Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Suze's Geheim. l&xxveaxx ^otex&ixaat 50. 19de Jaarg. Donderdag 30 April 1896. No. 5480. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 ALGEMEES OVERZICHT. 29 April '90. De ministerieele crisis in Frankrijk duurt nog steeds voort. De heer Méline, nadat de heer Sarrien de kabinetsformatie had opgegeven door president Faure met de samenstelling van een ministerie belast poogt ernstig een kabinet te vormen maar is vooralsnog daarin niet geslaagd. De vol gende combinatie is reeds door Méline opge maakt voorzitter en landbouw Méline, bin- nenlandsche zaken Barthou, buitenlandsche zaken Hanotaux, financiën Georges Cochery, koloniën Deschanel, koophandel André Lebon, oorlog generaal Billot. Het schijnt echter, dat deze heer en zich nog niet beslist tot het aanvaarden der portefeuilles bereid hebben verklaardalthans het ministerie •s nog niet in het Staatsblad verschenen. De radicalen willen van niets hooren, tenzij het Kabinet aan het hoofd van zijn program stelle herziening der grondwet en handhaving van het wetsvoorstel-Doumer, tot invoering van een inkomstenbelasting. Méline, een gematigd man, wil daarvan natuurlijk niets weten. De progessistische linkerzijde heeft daarom bij voorbaat haar steun aan een kabinet-Méline geweigerd. De Figaro geeft dan ook aan Faure reeds den raad liever Demöle, qui a démoli le ministèrete belasten met de samenstelling van een conservatief-republikeinsche kabinet en dan, bij de eerste nederlaag, de Kamer te ontbinden, om een nieuw Parlement over het conflict met den Senaat zoowel als over de grondwetswijziging te laten beslissen. De radicalen en socialisten te Marseille bevelen een ander recept 1 In een Zaterdag aldaar gehouden vergadering, stelden som migen van hen voor, zich te gaan meester- maken van den prefect, maar anderen, vree- zende dat deze te snel zou worden gewaar schuwd en dus wel zijn maatregelen zou nemen, gaven de voorkeur aan de onmid dellijke vorming van een eomité de salut Naar het Fransch van M. GIRARDET. Maar Lefevre zou de oude blinde dame wel weten te verdedigen. «Mevrouw," zeide hij, ik moet u nu ver laten, maar ik verzeker u, ik zal uw vrien delijke ontvangst nooit vergeten. «Het is aan mij, mijnheer, u te bedan ken. Ik hoop dat u terug zult komenmaar op mijn leeftijd durft men geen plannen meer te maken." Lefevre kuste de hem toegestoken hand een hand zoo klein, zoo gerimpeld, zoo zacht, dat men haar voor een vodje had kunnen houden. public, dat zich in verbinding moet stellen met de revolutionaire comités te Parijs. Aldus werd besloten! In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, deelde de minister van koloniën, Chamberlain, mede, dat hij een particulier telegram heeft ont vangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat vijf leden van het Hervormingscomité te Johannesburg ter dood zijn veroordeeld. De Engelsche regeering heeft daarop een telegram gezonden aan sir Hercules Robin son, waarin deze verzocht wordt het vol gende aan den heer Kruger mede te deelen De regeering heeft vernomen, dat vijf leden van het Hervormingscomité ter dood zijn veroordeeld. De regeering twijfelt niet, of gij zult haar kennis geven van het vonnis en heeft het parlement als haar overtuiging te kennen gegeven, dat zulks uw voornemen zal zijn. De Chartered Company te Londen heeft telegrafisch bericht ontvangen uit Johannes burg, dat zestig beschuldigden, waaronder de mannen die de meeste zaken doen aan den Rand, zijn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraftwee duizend pond boete en drie jaar verbanning. In Johannesburg heerscbt groote opgewondenheid. De Amerikaansche consul te Kaapstad heeft aan den staatssecretaris voor buiten landsche zaken te Washington getelegrafeerd, dat