Dagblad voor Schiedam en Omstreken. U§ureaxt looierstraat 50. 19de Jaarg. Donderdag 16 April 1896. No. 5468. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 15 April '96. In de nationale wapenfabriek te Herstal in België is een werkstaking uitgebroken. De werklui hadden al lang steen en been geklaagd over een van de meester knechts en eergisteren verklaarde negentig Werklui dat zij niet aan 't werk gingen, a|s die man niet werd weggestuurd. De directeur weigerde, zich voorbehoudende de zaak te onderzoeken, waarop 1700 van de 2400 werklui het werk staakten. In een onder houd met de afgevaardigden van de werk stakers op het raadhuis erkende de direc tor, dat de grieven van de werklui voor een deel gegrond waren en beloofde billijke grieven te herstellen, maar hij verklaarde tevens, dat hij zich niet zou laten dwingen raadde de werklui hun bezigheden te hervatten. De afgevaardigden antwoordden, dat zij hun kameraden zouden raadplegen. De werkstaking komt der directie bijzonder ongelegen, omdat er juist een massa be stellingen van geweren zijn voor de Bel gische burgerwacht, voor Brazilië en voor Uruguay. In de vergadering door het Lagerhuis in Dngeland gisteren gehouden, verklaarde de minister van koloniën, de heer Chamber lain, geenerlei bericht ontvangen te hebben over de aankomst van 200 Soedaneesche soldaten in Matabelenland. Hij heeft Robin son opgedragen, inlichtingen in te winnen intusschen meldde de vice-consul te Beira, dat Rhodes door niemand vergezeld wordt dan door zijn secretaris en een bediende. Chamberlain ontving een telegram van den gouverneur van Hongkong, inhoudende dat verleden week 67 nieuwe gevallen van pest zijn voorgekomen, en sedert 1 dezer 482 gevallen. Een nieuwe teleurstelling treft de tegen standers van de flinke onderwijswet door de Engelsche regeering voorgesteld. Toen kort na het optreden van lord Salisbury de i) Een jong meisje, bijna nog een kind, want zij telde nauwelijks vijftien jaar, zou voor het gerecht verschijnen, beschuldigd van moord! Ik was tot haar verdediger aangewezen. Eerst een paar jaar geleden gepromo veerd, was 't het eerste ernstige geval, dat mij in mijn praktijk voor de jury als ver dediger bracht. De gewoonte had mij dus nog niet ongevoelig gemaakt voor de treu rige positie, waarin mijn jeugdige cliente verkeerde. De koelbloedigheid waarmede rechtsgeleerde onwillekeurig zelfs de aller treurigste misdaden leert beschouwen was mij nog vreemd. Ik gevoelde niet alleen diep medelijden met het kind, maar ik leed zooals mij later eerst duidelijk werd, wel- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. meening veld won, dat de vrije scholen door deze regeering ten koste van het Staats onderwijs bevoordeeld zouden worden, voegde zich aanstonds het liberaal-unionistische parlementslid George Dixon, een erkend onderwijskundige, bij hen die zich schrap zetten ter verdediging van de Staatsschool. Nu heeft Dixon echter in een onderhoud met een medewerker van de Daily Chro nicle zich wel een tegenstander van eenige bepalingen uit het ontwerp van sir J. Gorst betoond, maar in geenen deele als een ver werper van het ontwerp in zijn geheel. De uitslag der Zondag in Spanje gehou den verkiezingen is, zooals altijd, geheel in het voordeel der regeering geweest. In Spanje wordt steeds van regeeringswege zulk een invloed op de verkiezingen uitge oefend, dat zij bijna niet anders dan in het voordeel der bestaande regeering kunnen uitvallen. Hoewel de uitslag nog niet volledig bekend is, kan het volgende resultaat worden geconstateerd. Gekozen zijn waarschijnlijk 309 ministerieel-conservatieven, tegenover 98 liberalen, 10 afgescheiden conservatieven, 10 Carlisten, 2 republikeinen, 10 twijfel- achtigen of onafhankelijken. In elf districten is het resultaat nog onzeker. De