Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaars:. Zaterdag 25 April 1896. No. 5476. 1$ut*eau ^ofersfraaf 50. ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangedaan. 24 April '96. rnï\Kumer Va" afoevaardigdcn in Frank- "JK hield gisteren een zeer bewogen zitting, •e opnieuw het ernstig conflict tusschen eide Staatsmachten, Kamer en Senaat, ln et licht heett gesteld. De minister-pre- s* ent Bourgeois heeft gisteren-middag in 6 Kamer eene ministerieele verklaring voorgelezen. Nadat zij de verschillende Meerderheden die in de Kamer de politiek der regeering hebben bekrachtigd, heeft >n herinnering gebracht, zegt de verklaring verderWij hebben gemeend, den presi dent der republiek ons ontslag niet te kunnen aanbieden zonder u de vaderlands lievende redenen van ons besluit te hebben Medegedeeld. Het aangeven van de alge- Meene richting der politiek behoort aan de Earner, die rechtstreeks uit het algemeen stemrecht voortspruit. Wij wijzen de be schuldiging, dat het Kabinet inconstitutio neel heeft gehandeld af. Het komt niet den Senaat alleen toe, de constitutie uit te 'eggen. Dat recht behoort aan de nationale vergadering. Wij laten nu het bewind varen, omdat wij geen onregelmatigheid willen begaan. Wij hopen, dat de meerderheid door onzen aftocht niet zal ontmoedigd Worden. Wij hebben ons best gedaan om ons program uit te voeren. Het land zal zijn souverein oordeel vellen. Dadelijk na het voorlezen der verklaring verlieten de ministers de zaal onder toe juichingen van de rechterzijde en een deel van het centrum. De uiterste linkerzijde riep: Conspuez le Sénat en Abas le Sénat! (Spuwt den Senaat uit; weg met den Senaat!) Langen tijd bleef de Kamer in opschudding. De ministers begaven zich inmiddels naar het Elysee. Terwijl het nog stormde in de Kamer, stelde de afge vaardigde Louis Ricard uit naam der voor- door J. H. B. S. 2) (Slot.) Twintigmaal per dag zond het «Stad- huis" hem naar den «Oorlog" en de «Oor log" hem naar net «Stadhuis." Men had hen al zoo dikwijls gezegd, dat hun matro zen geen matrozen, hunne soldaten geen soldaten warenHij, hij was toch werke lijk een Turco. Men had slechts zijn ver heerlijkt jong apengezicht te zien en het wilde voorkomen van het kleine lichaampje op het groote paard, in zijne woeste wen dingen, om terstond van de echtheid over tuigd te zijn. Toch ontbrak er iets aan het geluk van Kadour. Hij had willen vechten, de kogels doen vliegen. Ongelukkig was het onder de Commune als onder het kei zerrijk, de staf ging zelden in het vuur. Buiten die tochten en vertooningen bracht uitstrevende linkerzijde een motie voor, waarin het overwicht van de Kamer boven den Senaat bevestigd en haar besluit om op den weg der democratische hervormin gen voort te gaan, gehandhaafd wordt. Drievoudige bravo's van de linkerzijde. Hef tige tusschenroepen uit het centrum. Nu nam Goblet het woord en zeide dat de radicalen zich niet ontmoedigen laten. «Wij verwachten een veeg van den bezem riep de vicomte d'Hugues (rechterzijde.) De voorzitter der Kamer, Brisson, prote steerde tegen de houding van zekere afge vaardigden op het eigen oogenblik dat de kapitale kwestie van de rechten der Kamer in behandeling is. (Levendige toejuichingen van de linkerzijde.) Goblet ging voort en veroordeelde den Senaat. Het weigeren der credieten is slechts een voorwendsel, zeide hij, de Senaat wil geen democratische her vormingen. De Kamer kan zich echter niet voor de uittarting van den Senaat buigen. Wij kunnen het besluit van het ministerie met toelaten, want de Kamer alleen heett het recht ministeries te roepen en weg te zenden. Wat het uitleggen van de Constitutie betreft, dat berust bij het Congres. Goblet stelde ten slotte deze motie van orde voor. »De Kamer belooft haren steun aan een ministerie, dat besloten