het doodvonnis, uitgesproken over den heer Hammond, niet zal worden voltrokken en in een andere straf is veranderd. Het schijnt dat het ook in Duitschland eerlang zal gaan kriseln. De geruchten over eene dreigende crisis in de regeering, tot kortgeleden nog hardnekkig tegengesproken, zoo wordt uit Berlijn aan de N. R. Ct. geseind, zijn plotseling van gezaghebbende zijde bevestigd door donderende artikelen in de Kölnische Zeitung er, de Hamburg- sche Korrespondenz. De Köln. Ztg. is in dit geval de spreekbuis van den minister van oorlog. De Hamb. Korr. is het orgaan van den rijkskanselier. Deze twee staatslieden PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 \oor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Hij ging weg en wenkte de meid. «Kom eens hier." Suze zette groote oogen op en volgde Lefevre, die de deur achter zich sloot. «Bedriegster, hoe kon je zoo iets doen «Wat doen riep ze uit. «Dat weet je immers heel goed. Die arme, waardige oude vrouw zoo te beste len. Een oogenblik staarde ze hem verbaasd aan. Toen begreep ze hem; ze viel neer, ze kromp in elkaar op den vloer, haar ge laat verborgen in haar boezelaar, en Lefè- vre zag niets meer van haar dan een ge- kromden rug, die op en neer ging van het snikken. >0jammerde ze, «heeft u dat kunnen gelooven Maar dat is toch te erg Hoor dan, mijnheer, u zult de eerste zijn, die verneemt wat ik voor haar gedaan heb. «Ik heb haar zoo innig lief, die arme oude vrouw. Toen mijnheer de graaf stierf, sprak hij tot mij «Zal je goed voor haar zorgen en dat heb ik hem beloofd. Ze is blind geworden. ze heeft haar ver- mogen verloren, zonder er ooit iets van te merkenik had de sleutels, ik bewaarde zijn het meest bij het lot van de nieuwe militaire rechtspraak betrokken. Nu de Keizer, onder den invloed van militairen aan het hof welke invloed altijd tegen de verantwoordelijke regeering inwerkt op zijn besluit ten gunste van eene her vorming in de militaire rechtspraak terug gekomen is en het voorstel daartoe ver worpen heeft, willen rijkskanselier en mi nister blijkbaar eene snelle beslissing van den Keizer uitlokken. De Keizer komt heden te Berlijn terug. Volgens de National Zeitung hebben de gebeurtenissen het ministerie reeds tot een bepaald stellingnemen gevoerd en zou eene beslissing aanstaande zijn. Dat wil zeggen het ministerie zou handelen naar gelang van het finale besluit van den Keizer in zake de hervorming van de militaire recht spraak, en slechts aanblijven als de Keizer zich met het ontwerp van den minister van oorlog, Bronsart von Schellendorf, vereenigt. Zooals bekend is, heeft de positie van het militaire kabinet, dat een soort bij-ministerie van oorlog is, reeds meermalen geleid tot verschil van meening tusschen den Keizer eenerzijds en den rijkskanselier en het mi nisterie anderszijds. Het kwaad is verergerd, nu ook sinds eenigen tijd de vleugeladju danten des Keizers op eigen hand politiek drijven. De Nat. Ztg. herinnert, dat Hohen- lohe in het geval met von Koller bewezen heeft, de verantwoording voor zijne politiek niet te willen dragen, als zijne raadgeving aan de andere zijde op tegenstand stuiten. Een nieuwe regeering zegt het blad verder die op het kussen kwam met de aanwijzing, dat zij van hervorming in de militaire rechtspraak afziet en zich aan den politieken invloed der vleugeladjudanten onderwerpt, zou het geheele liberalisme der burgerij tegenover zich vinden. Waldersee is te Berlijn aangekomen. Blijkbaar wil de Keizer zijn raad inwinnen. Hohenlohe is nog ongesteld en moet zijn kamer houden. De Kamer van afgevaardigden in Oos tenrijk heeft met 206 tegen 20 stemmen haar effecten. Op zekeren dag zeide de notaris mij, dat ze niets meer waard waren we waren geruïneerd. Ik had ge lukkig wat overgespaard, ik heb het