nota het lucht kunnen zien. Dat wil zeggen als zij werkelijk bestaat Naar de Times uit Kaapstad verneemt, heeft de premier tijdens het debat van de wetgevende vergadering over de rede van den gouverneur een dépêche van Chamber lain voorgelezen, waarin de houding van den premier, en ook die van de Natalsche ministers, ten opzichte van de Jameson- gebeurtenissen volmaakt wordt goedgekeurd. De premier voegde er bij, dat hij een voor stander is van vriendschap en vredelievend beleid ten aanzien van de republieken, ge paard met trouw aan de Koningin. De spreker ontvouwde drie voorwaarden waaraan het toekomstig beleid van de regeering in Zuid-Afrika noodzakelijk moest voldoen er mocht ten eerste geen dictator wezen van het slag van Cecil Rhodes, ten tweede mocht geen enkele staat van Zuid-Afrika overheerschen, ten derde mochten de be langen van de staten niet ondergeschikt worden gemaakt aan die van geldmannen en speculanten. De toestand in Transvaal schijnt, ondanks de ernstige gebeurtenissen in het naburige Matabelenland, vrij bevredigend te zijn. De consul-generaal der Zuid-Afrikaansche repu bliek te Londen heeft aan het bureau van Reuter doen weten, dat hij een bericht heeft ontvangen van zijn regeering te Pretoria, waarin de bewering der Truth wordt tegengesproken, als zou er een oproe rige beweging heerschen onder de inboor lingen in de Zuid-Afrikaansche republiek. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 April 1896. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van A. P. van Haasteren, om vergunning tot oprichting van een kachelsme- derij in het pand aan de Nieuwstraat, no. 37, kadaster sectie no. 1234. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek, zal op Donderdag, den 30sten April aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschriften zijn ingekomen om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein lo. van F. W. Gerardts, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 97 2o. van J. van Put, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 115; 3o. van J. R o e 1 i n g, voor het huis aan de Verbrande Erven no. 6; en 4o. van P. G. S c h e ff e r s, voor het huis aan de Boterstraat no. 31. Het concert, gisteren-avond door »Schie- dams Mannenkoor Orpheus" in »Musis Sacrum" gegeven, stelde wederom in een helder licht, hoezeer het der Vereeniging ernst is, de toonkunst met toewijding te beoefenen. Onder leiding van den volijverigen en bekwamen directeur, den heer Georg Rijken, werden een vijftal nummers voor vierstem mig mannenkoor op uitnemende wijze ten gehoore gebracht. De nieuwe nummers Romischer Triumphgesang van Bruch en Les Martyrs aux arènes mogen terecht eene goede aanwinst op het répertoire ge noemd worden. Zij werden dan ook met gloed en enthousiasme gezongen. Niet minder schoon waren de immer zoo gewilde liederen Lentelied van Verhulst en Frühlingsmorgen van Abt. Hierin viel weder op hoe geoefend »Orpheus" is in het piano zingen, en het gelijkmatig zwellen en afnemen in toonsterkte. Slechts kan de bemerking gegrond zijn, dat in de piano's niet alle tenoren een even helderen toon weten te vormen, waardoor het geheel be langrijk wordt geschaad. Als solist deed zich weder hooren de heer W. H. Feltzer, solo-violist alhier. Met de hem eigen kalme zekerheid en gloedvolle voordracht bracht hij in de eerste afdeeling het Moderato en Adagio uit het 22e Con cert van Viotti ten gehoore. In dit capri- cieuse toonwerk, evenals in het Perpetuum mobile, hetwelk moest gebiseerd worden, legde de kunstenaar een enorme techniek aan den dag, terwijl wij in het Air op de G-snaar van Bach, zijn breede streek en daardoor verkregen sympathieken toon be wonderden. Het in alle opzichten goed geslaagd con cert werd door de con amore uitgevoerde Marsch uit »Faust" waardig besloten. Ter gelegenheid der viering van het 25-jarig bestaan der vereeniging van brand spuitmeesters bij de vrijwillige brandweer te Rotterdam, in Nov. a. s. zal eene ten toonstelling van bluschmateriaal en reddings middelen gehouden worden, in het Algemeen Verkooplokaal aldaar. De burgemeester van Rotterdam heeft het eerevoorzitterschap der commissie aanvaard.- De Moord te Rotterdam. In zake den moord op den jeugdigen Hoogsteden meldt het R. N. