Dagblad voor Schiedam en Omstreken. IBureatt 1$ofersfraaf 50. Se roode Hand. 19de Jaarg. Zaterdag 2 Mei 1896. No. 5482. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYERZICHT. 1 Mei '96. Het nieuwe ministerie in Frankrijk, dat is samengesteld zooals wij het gisteren mededeelden alleen bleef generaal Billot Ms minister van oorlog onvermeld heeft zich gisteren aan de Kamers vertoond. De roinisterieele verklaring behelst in hoofdzaak het volgende Het werk der bevrediging zal worden voortgezet en met kracht zal worden ge streefd naar het herstel van de onmisbare harmonie tusschen de openbare machten. Het is onmogelijk de wetgevende macht uit te oefenen of te regeeren zonder de mede- Werking van den Senaat. Dit is het feitelijk vraagstuk dat alles beheerscht en theore tische geschillen nutteloos maakt. Het roinisterie doet een beroep op den goeden wil der Kamer, opdat alle sporen worden weggewischt van de botsingen van den laatsten tijd. Het zal zijne krachten wijden aan een stelsel van democratische hervor mingen, welke rijp zijn en dadelijk uitvoer baar. Eene oplossing van de vraagstukken betreffende den arbeid wordt noodzakelijk geacht en eene hervorming van het belas tingstelsel aangekondigd. Het werk onzer nationale verdediging zullen wij voltooien zoo heet het verder een koloniaal leger zal door ons in het leven worden geroepen. Met beslistheid zullen wij den eerbied voor de wetten en de openbare orde handhaven. Wij zullen op ruime schaal trachten den stilstand in zaken te doen verdwijnen door een politiek van orde en vooruitgang te volgen. Deze krachtige politiek biedt voordeelen aan ten opzichte van het binnen- zoowel als van het buitenland, en door haar zijn aan Frankrijk waardevolle en getrouwe bondgenootschappen verzekerd. Deze politiek zal Frankrijk kunnen handha ven in de positie, welke het in de wereld toekomt en deze positie versterken. Wij l) Het eerste voorval, waarop ik uwe aan dacht wilde vestigen, had in Londen plaats. Er werd een bal gegeven bij een der hoog geplaatste personen in het koninkrijk. De meeste leden van de verschillende gezant schappen waren uitgenoodigd en daar ik te dien tijde een ambt bekleedde aan het vreemdelingenbureau was mijn tegenwoor digheid ook gevraagd. Mijn voornaamste gezelschap dien avond was een jong Russisch afgevaardigde, graaf Stroginskoff. Hij behoorde tot een van de adellijke families van zijn geboorteland en genoot het volle vertrouwen van den Czaar. Schoon en opgeruimd als hij was, had hij de genegenheid gewonnen van Maud, het eenige kind van den beroemden staats- zullen tot strijd prikkelende beraadslagingen vermijden. Frankrijk is de agitatie moede en dorst naar vrede en rust. Wij rekenen er op, dat gij ons uw vertrouwen schenken en aan onze roepstem gehoor geven zult. In de Kamer werd de ministerieele ver klaring levendig toegejuicht door het cen trum, terwijl zij enkele protesten uitlokte van de uiterste linkerzijde. De voorzitter Brisson deelde mede, dat bij hem drie aan vragen om een interpellatie waren inge komen. Op verzoek van den minister-presi dent Méline werd het eerst beraadslaagd over de interpellatie aangevraagd door Goblet. Daarop verklaarde Goblet, dat dit ministerie gevormd is met miskenning van de parle mentaire gebruiken. Gij hebt, zeide hij, zonderlinge opvattingen nopens de Kamer, als gij gelooft, dat zij hare bekende meening zal prijsgeven. Hij eischte van deze regee ring rekenschap van de gepleegde grond- wetschennis. Dit ministerie is een ministerie van strijd. Wij vreezen de ontbinding niet en hopen dat de Kamer hare vroegere be sluiten zal handhaven. De rede van Goblet gaf tot interruptie aanleiding. Deschanel verklaarde, dat het ministerie- Bourgeois, onder