ms- m8. it bericht bevestigt alzoo het gisteren °0r ons uitgesproken vermoeden, dat SeReraal Vetter de postenkring om onze Celling wil opheffen, alvorens verder actief °P te treden tot tuchtiging en onderwerping 0t>zer Atjehsche tegenstanders.'t Is dus hier Teculer pour mieux sauter. Tïot Goë is een versterking ten zuiden ^an de linie aan den patrouille weg tusschen ampeneroet en de thans geslechte verster- lngen Lam Koenjit en Biloel gelegen. Uit een van Atjeh ontvangen particulieren r'ef is de N. Bred. CA. gemachtigd het v°'gende over te nemen, betreffende de Ujandelijkheden der Atjehers te Anak Ga- °eng tegenover eene patrouille. Na eene mededeeling van reeds bekende eiten leest men ^De commandant kwam het laatst met man in het fort terug. Hij werd met Ulde hoera's ontvangen wegens zijn bui tengewoon kranig en kalm gedrag. De °fficier van gezondheid Van der Meer, zelf göwond, bleef doorgaan met het verbinden •ter gekwetsten. Een hunner, de sergeant Hoogeboom, lag met een verbrijzeld been te vuren. Hij wilde niet naar achteren gebracht worden. Een tweede schot treft hem in den linkerarm toch vuurt hij door. n eerst toen een derde kogel hem in den 'echterschouder was gedrongen, was hij genoodzaakt zich te doen wegdragen. Atjeh en Lombok. Van bevoegde zijde schrijft men aan de Tel. De vergelijkingen, door sommigen ge haakt tusschen Atjeh en Lombok, gaan niet op. Pe Lombok toch was het verraad niet te ^°orzien, geen enkel verschijnsel wees op kwaadwilligheidintegendeel, door het kris sen van den Mahai, des Radjas oudsten 2oon, gaf het Lomboksche vorstenbestuur bewijzen van goede gezindheid en vrede lievende bedoelingen. In Atjeh daarentegen *s herhaaldelijk gewezen op het gevaar dat °hs dreigde van de zijde der bondgenooten, nieer speciaal van Toekoe Oemar. Reeds dadelijk na de onderwerping van dien rooverhoofaman hebben tal van Indische bladen op dat gevaar gewezen. Alle waar- Schuwingen werden echter in den wind geslagen, zelfs feiten die achterdocht moesten °PWekken, over 't hoofd gezien. Dat generaal Deijkerhoffs superieuren blind waren, is niet te verwonderen. Zij °ordeelden naar de officieele rapporten. Dat de regeering geen twéé generaals te Atjeh laat, die, ieder voor zich, geheel ver killend politieke inzichten koesteren, ligt voor de hand. Wat verder de Haagsche correspondent van de N. Gr. Courant vertelt, nl. dat gen. Deijkerhoff zich te Atjeh ongunstig uitliet °ver generaal Vetter, is zoo antimilitair en *oo in strijd met alle begrippen van krijgs tucht en ondergeschiktheid, dat wij dit gerucht niet voor waar mogen aannemen. De bliksemtrein (no. 56) van Rotterdam haar Amsterdam, ondervond gisteren voorbij ^oorschoten een half uur oponthoud, door dien een der wielen van een wagon le en 2e klas in stukken is gesprongen. Het beleidvol optreden van den machinist voorkwam verdere ongelukken. De verbin ding naar Friesland werd echter gemist. Met ihgang van 1 Mei zullen de kilo- hietersboekjes en de abonnementskaarten Voor de groepen II en lid der Staatsspoor- Wegen ook geldig zijn op de lijn Sittard- Rerzogenrath. Voorts is, in verband met de nieuwe bepalingen voor het vervoer van kinderen, °ok het vervoer van kinderen, tegen den balven vrachtprijs met kilometerboekjes daarmede in overeenstemming gebracht door sub 5o der voorwaarden, den leeftijd *van 3 tot 10 jaren", te wijzigen in »van 4 tot beneden 10 jaren". De telefoonkwestie te Amsterdam. De telefoonkwestie te Amsterdam heeft een onverwacht verloop genomen. Met 19 tegen 16 stemmen heeft de gemeenteraad het voorstel van Burgemeester en Weth. verworpen om voor de gemeente een rijks concessie te aanvaarden onder zekere voor waarden. Men meende o.a. dat men geen vergunning van de regeering behoefde om het communale net aan te leggen en te exploiteeren, omdat men voor dit net de telegraafwet van 1852 niet erkent. De raad zou in een gisteren te houden vergadering vermoedelijk besluiten daarvan der regee ring mededeeling te doen en tevens te vragen op welke voorwaarden zij wil aan sluiten voor het intercommunale net. Naar aanleiding van dezen loop der zaken, zal de heer Treub aftreden als wethouder van Publieke Werken, waarvan door hem officieel mededeeling zal worden gedaan, bij de terugkomst van den burgemeester Nader wordt nog