oppositie is zeer verontwaardigd over de bij de ver kiezingen uitgevoerde ambtenaarspressie en ergert zich vooral over het verijdelen der verkiezing van den markies De Cambriana, dien zij te Madrid had candidaat gesteld en met alle macht gesteund bij wijze van protest tegen de gemeenteraadsverkiezingen, maar die daarom juist niet mocht gekozen worden. De vrijzinnige bladen melden, dat Sagasta het voorstel zal doen, de verkie zingen voor de Cortes te Madrid, waarbij, naar men beweert, ergerlijke misbruiken plaats hadden, ongeldig te verklaren. De keizerlijke familie van Duitschland vertoeft thans in Oostenrijk, waar haar evenals in Italië eene hartelijke ontvangst ten deel viel. De Keizer en de Keizerin, kroonprins Wilhelm en prins Eitel-Fritz licht nog meer dan zij, boven wier hoofd het zwaard van Damocles zweefde. Een ongewoon gevoel van verantwoor delijkheid drukte mij het was mij bepaald angstig te moede. Ik moest elk oogenblik aan mijn cliente denken ik zag in mijn verbeelding voortdurend het geheimzinnige drama afspelen. Dagen lang had ik reeds in de proces- acten zitten turen en pluizen ik kende den inhoud bijna uit het hoofd. Tever geefs maakte ik uitgestrekte wandelingen door bosschen en velden, hopende, dat ik als 't ware geïnfluenceerd zou worden om licht in die duistere zaak te brengen alles bleef vruchteloos ik geraakte hoe langer hoe meer verward in het net. Maar dat kind kon niet schuldig zijn was dat jonge meisje, met dien onschul- digen, kinderlijken blik, een moordenares Ik had haar reeds vaak gezien en ge sproken en telkens was de indruk in mij versterkt geworden, dat zij niet in staat was geweest, om een dier te martelen, veel minder om een mensch te dooden En toch scheen haar misdaad zoo goed als bewezen. 't Meisje heette Alice Mary Haritage en werden gisteren-ochtend ten 11 ure aan het spoorwegstation te Weenen verwelkomd door keizer Frans Jozef en leden der keizerlijke familie. De begroeting was uiterst hartelijk en droeg een zeer vertrouwelijk karakter. In het paleis waren ter opwachting aanwezig de hooge waardigheidsbekleeders ten hove, de drie gemeenschappelijke Oostenrijksch-Hongaarsche ministers, de beide ministers presidenten, de Oostenrijksche ministers en de Hongaarsche minister baron Josika. Graaf Eulenburg is met gevolg te Weenen aangekomen. Keizer Wilhelm bracht een bezoek aan graaf Goluchowsky. In zake den veldtocht door Italië in Afrika ondernomen, zijn thans weer eenige berichten ingekomen. Overste Stevani heeft uit Kassala nadere bijzonderheden geseind over het verslaan der Derwisjen voor Kassala. De slag kwam hun op 800 dooden te staan en zij hebben in een overhaaste vlucht hun heil gezocht. Stevani beschikte over 2500 man en vier kanonnen, de Derwisjen hadden 5000 met geweren gewapende mannen en 500 ruiters in het veld. Bij den terugtocht werden de Derwisjen door de Italiaansche cavalerie omsingeld, waardoor het ontkomen voor hen zeer werd bemoeilijkt. Het bleek uit de volkomen regelmatig om Kassala heen aangelegde verschansingen, dat de Derwisjen een belegering van het fort in den zin heb ben gehad. Stevani heeft het ruime en door drie rijen loopgraven en palissaden omgeven kamp te Toekroef in brand doen steken, eveneens de verschansingen van Goeloesit. Koning Humbert heeft door den minister van oorlogen generaal Baldissera aan overste Stevani en zijn troepen een gelukwensch gezonden. Door meerdere dagbladen in Italië, de Italia, de Fanfulla en de Messagero wordt aangedrongen op de ontruiming van Kassala en op het beëindigen var. den Afrikaanschen veldtocht. De Messagero, vestigt de aan dacht der regeering op de ellende die in het land heerscht, en op het feit was naar de jury van Northampton verwe zen wegens moord op Harry Smith, den zoon harer zuster. De baronet sir Frederic