Dagblad voor Schiedam en Omstreken. pa 19de Jaar Zaterdag 18 April 1896. No. 5470. bureau *g$cter$tvaat 50. F e u i 11 e ton. <r PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEEN OVERZICHT. 17 April '96. De ontmoeting tusschen keizer "Wilhelm en keizer Frans Jozef in de hoofdstad van Oostenrijk gaat gepaard met de gewone leesten, paraden en uitdeeling van ridder erden, welke bij dergelijke gebeurtenissen thuis behooren. Aan het galadiner in den Mof burg te Weenen werden Dinsdag geen toosten gewisseld, maar er heerschte een allerhartelijkste toon. Vooraf had Wilhelm de ministers Goluchowsky, Badeni en Banffy 'O particuliere audiëntie ontvangen en hun verschillende decoraties verleendaan eerst genoemde zelfs den Zwarten Adelaar. Frans Jozef schonk zijnerzijds het Gulden Vlies aan prins Hohenlohe en benoemde de prins jes Wilhelm en Eitel Fritz tot luitenantjes van het Oostenrijksche leger evenals zij het reeds zijn van het Duitsche. Na tafel ging hij met zijn gasten naar den hofschouwburg om Ueimchen am Ilerd te zien, maar vóór het einde verwijderden de vorstelijke per sonen zich reeds, wijl de Duitsche keizerin oaet haar dubbele luitenantjes naar het station moest vergezeld worden om via Breslau naar Berlijn weer te keeren. Woensdag werd ter eere van den keizer lijken gast een groote wapenschouwing ge houden. Frans Jozef verscheen het eerst op het terrein en werd door de troepen vol geestdrift toegejuicht. Toen Wilhelm in de Uniform van kolonel van het 7e regiment huzaren, waarvan hij eere-commandant is, kwam aanrijden, galoppeerde Frans Jozef hem tegemoet en salueerde hem driemaal met den degen, terwijl de muziek het Duit sche volkslied aanhief. Daarna gingen de souvereinen langs de gelederen om de troepen te inspecteerenvervolgens stelde Frans Jozef zich aan het hoofd der troepen, om deze te laten defileeren voor zijn hoogen gastkort daarop wendde de keizer zijn paard om naast keizer Wilhelm plaats te 3) Alice Mary zat overeind in 'tbed en gilde luidkeels; haar handen en 't beddengoed waren vol bloed. Niemand dacht in de eerste oogenblikken aan den kleinen Harry. Men was zoo verbijsterd van schrik, dat memand in staat was dadelijk handelend op te treden. Een persoon, die na de zusters nog een kamer begeerd had, herkreeg het eerst zijn tegenwoordigheid van geest. Mr. Davis, zoo heette de reiziger, richtte Helena op en kwam weldra tot de gelukkige ontdekking, dat zij niet dood was, doch slechts in onmacht lag, en werkelijk, kwam zij na een kwar tiertje bij. »Mijn kind waar is Harry?" was haar eerste uitroep. Het ventje was nergens te vinden. Alice PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels, if 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. nomen en het defdé te aanschouwen. Toen het 7e huzaren-regiment naderde, bracht Wilhem zijn paard in galop en stelde zich aan het hoofd van dit regiment. Na afloop der parade begaven de twee keizers met hun gevolg zich te paard naar Schönbrunn, vanwaar zij naar Weenen terugkeerden. Gisteren ging keizer Wilhelm een krans leggen op het graf van prins Rudolf, droe viger gedachtenis. Volgens den Weener correspondent van de Frankf. Ztg. zijn te Venetië hoofdzakelijk militaire aangelegenheden besproken en is de formeele vernieuwing der Triple-alliantie nog een jaar uitgesteld, wijl zij eerst dan ten einde loopt en er inmiddels nog veel gebeuren kan. De 25e verjaardag van de grondwet van het Duitsche rijk is gisteren in Duitschland bijna onopgemerkt voorbijgegaan. Het is opmerkelijk, dat de meeste bladen bijna geen melding maken van het feit, dat het vandaag de 25e verjaardag is van de grond wet van het Duitsche rijk zoo seinde gisteren de Berlijnsche correspondent der N. R. Cl. Terwijl bijna elk gevecht van eenige beteekenis stof geeft voor hoogdra vende beschouwingen, vermelden slechts enkele bladen, kort en vluchtig, de gewich tige