rende Antillen ot West-Indische eilanden. Deze hervorming zal voor Costa-Rica reeds op 1 Juni, voor Cuba op 1 Juli worden ingevoerd. Generaal Weyler die het werk van maar schalk Martinez Campos moest verbeteren, heeft evemin als deze, iets afdoends uitge richt binnen enkele weken begint het regenseizoen en dan kan van een geregelde campagne zelfs geen spraak meer zijn Ondertusschen heerscht allerwege op het eiland gebrek en ellendedoor het ver woesten der plantages zal de suikeroogst dit jaar geen vijfde van andere opbrengen, en de Amerikanen, wier plantages verwoest zijn, eischen schadevergoeding van de regee ring. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Kieswet. De memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer betreffende de regeling van het kiesrecht en de be noeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is ver schenen. De minister van binnenlandsche zaken handhaaft zijne beschouwingen omtrent het geen de Grondwet ten aanzien van het kiesrecht toelaat en niet toelaat en eveneens de in het ontwerp voorgestelde kenteekenen als door de letter der Grondwet geëischte en met de bedoeling des Grondwetgevers strookende kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand. De eischen, in het voorl. verslag door vele leden aan het ontwerp en aan de Re geering gesteld, kunnen, zegt de minister, niet worden aanvaard. Ook het gewijzigd ontwerp handhaaft den eisch, dat wie zijne belastingen niet heeft betaald, geen kiezer kan worden. Door eene aangebrachte wijziging kunnen de gevolgen van verzuim echter nog tot 4 Maart worden opgeheven. Wat de capaciteiten aangaat, is de re geering niet bereid het initiatief te nemen tol aanvulling der categorie met allen, die een louter van regeeringswege geregeld examen afleggen. Eene afzonderlijke bepa ling tot toekenning van het kiesrecht aan geestelijken en predikanten is, bij de ruime gelegenheid, welke de gestelde kenteekenen aan personen van die positie bieden tot het bekomen van kiesrecht langs verschillende wegen, overbodig. Den leeftijd van 25 jaren wenscht de minister voor het kiesrecht te behouden. Onderscheid te maken tusschen gehuwden en ongehuwden van denzelfden leeftijd schijnt den minister gezocht en niet te rijmen met de bepalingen der Grondwet. Een onderzoek naar de vraag, in hoeverre indeeling der districten naar de oppervlakte de voorkeur zoude verdienen boven het gel dend stelsel, wordt ter zijde gelaten. Aangaande de invoering zegt de minister Het ingediende ontwerp ging uit van de onderstelling, dat de nieuwe regeling der personeele belasting een dienstjaar in wer king zou zijn, alvorens de nieuwe kieswet zou worden toegepast. Ten gevolge van de beslissing der Tweede Kamer over het amendement, dat strekt, om het tijdstip van invoering van de eerstgenoemde regeling nader bij de wet te bepalen, is dat uitzicht vervallen, en zal alsnog een nader voorstel tot invoering aan de Staten-Generaal moeten worden onderworpen. Het gewijzigde kies- rechtontwerp houdt met dit feit rekening. Overeenkomstig deze beginselen wordt voorgesteld a. tot en met het jaar van invoering van de nieuwe personeele belasting den aanslag in het oude personeel te begrijpen onder de belastingen, bedoeld in art. 1 a van het ont werp b. degenen, die deze belasting niet hebben betaald, wanneer de kiezerslijst wordt op gemaakt, niettemin bevoegd te verklaren het kiesrecht aan te vragen. Ter audiëntie van H. M. de Koningin- Regentes heeft zich heden ochtend de Bur gemees, de heer H. J. Versteeg, met den wethouder den heer G. Visser Bzn. en den gemeente-secretaris, den heer S. A. Ver- nede, per trein te 7.42 (spoortijd) naar Amsterdam begeven. Het heeft