Haritage woonde op zijn uitgestrekt landgoed in het graaf schap Northamptonshire. Hij bezat een zoon die aanvankelijk doorzijn losbandigen levens wandel, en eindelijk door zijn werkelijke misdaden alle banden had verbroken, welke hem aan zijn vader, zijn vrienden en bloed verwanten verbonden. Sir Fredenk had alles beproefd, wat in zijn vermogen was om den verloren zoon weer op den goeden weg te brengen, maar niets was in staat om den jongeling tot inkeer te doen komen. Er kwamen allerlei voorvallen, waarin valsche handteekeningen en laffe straat schenderijen de grondslagen uitmaakten, ter kennis van de justitie en weldra ont dekte men, dat Lionel Haritage daarin voor het grootste deel de hand had. Nau welijks was dat ruchtbaar geworden, of de jonge man was met de noorderzon ver trokken. Niemand wist waarheen hij gevlucht was sommigen meenden dat hij naar Ame rika scheep was gegaan anderen geloof den dat hij zich verdronken had. dat 15000 emigranten te Napels gereed staan om elders een bestaan te zoeken. Het geld dat in Afrika wordt verkwist, was beter gebruikt ten behoeve van de ophef fing. Het is intusschen genoeg bekend, dat de regeering aan eene ontruiming van Kas sala niet denkt. Het detachement, dat uit Kaapstad ge zonden wordt naar Matabelenland, gaat per spoor naar Mafeking, de troepen uit Natal gaan eerst per stoomboot naar East-Londen en van daar naar Mafeking. Uit Kimberley is Zondag avond weer een afdeeling vrij willigers naar Boeloewajo getrokken. Lord Grey vertrok Zondag uit Kimberley naar Mafeking. Uit Johannesburg zijn 100 man naar Mafeking gezonden Tien Maxims zijn in Natal door de regeering aangekocht en worden met een groote hoeveelheid ammu nitie, gedeeltelijk over East Londen, gedeel telijk over Beira, naar Rhodesia verscheept. Duncan heeft naar sir Hercules Robinson geseind om nog 500 blanke en 500 Basoeto- soldaten. De South African Telegraph zegt in een artikel over de onlusten, dat Zuid-Afrika sterk genoeg is om zelf eiken opstand te onderdrukken. Het zou, meent het blad, niet moeilijk zijn 2000 Afrikaanders aan te werven en Matabelenland binnen een paar weken te zuiveren van opstandelingen. Het officieele telegram aan Robinson meldt, dat de kolonne Brand een verlies leed van 15 dooden en 14 gewonden. Drie van deze laatsten worden Hollanders genoemd Ignas Ferreira, J. J. Deville en S. Kramer (licht gewond). Zaterdag vertrok uit Boeloewajo de mail naar Mafeking onder escorte. Veel vrouwen en kinderen gingen mede. De muntkwestie blijft in de Noord- Amerikaansche Unie steeds aan de orde van den dag. De New-York-Herald deelt de lijst van afgevaardigden naar de aan staande conventie van de democratische partij mee. Daarop komen voor 354 voor standers van het zilver en 218 twijfelach- Sir Frederic vernam jaren lang niets meer van zijn zoon. Reeds geruimen tijd weduwnaar, leidde hij een eenzaam, stil leven, en wonder was het niet, dat de grijsaard voortdurend meer behoefte ge voelde aan gezelschap en liefde van een hem toegedaan wezen. Behalve zijn zoon bezat hij slechts nog een familielid, zijn broer Alfred, die op jeugdigen leeftijd met zijn vrouw en twee kleine kinderen naar Ceylon was ver trokken. Juist op het tijdstip, tot sir Frederic zijn eenzaamheid onverdraagelijk begon te vin den, ontving hij een brief uit Ceylon, waar uit hij vernam, dat zijn broeder en diens echtgenoote overleden waren, twee doch ters achterlatende. De oudste, Helena, was na een gelukkige echtvereeniging van bijna twee jaar weduwe geworden en had een zoontje. De jongste was Alice Mary zij was het die aan haar oom Frederic in Northampshire het overlijden van haar vader mededeelde. Alice Mary werd 't smartelijkst en 't meest getroffen doorzijn dood. Wordt vervolgd.) E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1