voor haar gebruikt, zonder haar een woord te zeggen. Toen die spaarpot leeg was, ben ik begonnen haar kunstschatten te verkoopen. «Dat moest ik wel, niet waar? Ik mocht haar geen honger laten lijden. Wat heeft 't mij gekostEiken keer als ik een van haar schatten moest wegnemen stelen, zooals u het noemt was het mij als verkocht ik een kind van mij. Het lijken wel graven, die ledige plekken. Ik maak mij bittere verwijten, dat ik in mijn jeugd niet harder gewerkt, niet al mijn geld opgespaard heb. Maar dat kon ik niet voorzien. Gelukkig heeft ze me alles vermaakt wat zij heeftik zal geen verantwoording hebben te doen van haar bezittingen. Arme oude gravin 1 Zoo vaak zegt ze tegen me«Je hebt het nu erg moeielijk, Suze. Maar later zal je daarvoor schadeloos gesteld worden." «En," vroeg Lefèvre diep getroffen, «als al die rariteiten verkocht zijn de eerste drie alinea's van artikel drie der kieswet aangenomen. Het eerste deel van het ontwerp is bij tweede lezing aangenomen. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Hongarije gisteren ge houden, deelde deelde de minister-president Banffy mede, dat de Oostenrijksch-Hon- gaarsche politiek in het Oosten dezelfde is als die welke sedert jaren gevolgd wordt en die tot hoofddoel heeft het handhaven van het status quo en het buitensluiten van vreemden invloed in de Balkanstaten. Gisteren heeft te Budapesth een duel plaats gehad tusschen den heer Fejervary, minister van oorlog, en den journalist Kor- bulyde laatste ontving een zeer ernstige sabelhouw aan het hoofd 1 Uit het noordoosten van Afrika zijn in Italië heuchelijke tijdingen ontvangen. Het bericht wordt bevestigd, aldus meldt men uit Soeakim aan de Globe, dat Osman Digna met zijn gansche strijdmacht naar Ameet is gegaan, om van daar naar Admara te trekken. Zijn zieken en gewonden zullen te Ameet blijven. De paarden zijner man schappen sterven van den honger en wanneer er geen voedsel komt, zullen zij ook op den terugmarsch bezwijken. Verscheiden deserteurs zijn uitgehongerd te Soeakim aangekomen. De verspieders, die te Soeakim van Tokar zijn aangekomen, verklaren dat Osman Digna bij het verlaten van Horasab de beste zijner manschappen, ten getale van 100 cavaleristen en 500 man voetvolk, heeft uitgezocht en naar Totel, in het district Tokar, heeft gezonden, om strooptochten te doen, ter verkrijging van voedsel en fourage. In zake de kroningsfeesten in Rusland wordt gemeldt, dat mgr Agliardi, die den H. Stoel zal vertegenwoordigen bij de kro ning van den Czaar te Moskou door drie prelaten, een leeken-geheim-kamerheer en een lid der edelgarde wordt vergezeld. Er is een schikking getroffen tengevolge waar van mgr. Agliardi, op alle recepties waarop hij zal verschijnen, de eerste plaats zal innemen onder de buitengewone gezanten. «O, ze zullen haar wel uithouden. Er zijn er nog twee of drie. Arme, lieve vrouw, ze is zoo oud en zoo gebroken 1 Ze is zes-en-tachtig jaar, mijnheer." «Ja, maar u Ze haalde de schouders op. «Ik zal mijn weg wel vindenik kan werken. En als ik niet meer voort kan, zullen ze mij wel in een gesticht opnemen. Maar ik zou toch liever voor dien tijd sterven." «Laat me nu die snuifdoos Louis XV eens zien," sprak Lefévre. Zijne stem beefde. «Hier is ze, mijnheer." De verzamelaar keek niet naar de snuif doos iets heel ongewoons belemmerde hem goed te zien. Hij nam de doos en liet haar in zijn zak glijden. Daarna reikte hij Suze een bankje van duizend francs toe. Dat is ze zeker waard," sprak hij. De oude meid wilde het niet aannemen. Maar hij was al de deur uit naar beneden gesneld, zou gauw als zijn beenen hem dragen konden. Hij schaamde zich over de twee tranen, die zonder dat hij het kon beletten, aan zijn snor biggelden. (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1