Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar: Vrijdag 1 Mei 1896. No. 5481. bureau j>3ofersfraaf 50. Suze's Geheim. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEEN OVERZICHT. 30 April '96. Het is den heer Méline ten slotte toch gelukt een nieuw ministerie voor Frankrijk samen te stellen. Het Kabinet door hem gevormd, zit in elkander als volgtMéline voorzitterschap en landbouw; Darlar. justitie; Hanotaux, buiter.landsche zakenBarthou, binnenlanasche zaken; Cochery, financiën; Resnard, marineRambaud, onderwijs André Lebon, koloniën Buchez, koophandel, en Turrel, openbare werken. Daar ook de laatste poging om een paar radicalen in het ministerie op te nemen en aldus een ministerie van republikeinsche concentratie te vormen, is mislukt, is het ministerie Méline, eenigermate tegen den wil van zijn formeerder, een homogeen Kabinet geworden, samengesteld enkel uit gematigden. Want Darlan, minister van justitie, is een vrij kleurlooze figuur en ook Rambaud, de minister van onderwijs, schijnt, naar hetgeen de Débats en de République I'rancaise, het orgaan van Méline schrijven, daartoe te moeten worden gerekend. Het streven van dit ministerie zal zijn, op eene verzoening onder de republikeinen te wer ken, maar de omstandigheden waaronder het geboren is, en de oppositie der uiterste linkerzijde zullen het bijna noodzakelijk maken tot een ministerie van strijd. In zijn verklaring heden in de Kamer af te leggen, zal het Kabinet zeggen, dat het practische, onmiddellijk uitvoerbare her vormingen wenscht, maar theoretische her vormingen weigert. Het heeft de opdracht aangenomen die het toevertrouwd is, om de hereeniging van de groote republikeinsche partij te bewerken. Het zal streven naar het tot stand brengen van wetten ten be hoeve van de werklieden, en de hervorming van successierechten, de directe belastingen en het koloniaal leger tot een goed einde pogen te brengen. Het is niet voor eene belasting op het inkomen met eigen aan gifte en schatting, maar voor eene belasting Naar het Fransch van M. GIRARDET. 5) (Slot.) De tijd ging voorbij Lefevre dacht nog dikwijls aan de gravin d' Ars en aan de oude Suze. Op een mooien Aprildag begaf hij zich naar de rue Vanneau. De zon lachte aan den hemel die den regen scheen vergeten te hebben, en haar heldere, ver kwikkende stralen verwarmden nog zonder te schroeien; overal blonk de herlevende natuur. Lefèvre ademde vol verrukking de lentelucht in. Hij keek naar het zachte jonge PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. op de inkomsten met ontlasting voor de lagere standen. In de verklaring die aan de goedkeuring van president Faure zal worden onderworpen, zal geen gewag worden ge maakt van grondwetsherziening. De dreigende regeeringscrisis in Duitscli- land houdt aller aandacht gespannen. In de gemeenschappelijke audiëntie van Hohen- lohe, von Marschall en den directeur van de koloniale afdeeling Kayser bij den Keizer werd gesproken over den onrustigen toe stand in Zuid West-Afrika daarheen zal een versterking van bewakingstroepen wor den gezonden, indien de opstand zich uit breidt. Vervolgens liet de Keizer den chef van het civiele kabinet, von Lucanus, verslag uitbrengen over den binnenlandschen toestand, had daarna een gesprek onder vier oogen met Hohenlohe en ontving eindelijk den chef van het militaire kabinet van Hahnke. In die drie audiëntiën werd de crisis be sproken. In welingelichte politieke kringen wordt geloofd dat het vraagstuk van de hervorming van de militaire rechtspraak voorloopig onbeslist blijft, en veranderingen in het ministerie vooreerst niet zullen plaats hebben, al was het alleen omdat