is de verwezenlijking van democratische hervormingen na te streven en de voorrechten, die de Kamer aan het algemeen stemrecht ontleent, te eerbiedigen." Deze motie gaf weer aanleiding tot eene vrij levendige discussie. Lebon meende, dat de Kamer niet kon voortgaan in de afwe zigheid der regeering, en stelde voor de vergadering te verdagen. Verworpen met 283 tegen 268 stemmen. Delpeuch stelde eene motie voor, waarin de Kamer haar besluit uitspreekt, hervormingen in te voe ren. Vicomte d' Hugues stelde eene motie voor, waarin de Kamer hare verwachting de arme Turco zijn tijd door op het Ven- domeplein of op het hof van het ministerie van oorlog, te midden der ordelooze kam pen vol van altijd vloeiende vaten brande wijn, ingeslagen tonnen spek, slemppartijen en smulpartijen onder den blooten hemel, waaruit de hooge mate van den hongers nood onder het beleg nog duidelijk was op te maken. Hij was zoo wijs om aan deze uitspat tingen geen deel te nemen. Kadour hield er zich buiten, sober en bedaard, hij deed zijn maaltijd in een hoekje, koasskouss met een handvol griesmeeldan rolde hij zich, na een kleine aria op zijn derbouka, in zijn bedoeienmantel en sliep in op een bor des bij de vlammen der wachtvuren. Op een morgen in de maand Mei werd onze Turco wakkergeschud door een ver schrikkelijke losbranding. Het ministerie kwam in bewegingalles draafde en vluchtte weg. Zonder na te denken deed hij als de anderen, sprong op zijn paard en volgde den staf. De straten waren vol losbandige soldaten, bataillons zonder orde. Men maakte de straatsteenen los en wierp barricaden op. Klaarblijkelijk gebeurde er iets bijzon- ders. Naarmate men de kade naderde, werden ook de losbrandingen heviger, het j lawaai grooter. Op de Concordebrug geraakt uitsprak, dat het nieuwe ministerie'schoon- maak zou houden. Nog andere motiën werden voorgesteld. Men ging nu stemmen over de prioriteit van de motie van Ricard, waarhij zich Goblet en voorstellers van andere motiën aansloten. De prioriteit werd met 291 tegen 25 stemmen aangenomen. (Drie salvo's van toejuichingen van de uiterste linkerzijde, kreten van A bas le Sénat I en Vive la Constituante I Nu werd gestemd over het eerste gedeelte van de motie Ricard. «De Kamer handhaaft opnieuw het overwicht van de bij het algemeen stemrecht geko zenen." Aangenomen met 309 tegen 38 stemmen (Toejuichingen). Daarop volgde de stemming over het tweede gedeelte van de motieRicard... en haar besluit om de politiek van democratische hervormingen voort te zetten. Aangenomen met 417 tegen 37 stemmen (Toejuichingen). Goujon en 39 anderen verlangden daarna over de geheele motieRicard stemming van de tribune. De linkerzijde verlangde hoofdelijke stem' ming, waartoe besloten werd. De motie— Ricard werd in haar geheel aangenomen met 258 tegen 0 stemmen. De voorzitter deelde daarop mede, dat verscheidene moties tot wijziging van de Constitutie zijn inge diend. Die moties werden naar de commissie verzonden. De vergadering werd daarna tot Dinsdag verdaagd. Heden gaat de Senaat uiteen na de in diening van het rapport, waarin het toe staan van credieten voor Madagascar wordt aanbevolen. President Faure beeft het ont slag van het ministerie aangenomen. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verklaarde de ondersecretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, niets zekers van een verdrag tus schen Rusland en China te weten. De minister van koloniën, Chamberlain, zeide van zijne bewering, eergisteren in de Constitutional Club gedaan als zou het Kadour den generaalsstaf kwijt. Een weinig verder neemt men hem zijn paard afhet was voor een kepi met acht galons, die zeer gehaast was te zien hoe de zaken in het Stadhuis stonden. Woedend snelde de Turco naar den kant van den strijd. Onder het loopen laadde hij