Ëngelsche minister van koloniën, Chamberlain, Zaterdag-avond van den Kaapschen gouver neur, sir Hercules Robinson, een telegram, naar luid waarvan er voor het behoud van Boeloewajo geen vrees bestond. Ook aan de Chartered Company werd bericht, dat de overheid van Boeloewajo vertrouwt, het tegen de Matabelen te kunnen uithouden. Volgens een telegram uit Yokohama aan de Novoje Vremija tracht Japan het met Rusland eens te worden omtrent Korea. Japan wil met Rusland een of- en defensief- verbond sluiten op de volgende voorwaarden Japan zal het Zuidelijk en Westelijk deel van Korea verkrijgen, met Fusan, en dan aan Rusland het eiland Tsuina afstaan. Rusland verkrijgt recht op de open havens in het Oosten, het centrum en het Zuid- Oosten van Korea, met een absoluut pro tectoraat over het land. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 April 1896. Burgemeester en Wethouders van S'chie dam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het voljaars kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente voor den dienst 1896, den 7den April j.l. door den gemeenteraad vastgesteld en den 13den April d. a. v. den heeren Gedeputeerde Staten der provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van 18 dezer, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen op straffe van vervolging volgens de wet. Met innig leedwezen vernemen wij, dat de hoogeerwaarde heer mgr. M. J. A. Lans, eere-kanunnik van de kathedraal te Car thago, pastoor der O. L. Vrouwe-parochie alhier, door Z. D. Hw. den Bisschop van Haailem tot president van het bisschoppelijk groot-seminarie te Warmond benoemd, onze gemeente gaat verlaten. Werd deze gewichtige tijding Zondag ochtend onder de H. Mis ten 8£ ure door den hoogeerw. pastoor, blijkbaar zeer bewo gen, aan zijne gemeente medegedeeld, ook zijne parochianen gevoelen er zich ten zeerste door getroffen immers zij verliezen door het vertrek van den hoogeerw. heer Lans een pastoor, die zij het voorrecht had den negen jaar te bezitten een herder die in waarheid alles voor allen was geworden een leidsman en vader die zijne gemeen tenaren stichtte niet alleen door zijn wel sprekend opwekkend woord, maar ook door het schitterend en aantrekkelijk voorbeeld van een waarlijk apostolischen ijver, een werkkracht en werklust, zooals zelden door een geestelijke werd ten toon gespreid. Niet binnen de grenzen van zijn parochie bleet dat ijveren en werken beperkt, maar der geheele stad kwam het ten goede. Wie pool, waar de zusters logeerden en ontstal haar de toiletdoos, daar hij toen reeds het helsche plan op touw gezet had, 't kind te vermoorden. Hij was de vrouwen op haar verderen tocht gevolgd, had als mr. Davis in «De Gouden Kroon" gelogeerd en den kleinen Harry vermoord, om den erfgenaam van zijns vaders vermogen uit den weg te ruimen. Door een toeval was hem verbor gen gebleven, dat Alice Mary in de rech ten van haar neefje trad. Alice Mary werd natuurlijk vrijgespro ken en van alle zijden door de opgewon den menigte geluk gewenscht. De oude baronet overleefde de schande welke zijn geslacht trof, niet lang. Hij werd een paar dagen later door een beroerte getroffen, aan welker gevolgen hij na kor ten tijd overleed. Lionel werd ter dood veroordeeld, en de scherprechter maakte weinige dagen later een einde aan zijn nietswaardig bestaan. zal het in zijn vollen omvang beschrijven, wat pastoor Lans in het openbaar en in alle stilte deed ter bevordering van de ver eering onzer hoogvereerde heilige Schiedam- sche Maagdhoe hij gezwoegd, geijverd heeft voor