de Keizer die veranderingen nooit zal willen laten geschieden onmiddellijk na de beschouwingen in de pers. Vermoedelijk echter zal Hohen lohe over eenigen tijd aftreden. De beslissing van de vraag of de minister van oorlog aanblijft, hangt enkel hiervan af, of de Keizer het ontwerp van den minister aan gaande de militaire rechtspraak ten slotte zal afwijzen, met andere woorden of er overeenstemming mogelijk zal zijn tusschen den minister van oorlog en den chef van het militaire kabinet. Volgens de Norddeutsehe Allgemeine Zeitung is de bronchitis die den rijkskan selier na zijn terugkeer uit Weenen dagen lang aan zijn kamer ketende, thans geweken. Het bericht van sommige bladen, dat de rijkskanselier in den loop van deze zitting niet meer in persoon zou deelnemen aan de vergaderingen van den Rijksdag wegens den toestand van zijn gezondheid, en lang voor zou gaan, is volstrekt groen en naar boven in den wijden blau wen hemel, naar de vlucht der koulijke zwaluwen. Hij liep voort met flinken stap, een oud liedje neuriënd. Voor het huis gekomen, ziet hij aanstal ten voor een begrafenis. Met schrik treedt hij terug, een gevoel van angst bekruipt hem. Zou Suzemisschien Wat zou nu het lot wezen van haar arme oude meesteres Haastig klimt hij naar boven tot aan de vijfde verdieping en schelt. Na een minuut wachten hoort hij den lichten stap van Suze. Haar gelaat vertelt meer dan vele woorden hadden kunnen doen de gravin is gestorven. Suze droogt haar tranen af. »Ze is gestorven als een kind dat in slaap valt," zegt ze. »Wilt u haar nog eens zien, mijnheer?" Lefèvre trad binnen. Daar rustte de gravin d' Ars even kalm en waardig als in den tijd harer onbewuste armoede. ïNu ziet ze alles," fluisterde de oude meid»als ze het mij maar vergeeft." Toen Suze vol toewijding de laatste eer Juli met verlof ongegrond. De jaarlijksche vergadering van de Prim rose League in Engeland heeft den minister president gelegenheid gegeven zijne meening over de feiten van den dag te zeggen. Lord Salisbury heeft gisteren de jaarlijksche bijeenkomst van de Primrose League in Covent Garden Theatre te Londen bijge woond. In een redevoering maakte hij gewag van de ter-dood-veroordeeling van de leids lieden der opstandelingen te Johannesburg en van de ontvangst van het telegram, waarin medegedeeld wordt, dat de vonnissen gewijzigd zijn. Salisbury vertrouwde, dat president Kruger niet de gelegenheid zou aangrijpen om partij te trekken uit de gebeurtenissen, die zijn staatkundige tegen standers in zijn handen hebben gespeeld. De premier hield vol, dat de krijgstocht naar Dongola in geen opzicht in strijd is met de verplichtingen van Engeland in Egypte, en het bestaan van die verplich tingen niet zal verlengen. Het doodvonnis, te Pretoria uitgesproken, heeft te Londen enormen indruk gemaakt. Slechts de algemeene verwachting dat presi dent Kruger gratie zou verleenen, temperde de overprikkeling. De meeste bladen ver- oordeelen sterker de overige vonnissen, waarbij zestig beklaagden elk tot twee jaar gevangenis, drie jaar ballingschap en 2000 boete, subsidiair een jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De Rhodes-organen, ook de Times, noemen alle vonnissen onuit voerbaar, al ware het alleen, omdat zij de Z.