verneur der Kaapkolonie, sir H. Robinson, naar luid waarvan president Kruger aan de vier (Engelsche) leiders van het hervor mingscomité gratie van de doodstraf heeft verleend. De president heeft echter nog niet beslist, welke straf er voor in de plaats zal worden gesteld. Uit Odessa wordt aan de limes gemeld In bankierskringen wordt verzekerd, dat Rusland een paar provinciën in het noorden van Korea bezetten zal als onderpand voor een voorschot van zeven millioen roebel. De limes verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische regeering weer een poging voorbereidt om Herat te naderen. Van Merv zal een 200 werst lange spoorweg met breed spoor worden aangelegd naar de rivier de Koesjk. Hier worden de noodige materialen bijeengebracht om desnoods dadelijk een 300 werst langen spoorweg met smal spoor naar Herat aan te leggen. Over dezen aanleg raadpleegt de Russische regeering den Franschen ingenieur Eiffel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 April 1896. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer B. J. van der Most, om ver gunning tot oprichting van een kuiperij in het pand aan de Noordvest no's 79 en 81, kadaster sectie H no 1238. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Woensdag den 13n Mei aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Met den trein te 10.45 (spoortijdj heeft heden-ochtend de hoogeerw. hooggel. heer mgr. M. J. A. Lans, president van het bis schoppelijk groot-seminarie te Warmond, onze gemeente verlaten. Toen de hoogeerw. heer Lans kort voor 11 ure stadstijd met de eerw. heeren kape laans der O. L. Vrouweparochie en den weleerw. zeergel. heer W. P. H. Jansen, professor aan het seminarie Hageveld, aan het station kwam, vond hij daar reeds een grooten kring van vrienden en bekenden verzameld. Onder diegenen die gekomen waren om van den scheidenden herder nog te dezer plaatse afscheid te nemen, werden leden van verschillende corporatiën, met wie hij in zijne bediening te dezer stede had samengewerkt, bijzonder opgemerkt. Met velen wisselden de hoogeerw. president nog eenige woorden en toen hij, na van allen hartelijk afscheid genomen te hebben, zich met den weleerw. heer J. J. G. Haf- kenscheidt, kapelaan der O. L. Vrouwe parochie, die hem tot Warmond zou begeleiden, in den trein had begeven, werd bij het afrijden nog een laatste groet ge wisseld. Met weemoed werd voorzeker het stoom- ros, dat den geliefden herder ver van deze gemeente zou voeren, nagestaard, overtuigd dat het katholieke Schiedam een uitnemend priester, een volijverig herder verloren had, die hier steeds in dankbaar en gezegend aandenken zal blijven. De hoogeerw. hooggel.heer mgr. Lans heeft bjj het scheiden van deze gemeente nog eens op overtuigende wjjze doen blij ken, hoezeer hem het welzijn der armen en den bloei van het katholiek onderwijs, waarvoor hij zoozeer geijverd heeft, ter harte gaan. Door een ruime gift heeft hij het Roomsch- Katholiek Parochiaal Armbestuur in staat gesteld bij de eerstvolgende gewone bedeeling aan ieder der bedeelde gezinnen een gulden extra te verstrekken. Het bestuur der St. Willibrordus-Stichting werd met een gift tot versterking der kas verblijd. Voorzeker heeft de betreurde herder door deze edelmoedige handelwijze den Katho lieken dezer stad een voorbeeld gegeven dat in ruimen kring tot navolging moet op wekken. Vinden Schiedams Katholieken in de levendige herinnering aan de weldaden door den vroegeren pastoor Lans aan school en armen bewezen, een voortdurende aan sporing om beiden zoowel in leven als bij sterven weldadig te gedenken De Nederlandsche Bell Telephoonmaat- schappij heeft een gunstige beschikking verkregen op haar request, om het tarief voor het gebruik van de publieke telefoon stations in locaal verkeer alhier te brengen op fO.10 per gesprek. Tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap Schieland is benoemd de heer Ph. van der Breggen. Gisteren-namiddag ten 4J ure werd van de werf van den heer A. de Jong te Vlaar- dingen met goed gevolg te water gelaten het loggerschip Jacoba. Het schip is be stemd voor de haring- en trawlvisscherÜ- Van de scheepswerf der Maatschappij voor Zeevisscherij te Maassluis is met goed ge volg te water gelaten het loggerschip Dina Cornelia, gebouwd voor rekening van den reeder Alb. Pronk te Scheveningen. Het schip is bestemd voor de haringvisscherij. Men schrijft aan de N. R. Ct. in dato 29 dezer uit Delft Hedenmiddag ongeveer half twee werd op den Delftsche weg, voor den teetuin >Over- steen", de heer M. H., voorheen agent der Singer Manuf. Company te Delft, door de stoomtram aangereden. Aan het achterhoofd gewond zijnde, was hij direct buiten kennis. Dr. A. Folmer (van Rijswijk) verleende de eerste geneeskundige^hulp^en constateerde hevige hersenschudding. De heer H., niet helder van geestvermo gens zijnde, had langs de stoomtrambaan bloemen geplukt en wilde zich verwijderen toen de tram reeds genaderd was. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Kamers van arbeid. Blijkens het voorloopig verslag werden tegen de indiening van het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van arbeid, in verband met de politieke tijdsomstandigheden, verschillende bezwaren geopperd. Eenige leden achtten de Kamer moreel onbevoegd dit ontwerp ter hand te nemen met het oog op de behandeling der Kies wet en eenigen van hen hadden ook bezwaar wegens den inhoud van het ontwerp. Door zeer vele leden werd daarentegen de indie ning toegejuicht. Verscheidene leden meen den dat van de installing van Kamers van arbeid niet zelden te hooge verwachtingen worden gekoesterd. Eindelijk waren eenige leden van oordeel dat oprichting van arbeids kamers, ten gevolge van particulier initiatief, boven oprichting van Regeeringswege de voorkeur verdiende. Verscheidene anderen daarentegen betoogden, dat regeling van overheidswege te ontzent niet kan gemist worden. Sommige leden hadden den indruk gekre gen, dat de bedoeling der Reg. is door de voorgestelde Kamers de patroons tegen de werklieden te beschermen en zij meenden dat daardoor de belangen der werklieden niet werden gediend. Voorts meende men, dat de voorgestelde regeling niet genoeg vrijheid laat en te veel getuigd van een streven om alles van boven te regelen. Beter werd het geacht in alle gemeenten Kamers van arbeid op te richten en dan de vraag of verdeeling in afdeelingen naar de bedrijven wenschelijk is, aan Kamers zeiven over te laten. Enkele van deze leden wenschen aan de Kamers, nevens het recht om voorstellen op wetgevend gebied te doen, de bevoegd heid te geven om ter zake van arbeids- gelegenheden regelingen vast te stellen die dwingende kracht zouden hebben. Met name zouden de Kamers het recht moeten erlangen om bepalingen te maken omtrent arbeidsduur, het bedrag van het loon, het leerlingwezen enz. Eenige andere leden wilden niet zoo ver gaan. Vele andere leden stelden op den voor grond, dat het ontwerp te recht streeft naar samenwerking tusschen patroons en werklieden, ten einde daardoor de belangen van beide groepen te bevorderen en de be staande verhoudingen te verbeteren. Het denkbeeld, om door samenwerking van pa troons en werklieden tot verbetering van hunne onderlinge verhouding te geraken, scheen geheel onvereenigbaar met het streven naar eenzijdige vertegenwoordiging van de belangen der werklieden. Tegen het denkbeeld om afzonderlijke vergaderingen te houden voor patroons en werklieden, hadden de hier bedoelde leden zoo groot bezwaar, dat zij verklaarden verplicht te zullen zijn tegen het onderwerp te stemmen indien daarin de bevoegdheid tot het hou den van afzonderlijke vergaderingen werd opgenomen. Aan de Kamers bevoegdheid te geven tot het vaststellen van dringende voorschriften omtrent den inhoud van het arbeidscontract, zou onjuist en onpractisch zijn. Regeling van het arbeidscontract behoorde, naar men be toogde, tot de taak der Wetgevende Macht, en de Grondwet liet niet toe een regeling aan de Kamers van arbeid op te dragen. Zeer vele leden meenden, dat de Regeering te recht de taak der Kamers van arbeid wilde beperken tot bevordering van de be langen van patroons en werklieden in on derlinge samenwerking. Verscheidene leden waren van oordeel dat de wijze waarop het ontwerp de orga nisatie van de Kamers en van de afdeelingen regelt, onduidelijk en gebrekkig is. Het eenstemmig gevoelen van de com missie van rapporteurs is, dat tot bereiking van het doel van het wetsontwerp het wenschelijk is, aan patroons en werklieden naar bedrijven ingedeeld, het recht te ge ven arbeidskamers (vakkamers) te kiezen, ter verrichting van dezelfde werkzaamheden die volgens het wetsontwerp aan de afdee lingen (of aan de Kamers zonder afdeelingen) worden opgedragen. Voorts zou aan de Re geering de bevoegdheid zijn te verleenen, de samenstelling van algemeene Kamers van arbeid te verordenen, waaraan de be handeling van zaken, den arbeid in het algemeen betreffende, kan worden opgedra gen. Die algemeene kamers van arbeid zouden kunnen bestaan uit afgevaardigden van de verschillende tot haar gebied behoo- rende arbeidskamers, telkens voor een be paald tijdperk, gelijkelijk uit patroons en werklieden gekozen, terwijl haar bestuur zou kunnen worden gevormd uit de voorzit ters der arbeidskamers. Met betrekkelijk geringe wijziging van het ontwerp ware deze eenvoudiger constructie verkrijgbaar. Sommige leden betoogden dat het wets ontwerp ook handel en landbouw in de K. v. A. toelaat, waardoor die Kamers zich ook zullen gaan bewegen op het terrein van de Kamers van Koophandel en hetLandbouw- comité. Eindelijk werd nog gevraagd, welk departement van algemeen bestuur met