gemeld In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad ver klaarde de loco-voorzitter, mr. Van Hall, namens Burgem. en Weth., dat de verwer ping der voordracht tot aanvaarding van de vergunning voor het gemeentelijk tele foonnet, de wijze van bestrijding daarvan en de beschuldigingen daarbij tegen het beleid van Burgem. en Weth., aangevoerd door het Dagelijksch Bestuur worden op gevat als een afkeuring van zijn beleid, waarin B. en W. niet lijdelijk kunnen be rusten. Dat votum treft niet alleen den wethouder van publieke werken, doch ook de overige wethouders. Wanneer de ge meenteraad kon goedvinden om besluiten, in geheime zitting genomen, in een open bare weer te niet te doen, weten Burgem. en Weth. niet meer waaraan zich te hou den. De wethouders zullen de terugkomst van den burgemeester afwachten alvorens een besluit te nemen. Na een langdurig debat verklaarden de wethouders bij hun verklaring te persis- teeren, waarna de voordrachten betrekke lijk de telefoon werden aangehouden tot de vergadering van Maandag a. s. Thans is het bekend, waarheen de heer en mevrouw Oliphant-Schoch, leider van het leger des Heils in Nederland, door gene raal Booth zijn verplaatst. Blijkens het jongst verschenen nummer van de Oorlogs kreet zijn zij aangesteld voor Zweden. Met 15 Mei a. s. zal bij de Hollandsche spoor een nieuwe halte nMuiderpoort" worden opgericht tusschen de stations Amsterdam en Weesp, en wel voor het in- en uitlaten van reizigers. Maandag is te IJmuiden zooveel visch aan de markt geweest, dat men des avonds, na den laatsten trein, een extra vischtrein de- staande uit twaalf volle wagons, naar Haar lem heeft moeten laten loopen. Ook de veenarbeiders bij Steenwijk, circa vierhonderd man, hebben den arbeid gestaakt. Zij verlangen hooger loon, wat de bazen geweigerd hebben. Vele werden gedwongen met het werk op te houden. Meestal heeft dit bollejagen jaarlijks eens plaats. Naar men aan de Arnh. Ct. mededeelt, is niet door baron van Lynden van San- denburg, maar door R. baron van Lynden van Beesterzwaag de erfstelling van een halt millioen aan de weesinrichting »Neer- boseh" vermaakt. De overledene moet zijn geheele vermogen circa 6 millioen onder vruchtgebruik gelegateerd hebben aan lief dadige instellingen. Te Maastricht is thans de eerste gastram- wagen aangekomen in den loop dezer week worden nog twee dergelijke wagens ver wacht. De opening van den dienst zal nu spoedig volgen. Uit Maastricht wordt aan de Tijd ge schreven Nog steeds is er geen verandering te be speuren in den toestand der werkstaking, en naar het zich laat aanzien, is een her vatten van het werk in de eerste dagen nog in het geheel niet te verwachten. Tot twee maal toe heeft zich het bestuur der glasblazers gisteren en eergisteren tot den patroon, de heer P. Regout, gewend om, de zaak te regelen. Deze blijft evenwel weigeren, het bestuur opnieuw werk te geven. Daartegenover blijft men bij het be sluit der werkstakers, leden van de glas- slijpersvereeniging, om zonder het bestuur niet aan het werk te gaan. Wat zal de toekomst baren, vraagt men zich af. Is nu de quaestie het al of niet hervatten van het werk, zonder meer, of blijven de ar beiders voor de vermeerdering van den arbeid, die van hen gevraagd wordt, ook vermeerdering van loon verlangen En in hoeverre wordt dit toegestaan Dit alles is niet recht duidelijk. Vermeerdering van loon voor vermeerdering van werk schijnt toch het kardinale punt te wezen van het ontstane geschil. Hoe het zij, de toestand is ernstig en zeker te betreuren, èn voor de arbeiders met hun veelal talrijke gezinnen, èn voor de geheele bevolking, vooral de neringdoende. jWat zal de toekomst baren, nu we in korten tijd reeds twee werksta kingen van beteekenis in onze stad moesten zien uitbreken Is er niet vroeg of laat een ernstige uitbarsting te vreezen? Die vraag mag men zich met recht wel stellen. Meer en meer begint het publiek, hoezeer ook minder sympathiseerend met deze werksta king, het einde ervan vurig te verlangen. Te Roermond zijn verscheidene woningen door het bevoegde gezag onbewoonbaar verklaard, de bewoners op straat gezet en die woningen gesloopt. Het gevolg hiervan is dat eenige huisge zinnen geen onderdak kunnen krijgen en zich 's avonds aan het politiebureau aanmel