-A. republiek in de oogen der wereld onmogelijk maken en de Kaapsche Hollan ders weer van haar vervreemden zouden. Het Rhodesblad, de Argus, noemt de uit spraak pijnlijk en vreeselijk. Aan de Stan dard en Digger News wordt uit Johannes burg geseind, dat er de zaken stilstaan en de Beurs gesloten werd, toen bekend was welken dag net vonnis zou vallen. De ministerraad in Spanje heeft zich gisteren bezig gehouden met de nadeelige gevolgen der voortdurige droogte, waardoor aan haar meesteres bewezen had, begaf ze zich naar het huis van Lefèvre. Ze kwam afscheid van hem nemenze keerde terug naar het dorp waar ze geboren was, diep öekommerd hoe ze daar alles zou vinden, waar niets overgebleven was van hen, die haar gekend hadden, dan namen op een paar grafsteenen. Mijnheer Lefèvre ontving haar allervrien delijkst met een »Dag Suze, je komt mij zeker antwoord brengen." »Welk antwoord, mijnheer »Ik heb van morgen aan je adres geschre ven. Maar nu we elkander persoonlijk spre ken, zullen we elkaar nog beter begrijpen. Wil je bij mij in dienst komen »Bij u in dienst herhaalde ze, terwijl haar gelaat ophelderde. »Ja, daar zal je me een groot genoegen mee doen, en je zult hier heel wat kinde ren van je terugvinden." Hij opende de deur, die naar den salon voerde. Suze geloofde een oogenblik, dat ze in het tooverland verplaatst was. De rari- de oogst, vooral die van het graan, verwoest is. Men zal openbare werken aanbesteden om daardoor aan de boerenarbeiders werk te geven, Wanneer de regen nog veertien dagen op zich laat wachten, wordt de schade op 900 millioen geschat. De heropening der Kamer van afgevaar digden in Italië heeft eergisteren geen aanleiding gegeven tot bijzondere gebeur tenissen. Nadat de president had mede gedeeld de deponeering van vier groen boeken over Afrika diende Di Rudini een aantal wetsvoorstellen in, o. a. een rege lende de hervormingen op Sicilië, hetwelk aan eene commissie werd verwezen en daarna werd op voorstel der regeering be sloten Dinsdag aanst. over te gaan tot de behandeling der interpellaties over Afrika, met het loffelijk doel den afgevaardigden tijd en gelegenheid te geven kennis te nemen van den inhoud der groenboeken. De uitspraak in het proces tegen de leden van het hervormingscomité te Johan nesburg houdt weer aller aandacht op de Transvaal gevestigd. Na de geschiedenis van het proces uiteengezet te hebben, zeide de rechter, dat het zijn pijnlijke plicht was het vonnis te vellen. Hij hoopte echter, dat de regeering dezelfde lankmoedigheid zou toonen als tijdens de crisis in het begin van het jaar. Toen sprak de rechter te midden van diepe stilte het vonnis uit dat men kent. De Britsche resident, sir Jacobus de Wet, heeft met president Kruger een onderhoud gehad. De president was kalm, maar blijk baar gevoelde hij levendig den ernst van den toestand. In een onderhoud met Reuter's vertegen woordiger heeft president Kruger gezegd, dat hij met ernstigen geest de verwikke lingen van den dag volgt. Hij vertrouwde, dat Johannesburg met kalmte de beslissing der regeering zou afwachten. Het geschreven vonnis zou Donderdag aan den Uitvoerenden Raad worden overgelegd. De zaak zou dan dadelijk behandeld worden. De minister van koloniën, Chamberlain, heeft een telegram ontvangen van den gou- teiten der gravin waren daar grootendeels bij elkaarde leunstoel die de keizerin ge borduurd had, net portret van den koning van Rome, de miniaturen Ze snelde naar het achterste deel der zaaldaar zag, daar herkende ze den schat der verzame ling van haar meester, de Bernard Palissy het kostbare werk, dat zij in een oogen blik van groote verlegenheid verkocht had. ï>0," riep ze uit, »mijn lieve mevrouw, u zendt me hier zeker heen om de zaken die u zoo liefhad, weer te laten zien Uw Suze zal er wat goed voor zorgen." En haar door aandoening en erkente lijkheid verheerlijkt gelaat naar Lefèvre keerend, sprak ze met al de warmte, die in haar was »Ik dank u, ik dank u NIEUWE SCHIEOA HE COURANT - 0.05 - 0.40

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1