oorlogsgebruik, mits dit slechts in stilte geschiedt om China niet in ongenaamheden te brengen. Indien de omstandigheden het toe laten, zal China openlijk als bondgenoot van Rusland optredendaartegenover verbindt het zich om China, in alle moeilijk heden die het met eenige Mogendheid kan krijgen, bij te staan. Rusland krijgt vergunning den Transsiberischen spoorweg door te trekken, voor zijn handelsbelangen in China maatregelen te nemen, het Chi- neesche leger te organiseeren, uit China troepen naar Korea te zendenzelfs als tusschen Rusland en China verschil ontstaat, mag Rusland door Noord-China troepen naar de Yaloe zenden. In een woord, China verhoopt zich geheel aan Rusland. De noordelijke helft van China tot aan de Yangtsekiang wordt als onder Russisch pro tectoraat gesteld. De Voss. Ztg. zou er volstrekt niet verbaasd over zijn, als weldra ook een verdrag met Frankrijk werd gepu bliceerd, waarbij de zuidelijke hellt van het HemelscheRijk onderFranschen invloed kwam. Naar de Times uit Ottowa verneemt, heeft het Lagerhuis in Canada eene jaarlijksche subsidie van 50.000 dollar toegestaan voor eene rechtstreeksche stoomvaartlijn tusschen Canada en Frankrijk, met Boulogne waar schijnlijk, als eindhaven. De opstand in Matabelenland doet steeds den blik op Zuid-Afrika gericht houden. In de buitenwijken van Boeloewajo zijn dyna- mietmijnen aangelegd en bommen worden gereed gehouden, voor het geval de Mata belen binnen weten te dringen. De Mata belen trekken nu naar het Zuiden waar schijnlijk om de gemeenschap met de Kaap kolonie af te snijden. Boeloewajo wordt door 15.000 Kafiers ingesloten, maar de gemeenschap blijft voor een groot deel ongestoord, en de 100 ver dedigers, zegt men, zijn ruimschoots van proviand en munitie voorzien, voldoende om den vijand af te weren. Volgens berichten uit Masjonaland heeft de overheid van Salisbury toestemming ge geven tot het vormen van een burgerkorps aldaar wapenen en schietvoorraad zullen door de Chartered Company hiertoe ver strekt worden. De plaats wordt in staat van verdediging gebracht. Rhodes heet hersteld hij zou Zaterdag vertrekken. De opstand op Cuba houdt nog steeds de aandacht gespannen. Volgens een officieel telegram uit Havana heeft een Spaansch bataljon onder Luson bij Cenfugos de op standelingen onder Zayar en Rego verslagen. De opstandelingen hadden 86 dooden en talrijke gewonden; de Spanjaarden8dooden en eenige gekwetsten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 April 1896. Het preadvies van Burg. en Weth. dezer gemeente, in zake het voorstel door het Raadslid den heer J. Hoogendam met be trekking tot het archief van het nOude Mannenhuis" ingediend, luidt als volgt Bij uwe kantbeschikking van den 4 Maart j. 1. A., no. 288, werd om advies in onze handen gesteld het hierbij teruggaande voorstel van het raadslid, den heer I. Hoo gendam, met betrekking tot het archief van het voormalige „Oude Mannenhuis." Alvorens op dit voorstel van advies te dienen, wonnen we daaromtrent het ge voelen in van heeren administrateuren der foudsen van die voormalige stichting, ten einde uw college, bij het uitbrengen van ons advies, tevens in kennis te kunnen stellen met het oordeel dier commissie over de verschillende punten van gezegd voorstel. Onder overlegging van een afschrift van het daarop van die commissie ontvangen rapport, dd. 4 dezer, hebben we de eer het volgende te berichten. De aanneming van het voorstel sub. a, om het archief, thans berustende bij het lid der commissie, den heer K. J. van Er- pecum, naar het raadhuis te doen over brengen, moeten wij ten sterkste ontraden vooreerst omdat het raadhuis geen enkele localiteit aanbiedt waar dit vrij omvangrijke archief zij het ook tijdelijk