de uitvoering der wet zal worden belast. Ten aanzien van de artikelen werden voorts nog een reeks van opmerkingen ge maakt, hoofdzakelijk geldende de bevoegd heid der Kamers, het maken van een be vredigende onderscheiding tusschen patroons en werklieden, de definitie van bedrijf, de verkiesbaarheid en kiesgerechtigheid van vrouwen (waaromtrent de meeste leden zich aan de zijde der Regeering schaarden,) de wijze van stemming, den leeftijd voor het kiezersschap (dien velen op 23 jaren wensch- ten gesteld te zien,) de benoeming van het bestuur en van den voorzitter en de be noeming van verzoeningsraden, waaromtrent sommigen voorstonden benoeming van per-, manente raden. H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes heeft 28 April 1896 de terugroepbneven ontvangen van graaf van Tovar, als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Portugal en der Algarven, bij het Nederlandsche Hof. (St.-Ct.) Maandag-avond zijn HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes na een kort bezoek aan de vorstin Von Wied te Neuwied aan gekomen en vandaar naar Zwitserland ver der gereisd. Bij de vorstin Von Wied ont moetten HH. MM. de koningin van Zweden die gedurende eenige dagen de gaste der vorstin is. Atjeh. Men seint aan de Telegraaf, dat de maré- chaussée, na een schitterend gevecht, de benting Bateh bij Toengkoep heeft genomen. De vijand heeft zeven dooden, wij een licht gewonde. Vijf Atjehers werden door de onzen gevangen genomen. Op 13 Juli a.s. en volgende dagen zal te 's Gravenhage het eerste examen worden afgenomen voor de betrekking van surnu merair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, en wel voor 25 plaatsen. Aanmelding vóór of uiterlijk op 1 Juni. Om tot dit examen te worden toegelaten, moet men bij den aanvang van 1896 den leeftijd van 18 jaar bereikt en dien van 20 niet overschreden hebben. (Zie voorts de Staats courant No. 99). De Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij wil te Haarlem eene brug bouwen over de spoor baan bij den Kruisweg. Voorgesteld wordt dat de gemeente de helft in de kosten zal dragen. Uit het jaarverslag van de Maatschappij tot exploitatie van staalwaterbronnen te Haarlem, blijkt, dat de exploitatie in 1895 een nadeelig saldo heeft opgeleverd van f8864.87. Dit wordt geweten aan verschil lende omstandigheden, eigen aan de eerste exploitattejaren van de meeste nieuwe zaken van eenigen omvang. De verkoop van het staalwater op flesschen is, in verlijking met vorige jaren, belangrijk achteruitgegaan. Dinsdagnacht is in de Nederl. hervormde kerk te Breukelen ingebroken. Men heeft waarschijnlijk gezocht naar het zilver, dat Zondag bij de bediening van het avondmaal gebruikt, doch daarna door den koster mede naar huis genomen was. Alle kasten in de kerk en de consistoriekamer waren met geweld geopend. Het schijnt dat er niets is meegenomen. In zake den beruchten moord op den slager Schut te Amsterdam verneemt de Telegraaf het volgende Dinsdag-avond kreeg een koopman in kippen en konijnen, wonende in de Czaar Peterstraat, een hevigen woordentwist met eene vrouw, met wie hij samenwoonde. Deze verweet hem toen, in het bijzijn van buren dat hij op den morgen na den nacht, waarin de slager Schut aan de Ceintuurbaan werd vermoord, met bebloede kleeren en met een stuk vleesch zou zijn tehuis gekomen. De buren gaven van het gehoorde kennis aan de politie en nog denzelfden avond werd de koopman van zijn bed gelicht en in bewaring gebracht. De berichtgever der Tel. deelde nog mede dat de verbittering van den vrouw met wie de koopman in kippen samenwoonde was opgewekt door zijn voornemen om met een andere vrouw te gaan trouwen. Door vele zeelieden op Texel werden Maandag-morgen zulke sterke bijzonnen ten Oosten en ten Zuiden van de zon gezien, als hoogst zelden werden waargenomen. De zon was omgeven door een boog, die sterk naar een regenboog geleek. In het Noorden was de lucht licht bewolkt, en daar werden de bijzonnen weerkaatst, evenals in een spiegel. Menschen, die langer dan dertig jaren ter zee hadden gevaren, verklaarden zulk een luchtverschijnsel nog nooit te hebben aanschouwd. In de Drentsche venen is Maandag eene algemeene werkstaking uitgebroken. Te Emmer en Barger-Compascuum, Weerdin- gerveen, Valther- en Weerdingermond, overal maakte men strike. Als gewoonlijk is de eisch loonsverhooging. Ook te Peize eischen de turfgravers ver hooging van loon van f 1.75 tot f 1.95 per dag. Te Zevenbergen richtten dezer dagen de gezamenlijke metselaarsknechts tot hun pa troons het verzoek om het loon met twee cent per uur te willen verhoogen. Thans hebben de gezamenlijke metselaarsknechts bericht ontvangen, dat hun patroons gene gen zijn, hun loon te verhoogen, doch met één cent per uur, waarmede genoegen werd genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2