ons katholiek onderwijs, in alle bescheidenheid dikwijls de eer aan anderen gevend, maar in werkelijkheid veelal het leeuwendeel van den arbeid op zich nemend In hoe vele verwikkelde zaken bracht hij ontwarringhoe menige arme en hulpbe hoevende dankt hem niet alleen verlichting in den dringenden nood, maar ook blijvende hulp en een uitkomst in benarde omstan digheden, die hij nauwelijks had durven verhopen Als wij dat alles nagaan, dan kunnen wij niet nalaten het vertrek van pastoor Lans een groot, zeer groot verlies voor onze ge meente te noemen. Zelden verloor Schiedam een herder, wien het in zoo betrekkelijk weinig jaren zoo ontzaglijk veel te danken had. Hoezeer wij het dan ook op prijs stel len dat zijn onvermoeid ijveren op zoo eervolle wijze door de kerkelijke overheid werd erkend, betreuren wij toch van harte het verlies dat onze stad lijdt, een verlies dat nauwelijks te vergoeden zal zijn. Vinde de nieuwbenoemde president van Warmond in het hoog en zwaarwichtig ambt waartoe hij door het vertrouwen zijner overheid geroepen werd, voor zijn aposto lischen jjver een nog dankbaarder terrein Zij het hem gegeven 's Heeren Kerk met tallooze, ijvervolle priesters te verrijken Tot pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie alhier, in de plaats van den hoog eerwaarde heer mgr. M. J. A. Lans, is door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem be noemd de zeereerwaarde zeergeleerde heer M. P. R. Droog, sub-regent van het bisschop pelijk klein-seminarie Hageveld te Voorhout. De heer C. R. Bentfort, sedert 1 Februari 1895 gemeente-ontvanger alhier, is benoemd tot hoofdambtenaar belast met de inning der plaatselijke directe belastingen te Rot terdam. De collecte van wege het dames-comité tegen armoede alhier gehouden, heeft slechts f43.11 opgebracht. In de groote zaal der sociëteit Harmonie (Doele) te Rotterdam werd Zaterdag-avond de wedstrijd van werklieden-zangvereeni- gingen, uitgeschreven door de volkszangschool van «Amphion", die des middags door het jurylid, den heer Th. Verhey, (bij onge steldheid van den heer Richord Hol pre sident der jury) met een toepasselijk woord geopend was, voortgezet. Nadat reeds des middags negen mede dingende vereenigingen waren opgetreden, werd des avonds door de overige vereeni gingen het verplichte nummer «Wees man van Lijsen, en het nummer naar vrije keuze, uitgevoerd. Daarop werd door de jury na rijp beraad uitspraak gedaan. De uitslag was als volgt Voor mannenkoor verwierf de le prijs, gouden medaille |(met 32 stemmen) «Kunst na arbeid", van Amsterdam, (124 leden) die als vrij nummer Super fLumina Baby- lonis, van Ferd. Hiller, had uitgevoerdde 2e prijs, verguld zilveren medailje (met 4 tegen 1 stem), werd toegekend aan de «Nationale zangschool" van Amsterdam, (72 leden) die als vrij nummer SauU lier zang, van Gevaert, ten gehoore brachtde 3e prijs, zilveren medailje, (met 3—2 stem men) werd behaald door «St. Cecilia", van Schiedam (76 leden), die haar vrij nummer Verhulst's «Lentelied" deed genieten, en de 4e prijs, bronzen medailje, (met 3—2 stem men) verwierf «Cecilia", van Dordrecht, (45 leden), die Psalm 8 Des Scheppers avond lied) muz. van Rich. Hol, uitvoerde. Voor gemengd koor werd toegekendle prijs, verguld zilveren medailje, met 3 tegen 2 stemmen aan «Virginia" Rotterdam, 2e prijs, zilveren medailje, met algemeene stemmen, «Nat. Zangschool" te Amsterdam, en 3e prijs, bronzen medailje, met alge meene stemmen «Ons Genoegen" te Dor drecht. Daverende toejuichingen beantwoordden deze uitspraak. De Burgemeester van Rotterdam, de heer F. B. 