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de aanwijzingen, welke de instructie in de zaak-Van Berkel tot heden heeft opgeleverd, van dien aard zijn, dat althans VanBerkel's verwijzing naar de openbare terechtzitting kan worden verwacht. Tevergeefs heeft Van Berkel getracht, ten aanzien van Zaterdag avond 18 November, toen het lijkje van den vermoorden scholier naar het terrein aan den Schoonenbergerweg moet zijn overge bracht, een alibi te bewijzen. Van Berkel beweert, dat hij, na in den bewusten avond omstreeks halftien, het café van Reuken aan de Schoutenstraat 149 te hebben verlaten, met een zijner kennissen, een sigarenmaker, een eindje rondgeloopen heeft en daarna alleen naar huis teruggekeerd is. Hoe het zij, het doen en laten van den verdachte op den avond van den 18den November is nog steeds een omsluierd geheim. Hier en daar echter breken eenige lichtpunten door, die de periodieke verlenging der preventieve hechtenis voldoende motiveeren. Zoo is o. a. voor den rechtercommissaris door een juffrouw, wonende aan den Verlengden Binnenweg, nabij het terrein, waar het lijkje gevonden wsrd, verklaard, dat zij in den nacht van Zaterdag 18 November om streeks half een, terwijl zij haar hond uitliet, op den Verlengden Binnenweg een man heeft ontmoet, die in gestalte geheel overeenkomt met den haar vertoonden ver dachte. Pertinent durft zij echter niet verklaren, dat het Van Berkel geweest is, omdat zij den man niet nauwkeurig genoeg heeft opgenomen. Dat Van Berkel een zeer levendige herinnering heeft behouden van alles wat op den bewusten avond gebeurd moet zijn, blijkt hieruit, dat hij wist te vertellen, dat het in den avond van den 18en November een weinig vroor, waarom hij bij het naar huis gaan zijn kraag had opgezet. Of deze nog onbestemde, halve aanwijzingen voor het bewijsmaterieel in deze zaak van eenig belang zijn, zal de tijd moeten leeren. Een meisje van 5 jaar, het dochtertje van een bierhuishoudster op den Schiedam- schendijk te Rotterdam, liep eergisterenavond tegen den donker op de Hoogstraat aldaar te zwaaien totdat zij plotseling viel. Een poli tieagent nam het kind op en droeg het naar het bureau in de Lange Torenstraat, waar bleek dat de kleine onder den invloed van sterken drank verkeerde. Een streng onder zoek door de politie ingesteld, bracht aan 't licht dat het kind ten huize harer moeder uit een flesch met bessenjenever had ge proefd. Op straat gekomen, was zij door den drank bevangen. In eene openbare vergadering, in het koffiehuis Centrum te Katendrecht, belegd door het bestuur van den op 1 April opge- richten uNieuwen Nederlandscher. Boot- werkersbond", traden als sprekers op de bestuursleden J. de Bruin en I de Jong. Hun betoog had in hoofdzaak ten doel pro paganda voor dezen Bond te maken die zoo als zij mededeelen, reeds 1100 leden telt. In de bedoeling van het bestuur der Ver eeniging ligt het oprichten van een eigen vereenigingsgebouw. De gelden, daarvoor benoodigd, stelt men zich voor te verkrij gen, door de leden in de gelegenheid te stellen aandeelen b.v. van ƒ2.50 a f 5 te nemen. Donderdagnacht heeft het vrij sterk ge vroren, zelf zoo dat de te veld staande aardappelen, o. a. in de omstreken van Poortugaal zijn afgevroren deze waren door het gunstige voorjaarsweer reeds sterk ontwikkeld. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes bracht gisteren middag een bezoek aan het Gemeente-zieken huis te 's-Gravenhage. Ontvangen door het oudste lid der Commissie van bijstand uit den Gemeenteraad voor het Ziekenhuis, nor. Hanlo, den geneesheer-directeur dr. Roes- singh, en den eersten geneesheer dr. H. de Zwaan, bezocht H. M. eerst de kranken die in het oude gebouw in verpleging zijn op genomen, daarna een ziekenbarak en het geheele nieuwe gebouw, waarmede het Ziekenhuis is uitgebreid. H. M. toefde bij ieder ziekbed, voor alle verpleegden een vriendelijk woord hebbende en bloemen uitdeelende aan de lijders. De jeugdige kranken in de kinderzalen werden door de Vorstin verrast met aardig speel goed. Belangstellend vroeg H. M. vele in lichtingen op Hare wandeling door het ge bouw. Ten half twee gekomen, verliet Zij eerst bij half vier de inrichting. Ter eere van het Koninklijk Bezoek wapperde van het Ziekenhuis de vlag en had het personeel zich met oranjestrikken getooid. Door den heer Alb. Pronk, reeder te Scheveningen, is aan de haven te Vlaar- dingen een groot pakhuis gehuurd, waarvan in een gedeelte de benoodigdheden voor zijn reederij zullen worden geborgen en het andere zal worden ingericht voor blokmakerij. Kerknieuws. De processie uit de parochiën van Kethel en Overschie, gewoon in de dagen van St. Liduina's feestgetij ter bedevaart naar Hare heilige overblijfselen op te gaan, kwam heden-ochtend 8| ure in grooten getale