het voorwendsel de cor ruptie te vervolgen eene afschuwelijke chan tage had gedreven met een gedeelte der Kamer. Dit lokte een tumult uit. Te mid den van interruptien ging Deschanel voort de gedragslijn van het ministerie-Bourgeois te veroordeelen. Ricard vroeg welke beweegreden Barthou heeft geleid om op te treden als lid van dit ministerie en diende een motie van orde in volkomen gelijk aan die welke den 25n dezer is aangenomen. Gauthier, zijne interpellatie ontwikkelend verzekerde dat de ontbinding niet de beste oplossing zou zijn, de nieuwe verkiezingen zouden slechts eene Kamer opleveren, samen gesteld uit dezelfde elementen als de tegen woordige. Om het land bestendigheid en man den hertog van Hampshire, met wie hij spoedig in het huwelijk hoopte te treden. Eenige uren hield hij zich met zijn vrien den bezig en nam hunne gelukwenschen in ontvangst, toen kwam hij naar mij toe en zeide met zijn eigenaardig Russisch accent Ik ben moede en ga naar huis. Ha 1 antwoordde ik, uwe ster is niet ver rezen (ik doelde op de afwezigheid van Lady Maud). Gij kijkt zoo donker als een onweerswolk. Wat scheelt u? Niets, niets belangrijks. Ik meende een gezicht onder de menigte te herken nen. Doch stil ik spreek onzin, het is on mogelijk. Goeden nacht 1 Met deze woorden nam hij afscheid en ik ging mijne dame opzoeken. Voor ik haar bereikt had, hoorde ik een vreeselijken kreet. Ik spoedde mij voort in de richting van waar het geiuid kwam. Velen volgden mij. Ik vond het lichaam van graaf Stro ginskoff op den grond uitgestrekt met een dolk in het hart. Hij was dood. Voorzichtig trok ik den dolk uit de borst van den doode. Aan het heft hing een reep grijs papier, waarop eene roode hand stond en deze woorden zekerheid te verschaffen moet de grond wet herzien worden. De minister-president Méline, de verschil lende sprekers beantwoordende verdedigde het ministerie. Onze bestrijders verkeeren in de onmogelijkheid aan te toonen dat onze verklaring in strijd i: «iet de motie welke de Kamer den 25n dezer aangenomen heeft zoo betoogde hij. Het is niet twijfel achtig dat een ministerie zich handhaven kan tegenover eene motie van den Senaat het zou dat ook kunnen doen tegenover eene motie van de Kamer, maar als het de Kamer weerstond zou het in staat van be schuldiging kunnen worden gesteld en als de Senaat weerstand bleef bieden zou het ministerie niet langer kunnen regeeren en verplicht zijn af te treden. Eensgezindheid tusschen de verschillende machten is on voorwaardelijk noodig. Laten wij de politiek voortzetten, waarin wij gedurende 20jaren zijn geslaagd met vermijding van de fouten welke den dood van de republiek kunnen veroorzaken. Bourgeois viel den Senaat en Méline aan, en zeide dat deze met zijn verklaring, geen einde heeft gemaakt aan het conflict. Me- line verweet Bourgeois, dat deze zelf niet tot ontbinding en de grondwetsherziening was overgegaan. De door Ricard voor zijne motie van orde verlangde voorrang werd verworpen met 279 tegen 251 stemmen. Méline aanvaardde eene motie van orde, voorgesteld door Bozérian, in welke het overwicht wordt erkend van het algemeen stemrecht en de verklaring der regeering wordt goedgekeurd. Het eerste gedeelte dezer motie werd met eenstemmigheid aan genomen over het tweede werd openbare en hoofdelijke stemming gehouden. De uit slag hiervan, gisteren-avond te 7.55 m. be kend, was dat voor de motie van Bozerian hebben gestemd 231, daar tegen 196 leden. Deze uitslag werd begroet met leven dige toejuichingen van het centrum. De motie werd ten slotte in haar geheel aan- »Zoo sterven alle verraders van de Roode Hand." Toen ik dat gelezen had, zag ik de mij omringenden aan. Mijne oogen ontmoetten die van een kleinen