den, waar men hen in de arrestantenkamer laat overnachtenbovendien wordt hun 's avonds en 's morgens voeding verstrekt. De laatste nachten waren al de arrestan tenkamers met deze lieden bezet. De gepensioneerde generaal-majoor J. H. Dommers te Breda, mede-onderteekenaar van een hulde-adres aan het Transvaalsche bestuur, mocht namens den President eene zeer waardeerende dankbetuiging ontvangen Dit officieele stuk, in zuiver Nederlandsch, maakt door vorm en inhoud te Breda een zeer aangenamen indruk. Te Oud- en nieuw-Gastel (N.B.) hebben gisteren drie branden plaats gehad. De eerste ontstond in de schuur van A. van Steen. Aan blusschen viel niet te denken en wel dra sloegen de vlamen over op de belendende huizen van V. Steen en A. van Hooydonk, die geheel in asch werden gelegd. Het vee van V. S. is mede verbrand. Omstreeks tien uur werd opnieuw de noodklok geluidhet huis van P. van Loenhout op Oudendijk stond in lichte laaie en brandde tot den grond af. Door het instorten van het rieten dak kon van den inboedel niets gered worden. Het houten tjalkschip Twee Gebroeders, met een lading lijnzaad van Rotterdam naar Akkrum, is in de Zandsloot, in de onmiddel lijke nabijheid van het dorp Terhorne gezon ken. Het ongeluk is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door het stooten op een steen of een paal onder water. De lading wordt beschadigd in lichters gelost. Laatste Berichten. Afjeh, Het N. v. d. D. ontving heden het vol gende telegram »Heden zijn 4 bataljons in twee colonnes, onder luitenant-kolonels H. Bendien en J. B. van Heutsz, uitgerukt. J>Zij gaan ontzetten en daarna verbran den de posten Anakgaloeng, Senelop, Lam- soet en Lambarih." Politie. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een mes met schede, een jas, en een bruin glacé handschoen. Terugtebekomen aan de volgende adres sen een wit zijden handschoen, bij Trouw borst, Baan 30, een gouden medaillon, bij van Ravens, West-Frankelandschelaan 1, een rood koralen armband met gouden slotje, bij van Eijk, Hoofdstraat 103, een gouden ring, bij Roeling, Breedstraat 38, een jongensjekker, bij de Bruin, Singel 1841-*, een parasol, bij Dupont, Lange Nieuw- straat 139 en een ring met sleutels, bij Post, Buitenhavenweg 17616. Burgerlijke Stand. Geboren: 15 April. Maarten, zoon van W. van der Gaag en C. Nesse, Rotterdam- sche dijk. Jacob, zoon van P. Kortland en D. Maarland, Oosterstraat. Johanna Liduina, dochter van J. Soesbergen en E. Kalkman, Oostsingel. Overleden: 16. April. Joannes Wen- neker, oud 87 jaar en 4 maanden, Nieuwe Haven. Jan Gerardus Verboom, oud 16 jaar, Stationstraat. Ondertrouwd: 16 April. A. van Woerekom, oud 24 jaar, en M. Feteris, 23 jaar. P. Boekestein, oud 36 jaar, en A. E. van der Most, 29 jaar. J. M. N. Oos- terveer, oud 23 jaar, en A. van Heijningen, 26 jaar. R. Enzlin, oud 23 jaar, en I. Soeters, 23 jaar. J. van Leeuwen, oud 25 jaar en J. C. Slieker 24 jaar. Zeetijdingen. New-Castle, 11 April aangekomen, s. s. Christiansborg, kapt. M. Schultz, van Schie dam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 17 April 1896. Spoeling f Moutwijn Noteering makelaars f 6i/2. Branders bond - 6'/,. Stemming Vast, Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. Rogge, Mei Juli Sept. 123.75 123.75 Spiritus Mei 39.40 39.30 Sept. 39.20 39.10 Meel 12 Merk. 1. md. 39.80 40.10 12 Mei 39.75 39.80 Rogge, loop. md. 10.40 10.40 Mei 10.50 10.40 f Spirit. April/Mei 16.62£ 16.621 Juni/Juli 16.87| 16.871 15 April New-York. Maïs Amsterdam. 16 April. Rogge op lev. weinig veranderd per Mei flOl, 102, 101per Juli f 101; per Oct. f103, 102. 17 April. Rogge op lev. onveranderdper Mei f 101 per Juli 101,100per Oct. f 103, Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 16 April 3.70 M. 17 April 3.95 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.10 Disc. 2 pCt Parijs - 48.05 2 Antwerp.- 47.95 2s Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 21/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij d WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond t> Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 17 Apr. 92Vs 841/s 267s 405/s 140«/4 77i/s 25l/s 16'/, 105V, 127s 82 573/, 12 4'/i 16 April 120— 17 April 120— 16 April 277/„

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3