staatkundige gebeurtenis van het tot stand komen der rijksgrondwet. De eenige die er uitvoeriger bij stilstaat, is de sociaal democratische Vorwarts, en deze laat het daarbij niet aan scherpe critiek ontbreken. De algemeene verontwaardiging over het duel-schandaal en misschien een krachtige wenk uit den hoogsten regeeringskring, schijnt het reeds aangekondigde duel tusschen Kotze en den jongen zoon van Schrader verhinderd te hebben. Het was reeds bepaald op heden middag en wel op »zware voor waarden". Woensdag-avond hebben de partijen zich nu met elkaar »verzoend". Volgens denzeltden correspondent die deze bijzonderheden van de zaak Kotze-Schrader mededeelt, zal bij het proces-Hammerstein, Mary kon geen woord uiten en keek ver wilderd rond, geen antwoord op de vragen gevende, hoe zij zoo met bloed bevlekt kwam. Allen zochten angstig naar den knaap, totdat een der knechts hem eindelijk tus schen Alice Mary's bed en den muur ge klemd vond. Het kind was dood. Een mes was hem door de borst gestoken het witte heft duidde het aan als 't eigendom van Alice Mary. Zij had het, kort vóórhaar ver trek uit Ceylon, te Colombo gekocht. Onder tranen deelde Helena mede dat zij het kind voordat zij ging slapen, in haar arm genomen had. Hoe lang zij gesluimerd had wist ze niet, maar wel, dat zij plotse ling gewekt werd door een onderdrukt snik ken van het kind. Zij had zich de oogen uitgewreven en wilde het jongske daarna oprichten, toen zij tot hare ontsteltenis be merkte, dat het knaapje uit haar arm ver wen was. Zij vloog het bed uit, de kamer door. Of zij de deur opende of dat deze reeds open was, kon zij niet met eenige zekerheid bepalen. Eerst nu had er een zonderlinge omstan digheid plaats. »Toen ik in de door de ganglamp helder dat Woensdag der volgende week begint, de openbaarheid beperkt zijn. De Voorzitter van het gerechtshof althans heeft alle aan vragen om toegangskaarten afgewezen en laat de verhooren plaats hebben in de ge wone kleine zaal van de kamer van straf zaken, waar voor toehoorders maar weinig ruimte :s. Het heet, dat deze beperking plaats heeft, omdat er slecht weinig getui gen moeten voorkomen, maar de ware reden is natuurlijk, dat men alle sensatiewekkende tooneelen wil afsnijden. In de Post wordt, naar aanleiding van be richten uit de koloniën, de mogelijkheid be handeld dat de Duitsche beschermingstroepen in Zuidwestelijk Afrika oorlog zullen moeten voeren tegen de Herero's. Evenals onder de Matabelen en de Bosoeto's zou er onder die Herero's eene verdachte onrust heer- schen. Majoor Leutwein, de bevelhebber van die troepen, moet reeds eenigen tijd gele den in zijne officieele berichten de moge lijkheid van oorlog hebben aangetoond en voorzichtig getracht hebben zijne strijd macht bijeen te trekken, welke in het gunstigste geval 1000 man sterk zou zijn, terwijl de Herero's, alle bij elkaar, onge veer 80,000 man tellen. De in het Noorden van het beschermingsgebied gevestigde Boeren zouden voor hunne eigen verdedi ging moeten zorgen, want daarvoor zou het Duitsche leger niet krachtig genoeg wezen. Aangezien een oorlog tegen de Herero's iets heel wat ernstiger zou zijn dan alle koloniale veldtochten te zamen die de Duitschers tot dusver hadden te maken, keurt de Post de afwachtende politiek van Leutwein goed. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden werd door den heer Hicks Beach de begrooting ingediend. De inkomsten van het vorig jaar bedroegen 101.974.000 pondde uitgaven, waaronder ook de supplementaire credieten 97.764.000 pond, zoodat er een voordeelig saldo is van 4.210.000 pond. Voor het loopende jaar worden de uitgaven geraamd op 100.047.000 verlichte gang zag, zoo deelde Helena zenuw achtig mede, viel mijn oog onmiddellijk op den muur der rechterzijde, waarop ik de reusachtige vergroote schaduw van een man ontwaarde, die ijlings verdween. Ik schrikte zoo, dat alles mij