's Jacob, die op verzoek van net bestuur van de Volkszangschool van «Amphion" de eereblijken uitreikte, wees op het merk waardig feit van dezen wedstrijd van Werk lieden-zang vereenigingen en achtte het een gelukkig verschijnsel, dat op dezen dag in Rotterdam vereenigingen konden worden ontvangen, die op hun vaandel geschreven hebben, «Kunst na den arbeid". Hij hoopte dat wanneer Rotterdam weer eens een wedstrijd mocht uitschrijven, er niet 16 maar 50 vereenigingen zouden opkomen. Den heer mr. J. A.^van Gilse, tot slot namens het bestuur van de volkszangschool van «Amphion" het woord voerend, was het aangenaam te kunnen constateeren, dat de genomen proef geslaagd is. Hij bracht in de eerste plaats hulde aan den Burgemeester en het gemeentebestuur, dat twee prijzen voor dezen kampstrijd beschikbaar stelde, voorts aan de jury en aan allen die steun verleenden doch bovenal hulde aan den edelen burger van Rotterdam, een der contribuanten van de Volkszangschool yan «Amphion", die onbekend wil blijven, en de kosten van dit concours geheel voor zijn rekening heeft genomen. Met bijzonder genoegen namen wij kennis van het uitnemen succes door de Zangver- eeniging «St. Cecilia", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, in den wedstrijd van «Amphion" behaald. Dat deze jeugdige zangvereeniging in den feilen kamp te Rotterdam gestreden, een derden prijs mocht behalen, aldus nog wel 40 11 vereenigingen, waaronder corpo- ratiën van naam, achter zich latend, mag zeker een schitterend succes genoemd worden Dit buitengewoon succes moet vooral te danken zijn aan de uitnemende opvatting en de voortreffelijke wijze van dirigeeren, die ook door andere mededingende ver eenigingen werd geroemd. Wat de opvatting van het verplichte nummer «Wees man van Lijssen, betreft, was het opmerkelijk, dat, waar die bij de verschillende vereenigingen zeer uiteenliep, de opvatting van den Directeur van «Kunst na Arbeid" en die van «St. Cecilia" bijna gelijk was. Zooals later is gebleken, was er het juist de opvatting van deze beide Directeuren, die 't best de bedoeling van den componist weergaf. Ook het vrije nummer door «St. Cecilia" gekozen, «Lentelied" van Verhulst, werd naar aller getuigenis op uitnemende wijze ver tolkt. Onder de bezielende leiding van hun nen Directeur, den heer A. M. den Draak, werd dit prachtig lied met zijne heerlijke nuanceeringen door St. Cecilia's leden zoo zuiver en gloedvol gezongen, dat een daverend applaus de kranige zangers loonde. De uitnemende verhouding tusschen den Directeur en de leden en de groote gene genheid die St. Cecilia's leden hun ij vervollen leider toedragen, kwamen na het buitenge woon succes op dezen avond behaald, op eigenaardige wijze aan het licht. O ver duidelijk bleek het, hoezeer de leden vooral de vele zorgen en moeiten door hun Directeur aan dit concours besteed, op prijs stelden. Naar wij vernemen, heeft «St. Cecilia" besloten het succes door haar behaald, dat voor onze stad zeker eervol mag genoemd worden, meer openlijk te vieren door heden avond 9 ure de prijs door haar in dezen wedstrijd verworven, de fraaie zilveren medailje bevattende aan de eene zijde het Rotterdamsche wapen met het omschrift gemeente Rotterdam, en aan de andere zijde een opschrift vermeldend dat zij in den wed strijd voor mannenkoren door «Amphion" uitgeschreven, werd behaald, in plechtigen op tocht naar het Bondsgebouw over te brengen. De afdeeling Leiden der «Maatschappij tot bevordering de Toonkunst" zal morgen, Dins dag, uitvoeren