zou kun nen worden geborgen, en ten anderen omdat, waar op administrateuren dier fondsen de verplichting berust zoowel tot beheer der gelden als tot bewaring van het archief, de gemeente de verantwoor delijkheid voor dat archief voor zekeren tijd niet op zich mag laden. Wordt, overeenkomstig ons advies, punt a van het voorstel verworpen, dan kan van aanneming van punt b. moeilijk meer sprake zijn, daar het toch alleen dan, wan neer het archief op het raadhuis of eenig ander gemeentegebouw berust, zoodat het ten allen tijde voor de raadsleden toegan kelijk is, voor eene commissie uit den raad mogelijk zal zijn een inventaris van de documenten te maken. Doch afgescheiden hiervan en ook van de vraag, of het wenschelijk is naast de reeds bestaande en door de gemeenteraad benoemde commissie, een tweede commis sie in het leven te roepen die, zij het dan ook in overleg met de reeds bestaande, vrij over het archief zal kunnen beschikken schijnt ons het opmaken van een inven taris van dat archief een zoo omvangrijk, tijdroovend en moeilijk werk toe, dat we ons niet kunnen voorstellen, dat eene com missie uit den raad die taak, waarvoor bovendien deskundige kennis wordt ver- eischt, zal kunnen en willen volvoeren. Zonder de hulp van een bekwaam deskun dige achten we het dan ook onuitvoerbaar het archief zoodanig te inventariseeren en catalogiseeren, dat het voor de toekomst waarde heeft en in alle opzichten betrouw baar te achten is. Mocht de raad in een historisch belang meer licht wenschelijk achten, dat komt ons het denkbeeld van de commissie, tot benoeming van een ook door haar ver trouwbaar geacht deskundige, meer aan nemelijk voor, ofschoon we niet willen ver zwijgen, dat het naar onze meening zeer moeilijk zal zijn, voor deze veelomvatten- den arbeid zulk een deskundige te vinden. Ook verdient o. i. wel overweging de vraag of het in te stellen onderzoek van genoeg zaam gewicht te achten is, om de belang rijke kosten, die het onvermijdelijk zal na zich sleepen, te wettigen. Punt c van het voorstel, om te besluiten de eventueel te maken kosten ten laste te brengen van het fonds, moeten we ten krachtigste bestrijden, daar de raad, als niet bevoegd te beschikken over de fondsen van anderen, door het nemen van zulk een besluit een onwettige handeling zou plegen tot wier medewerking we ons niet zouden kunnen leenen. Mocht de raad in deze zaak eenig besluit nemen, aan welks uitvoering kosten onvermijdelijk verbonden zijn, dan zullen die kosten in ieder geval door de gemeente moeten worden gedragen. De hoogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, tot president van het groot-seminarie te Warmond benoemd, zal deze week nog de plechtigheid van de Eerste H. Communie in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie, leiden. Onder de plechtige Hoogmis aanst. Zondag ten 10 ure door hem op te dragen, zal de hoogeerw. heer Lans van zijne gemeente afscheid nemen, waarna hij in het midden der week naar Warmond zal vertrekken. De nieuwbenoemde pastoor der parochie, de zeereerw. heer M. P. R. Droog, vertoefde heden eenigen tijd in de weldra door hem te betrekken pastorie. De Zangvereeniging »St. Cecilia", onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, heeft gisteren-avond het schitterend succes door haar in den wedstrijd van »Amphion" te Rotterdam behaald, meer openlijk ge vierd. Reeds vroeg in den avond bewogen zich honderden in de straten, waar langs de bekroonde zangvereeniging zich in op tocht naar het Bondsgebouw zou begeven. Omstreek negen ure vertrok de stoet van het repetitielokaal der Zangvereeniging »St. Gregorius" aan de Boterstraat. Voorafge gaan door de harmonie-afdeeling »St. Am brosius", onderafdeeling van den Bond, die