voor de oogen duizelde en ik bewusteloos op den grond zonk." Ofschoon Helena bij het voorloopig onder zoek verzekerde, dat zij niet de minste ver verdenking jegens haar zuster koesterde, dat deze integendeel het kind innig lief had, zoo hield een ieder zich overtuigd, dat niemand dan het meisje, die er het meeste belang bij had dat de kleine Harry stierf, den moord bedreven had. De oudere advocaten hadden zich, ten volle overtuigd, dat Alice Mary schuldig was, op handige wijze van de verdediging weten af te maken. Zij zagen geen enkel lichtpunt ten voordeele der beschuldigde in deze zaak. Niemand hechtte eenige waarde aan de omstandigheid, dat Helena de schaduw van een man in de gang gezien had en juist dat was het eenige punt, waartoe mijn ge dachten telkens terugkeerden. Ik deelde volstrekt de meening niet, dat Helena de schaduw van een der ijlings toegeschoten huisgenooten moest gezien hebben toen pond, de inkomsten op 101.755.000 pond, dus een overschot van 1,708.000 pond. Voor gesteld zullen worden geringe wijzigingen in het successierecht, wat een bedrag zal kosten van 200.000 pond; tegemoetkoming in zekere grieven tegen de grondbelasting, hetgeen 100.000 pond zal kosten. Voor de voorgestelde wet ter verzachting van de lasten op den landbouw wordt een bedrag gereserveerd van 975.000 pond benevens 433.000 pond voor de kosten, welke zullen voortspruiten uit de onderwijswet. Er blijft dan voor mogelijke gebeurtenissen slechts een klein overschot over. De voornaamste bepaling van de Iersche Landwet, die Maandag in het Engelsche Lagerhuis is ingediend, betreft de wettelijke vaststelling van de pachtsom gedurende den tijd van dertig jaren echter is het mogelijk de pacht alle vijf jaren te veranderen, wanneer stijging of daling van de landbouw producten daartoe aanleiding geeft. De verbeteringen door de pachters aangebracht, zullen worden geboekt en bovendien ver gemakkelijkt het ontwerp den aankoop van de pachthoeve. Wanneer men geloof mag hechten aan een bericht van de te Manchester ver schijnende Guardian, is de Fransche re geering niet voornemens, de Egyptische kwestie te laten rusten. De minister-presi dent heeft, zegt genoemd blad, een nota opgCsmaakt, welke zal worden rondgezonden aan de Europesche mogendheden en handelt over de bezetting van Egypte door de En- gelschen, en de neutraliteit van het kanaal van Suez. De minister-president, geleerd door voorbeelden, heeft eerst de nota op gemaakt en haar daarna aan den Russischen gezant gezonden, die haar aandachtig heeft doorgelezen en, na er verschillende ver anderingen in gemaakt te hebben, als voor waarde heeft gesteld, dat zij eerst aan de Russische regeeiing ter inzage zou worden gezonden, vóór zij openbaar werd gemaakt. Aldus is geschied en eerstdaags zal deze dezen kwamen toestellen, had zij immers reeds een paar seconden haar bezinning ver loren 1 En toch bestond mijn eenige hoop, om mijn jeugdige cliënte te redden op de op lossing van de vraag, wiens schaduw de arme, diepbedroefde moeder zou hebben gezien, doch al mijn nasporingen bleven zonder eenig gevolg, zooals mijn oudere collega's mij wel schamper voorspeld hadden Ik gaf toch mijn stellige overtuiging, dat het geheim in die schaduw school, niet op hoewel ik, eerlijk gezegd, langzamerhand wel een weinig den moed begon te verhezen. Onwillekeurig bracht ik onophoudelijk de bewuste zaak in verband met den reiziger, die denzelfden nacht met de zusters onder één dak had vertoefd. Wie en wat was mr. Davids? Waar was hij gebleven? 's Och tends vroeg was hij verder gereisd, niemand had eraan gedacht, hem tegen te houden... waarom ook Nog voordat de justitie, die van het nabijgelegen dorp ontboden was, ter plaatse verscheen, was mr. Davis reeds vertrokken en het was bij niemand opge komen, om dat feit als van eenig gewicht te beschouwen. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1