in de O. L. Vrouw Visitatiekerk hare devotie houden. Nadat de offerkaarsen van beide parochiën waren gewijd en voor het in feestelijken tooi geplaatste beeld en de Relikwiën onzer heilige Schiedamsche Maagd waren ontstoken, nam de plechtige H. Mis een aanvang, waarbij de zeereerw. heer J. P. Mobron, pastoor te Overschie, door den weleerw. heer A. G. van den Berg, kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk en den eerw. heer G. Beukers, theologant van Warmond, werd geassisteerd. Na deze plechtige H. Mis, waaronder vele pelgrims tot de H. Tafel des Heeren naderden, werd door den zeereerw. heer W. C. Koe- voets, pastoor te Kethel, eene stille H. Mis opgedragen. De zeereerw. pastoor Mobron besteeg daarop den kansel en hield een toespraak tot de pelgrims, waarna de ge bruikelijke oefeningen plaats hadden en eenige liederen ter eere van onze hoogver eerde Stadsheilige werden gezongen. Met de vereering der heilige Relikwiën werd deze plechtige handeling, die het geloof en de godsvrucht onzer katholieke naburen in zoo helder licht stelt, ook nu weder besloten. Wij lezen in het Hbld. »Twee monniken, pater Estasch, hoofd van het Fransche seminarium te Rome, en pater Paulinus, hoofd van de kolonie van Lazaristen te Smyrna, meenen de ruïne van het huis te hebben gevonden, waarin de Heilige Maagd en de apostel Johannes ge woond hebben, na de hemelvaart van Christus. Dit bevond zich niet, zooals men tot nu toe geloofde te Jerusalem, maar op drie mijlen van Ephesus. »ln het boek, dat de onthullingen bevat van Anna Catharina van Emmerik, een Duitsche non, wier openbaringen van de lijdensgeschiedenis van Christus in de meeste Europeesche talen overgezet zijn, vindt men deze plaats nauwkeurig aangegeven. Volgens de paters Estasch en Paulinus staat de plaats, door de non aangeduid, bij de boeren bekend als Panagliia Capauli, hetgeen sPlaats der Heilige Maagd" beteekent. Bovendien komt zij ook geheel overeen met de beschrijving in het boek van de non. De paters bebben van hun bevinding kennis gegeven aan den Paus, die in deze merk waardige ontdekking zeer veel belang stelt". Op den vijftienden Juni e. k. en volgende dagen zal aan 's Rijks Munt gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen als essaieur Zij die daartoe wenschen toegelaten te worden, zullen hiervan vooraf schriftelijk behooren kennis te geven aan het Munt- college te Utrecht, met overlegging van het getuigschrif van goed gedrag, af te geven door het bestuur der woonplaats en zich 15 Juni e. k., des voormiddags te 9 uren, ter raadzaal van het Muntcollege moeten aan melden. Stct De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Ko ninklijk Penningkabinet, te 's-Gravenhage, van 25 April tot 3 Mei a. s. voor het publiek zal gesloten zijn. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt door den heer M. Oosthoek te Scheve ningen, wiens verzoek om voor de som van vijfduizend gulden 'sjaars te mogen huren »het vischrecht naar schelpen en weekdie ren en deszelfs kiemen langs het strand vanaf den Hoek van Holland tot aan Den Helder" door den minister van financiën is afgewezen. Hij vraagt thans den steun en medewerking der Kamer, om alsnog van van den minister een gunstig antwoord te verkrijgen, en dat zoo onderhandsche ver pachting onmogelijk is, dit openbaar en in perceelen zal geschieden. Reuter seint uit Londen Curzon, de staatssecretaris van buitenland- sche zaken, deelde in zake de »Costa Rica Packet" mede, dat de bewijsstukken reeds in November bij den scheidsrechter zijn ingezonden. Van Nederlandsche zijde is dit in Maart geschied en op dit oogenblik worden de stukken door de betrokken regeeringen en belanghebbende partijen on derzocht. De zaak neemt haar geregelden loop maar het is onmogelijk te zeggen, wanneer de eindbeslissing zal vallen. Aan een student der Polytechnische School te Delft is de rang van vaandrig bij het Reservekader verleend. Dit is de eerste vaan drig, die het kader afleverde. Daardoor is hem thans de gelegenheid opengesteld ge durende zekeren tijd bij het leger te dienen op een tractement van f 900. Hij kan onderwijl zijne studiën voltooien aan de Polytechnische School en, wanneer hij diploma C heeft be haald, kan hij, terwijl hij bij het leger dient, het oogenblik afwachten om een loopbaan te aanvaarden, overeenkomstig zijne bestem ming. Atjeh. Naar aanleiding van het bericht dat de uiterste versterkte posten behalve Tjot Goë zullen verlaten worden, zegt het Hbl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2