achter haar schoon vaandel geschaard eenige opwekkende tonen deed hooren, en begeleid door fakkeldragers begaf het bestuur der zangafdeeling »St. Cecilia", met de behaalde medailje aari een lauwerkrans bevestigd, in open rijtuig gezeten, zich met de leden, die in optocht volgden, langs de Boterstraat en de Lange Kerkstraat allereerst naar de woning van den Burgemeester, den heer H. J. Ver steeg, die langzaam werd gepasseerd daar na trok de stoet langs de Broersvest, de Hoogstraat, Korte Dam en Lange Haven, waar hier en daar Bengaalsche verlichting werd aangebracht, naar het Bondsgebouw In het gewone repetitielokaal bleven daarna de leden der Zangafdeeling »St. Ce cilia" met die van het harmonie-orkest »St. Ambrosius" en enkele belangstellende Bonds- broeders nog eenigen tijd bijeen. De pre sident der Bondsafdeeling wees op het schitterend succes door de jeugdige Zang afdeeling behaald, waarop het Bondsbestuur groet gaat, verklaarde dat de eer welke »St. Cecilia" te beurt valt, terug valt op haren ijvervollen directeur, zonder wiens krachtige leiding dit succes zeker niet zou behaald zijn, en eindigde met de Zangafdeeling en haren directeur hulde te brengen en de beste wenschen voor den groei en den bloei van »St. Cecilia" uit te spreken. De gees telijke adviseur, de weleerw. heer A. G. van den Berg, zich bij het huidewoord van den president aansluitend, verklaarde, dat het hem aangenaam was kennis te maken met deze Zangafdeeling, waarvan hij reeds als adviseur te Hoorn zooveel goeds had gehoord, en bracht ook zijnerzijds hulde aan »St. Cecilia" en haren volijverigen directeur, den wensch uitsprekend, dat zij met dezelfde toewijding, denzelfden ijver en onder dezelfde leiding steeds in groei en bloei zou toene men. Daarop bracht de heer J. H. de Boer, bestuurslid van »St. Cecilia", den directeur, door heeschheid belet te spreken, vervan gend, den president en den adviseur dank voor hunne schoone woorden, de verzekering gevend dat alle, steeds trouwe leden der Zangafdeeling, maar vooral steeds trouwe Bondsbroeders zouden blijven. Nadat de heer Marrevee, bestuurslid der Bondsafdee ling, hulde had gebracht aan het harmonie orkest »St. Ambrosius", dat deze feestelijke ontvangst zoo bereidwillig had opgeluisterd, werd ten slotte nog eenigen tijd in gezellig samenzijn doorgebracht. De algemeene vergadering van de afdee- ling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal Zondag aanst., des namiddags ten 12^ ure, in de zaal der Officieren-Vereeniging worden gehouden. Alsdan zal er eene herstemming moeten plaats hebben van twee leden voor het Bestuur uit de navolgende leden, welke de meeste stemmen op zich hebben vereenigd de heeren J. H. Blom, Th. J. H. Colignon, P. H. Kenselaar en H. Tönsde drie laatstgenoemden zijn de aftredende bestuurs leden. De gezellige concertzaal van ïMusis Sa crum" belooft onder het beheer van den nieuwen eigenaar, den heer A. Meijer, hare aantrekkelijkheid voor de bezoekers nog te verhoogen. Reeds zijn een drietal fraaie koperen gaskronen, elk tien lichten bevat tend, geplaatst. De gaskronen, waarbij van het Kindermann's gasgloeilicht gebruik wordt gemaakt, verspreiden door de geheele zaal een zeer voldoend en aangenaam licht. Weldra zal ook door eene beschilde ring van de wanden de geheele zaal een nieuw bekoorlijk aanzien krijgen. Zaterdag waren de polderbesturen van Charlois, Robbenoord en Plompert in de vergaderzaal te Charlois vereenigd, ten einde te bespreken voor welke som men het Spui aan het gemeentebestuur van Rotterdam zal afstaan. Het betrokken polderbestuur wenscht eene vergoeding van één ton, ter wijl het gemeentebestuur van Rotterdam de waarde op 10,000 gulden schat en deze som dan ook wil