Harer Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, behaagd den opperce- remoniemeester der Koningin, mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave in buiten gewone zending als buitengewoon ambassa deur der Koningin af te vaardigen naar Zijne Majesteit den Keizer aller Russen, ter gelegenheid der kroningsplechtigheid te Moskou in de maand Mei. Aan den buitengewonen ambassadeur zijn toegevoegd de heeren H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, kamerheer der Koningin, jhr. A. S. E. van Tets, ritmeester, adjudant der Koningin, en J. H. F. graaf Du Monceau, eerste luitenant, ordannans- officier der Koningin. Stct De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 25 April a. s. niet plaats hebben. Met den trein van 3,58 namiddag uit Am sterdam naar Emmerik zullen 24 April en verder, tot nadere aankondiging, op de even datums, brieven en andere stukken worden verzonden aan het oorlogsschip van Speijk te Saloniki. De brieven en andere stukken, welke men in de rechtstreeksche verzending wenscht te zien opgenomen, behooren voorzien te zijn van twee zich kruisende strepen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. (St. Ct Atjeh. Uit achtereenvolgens bij het departement van koloniën ingekomen telegraphische be richten betreffende Atjeh büjkt lo. dat op 14 April j.l. bij het herstellen van de gemeenschap met Tjot Rang, zijn gesneuveld de le luitenant der infanterie H. L. Maarschalk en twee Europeesche mi litairen, beneden den rang van officier, namelijk de fuseliers E. Kemp (alg. stam boek no. 37794) en H. Heringa (alg. stam boek no. 25658) 2o. dat bij de operatiën op 18 April daaraanvolgend (Anakgaloeng en Senelop) zijn gesneuveld acht Europeesche militairen beneden den rang van officier, te weten: de korporaal L. C. Richter (alg. stamboek no. 34943,) en de fuseliers M. J. Proos (alg. stamboek no. 20299,) J. Alfink (alg. stam boek no. 14241,) C. Paenen (alg. stam boek no. 23755,) P. de Jong (alg. stamboek no. 28235,) T. Uilkema (alg. stamboek no. 35579,) H. Stoelinga (alg. stamboek no. 40315,) en F. van der Wal (alg. stamboek no. 29809.) 3o. dat bij dezelfde operatiën aan de gevolgen van vermoeienis zijn bezweken de sergeanten der artillerie W. Putman (alg. stamboek no. 25271,) en O. F. Klaassen (alg. stamboek no. 30749en 4o. dat aan in de jongste gevechten be komen wonden zijn overledende fuseliers G. H. Op 't Broek (algemeen stamboek no. 40940) en B. H. Spielmann (alg. stamboek no. 31530.) Naar aanleiding van het gisteren van haren Bataviaanschen correspondent ont vangen telegram, zegt de N. R. Ct. Wij spraken reeds vroeger onze vrees uit, dat het terugtrekken uit Tjot Rang, Kroeng Gloempang en Toengkoep metgroote bezwaren zou gepaard gaan, nadat Senelop geslecht was. De verliezen zijn dan ook ernstig. Zij werden wellicht gedeeltelijk veroorzaakt door de bezwaren en het op onthoud, ondervonden bij het terugvoeren van het 12 cM. achterlaadgeschut, waarmede Kroeng Gloempang bewapend was. Te Senelop waren 7 cM. stukken opgesteld. Dat eerst Tjot Rang ontzet werd, daarna Senelop en Anagaloeng geslecht, en het tusschengelegen Kroeng Gloempang voorloo- pig zonder hulp bleef en eerst nu ontruimd werd, zal wellicht zijn reden vinden in een meer of minder gevaarlijken toestand, waarin die verschillende punten verkeerden, zoodat het noodzakelijk was eerst dien post te ontzetten, die het meest werd bedreigd. Dat de troepen, die zoo aanhoudend in het vuur werden gebracht en zulke ernstige gevechten te leveren hadden, nu uitgeput raken, ligt voor de hand. Mocht het noodig wezen tegen Toekoe Oemar in Lampisang op te trekken, dan zullen de gelederen op Atjeh vooraf dienen te worden aangevuld. Mocht die tocht niet plaats vinden, dan gaan onze manschappen een rustiger tijd te gemoet, nu alle buiten posten zijn opgeheven met uitzondering van Tjot Goeë. De transporten naar dit punt zullen echter nog dikwijls last hebben van den vijand, want het terrein tusschen de hoogte, waarop Tjot Goeë ligt, en de ge concentreerde linie eigent zich bijzonder voor vijandelijke actie. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleent de Tel. het volgende aangaande den bekenden overval nabij Anakgaloeng. „Iedereen is het er over eens, dat indien van Blokland gesneuveld of gewond was, de geheele troep zou afgemaakt zijn. Onze troepen zijn tot 20 pas van de poort met de klewang achtervolgd. De vermisten zijn nu een paar dagen tegen 100 dollar per lijk teruggebracht; 5 geweren met munitie zijn in handen van den vijand. Na den slag hadden wij 19 dooden en 13 gewonden. „Wat den vijand betreft, hoor ik nu al, dat officieel van pl. min. 80 dooden wordt gesproken, terwijl onze half bevrienden van 20 gewagen. Ik vind het laatste cijfer al zelfs te hoog, als je rekent, dat de vijand had plaats genomen in het blokhuis van onze bondgenooten Bak Tjerlak en de lui van daar rustig op onze troepen vuurden, die meenden, daarin bondgenooten te zien, dan kun je je het voordeel voorstellen van 's vijands stelling, terwijl zijne hoofdmacht in de kampong onzen troep voortdreef en er een paar maal een klewang-aanval op deed. »Nu de tuchtiging bleef niet uitieder een te Kotta Radja was klaar om die be- leediging te wreken. De order kwam en Anaq Baté werd getuchtigd met6 gra- naatschoten. Verbeeld je, 't is heusch waar hoor, in die leege kampong wérden 6 granaatscho- ten geworpen en Neerlands eer was gered 1" In de Zondag te Rotterdam gehouden vergadering der Rotterdamsche Bootwerkers- vereeniging j>De Nederlandsche Vlag" werd besloten, dat pogingen zullen aangewend worden om te geraken tot samensmelting met de andere onlangs opgerichte bootwer- kersvereeniging. De heer M. J. Bruigom te Delft, die zoo als reeds vroeger werd gemeld, een verschil heeft met de ambtenaren van het kadaster te Rotterdam, betreffende eene onjuiste meeting van perceelen te Maassluis, heeft zich nu met een request tot H. M. de Koningin-Regentes gewend, teneinde eene voor hem gunstige beslissing te verkrijgen. Naar de Msb. tot haar leedwezen ver neemt, is de heer W. C. J. Passtoors, die onlangs van eene langdurige ziekte herstelde, gisteren tengevolge van te veelvuldigen arbeid opnieuw ingestort. Zaterdag woonde hij nog de zitting der Staatscommissie voor de pensioneering van werklieden in Den Haag bij. De maatregelen tot verzekering van den geregelden gang der oefeningen van de schutterij te 's-Gravenhage zijn, naar men verzekert, in overleg met de militaire en andere autoriteiten, voorgeschreven door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, die met den min. van binnen landsche zaken een onderhoud had. Van het peleton huzaren, tot handhaving der orde aangewezen, zal een gedeelte het oefeningsterrein afzetten, een ander detache ment gereed staan om, zoo noodig, buiten de Maliebaan op te treden. De toegangswegen en bruggetjes tot de Maliebaan worden door manschappen van de schutterij zelf afgezet. Afgevaardigden van vereenigingen aan gesloten bij het Zuid-Hollandsch Comité van Kiesrechtuitbreiding, hebben besloten in Den Haag met besturen van verschillende afdee- lingen te overleggen omtrent een plan tot het houden van een landelijke meeting over het kiesrecht vraagstuk. Naar algemeen wordt verzekerd, moet er uitzicht bestaan, dat de aanleg van den locaalspoorweg GoudaSchoonhoven tot stand zal komen. In den laatsten tijd hadden