft tot de Hoornbrug aan den kant van den straatweg de schepen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2