mageren man welken ik niet te voren opgemerkt had. Er was iets in zijne uitdrukking van wreedheid, hetwelk men alleen in het hon gerige oog van een wolf ontmoet. Ik wilde hem een vraag doen, doch toen ik opkeek, was hij verdwenen. Nooit werd er bekendheid aan de zaak gegeven. De gezantschappen ze hadden er hunne redenen toe, ongetwijfeld schenen overeen te zijn gekomen het ge heim te houden. Een jaar naderhand gaf ik mijn betrek king op en ging mijn tijd in St. Petersburg doorbrengen. Eens op een avond ik had goed ge dineerd en de wijn was goed besloot ik in plaats van een rijtuig te nemen, naar huis te loopen. Mijn hospita had vergeten licht op te ste ken, doch daar ik den weg kende, ging ik voorzichtig naar mijne kamers op de eerste verdieping. genomen met 299 tegen 256 stemmen, waarna de Kamer verdaagd is tot den 28n Mei a. s. In den Senaat is de verklaring der re geering ontvangen met een dubbel salvo van toejuichingen. De Senaat ging over tot de beraadslaging over het in overweging nemen van het voorstel tot grondwetsher ziening. Met 214 tegen 42 stemmen ver wierp hij dat voorstel en daarna werden de beraadslagingen geschorst om de beslissing der Kamer af te wachten. Nadat de Kamer uiteen was gegaan, heb ben de socialistische en radicale leden be sloten een groote beweging in het land tegen den Senaat te organiseeren. Be rede door den afgetreden minister-president Bour geois in de Kamer gehouden, is de inleiding geweest tot de agitatie welke, blijkens een na de vergadering genomen besluit de tegen stemmers tegen de motie van orde door Méline aanvaard, in den lande willen levendig- houden. Een comité is opgericht met Bour geois als voorzitter en door het houden en de aanplakking van redevoeringen en het publiceeren van de lijsten der voorstemmers van het ministerie zal men trachten een beweging te wekken ten gunste eener her ziening der constitutioneele wetten. Het ministerie—Méline begint dus niet onder gunstige vooruitzichten, want al heeft het nu in de Kamer de overwinning be haald, het blijkt maar al te duidelijk dat de radicalen het niet met rust zullen laten. Door voortdurende agitatie zullen zij trachten de grondwetsherziening te verkrijgen die de radicale beginselen in de Staatswetgeving van Frankrijk zullen doen zegepralen. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, heeft de mi nister van koloniën, Chamberlain, medege deeld, dat de vonnissen tegen de leiders van het hervormingscomité te Pretoria geveld zijn krachtens de Romeinsch-Hollandsche wet, en dat de president van het gerechts hot Gregorowski genaamd, rechter is ge- Alles was donker, doch wie schetst u mijne verwondering, toen ik opeens een harde ruwe stem hoorde. Geen halve maatregelenGeneraal Gribanoff heeft den dood verdiend en de veiligheid van ons gezelschap eischt, dat hij sterven zal. Meer kon ik niet hooren. Ik moest het verkeerde huis zijn binnengegaan. Ik moest trachten het weer ongemerkt te verlaten. Anders was mijn leven in gevaar. Ik ging naar de trap doch stootte tegen een lamp, die aan stukken op den grond viel. In éên oogenblik was ik omringd door een aantal mannen, met revolvers gewa pend. Hunne opgewondenheid was niet min der dan de mijne, doch ze verminderde aanmerkelijk, toen ze bemerkten, dat ik alleen was. Ik werd een kamer binnenge bracht en was gedwongen in hun midden plaats te nemen. Het gezelschap bestond uit veertien leden, waaronder twee vrouwen de echtgenoote en de dochter van een der samenzweerders, zooals mij later bleek. Aan het hoofd van een lange tafel, waarop een groote roode hand geschilderd was, nam der langste, waarschijnlijk het hoofd of president van de partij, plaats. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1