herhaaldelijk opmetingen van den weg plaats. De Koninginnen te Amsterdam. Na een onafgebroken verblijf van vijf maanden te 's-Gravenhage hebben de Koninginnen gisteren-middag te 12 uren de hofstad verlaten, zich begevende naar Amsterdam. De vorstinnen verlieten in een open rijtuig het paleis en ontmoetten op hun weg langs Spui en Zieken eene talrijke schare, terwijl op het Stationsplein eene dichte menigte had post gevat om de jonge Koningin en Hare Moeder een afscheids groet te brengen. In het koninklijk paviljoen in het Sta tionsgebouw waren verscheidene autoritei ten waaronder de luitenant-generaal jhr. Verspijck en eenige ministers tot uitgeleide aanwezig. Middelerwijl de dames en heeren van het gevolg in het voor hen bestemde salonrijtuig plaats namen, stonden HH. MM. op het platform van den koninklijken reiswa gen en sprak de Regentes nog eenige oogen- blikken met generaal Verspijck. Langs het tegenover gelegen perron had zich veel publiek verzameld om de Vorstinnen te zien vertrekken. Te 1 u 58 stoomde de extra trein met de vorstelijke fLVSngiers uit het station, den overweg aan de Rijswijksche barrière voorbijtrekkend onder het gejuich der aldaar saamgekomen bewoners. Kort nadat te ongeveer 3 ure het eerste der 51 saluutschoten over het IJ dreunde, stoomde de koninklijke exprestrein het Cen- traal-station te Amsterdam binnen, begeleid door inspecteurs van vervoer en mouvement en een ingenieur der H. IJ. Spw. Maat schappij. Behalve de burgemeester, mr. S. A. Vening Meinesz, een der commissarissen en de directeuren der Spw. Mij. de heeren R. H. Beels en Westerwoudt waren slechts enkele autoriteiten en eenig publiek op het perron aanwezig. De Burgemeester heette de hooge bezoek sters welkom in de hoofdstad. De jeugdige Koningin zag er liet uit in haar groen zijden kleed, hoed met groene veer en zwartzijden manteltje. Haar Moeder was gekleed in zwart zijden japon, zwarten hoed met lila bloemen. Na een kort onderhoud werden de Vor stinnen de met bloemen, heesters en varens rijk versierde koninklijke ontvangkamer van het station binnengeleid, waar zij begroet werden door eenige autoriteiten met wie zij zich kort onderhielden, nadat dooi de dochter van den heer Beels, commissa ris der H. IJ. Spw. Mij. bouquetten waren aangeboden. Zoodra de Koninginnen het station ver laten hadden, gezeten in het bekende rood- gevoerde rijtuig met twee la daumont bespannen paarden, hief de dicht opeenge pakte menigte op het Stationsplein luide hoera's aan. Omstuwd door drommen nieuwsgierigen bereikte de koninklijke stoet weldra het paleis op den Dam. Toen HH. MM. zich op het balkon vertoonden steeg er een groot gejubel uit de menigte op. Evenals in vorige jaren beproefden ook ditmaal enkele socialisten eenige agitatie onder het volk te verwekken. De politie had reeds voor de aankomst van den konink lijken trein de hand gelegd op hen die de goede orde in gevaar dreigden te brengen. Ook personen die strooibiljetten verspreid den of op fluitjes bliezen werden in arrest gesteld. Ook Reens werd weggeleid; voor het politie-bureau aan de Oude Brug scheen men een poging te willen wagen om Reens te ontzetten, zoodat de politie handelend optrad. Gisteren was er diner ten hove van 24 couverts. Tot de genoodigden behoorden behalve een deel der hofhouding, de com missaris der Koningin, de burgemeester van Amsterdam, de commandanten der stad en der marine die gedurende het verblijf te Amsterdam dagelijks de gasten ten hove zijn en de wethouders van Amsterdam. De* gemeenteraad van Amsterdam heeft in de avondzitting van gisteren na niet lang beraad de telefoon-kwestie afgehandeld. Na

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2