Die Matheus Passion van Bach, waarbij de solopartijen zullen worden vervuld door mevr. Noordewer Reddingius, sopraan, mej. Pauline Manifarges, alt, de heeren J. J. Rogmans, tenor, en J. M. Mes- schaert, bas. Door de Rotterdamsche afdeeling zal aanst. Vrijdag ten gehoore worden gebracht Fran- ciskus, oratorium van Edgar Tinei. Solisten mej. Marie Berg, sopraan, de heer Karei Burian, tenor, de heer F. H. van Duinen bas, mevr. Antoinette Snoer-Rutters, harp. Te Rotterdam zijn een viertal jonge man nen, behoorende tot een dievenbende die zich de «gouden ploeg" noemde, gearresteerd. Ten huize van een opkooper zijn reeds tal van goederen van diefstal arkomstig gevon den. De politie zet haar onderzoek voort. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 122 schepen, waarvan 5 zeilschepen, hiervan waren be stemd voor Rotterdam 121, voor Vlaardin- gen 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 101 schepen, waarvan 2 zeilschepen, alle waren bestemd voor Rotterdam. Te Vlaardingen is van de scheepstimmer werf van den scheepsbouwmeester en reeder A. de Jong te Scheveningen te water gelaten de logger Martina voor rekening van den reeder M. v. d. Toorn, te Scheveningen, ter wijl in het laatst dezer maand voor reke ning van genoemden heer A. de Jong zeiven, te Vlaardingen zal worden te water gelaten de logger Jacoba. Door den heer G. J. Visser hoofd der eerste openbare school te Rozenburg, is een beweging op touw gezet om van den minister van binnenlandsche zaken een be sluit uit te lokken tot het houden van najaarsexamens voor onderwijzers. Reeds kwamen bijna honderd bewijzen van adhaesie in, en nog dagelijks wordt dit getal grooter, zoodat weldra het adres aan den minister van binnenlandsche zaken zal worden ver zonden. Zaterdag-ochtend werd te Delft door den majoor commandant van het le bataljon, 4e regiment infanterie aan den sergeant C. L. Maarsman de gouden medaille met gratifi catie van f50 wegens 36-jarigen dienst uit gereikt voor het front van het bataljon, dat daarvoor in groot tenue was opgesteld. Het bataljon defileerde voor den jubilaris. Door officieren werd hem vereerd een mahonie houten linnenkast en door de onderofficieren een geheel kamerameublement. De muziek van het regiment was voor deze plechtigheid uit Leiden herwaarts ge komen. BINNENLAND. Het programma voor de overbrenging vai het stoffelijk overschot van prins Willen George Frederik van Oranje-Nassau, van den Hoek-van-Holland naar Delft, luidt: Na aan komst van het fregat Van Speijk uit Italië (op nader te bepalen dag) zal de kist in ont vangst worden genomen door den chef van het militaire huis der Koningin, door 24 onderofficieren der marine en mariniers en overgebracht worden in den rouwwagen van den extra trein, die onmiddellijk naar Delft vertrekt, waar 24 onderofficieren der land macht de kist zullen vervoeren zaar de affuit der artillerie, bespannen met zes paarden en geëscorteerd door een eerewacht der huzaren. De kist wordt gereden naar de Nieuwe Kerk, waar de onderofficieren haar naar den grafkelder zullen vervoeren. Bij de nederlating in den grafkelder zijn de opperkamerheer en de chefs van het mili taire huis aanwezig. Bij de aankomst aan den Hoek-van-Holland is de burgemeester van 's-Gravenzande en te Delft het dage- lijksch bestuur van Delft en de comman danten van het garnizoen en der schtterij tegenwoordig. Naar men verneemt, bestaat bij H.H. M.M- de Koninginnen o. a. het voornemen ge durende haar aanstaand verblijf te Amster-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2