zijn geweer en mom pelde tusschen zijne tanden Macache bono Brissien want voor hem waren het de Pruisen, welke binnendrongen. Reeds fluit ten de kogels rondom de obolisk in het ge bladerte der Tuilerien. Bij de barricaden van de straat Rivoli, riepen de opstande lingen hem «Hola Turco Turco Het waren slechts een twaalftal, maar Kadour alleen gold een geheel leger. Recht op de barricade, trotsch en fier als een wapperend vaandel, streed hij met oorlogskreten, onder een dichten kogelre gen. Een oojpnblik scheidde zich de rook- sluier een weinig tusschen twee losbarstingen in en schonk hem gelegenheid de roode broeken te zien, opgesteld in de Champs- Elysees. Daarna was alles weer dof. Hij meende zich vergist te hebben en liet nog erger dan eerst zijn geweer spreken. Eensklaps werd het stil op de barricade. De laatste schutter was met den rook van zijn laatste schot weggevlucht. Wat den Turco betreft hij stond pal. In hinderlaag, Transvaalsche bestuur gebrekkig en veil wezen, dat zij op reeds lang algemeen be kende toestanden en feiten sloeg. Het ant woord van president Kruger op zijne uit- noodiging was op weg naar Engeland. Zoo dra de regeering het ontvangen had, zou zij het overwegen. Waarschijnlijk zou dan ook de geheele correspondentie openbaar worden gemaakt. De regeering der Z.-A. Republiek onderhield sterke patrouilles aan hare Noordwestelijke en Westelijke grenzen om de veepest buiten te houden. Den 19n en den 21n Maart had zij sir H. Robin son daarvan kennis gegeven. Sir H. Robin son antwoordde den 22n Maart en gaf daarbij den raad de patrouilles te versterken, omdat men de quarantaine zou trachten te verbreken. Het gerucht, dat er onlangs een groot aantal Duitschers in de Delagoabaai geland waren, was door den reeder van het bewuste stoomschip stellig tegengesproken. De minister van financiën, sir M. Hicks Beach, zeide bij de behandeling van de be grooting, dat hij niet was voor den aankoop van Consols tegen een koers van 114 pet. tot amortisatie van de schuld. Hij had be velen gegeven om te voorkomen, dat de regeering op de beurs als concurrent in het aankoopen van Consols aangezien werd. Bij de beraadslaging door den Rijksdag in Duitschland gisteren gehouden over de interpellatie der conservatieven, naar aan leiding van den door den Bondsraad vast- gestelden normalen arbeidsdag in bakkerijen, viel Herbert Bismarck het besluit van den Bondsraad aan, als kwam het van achter de groene tafelhij achtte het nadeelig voor het kleine bedrijf. Hij waarschuwde de regeering op dit hellend vlak voort te gaan (Bravo's rechts). Minister Berlepsch wees den aanval met beslistheid af. De verordening rust op veeljarigen grondig onderzoek. Maar zoodra iemand iets Diet naar den zin was, dan heette het altjjd gereed om toe te springen zette hij de bajonet vaster en wachtte op de helmhoe den. Het waren de linietroepen, die kwamen!" Boven het dof gedruisch van den stormpas klonken de stemmen der officieren. «Geeft u overl Een seconde stond de Turco verstomd, daarna schoot hij vooruit, het geweer in de lucht zwaaiende Bono, bono hrancèse Nog onbepaald kwam het in zijn geest van wilde op, dat dit het bevrijdingsleger was, Faidherbe of Chanzy, waar de Parjj- zenaars reeds zoo lang op wachten. Wat was hij dan ook gelukkig, hoe lachtte hij hen toe met zijn blanke tandenrij In een oogwenk was de barricade bezet. Men om ringt hem, men dringt hem op. «Laat je geweer zien." Zijn geweer was nog warm. «Laat je handen zien." Zijne handen waren zwart van kruit. En de Turco gir.g er trotsch op ze te toonen en lachte steeds door zijn gemoedelijken lach. Men stoot hem tegen den muur en ran Voor er iets van begrepen te hebben was hij dood. (C.) NIEUWE SCHIEDAMSBHE COURANT ^HÉtiBBKmMSeS^iSSiSB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1