uitkeeren. Eerstdaags zal weder eene vergadering belegd worden, daar men Zaterdag nog niet tot eene beslissing ge komen is. Gisteren-ochtend hebben een aantal zak kendragers in dienst van den heer Van Sillevoldt, te Rotterdam het werk gestaakt in diens stoomrijstpellerij aan den Honingerdijk. Zij eischter. hooger loon. Twee Rijnschepen en 4 lichters, voor de pellerij bestemd, moeten gelost worden. De politie houdt toezicht op de fabriek. Te Rotterdam is men tot ontdekking gekomen van verduisteringen tot een vrij groot bedrag, in de bank van leening ge pleegd. Een beambte dier bank is Vrijdag' toen hij met den laatsten trein de sta wilde verlaten, aangehouden. De verduisterde som bedraagt ongeveer f3000 en loopt voornamelijk over beleende gouden en zilveren panden. De Moord te Rotterdam. Naar aanleiding van het uit de voorloopige hechtenis ontslaan van Van Berkel en zijn vrouw, zegt de IV. R. Ct. Zoo is dan het gerechtelijk onderzoek omtrent de zaak van den afschuwelijken moord op niets uitgeloopen en blijft de moordenaar, helaas, onontdekt. Een resultaat, dat algemeen met groote teleurstelling zal worden vernomen. Voor Van Berkel vooral is de maanden lange voorloopige hechtenis, die eindigde met zijne vrijlating, een zeker wel door de omstandigheden gewettigde, maar toch zeer harde maatregel geweest. Vermoedelijk zal men, nu het onderzoek in de ingeslagen richting geen resultaat heeft opgeleverd, wel de hoop moeten opgeven op de ontdekking van den moordenaar. En zoo voegt zich deze moord weer bij de vele andere moorden, in de laatste jaren ge pleegd, waarvan de bedrijvers onontdekt bleven. Zaterdagmiddag zijn er van den landbouwer Jb. Zeeuw Pz., Schiedamsche weg te Over- schie, 5 runderen, verdacht van mond- en klauwzeer, onder politietoezicht naar de slacht plaats te Rotterdam vervoerd. Het vleesch werd goedgekeurd. (R. N.) In den ouderdom van 70 jaar is te Delft overleden de heer Nicolaas Buis, muziek onderwijzer en organist in de R. K. kerk aan de Voorstraat aldaar. BINNENLAND. De Koningin-Regentes verleende Zaterdag audiënte aan den luit.-kolonel van de gre nadiers Van Hoogstraten, die teruggekeerd is van eene militaire zending in West-Indië, en aan baron Gevers, minister-resident te Bern, met verlof in de residentie. De Telegraaf verneemt dat een Duitsch eskader, beslaande uit 8 schepen, waaronder 2 aviso's, in het laatst van deze maand ons land zal bezoeken en speciaal de haven van Vlissingen en Nieuwediep zal aandoen. Aangaande de komst van een Duitsch eskader hier te lande wordt nader gemeld, dat het zal bestaan uit zes groote pantser schepen en uit twee aviso's (kleine, snel varende schepen). Een vice-admiraal zal het commando voeren en een schout-bij nacht zal als onder-commandant dienst doen. Het eskader zal Vlissingen aandoen. Het Regeeringsantwoord op het Voorloopig Verslag omtrent de Kieswet is gisteren aan de Tweede Kamer ingezonden. Naar men ver neemt, wordt in de gronden van toekenning van kiesrecht geene zakelijke verandering gebracht en behelst de nota van wijziging slechts technische verbeteringen. In de Overgangsbepalingen wordt het kiesrecht tot op de invoering der nieuwe wet op het Personeel ook met den bestaande personeele belasting in verband gebracht Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië is aan het Departement van Koloniën gisteren het volgend telegram ontvangen d.d- 19 dezer Eergisteren de posten Anak Galoengt Senelop, Lamsoet en Lambari opgeheven 1 meeste tegenstand op den rechteroever dei Atjeh-rivier. Twee officieren gewond en ongeveer 60 minderen gesneuveld of gewond. Een veld kanon wegens moeielijk terrein achtergelaten, doch zonder het sluitstuk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2